kako naplatiti dugovanje

naplata duga je problem, pogotovo kada se pozajmi "prijatelju" bez pisane potvrde, posle se prave kao da te nepoznaju, meni dvojica duguju 10 000 evra, jedan 6000, drugi 4000, ali nemam papir da sam im dao pare, pa ni nacina da resim to pitanje, rado bi pristao i na pola kada bi imao neko da naplati te dugove
 
E ajde da neotvaram novu, meni je tip obio kucu negde 5000 kes i jos nekih vrednih svari oko 2000, sad je u zatvoru zbog toga i jos nekih kradja, nista nema na sebe(pametno) ali mislim da bi se snasao za pare -dosta mu je robije , da ga tuzim, to ce da kosta kave su mi sanse da to naplatim. Neznam treba da bude neka promena u zakjonu, da se to ubraza, sta se stim desava vreme prolazi, proslo je 3 god 1.5 kako je osudjen.Bio bi zahvalan za bilo kakvu pomoc. Ko mi nadje resenje ima procenat od naplate bez toga da ja mogu da odgovaram recimo za uterivnje :per:.

A sto se tice ove napate-teme pre mene treba ti 2 svedoka da potpisu da ti oni duguju pa na sud ili neka kompezacija ako priznaju da ce da ti vrate uzmes , bilo sta sto ti daju kola , gradjevinski materijal bilo sta pa prodas. Trazis pare kad ti obecaju dodjes i neizlazis bez para -robe. Ili sud posten advokat i maksimum.........
 
Poslednja izmena:
Po meni pozajmljivanje para je biznis, a biznis nosi rizik. Kada bi svi po pravilu uspeli u biznisu svi bi bili srećni i bogati (ali nažalost nije tako), nemoj izgubiti prijatelje trebaće ti a tako im činiš uslugu. Naoružaj se strpljenjem i čekaj priliku da dođeš do svojih para. Jeste sporo ali pali. :)
 
naplata duga je problem, pogotovo kada se pozajmi "prijatelju" bez pisane potvrde, posle se prave kao da te nepoznaju, meni dvojica duguju 10 000 evra, jedan 6000, drugi 4000, ali nemam papir da sam im dao pare, pa ni nacina da resim to pitanje, rado bi pristao i na pola kada bi imao neko da naplati te dugove

Pa evo ti gore post, slican naslov kao tvoj, covjek se ubi dokazujuci nama, nevjernim Tomama, da je utjerivanje dugova legalan biznis i da to oni uspjesno rade - mozda je sve moguce, ali ..., obrati mu se za pomoc i dogovorite se, on bi to i za manji procenat uspjesno zavrsio
 
Imam slican problem iz naslova teme pa da ne otvaram novu.

Pozajmio sam "prijatelju" 25.000eur. u kesu pre godinu dana. Prilikom pozajmice napravili smo ugovor o pozajmici (koji sam ja sastavio bez strucnog lica - advokata) koji smo overili u Sudu.

Posto je u ugovoru postojala stavka o roku za vracanje novca koji je prosao, sada imam problem da naplatim svoj novac. Znaci, po ugovoru rok za vracanje novca je vec prosao.

U kontaktu sa bivsim prijateljem stavljano mi je do znanja da on taj novac nema, da ne zna kada ce ga imati, da je imovina koju poseduje (dva stana) vec pod hipotekom banke i da nije duzan samo meni.
Kada sam zapretio tuzbom (posto imam ugovor overen u sudu) on je meni odgovorio pretnjom da ce na sudu tvrditi i dovesti lazne svedoke kako sam ja njemu uzimao mesecnu kamatu za pozajmljeni novac. Posto smo on i ja pored te pozajmice bili i u nekim drugim poslovima on je meni stvarno u nekoliko navrata uplacivao novac na privatni racun sto je rekao da ce iskoristiti na sudu kao dokaz da je to bila kamata uz lazne svedoke.

Ugovor koji smo napravili sadrzi sledece clanove:
1. Njegove i moje detaljne podatke, sto je sud proverio prilikom overe
2. Iznos novca koji je pozajmljen uz napomenu da ugovor vazi i kao priznanica da je novac vec preuzet
3. Datum preuzimanja novca
4. Dogovoreni datum za vracanje novca
5. Da duznik garantuje vracanje novca sa svojom imovinom i primanjima
6. Da je novac isplacen u celosti u kesu i da se na isti nacin vraca (uz priznanicu)
7. Da rok za vracanje novca ne moze da se produzi
8. Broj ugovora i koliko je koja stranka dobila primeraka
9. Naznaceno je da je u slucaju spora nadlezan sud koji je i overio ugovor
Ugovor sam sacinio sam ali ga je pegledao i advokat i rekao mi da je sve ispravno.

Ova pitanja me muce:
Ne znam sta sada da radim i na koji nacin da naplatim svoja potrazivanja?
Koliko moze da traje ovo sudjenje (posto je sve ocigledno)?
Prva solucija je ako ga tuzim da mogu da dobijem taj spor (posto je sve ocigledno i cisto) ali i ako dobijem spor na koji nacin mogu da se naplatim?
Moze li on meni da napravi problem sa pretnjom da ce on mene tuziti za zelenasenje a kao dokaze ce koristiti lazne svedoke i uplate na moj racun za koje ce da tvrdi da su kamate (i pored toga sto imamo overen ugovor koji bi trebao da je u sudskoj praksi svetinja)?
 
Imam slican problem iz naslova teme pa da ne otvaram novu.

Pozajmio sam "prijatelju" 25.000eur. u kesu pre godinu dana. Prilikom pozajmice napravili smo ugovor o pozajmici (koji sam ja sastavio bez strucnog lica - advokata) koji smo overili u Sudu.

Posto je u ugovoru postojala stavka o roku za vracanje novca koji je prosao, sada imam problem da naplatim svoj novac. Znaci, po ugovoru rok za vracanje novca je vec prosao.

U kontaktu sa bivsim prijateljem stavljano mi je do znanja da on taj novac nema, da ne zna kada ce ga imati, da je imovina koju poseduje (dva stana) vec pod hipotekom banke i da nije duzan samo meni.
Kada sam zapretio tuzbom (posto imam ugovor overen u sudu) on je meni odgovorio pretnjom da ce na sudu tvrditi i dovesti lazne svedoke kako sam ja njemu uzimao mesecnu kamatu za pozajmljeni novac. Posto smo on i ja pored te pozajmice bili i u nekim drugim poslovima on je meni stvarno u nekoliko navrata uplacivao novac na privatni racun sto je rekao da ce iskoristiti na sudu kao dokaz da je to bila kamata uz lazne svedoke.

Ugovor koji smo napravili sadrzi sledece clanove:
1. Njegove i moje detaljne podatke, sto je sud proverio prilikom overe
2. Iznos novca koji je pozajmljen uz napomenu da ugovor vazi i kao priznanica da je novac vec preuzet
3. Datum preuzimanja novca
4. Dogovoreni datum za vracanje novca
5. Da duznik garantuje vracanje novca sa svojom imovinom i primanjima
6. Da je novac isplacen u celosti u kesu i da se na isti nacin vraca (uz priznanicu)
7. Da rok za vracanje novca ne moze da se produzi
8. Broj ugovora i koliko je koja stranka dobila primeraka
9. Naznaceno je da je u slucaju spora nadlezan sud koji je i overio ugovor
Ugovor sam sacinio sam ali ga je pegledao i advokat i rekao mi da je sve ispravno.

Ova pitanja me muce:
Ne znam sta sada da radim i na koji nacin da naplatim svoja potrazivanja?
Koliko moze da traje ovo sudjenje (posto je sve ocigledno)?
Prva solucija je ako ga tuzim da mogu da dobijem taj spor (posto je sve ocigledno i cisto) ali i ako dobijem spor na koji nacin mogu da se naplatim?
Moze li on meni da napravi problem sa pretnjom da ce on mene tuziti za zelenasenje a kao dokaze ce koristiti lazne svedoke i uplate na moj racun za koje ce da tvrdi da su kamate (i pored toga sto imamo overen ugovor koji bi trebao da je u sudskoj praksi svetinja)?

Ponovo ti prodji s njim taj isti razgovor ali ga snimi..a to sto ti je uplatio imas dokaz i to odbijas od duga koji ti duguje..znaci imas trag uplate i to nije kamata vec otplata..nema potrebe da se plasis sve to kazes sudiji ili advokatu da ti je pretio..bolje prvo ti da kazes istinu nego on da slaze pa mu mozda i poveruju
 
Ponovo ti prodji s njim taj isti razgovor ali ga snimi..a to sto ti je uplatio imas dokaz i to odbijas od duga koji ti duguje..znaci imas trag uplate i to nije kamata vec otplata..nema potrebe da se plasis sve to kazes sudiji ili advokatu da ti je pretio..bolje prvo ti da kazes istinu nego on da slaze pa mu mozda i poveruju

To su sve priče za malu decu. Sud NIKADA neće presuditi u korist poverioca iz prostog razloga što je država najveći dužnik. Kad bi državni sudovi počeli raditi po pravu, onda bi država brzo bankrotirala.Država Srbija je građanima i privredi dužna 60% više novca nego oni državi.
Ja mogu da ti ukratko opišem proceduru koju ćeš proći. Podnećeš tužbu, sud će tražiti da uplatiš sudsku taksu ok 30.000, din. za taj iznos, kad uplatiš sud će poslati tvoju tužbu na odgovor njemu, on će preko advokata odgovoriti na tužbu i podneće protiv-tužbu ili optužni predlog protiv tebe zbog zelenašenja, onda će sudija na prvom ročištu da kaže da obustavlje proces do daljnjeg zbog sumnje da u parnici postoji krivično delo, parnica će biti odgođena na neodređeno, a ti ćeš sa sve spisima biti poslan istražnom sudiji da on vidi sa kakvim se ti to "mutnim" poslovima baviš "i odakle bre tebi pare da pozajmljuješ kad narod nema leba da jede1", onda ćeš sledeće tri godine svog života da utrošiš dokazujući da ti nisi kriminalac. :rtfm:
Sve sam ja ovo prošao i pričam iz iskustva, na sud se ne obraćaj. Imaš tri opcije:
1. oprosti dug ( hrišćanski je)
2.uzmi letvu i izlomi dužnika, ali da on ne zna ko ga je lomio (nećeš dobiti pare ali će ti bar srce biti na mestu)
3. predaj dug nekoj agenciji neka ga oni lome (na taj način stavljaš njega u položaj onoga koji tuži, a onda će oni da dovedu lažne svedoke kako je on silovao maloletnu ćerku od vlasnika agencije, pa su oni morali da zaštite njenu čast, i još će da ga zbog toga spakuju u zatvor.)
Pare (ako ih bude) od agencije ćeš dobit sigurno, ali koliki iznos će da ti zaustave na ime troškova NE ZNAM.
Mislim da je treća opcija najbolja. Gad će dobiti batine, tebi niko ništa ne može, a dobićeš i nešto para. :super:
 
Ne bih bas u startu da se igram sa nelegalnim stvarima kada sam pozajmio legalno stecen novac za koji imam pokrice.
Uplate koje je on meni uplacivao na privatni racun nisu imale veze sa pozajmicom pa mi ne odgovara ni da ka kazem kako je to vracanje dela duga posto to nije istina i meni je potrebno vracanje kompletnog duga bez umanjenja za uplate koje on izvrsio prema meni.

Razmisljao sam o opciji da ga pozovem u kola da se ponovo ispricamo i da sve lepo snimim. Cak sam vec i nabavio aparturu koja snima i sliku i zvuk a nema sanse da se provali.
Kada bi snimio ceo razgovor onda bi odjednom pokrenuo postupak za povracaj duga na osnovu ugovora o pozajmici (to bi bio 100% cist slucaj), a uporedo bi pokrenuo i krivicni postupak preko policije za pretnju i lazne optuzbe gde bih koristio kao dokaz snimak koji sam napravio a na isti nacin bi se zastitio u predmetu za povracaj duga.

Svestan sam ja da ce ceo proces da traje dugo ali sprema sam da cekam. Mene vise brine kada se zavrsi proces na koji nacin bi mogao da se naplatim.
 
Prodaj dug mafijasima i neka se on onda sa njima nateze.
Cenim da ces dobiti oko 20.000.
Mafijasi tuku kamatu od 20 % mesecno i njima ce se isplatiti da ti daju veci deo svote koju si ti njemu pozajmio.
Videcs onda kako ce taj tvoj bivsi prijatelj da te juri i da te moli da se dogovorite, ali ne budi naivan otkaci ga i ne saradjuj sa njim nista.Mafijasi i postoje samo zbog takvih prevaranata.
 
Ova pitanja me muce:
Ne znam sta sada da radim i na koji nacin da naplatim svoja potrazivanja?
Koliko moze da traje ovo sudjenje (posto je sve ocigledno)?
Prva solucija je ako ga tuzim da mogu da dobijem taj spor (posto je sve ocigledno i cisto) ali i ako dobijem spor na koji nacin mogu da se naplatim?
Moze li on meni da napravi problem sa pretnjom da ce on mene tuziti za zelenasenje a kao dokaze ce koristiti lazne svedoke i uplate na moj racun za koje ce da tvrdi da su kamate (i pored toga sto imamo overen ugovor koji bi trebao da je u sudskoj praksi svetinja)?

suđenje može da traje dugo... do sada (pre ove reorganizacije) samo drugostepeni postupak (po žalbi) je trajao oko godinu dana u proseku pred bg sudovima... a može da se završi i brzo, za par meseci...sve zavisi od toga koliko će on da ga prolongira...
ako je sve tako kao što si napisao, dobićeš spor sigurno.
u vezi zelenašenja ne može da ti napravi problem, jer nije tako: prvo, čovek blefira; drugo, niko nije lud ni da lažno svedoči, ni da veruje u takve priče (nije taj ni prvi ni poslednji koji će svašta izmišljati pred sudom da bi izbegao plaćanje svoje obaveze); treće, ti ćeš od njega tražiti vraćanje duga sa propisanim/ugovorenim kamatama, iz čega će biti očigledno da ne tražiš više od onoga što ti po zakonu pripada.

e, naplata je teži slučaj.
za naplatu služe sredstva obezbeđenja, koja ti nemaš.
teoretski možeš da tražiš naplatu iz bilo koje imovine, imajući u vidu visinu duga, pre svega iz nepokretnosti / ev. pokretnih stvari tipa automobil ili druge vrednije imovine (akcije, udeli...).
to da li je nepokretna imovina već opterećena i u kojoj meri, možeš proveriti u registru nepokretnosti.
on i priikom naplate može da izvrdava na različite načine. npr. da otuđi nepokretnost i sl. pa u tom smislu ne bi bilo loše prilikom podnošenja tužbe predložiti privremenu meru zabrane otuđenja iste.

sve druge upozoravam da promocija nezakonitih aktivnosti nije dozvoljena na forumu. a da oni koji primene te "pametne" savete mogu podleći krivičnoj odgovornosti ako nalete na "pogrešnog" čoveka.
 
naplata duga je problem, pogotovo kada se pozajmi "prijatelju" bez pisane potvrde, posle se prave kao da te nepoznaju, meni dvojica duguju 10 000 evra, jedan 6000, drugi 4000, ali nemam papir da sam im dao pare, pa ni nacina da resim to pitanje, rado bi pristao i na pola kada bi imao neko da naplati te dugove
izvini, ali kako neko da zna da si ti njima uopšte dao pare? imaš svedoka bar?
 
suđenje može da traje dugo... do sada (pre ove reorganizacije) samo drugostepeni postupak (po žalbi) je trajao oko godinu dana u proseku pred bg sudovima... a može da se završi i brzo, za par meseci...sve zavisi od toga koliko će on da ga prolongira...
ako je sve tako kao što si napisao, dobićeš spor sigurno.
u vezi zelenašenja ne može da ti napravi problem, jer nije tako: prvo, čovek blefira; drugo, niko nije lud ni da lažno svedoči, ni da veruje u takve priče (nije taj ni prvi ni poslednji koji će svašta izmišljati pred sudom da bi izbegao plaćanje svoje obaveze); treće, ti ćeš od njega tražiti vraćanje duga sa propisanim/ugovorenim kamatama, iz čega će biti očigledno da ne tražiš više od onoga što ti po zakonu pripada.

e, naplata je teži slučaj.
za naplatu služe sredstva obezbeđenja, koja ti nemaš.
teoretski možeš da tražiš naplatu iz bilo koje imovine, imajući u vidu visinu duga, pre svega iz nepokretnosti / ev. pokretnih stvari tipa automobil ili druge vrednije imovine (akcije, udeli...).
to da li je nepokretna imovina već opterećena i u kojoj meri, možeš proveriti u registru nepokretnosti.
on i priikom naplate može da izvrdava na različite načine. npr. da otuđi nepokretnost i sl. pa u tom smislu ne bi bilo loše prilikom podnošenja tužbe predložiti privremenu meru zabrane otuđenja iste.

sve druge upozoravam da promocija nezakonitih aktivnosti nije dozvoljena na forumu. a da oni koji primene te "pametne" savete mogu podleći krivičnoj odgovornosti ako nalete na "pogrešnog" čoveka.

Napokon neki razumski savet. Dosta od ovoga sam vec saznao ali svakako hvala. Naravno da mi ne padaju na pamet nikakva nelegalna sredstva, pa nisam toliko malouman da od cistih para za koje imam pokrice i duga za koji imam ugovor pravi nelegalnu radnju.
 
Napokon neki razumski savet. Dosta od ovoga sam vec saznao ali svakako hvala. Naravno da mi ne padaju na pamet nikakva nelegalna sredstva, pa nisam toliko malouman da od cistih para za koje imam pokrice i duga za koji imam ugovor pravi nelegalnu radnju.

Evo ponuda :per:
Koliko god para od njega naplatiš "Zdravorazumskom sudskom metodom" ja ću ti dati još toliko. :mrgreen:

Čak i da dobiješ presudu (nakon 2-3 god) to ti ništa ne znači. Imamo ja i moj drug više takvih pravosnažnih i izvršnih presuda, pa ništa. :confused:
On u međuvremenu proda imanje svom bratu od tetke i ostane siromah, pare prokocka u kockarnici sa sve potvrdom. Zabrana raspolaganja imovinom ti ne znači ništa, pošto će on napraviti ugovor sa svedocima (njegovim ortacima) da je on to imanje prodao pre podnošenja tvoje tužbe, onda ga ortaci fiktivno tuže zato što im nije predao imanje na vreme, onda on prizna dug i tužbu (njihovu) preda im ključeve stana i nasmeje ti se u brk. :cool:
Onda ti nađeš agenciju koja će to da ti reši vansudskim poravnanjem (njegovih leđa) oni ti to srede, ti dobiješ pare i obiđeš njega u bolnici sa 2kg narandži i bombonjerom. :hahaha:
 

Back
Top