diesel vs benzin vs alternativna goriva

Ovo stvarno zavisi iz koje perspektive gledas, za cega koristis auto i sta od njega ocekujes i sta ti je najznacanije: snaga, ekonomicnost, izdrzljivost, udobnost, drzanje na putu?

Dizel:
+ veoma ekonomican
+ izdrzljiv - prelazi stotine hiljada bez problema
+ ima snage
- len (vazi za starije dizele)
- komplikovaniji
- porebno je vise servisiranja
- skuplji auto

Benzinac:
+ lepsi i udobniji za voziti
+ laksi za odrzavati (naspram dizela)
+ jeftiniji auto
- trosi vise goriva
- kratkotrajniji naspram dizela

Ima tu jos par tacaka koje sam izostavio jer mislim da nisu potrebene. Uglavnom kad izbalansiras svoje potrebe sa zeljama mozes da se odlucis.
 
Imao sam benzinca od 1000 kg i 156 ks, to znači malo kg, mnogo konja. Nije dobra ta mala težina na tako puno konja, to mi je bilo jasno. Al auto je prosto terao na brzu vožnju. Išao je kao metak. Bio je agilniji od većine automobila, stajao je rame uz rame i sa novijim i jačim automobilima. Nedostatak rezervnih delova, troja vrata i čekanje danima za najbanalniji deo me je nateralo da ga prodam. Oduvek me nerviralo to što je u preticanju moralo da teram 3, 4000 obrtaja i naviše, ako želim brzo i efikasno preticanje. Dakle, to je bio brz i moćan auto, čije prave perfomanse nije imalo gde iskoristiti u normalnom saobraćaju (auto put je u mom životu redak događaj). Tek malo vremena pre nego da ga prodam sam mu ugradio plin i stvarno se isplati. Ali...
Dizel mi se sviđa jer se sve akcije izvode sa 2000 obrtaja, te je teranje preko 3000 nepotrebno. Mislim na savremene dizele. 123jke i Golfovi jedinice tu svakako ne spadaju. Da sad ne ulazim u samu konstrukciju dizelaša i benzinaca, dizel je kultivisaniji, elastičniji, s manjom potrošnjom. Povoljniji obrtni moment. Shodno tome, mislim da je dizel moj sledeći izbor.
 
Sa plinom se motor upravo manje haba jer u sagorevanju ne ostavlja talog u kompresionom prostoru, ne ostavlja sumpor u ulju i film na karikama, hladni start je kod benzinaca najkriticniji kao i voznja pod sauhom jer benzin ulazi u hladne cilindre u velikoj kolicini spirajuci uljni film sto kod plina tih stvari nema. Ulje je takodje u mnogo boljem stanju kako rekoh kod plina i duze traje jer se mnogo manje prlja.
 
Sa plinom se motor upravo manje haba jer u sagorevanju ne ostavlja talog u kompresionom prostoru, ne ostavlja sumpor u ulju i film na karikama, hladni start je kod benzinaca najkriticniji kao i voznja pod sauhom jer benzin ulazi u hladne cilindre u velikoj kolicini spirajuci uljni film sto kod plina tih stvari nema. Ulje je takodje u mnogo boljem stanju kako rekoh kod plina i duze traje jer se mnogo manje prlja.

Da li to uporedjujes sa bezolovnim ili standardnim bezninom u srbiji?

Ja sam samo "informisan" da je plin redji tj. ima manji viskozitet od benzina tako da slabije podmazuje nego benzin koji je gusci. Ne zivim u Srbiji gde je plin sasvim normalna pojava tako da se ne razumem dovoljno, a i to sto sam malo pre reko cuo sam od nekog ko je to isto cuo od nekog treceg.

;)
 
ja vozim auto od 60 konja na plin, i to je kao da vozim mhm,47-50 konja... to je dovoljno,naravno za mog oca,,,

meni bi bio dovoljan neki dizel od 90-115 konja... koji ,ako ga vozis ispod paljenja turbine,ne moze da potrosi mnogo... pozdrav... i sta je sa metanom? kad ce ga biti na pumpama? koliko je uredjaj za njega?
 
Лично преферирам дизеле. Возио сам најразличитије аутомобиле и дефинитивно ми дизели дају оно што мени треба:

- ниска потрошња
- доста снаге
- повољно одржавање (када се све сабере, одузме, помножи и подели)

Приче о лошем зимском паљењу причају људи који хоће да га пале на акумулатор од 45А старом 5 година и који за грејаче знају само када се ауто пали, али не знају за њих када се требају променити.

Немам ништа против бензина, плина, метана итд једино што таква аута мени у највећем броју случајева не одговарају... бензинци троше више и бензин је скупљи па се то на великој годишњој километражи итекако осети. Плинаши и метанци ми се не свиђају само због заузимања простора и што константно дају оптерећење од 50-100кг па се то на слабијим аутима итекако осети.
 
Plin... ma daj ljudi. To voli onaj ko nikad nije sedeo u Common Rail dizelu... kakav bre plin.
Prije bih rekao da "to" voli onaj ko nema para za razbacivanje i zeli jeftinije da prodje.

A ono iz prvog komentara - udobniji benzinac, ne drzi vodu uopste. Tisi jeste benzinac, ali dizeli su uvek dosta tezi od benzinaca sto samim ti daje bolje lezanje i vecu udobnost.

Jesi siguran? Mislim nemoj biti naivan.

U pravu si, ali i nisi. Vidi, moras prvo da razjasnis o kojim dizelima pricamo. Stari D/TD su jako neudobni za voziti, imaju tezak motor (razmera tezine prednjeg i zadnjeg dela je losa) lose se drze, LENI SU (turbine tek imaju pravi efekat preko 3000obrtaja), menjaci su im prekratki i cuju se kao traktor.

Medjutim, ako ti pricas o novim dizelima koji imaju eletrkonsko upravljanje dizna, bolje turbo kompresore (pa neki i twin turbo) i nemaju "lag" u turbu nego je turbo efektivan i u niskim orbtajima e to je vec onda druga prica.

Cak, majne vise ti dizeli i nisu bucni, nego se lepo cuju.
 
[Venom];5384636:
Da li to uporedjujes sa bezolovnim ili standardnim bezninom u srbiji?

Ja sam samo "informisan" da je plin redji tj. ima manji viskozitet od benzina tako da slabije podmazuje nego benzin koji je gusci. Ne zivim u Srbiji gde je plin sasvim normalna pojava tako da se ne razumem dovoljno, a i to sto sam malo pre reko cuo sam od nekog ko je to isto cuo od nekog treceg.

;)

Plin je gas ( ne znam tacno na koliko C prelazi iz tecnog u gasovito stanje ) i samim time pominjanje viskoziteta auto - gasa kao i benzina nema smisla ako ih posmatramo na nacin kako posmatramo ulja jer ne sluze za podmazivanje niti mu pomazu. Viskozitet ovih goriva dolazi do izrazaja kada treba da se rasprse u cilindru u sto finijim kapima sto opet plin radi perfektno za razliku od benzina jer je gas. Kako rekoh, benzin na niskim temperaturama se kondenzuje na hladnim zidovima cilindara spirajuci tako uljni film ( kojeg ponajmanje ima kada je auto stajao celu noc na hladnoci i kome se svo ulje slilo u karter ) sto kod plina nije slucaj pa je sasvim jasno da o podmazivanju guscim benzinom nema ni reci. Motori koji rade na plin u proseku traju duze oko 30 % a dobro ugradjen plinski uredjaj ( posebno na modernim vozilima sa ajnspricom ) nece ostaviti auto bez snage, razlika je mnogo manje nego ranijih godina na starijim modelima a cak je rad motora mirniji nego na benzinu. Takodje sam pomenuo da benzin ostavlja stetne naslage u motoru, da se u slucajevima cestih hladnih startova sliva u uljni karter razredjujuci ulje sto opet nije slucaj kod plina. U inostranstvu je LPG u zamahu i sve vise ljudi ga ugradjuje iako je sama ugradnja jos uvek veoma skupa. Povlastice koje se dobijaju pri registraciji vozila zbog koriscenja ekoloski cistog vozila su velike kao i usteda ( sto vise nije slucaj kod nas ).
Detaljnije: http://www.soinfo.org/viewtopic.php?t=125
 
. Motori koji rade na plin u proseku traju duze oko 30 % a dobro ugradjen plinski uredjaj ( posebno na modernim vozilima sa ajnspricom ) nece ostaviti auto bez snage, razlika je mnogo manje nego ranijih godina na starijim modelima a cak je rad motora mirniji nego na benzinu

Upravo tako.Ja vozim Nivu ajnspric sa sekvencijalnim gasnim uredjajem i motor je startan kao i na benzin.Razlika je vrlo mala,skoro neprimetna
 
Upravo tako.Ja vozim Nivu ajnspric sa sekvencijalnim gasnim uredjajem i motor je startan kao i na benzin.Razlika je vrlo mala,skoro neprimetna

Kao i kod mene. Razlika u snazi skoro da ne postoji, motor je mirniji i potrosnja plina na otvorenom putu ide izmedju 5 i 7 L znaci oko 6L Startan je, preticem bez problema i neprijatnihh situacija, savladjuje najteze uspone bes problema. Kazu da je zemni gas jos bolji, da ima vecu energetsku vrednost osim sto je daleko jeftiniji.
 
Ako imas sekventni plin razlika izmedju benzina i plina je jedva primetna.

Da, ali za ugrađivanje sekventnog raspršivača su mi tražili 650 evra. I to za auto koji je bio 1989 godište (Opel Kadett GSi 16V). Mani brate...što je mnogo mnogo je. Ugradio sam bio obični sistem i odlično je funkcionisalo...Kažu gubi snagu...Ja nešto nisam osetio nikakav gubitak snage, osim kad pređem 150, 160 km/h. A koliko to često vozimo tim brzinama - retko...
 

Back
Top