Knjige iz kojih ste učili život..

just_somebody

Zainteresovan član
Poruka
130
Ko je su to knjige ili koji pisci iz chijih ste dela uchili o zivotu, koji su vam menjali poglede na svet i iz kojih ste formirali sopstvenu lichnost? Za mene je to svakako Dostojevski.. Jedan od onih za koje mogu reci da nisam prochitala njihova dela bila bih apsulutno drugachija osoba!!
 
Ovo su knjige iz razlicitih perioda zivota, ali uvek one posle kojih sam drugacije razmisljala o nekim stvarima i temama, a valjda je to i ideja ucenja.
Vreme smrti - Dobrica Cosic
Tri ratna druga, Na zapadu nista novo, Trijumfalna kapija, LJubi bliznjeg svog - E.M.Remark
Harry Potter serijal - J.K.Rowling
Mape za izgubljene ljubavnike - Nadim Aslam
Krvnik ljubavi - Irvin Jalom
Kratka istorija bezmalo svacega - Bil Brajson
Dzejn Ejr - Sarlota Bronte
i jos mnogo drugih jer i dalje ucim....
 
Ovo su knjige iz razlicitih perioda zivota, ali uvek one posle kojih sam drugacije razmisljala o nekim stvarima i temama, a valjda je to i ideja ucenja.
Vreme smrti - Dobrica Cosic
Tri ratna druga, Na zapadu nista novo, Trijumfalna kapija, LJubi bliznjeg svog - E.M.Remark
Harry Potter serijal - J.K.Rowling
Mape za izgubljene ljubavnike - Nadim Aslam
Krvnik ljubavi - Irvin Jalom
Kratka istorija bezmalo svacega - Bil Brajson
Dzejn Ejr - Sarlota Bronte
i jos mnogo drugih jer i dalje ucim....

izvini ali shta ce Harry Potter tu??
 
Pa to mi je nekako upalo u oko x) Nekako mi je uvek žao ljudi kao što je Bukovski... Hoću da kažem, tih inteligentnih ljudi koji su digli ruke od života... Retko se nađu inteligentni ljudi, a polovina njih su odustali...kolika je to šteta...

Mozda je "digao ruke od zivota" jer je previse citao Dostojevskog :)
Nemam pojma o cemu pricas: covek je bio pisac, to je bio njegov zivot, napisao je hiljade pesama, mnogo prica, romane (po kojima su snimljeni i filmovi). Uopste mi se ne cini da je digao ruke od zivota - pre ce biti da ih nije dizao sa pisace masine.
 
Ko je su to knjige ili koji pisci iz chijih ste dela uchili o zivotu, koji su vam menjali poglede na svet i iz kojih ste formirali sopstvenu lichnost? Za mene je to svakako Dostojevski.. Jedan od onih za koje mogu reci da nisam prochitala njihova dela bila bih apsulutno drugachija osoba!!

koji su ih prosirili, da

ostatak posta, pa i sam naslov teme, me brine... :-?
 
hmmm... može, ali i ne mora da znači. možda je mislio na nešto kao odrastanje, tj. menjanje razmišljanja u smislu menjanja na bolje... ne znam.

po meni, tema bi se odnosila na knjige koje treba živeti, po meni su to knjige Baha, a posebno moja omiljena Iluzije.
Kao za primer, Mali Princ:
“Evo moje tajne. Sasvim je jednostavna: Covek samo srcem dobro vidi. Sustina se ocima ne da sagledati.”, mislim da je to jedna od knjiga koje treba živeti, tj. shvatiti tu istinu i prihvatiti je.
Eto to, na primer, nije menjanje svojih ličnih stavova, više kao pronalaženje sebe u nekim knjigama, slaganje sa stavovima iznešenim u njima tj. shvatanje da to JESU tvoji stavovi (otkrivanja onoga što već znaš - ‚‚Ne veruj svojim očima. Oči vide samo ograničenja. Gledaj razumom, otkrij ono što već znaš, i videćeš kako treba leteti.‚‚), a ne namerno forsiranje da oni postanu tvoji.
Nadam se da razumete šta hoću da kažem...
 

Back
Top