SRČANI UDAR

  • Začetnik teme Ljiljana.2
  • Datum pokretanja
L

Ljiljana.2

Gost
Poštovana doktorko molim Vas za odgovor na sledeće pitanje; Meni jako bliska osoba nedavno je doživela srčani udar (začepljenje glavne aorte). Radi se o starijem bolesniku koji sada oseća jak umor, nema snage i gubi apetit.
Inače se radi o starijoj osobi u 70-im godinama.Mene sada interesuje šta bi ova osoba trebala da izbegava i kakvu prehranu da koristi? Hvala!!!
 
Pre svega odmor,sto vise bez ikakvog fizickog naprezanja.Nadam se da je sa pacijentom neko radio osnovnu fizikalnu terapiju,ustajanja iz kreveta,lagana ,postepena setnja,znaci polako navikavanje na novonastalu situaciju.
Sto se tice ishrane,ona mora biti dijetalna,sto znaci puno voca i povrca sto u svezem obliku sto bareno(naravno mislim na povrce),neslano,od mesa piletina,curetina ,junetina ali barena,nikako masno,riba ,izbaciti hleb iz ishrane ili uvesti manje kolicine nekog kvalitetnije hleba(crni,razeni).Obroci da budu manji a cesci.
To kako se on oseca je potpuno normalno za takvo stanje,bice potrebno izvesno vreme da se oporavi stim da ponovim da sve to mora ici polako.
 
Како преживети срчани удар када сте сами!


..tako što će kašljati, energično, ponovo i ponovo (učestalo). Treba uzeti dubok udah pre svakog kašlja, a kašalj mora biti dubok i produžen, kao kad se proizvodi šlajm iz dubine grudi.

Dah i kašalj moraju da se ponavljaju svake 2 sekunde bez prestanka dok ne stigne pomoć, ili dok se ne oseti da srce ponovno kuca normalno.

Mozda je najbolje da se odmah pozove hitna pomoc jer ko moze da kaslje taj moze i da telefonira.
 

Back
Top