Mlada roditeljka jednog tinejdzera

Tadeus

Početnik
Poruka
22
Zanima me kad roditelji shvate da im je dete pa skoro odraslo i skoro punoletno.Mislim se nesto sto je ovo vreme proletelo.Moj tinejdzer trenutno slusa Metaliku i Ajs Nigrutina uporedo,ima milion poruka na svom hotmeilu,vozi motor i obozava kape.Gledala sam neke slike kad je bio mali i podjose mi suze, dete raste a ja nikako da odrastem.Infantilno nema sta...
 
Moj sin uskoro 19.12. puni 13 godina, i kako on kaze postaje pravi tinejdzer, a ja bih rekla po naski da ulazi u pubertet. Vec sam se najezila od tog perioda u razvoju jer se ja prisecam kakva sam bila. Vec vidim neke promene u licu, pusta kosu, postao je drcniji, nece da uci, ponekad je toliko tvrdoglav da muz i ja na smenu razgovaramo sa njim (kad se jedno umori pocinje onaj drugi). A i culi smo da se neke stvari mogu resiti samo razgovorom polako nikako silom. Pocinje da vodi racuna o svom izgledu kada izlazimo zajedno pogodite ko poslednji izlazi iz kupatila On. Samo se licka. Zanimaju me vasa iskustva o tom periodu. Da napomenem on je sada 7-mi razred
 
Eh Metallica... pa to je valjda noramlan redosled stvari, radjanje bunta, pustanje kose, "ja sam najpametniji a vi o tome pojma nemate", trazenje nekog svog stila, odrastanje... Secam se sebe, bila sam isuvise mirna tinejdzerka ali danas volim da otkacim uz Metallicu samo tako :)

Sve je stalo samo deca rastu... Zivi bili, i oni i mi... Najlepse je gledati svoje dete kako odrasta u dobrog coveka a najteze usmeriti ga na put postenja, van poroka danasnjice i da nisu svi ljudi dobri.
 
Moram da priznam da je ovo njihovo doba sazrevanja mnogo teze nego u nase doba. Ja u osn. skoli nisam imala obezbedjenje, video kamere, a tek nasilje u skoli najezim se. Ni nastavnicima nije lako, ne mogu oni da vaspitavaju tudju decu. Vaspitanje se nosi iz kuce. A i sta vredi kada sam ja mog Nikolu ucila da bude fin, da uvek pomogne, da se ne tuce, a ono kad je krenuo u prvi razred - haos.
Na kraju smo morali da ga upisemo na aikido kod Ljube Vracarevica, da nauci da se brani ako ga napadnu, da stekne samopouzdanje. Boze obucili smo ga kao da ide na front a ne u skolu. I uvek
smo govorili, nemoj nikad prvi da pocinjes, ali ako te neko dira ti se brani. U moje vreme to nije bilo tako, to su 70-te godine kada sam odrastala, druzili smo se, pomagali jedni drugima, a ovo danas....

Uh izgleda sam malo skrenula sa teme ali nasim tinejdzerima uopste nije lako a bogami ni nama kao roditeljima.
 
Davno sam negde procitala sta se u Indiji smatra idealnim muskarcem-da je dobar ljubavnik i da poznaje borilacke vestine. Ima nesto u tome, zaista ljudi koji znaju borilacke vestine imaju realno jace samopouzdanje... A to sto kaze Olja da su ga obucili kao za front, jbg, ovo je Srbija, nikad ne znas sta ce ti sve trebati...
 
Davno sam negde procitala sta se u Indiji smatra idealnim muskarcem-da je dobar ljubavnik i da poznaje borilacke vestine. Ima nesto u tome, zaista ljudi koji znaju borilacke vestine imaju realno jace samopouzdanje... A to sto kaze Olja da su ga obucili kao za front, jbg, ovo je Srbija, nikad ne znas sta ce ti sve trebati...

potpuno si u pravu, kada ti dete krene u skolu treba da zaboravi ono fino vaspitanje koje si mu usadjivao 6 godina, i da se prilagodi zakonima (cini mi se) dzungle.:sad:
 
Ne kaze se dzabe; malo dete, mala briga. Mene hvata jeza od tih tinejdzerskih stvari stvari, al' dobo, jos je rano da mislim o tome. Znam da je moj mladji brat odjednom postao ogroman i najvisi od svih u kuci, i da je najsmesniji bio kad mu je glas poceo da mutira, uvek je bio bucan, pa ga je u to vreme bilo zabavno slusati kako kresti.
 
Dakle, muzika raznorazna trešti kao da smo svi gluvi, kosu pušta, noću mu se nešto ne spava, milion poruka dnevno. Sad je sladak sad je drčan, ali baš retko hoće ono što tražim onda kad tražim... Inače je mnogo dobar iako je od škole napravio haos ove godine... Vidim da je i njemu gadno, ne zna šta će sa sobom... Sedmi je razred i viši od mene i voli da mi to pokaže.
Nekako se baš i ne snalazim, pričam i pričam, ali ponekad poželim da ga baš tolikog propustim kroz ruke, možda i zato što ga nikada nisam udarila
 
Ma sta raditi sa onim malo odlaslijim tinejdzerima od 17 godina?Kako sa njima ostvariti "kontakt"?Moj sin misli da je odrastao i tako se i ponasa.Nikakvi saveti i price ne dolaze u obzir.A i kako ga kazniti.Ako nesto zabranis,prihvata ali cuti i gleda me u stilu "sta mi mozes".Kad je raspolozen onda zeli da prica o svemu i svacemu,ali kad je neraspolozen onda je bolje ne pitati nista jer je to "nije mi nista sto si dosadna" i samo cuti.Kad je imao 12,13 godina onda mi je bilo jasno to "dr dzekil i mister hajd"ponasanje ali sada ...mnogo brinem iako znam da je dobro dete.Sada kad izadje uvece jedina misao mi je da se ziv i zdrav vrati kuci.
 
Ma sta raditi sa onim malo odlaslijim tinejdzerima od 17 godina?Kako sa njima ostvariti "kontakt"?Moj sin misli da je odrastao i tako se i ponasa.Nikakvi saveti i price ne dolaze u obzir.A i kako ga kazniti.Ako nesto zabranis,prihvata ali cuti i gleda me u stilu "sta mi mozes".Kad je raspolozen onda zeli da prica o svemu i svacemu,ali kad je neraspolozen onda je bolje ne pitati nista jer je to "nije mi nista sto si dosadna" i samo cuti.Kad je imao 12,13 godina onda mi je bilo jasno to "dr dzekil i mister hajd"ponasanje ali sada ...mnogo brinem iako znam da je dobro dete.Sada kad izadje uvece jedina misao mi je da se ziv i zdrav vrati kuci.
Hahaha, je l' ovo piše moja mama o mom bratu? Moj brat je isti takav (ima 18 godina). Ja mislim da će ih proći to. Ja sam od brata starija 6 godina, i ne živim sa njima, pa ga ne ''smaram'' toliko koliko ga ''smaraju'' roditelji, pa on meni priča neke stvari koje neće mami i tati. Naravno, ja sam sa mamom sklopila ''pakt'', tako da sad kada ga treba nešto ubediti, to ide preko mene, isto i ako treba saznati nešto od njega, jer uglavnom meni hoće da kaže. (Kad mu mama nešto kaže neće ni da čuje, ali kada isto to od mene čuje, uglavnom pristaje).
Ne mislim da sam time izneverila bratovo poverenje (mama se nikad ne izlane da zna, ali bitno je da je mirna i da zna šta se sa njim dešava), mislim da on jednostavno još nije shvatio da on nije najpametniji na svetu i da mama i tata nisu tako glupi i dosadni kao što on sada smatra...jeste da ispadne da sam dežurna tužibaba, ali sve to ide u obostranu korist- i njegovu i njihovu.
 
ma kakvi shesti...od cetvrtog...samo preteraju u shestom pa se primeti...
sminkanje...izlazenje maltene gole...
u osnovnim skolama je opste da sada devojcice dresiraju decake...ja se zaprepastila...devojcici trazi olovku, a ona "ne ne" i pokazuje prstom na obraz, trazeci poljubac je l' te...
i sad je IN da se hvataju dechaci...
mada ne znam...mnogo toga ima u osnovnim skolama...te devojke misle i da je IN da njih hvataju...kasnije placu u srednjoj...

uopste, nekako su se sve vrednosti spustile ili nestale...

a za starije tinejdzere...njima je potrebna podrska...pogotovo kad pogrese...i uopste podrska za ono sto rade...to bi ja bar... XD
strpljenje XD
 
Ok, bez ljutnje, ali ove izjave za devojcice su ciste predrasude. Setite se malo svog skolovanja, i devojcica koje su tada obozavale da privlace paznju, i vrlo uspesno je privlacile samo na malo drugaciji nacin nego danas.
Uvek je bilo devojcica koje su volele da "pomeraju granice" i uvek ce ih biti. Jedina razlika je sto su one vise upadljivije od ostalih vrsnjakinja, i naravno da cete uvek njih pre primetiti nego neku koja sedi mirno i prica sa drugaricama.
A i malo me nerviraju, iskreno, te price o tome kao kad devojcice "podivljaju" to je katastrofa, a to sto se decaci tako ponasaju decenijama, to dodje kao normalno.:roll:
Shvatite, uvek ce biti dece koja prosto moraju da privlace paznju, samo treba da se nadju u takvoj situaciji. A skola je idealno mesto za takve klince, i naravno da ce se tu najvise istaci.
 
Управо то.

Иначе, тачно је да девојчице ''подивљају'' око 6. разреда, али не у неком ружном смислу речи. Једноставно, хормони прораде и није ни чудо да су тада упадљивије од својих вршњака које ће то да спичи тек пар година касније!

Све је то природа лепо удесила...само родитељи треба да ту енергију каналишу на прави начин.
 
Nisam baš sigurana da devojčice uopšte podivljaju. Dobro, drma sve to njih, ali u odeljenju mog sina, a koliko vidim i šire, one pristojno, da ne kažem vaspitano nose svoj pubertet. Uglavnom.A dečaci malo prođu kroz siledžijski fazon, makar verbalno i nekako su prenaglašeni čak i kad su kao fini.
Jel vaš klinci brljaju sa školom i kako to podnosite?
 
Ставила сам то ''дивљање'' под знаке навода...
Код девојчица се то испољава (али не код свих) бурним заљубљивањем, прогањањем симпатија, скретањем пажње на себе по сваку цену, час бурним свађањем, час плачем и утученошћу...
Кажем ''дивљање'' зато што је све бурно.
 
MIslila sam na to da kad dečaci podivljaju to mu dođe baš kao divljanje, a kod devojčica sve se više vrti u tom emocionalnom svetu i promenama raspoloženja. Možda grešim. A dečaci ne da plaču, nego plaču i po pola dana, a onda se nešto kao junače, pa hodaju pognutih ramena. Onda red euforije. Stvarno, ni njima nikako nije lako
 
MIslila sam na to da kad dečaci podivljaju to mu dođe baš kao divljanje, a kod devojčica sve se više vrti u tom emocionalnom svetu i promenama raspoloženja. Možda grešim. A dečaci ne da plaču, nego plaču i po pola dana, a onda se nešto kao junače, pa hodaju pognutih ramena. Onda red euforije. Stvarno, ni njima nikako nije lako

Moj sin je u fazonu cool,opusteno,polako...onaj vragolasti osmjeh ne skida.Malo ustukne kad vidi da sam bas ozbiljna,sto ne traje dugo,zna da cu se nasmijat,i to ti je.Nema ozbiljnih recenica,sve mu je kroz zezanje.
Ali jedno znam...zaljubljen je do usiju:D
Ljubi ga majka:)
 

Back
Top