diesel vs benzin vs alternativna goriva

[Venom];5405205:
Peugeot 407

1.6 HDI (110ks)
Cena novog: £17500 ~
MPG (milja po galonu): 51.3

1.8i (125ks)
Cena novog: £15400
MPG (milja po galonu): 36.6

( 1 galon = 4.5 litara, 1 milja = 1.6km )

Znaci skoro 24km vise dobijes na 4.5 litre.

Pa ti sada vidi, na primer u EU ima ljudi koji moraju da putuju od 80-100km na poso u jednom pravcu svaki dan, a to jeste samo poso da ne spominjem odmore preko vikenda. A to sto je auto skuplji, nema ni to veze, jer jednom ces prodati auto i tako kad budes prodvao dizela dobices za njega vise nego za benzinca.

Nemoj misliti da sam sada ovisan o toj potrosnji nego zivim u drzavi gde ljudi putuju na poso jako daleko, gde je sve daleko pa svuda moras autom. Naravno da nije uvek tako nego samo dajem jedan primer.

A jos da dodam, pogledaj cene goriva i njihov rast...

pozdrav


Za pocetak, ovo je Srbija. Imas li ti predstavu, sta je razlika od 4-6 hiljada eur za coveka iz Srbije. To ti je u nasim uslovima. Neka dizel trosi 8l x 1eur/L, a benzinac 11L x 1,2eur/L (ne znam tacno ne vozim na benzin), dobijes na 100km razliku od 5 eur... sto znaci da treba da predjes 100.000km da bi dosao na istu cenu. Tek posle te kilometraze pocinje rentabilnost dizela... ne zaboravi da je dizelima skuplje odrzavanje bar 40%, zahtevniji su po pitanju vozacke discipline... i naravno, pandam 1.8benzincu je 2.0hdi... a ne 1.6. Mesas babe i zabe druze.
Sve u svemu, ljudi kupuju dizel ne ih racuna, vec iz nedostatka vremena za cimanje sa plinom, majstorima, drndanjima... bocama... atestima i kojecim.
 
Ne kontas ti sta ja pricam. Pricam o tome da se ovde prosipaju price o novim autima, novim motorima, novim tehnickim resenjima u automobilskoj industriji, a voze se auta koja nemaju veze sa pricom. Jedino @damnjan je rekao da vozi suzu 20 god staru i pitao ono sto ga zanima a masu ostalih sviraju qrcu uporedjujuci nove benzince i dizele. Pricajte o onome sto vozite vec duze vreme, a ne nesto sto ste videli na putu ili u najboljem slucaju se provozali u tim kolima....

Opet pričaš istu stvar. Ne mora neko da ima novo auto da bi znao kako ono ide :?
 
Opet pričaš istu stvar. Ne mora neko da ima novo auto da bi znao kako ono ide :?

Naravno da da.....
Sta ja sad ima da pricam o nekom Audi Q7 kog sam letos provozao 2 dana, i dajem sud o njemu jel dobro sto je 3.2 benzin ili bi bolje bilo da je 3.0 tdi? Ili Audi A8, od mog dobrog prijatelja, ne valja 4.2 nego je bolji 3.3, koji sam opet samo par puta vozio? Daj covece, cemu ta prica? Mogu da pricam o onom sto sam vozio bar godinu dana i video kako se ponasa i leti i zimi, a ne o necemu sto sam cuo od ljudi koji su ga napravili pa da prepricavam, ili sam se jednom vozio u njemu ili ga jednom vozio.....
 
Imao sam prilike da porazgovaram sa serviserima iz nekoliko ovlascenih servisa, razlicitih svetskih proizvodjaca. Iskustvo je da novi motori sami po sebi nisu losi ali prateca mehanika i elektronika cesto otkazuje. Posto su moderni dizeli komplikovaniji od benzinaca na njima je i vise problema. Voda u dizel gorivu se ponasa kao rezni alat pri visokim pritiscima i bukvalno reze brizgaljke, gorivo slabije sagoreva, kvare se EGR ventili, cadj se talozi na propelerima turbine, a sami znate koliko kosta turbina (ili reparacija iste).
Sa druge strane, benzinci imaju optimizovane programe za sagorevanje sa osiromasenom smesom sto u teoriji treba da smanji potrosnju pri radu na malom broju obrtaja kada motor nije opterecen. Medjutim, kod nas zbog visoke koncentracije sumpora u benzinu, lambda sonde daju pogresne podatke racunaru pa isti nije u stanju da proracuna optimalnu smesu.
Dakle: vozim na gas, imam sekvencijalni uredjaj, razlika u voznji je minimalna u korist benzina. Kupio sam polovan auto pa one price o daljoj prodaji ne stoje, jer auto sam u startu manje platio pa i ocekujem da ga prodam za manje para, onaj ko kupuje dizela dobro ce ga prodati, ali u startu mora jos bolje da ga plati. Ugradio sam "tocak" bocu pa nisam zauzeo prostor, a rezervni tocak mi menja komplet za krpljenje. Niti imam visak tezine u vozilu, niti vmanjak prostora. Kultura rada benzinca i dizela jednostavno nije za poredjenje.
Zakljucak: dok ima gasa, samo gas.
 
Sve u svemu, ljudi kupuju dizel ne ih racuna, vec iz nedostatka vremena za cimanje sa plinom, majstorima, drndanjima... bocama... atestima i kojecim.

Više tišine kod savremenih dizela, zbog nižeg režima rada, samim tim manje opterećenja za motor, više prostora za laganu muziku. Nije isto 150km/h sa benzincem na 5000 obrtaja, sa bem li ga koliko decibela, u poredjenju sa 150 km/h na 3000 obrtaja sa manje decibela:lol::razz: Mislim... buke mi je pun k....
Lepo ti nama održa predavanje sa mašinskog fakulteta... Nego Tormentor... kad neko ko auto plati 6, 7, 8000 eura, još hiljadarka za sekvencijalni dođe sitnica... Šta ću recimo ja, koji sam imao GSi-ja koji se kreće oko 2300 eura, a sekvencijalni za njega košta 650 eura? Koliko ja znam, kultura rada motora je kod savremenih dizela mnogo povoljnija, jer dizelu korisni obrtni moment počinje već od oko 1500 obrtaja, a benzincu tek od 3000.
 
[Venom];5409803:
Motor na benzin predlaze da ga tovis sa gorivom do 100 oktana, preko toga je moguce da ce da gorivo bude prejako za njega, da ima prejaku eksploziju tokom sagorevanja, da se tope delovi i da izgubi kompresiju.

Znam likove koji su sipali kerozin (neznam gde su ga nabavili) u auto, kazu da je isao kao lud ali ne dugo. Kako su bistri :)

Што се горива тиче постоје моторни бензини ( 86, 95, 98 октана код нас на тржишту), дизел горива ( Д1, Д2, еуро д ), авионски бензин ( 100 и 130 октана), гориво млазно или керозин, пропан-бутан или ТНГ и метан. Код бензина изузев 86 октански бензин и није битна октанска вредност за добро сагоревање колико топлотна вредност. Мешањем авио и моторног добија се добар однос октанске и топлотне вредности тако да ауто боље иде а мање троши. Код дизеле мешањем Д2 и керозина добија се Д1 иначе керозин најбољи адитив за дизеле у зимском периоду
јер недозвољава нафти да се парафинише и згусне, може и да се вози на њега ако се дода моторно уље које служи само да подмаже пумпуВП и дизне. Иначе као адитив на тркалицама коришћено је и ракетно гориво које је касније забрањено због запаљивости.
 
Benzinac na alkohol preferiram !

A plin jeste stetan za one koje ne znaju i koji nemaju veze sa nekom visom tehnologijom automehanikom, sto ce se pokazati za koju godinu ili nekoj vecoj kilometrazi. Zasto? Zato sto plin posle sagorevanja osusi cilindre, jer ne sadrzi sve ostalo sto i benzin, tako da ne ostavlja onaj tanki microfilm na koji se ulje lakse nanese i bolje podmaze cilindre.
A sta je sa visim obrtajima i vecim temperaturama? Probajte da peglate na plin godinu dana, dnevno bar 10km + . . . .
 
Benzinac na alkohol preferiram !

A plin jeste stetan za one koje ne znaju i koji nemaju veze sa nekom visom tehnologijom automehanikom, sto ce se pokazati za koju godinu ili nekoj vecoj kilometrazi. Zasto? Zato sto plin posle sagorevanja osusi cilindre, jer ne sadrzi sve ostalo sto i benzin, tako da ne ostavlja onaj tanki microfilm na koji se ulje lakse nanese i bolje podmaze cilindre.
A sta je sa visim obrtajima i vecim temperaturama? Probajte da peglate na plin godinu dana, dnevno bar 10km + . . . .

Prethodni auto koji sam vozio je presao 200000km na benzin i ja jos 100000km na TNG. Prodao ga, tip ga i dalje vozi na TNG. Na motoru zamenio gumice ventila i podizace istih. Inace, auto je star 19god, MPI. Zanimljivo je sto sam svecice koje sam zamenio kada sam ugradio TNG izdrzale 80000KM.
 
Više tišine kod savremenih dizela, zbog nižeg režima rada, samim tim manje opterećenja za motor, više prostora za laganu muziku. Nije isto 150km/h sa benzincem na 5000 obrtaja, sa bem li ga koliko decibela, u poredjenju sa 150 km/h na 3000 obrtaja sa manje decibela:lol::razz: Mislim... buke mi je pun k....
Lepo ti nama održa predavanje sa mašinskog fakulteta... Nego Tormentor... kad neko ko auto plati 6, 7, 8000 eura, još hiljadarka za sekvencijalni dođe sitnica... Šta ću recimo ja, koji sam imao GSi-ja koji se kreće oko 2300 eura, a sekvencijalni za njega košta 650 eura? Koliko ja znam, kultura rada motora je kod savremenih dizela mnogo povoljnija, jer dizelu korisni obrtni moment počinje već od oko 1500 obrtaja, a benzincu tek od 3000.

Ne znam kako se GSI uklapa u ovu pricu, ima li u dizel varijanti? Pa da uporedimo. Ako ti je mnogo 650EUR za TNG, pa vozi na benzin ili menjaj auto. Ja samo kazem da je cena auta sa dizel motorom bar za 1000EUR-a veca od adekvatnog benzinca (isto godiste, slicna snaga) sto opravdava ugradnju modernog TNG uredjaja. Nadam se da nema potrebe da polemisemo o automobilima starijim od 15 godina. Ne mislim da sam ja u pravu, samo sam izneo moje misljenje.
Usput, zna li neko koliki je stepen kompresije kod dizel i benzinskih motora i koliko tacno gubitak kompresije na jednom cilindru utice na rad motora?
 
Benzinac na alkohol preferiram !

A plin jeste stetan za one koje ne znaju i koji nemaju veze sa nekom visom tehnologijom automehanikom, sto ce se pokazati za koju godinu ili nekoj vecoj kilometrazi. Zasto? Zato sto plin posle sagorevanja osusi cilindre, jer ne sadrzi sve ostalo sto i benzin, tako da ne ostavlja onaj tanki microfilm na koji se ulje lakse nanese i bolje podmaze cilindre.
A sta je sa visim obrtajima i vecim temperaturama? Probajte da peglate na plin godinu dana, dnevno bar 10km + . . . .

Debilizam za Ginisa, znaci VRH!


@Tormentor
Zavisi za koji auto, koji motor, evo recimo Pezo 605 koji ja vozim sa benz motorom 3.0 v6 24v, ima stepen kompresije je 9.5 dok na 2.1 td motoru je 21.5. Ako te zanima za jos neki auto, pitaj, ovo znam jer sam nesto uporedjivao skoro, pa me zanimalo.
 
Ne znam kako se GSI uklapa u ovu pricu, ima li u dizel varijanti? Pa da uporedimo. Ako ti je mnogo 650EUR za TNG, pa vozi na benzin ili menjaj auto. Ja samo kazem da je cena auta sa dizel motorom bar za 1000EUR-a veca od adekvatnog benzinca (isto godiste, slicna snaga) sto opravdava ugradnju modernog TNG uredjaja. Nadam se da nema potrebe da polemisemo o automobilima starijim od 15 godina. Ne mislim da sam ja u pravu, samo sam izneo moje misljenje.
GSi je Opel Kadett GSi 16V, (Vauxall Astra GTE) i naravno da ne postoji u dizel varijanti. Ne radi se da li mi je mnogo ili ne, nego odnos kada se uporedi vrednost takvih vozila sa cenom sekvencijalnog plina. E sad ako će mo samo o novim automobilima, OK... Dogovoreno:lol:
 
Benzinac na alkohol preferiram !

A plin jeste stetan za one koje ne znaju i koji nemaju veze sa nekom visom tehnologijom automehanikom, sto ce se pokazati za koju godinu ili nekoj vecoj kilometrazi. Zasto? Zato sto plin posle sagorevanja osusi cilindre, jer ne sadrzi sve ostalo sto i benzin, tako da ne ostavlja onaj tanki microfilm na koji se ulje lakse nanese i bolje podmaze cilindre.
A sta je sa visim obrtajima i vecim temperaturama? Probajte da peglate na plin godinu dana, dnevno bar 10km + . . . .

A taj microfilm, od cega je? Sta se desi sa njim ako napucavas masinu, hoce li da se podebljava ili trosi u tom slucaju? Cemu onda sluzi ulje ako se sasuse cilindri?
Decko, to sto ostavlja benzin na karikama, klipovima i ventilima je nesto najpogubnije za motore. Koliko sam samo na motociklima skinuo tog loma koji je tvrd kao kamen a koji hoce da se uzari upravo na najvecim obrtajima i temperaturama i da pali smesu van predvidjenog vremena. Film koji ostaje na karikama je takodje stetan a sve to kod plina ne postoji. Treba pogledati svecice i po mogucstvu karike i kompresione prostore vozila koja rade na plin i onda ce biti sve jasno kada se ustanovi da je sve to daleko cistiije od motora koji radi na benzin.
 
sky,kako su se pokazali ti 2.1TD
interesuje me bash bash...

hvala...

Dobri su to motori, imaju snage, vuku onoliku mrcinu sa lakocom. Ima mi jedan drugar 605 sa 2.1 TD motorom i veruj mi da po krivinama ne mogu mnogo da mu odmaknem sa mojim benzincem. E sad izuzetno je skup za odrzavanje, generalka za njega je 1300-1500 eura, trosi po gradu 11-13l dizela, na otvorenom nema sanse ispod 8 da se spusti potrosnja.Moj 605 sa 200ks 3.0 24v motorom i klasicnim venturi sistemom ubrizgavanja plina, trosi manje (u parama) oko 10-15% od njegovog dizela. Ja na mom nemam nikakvih troskova oko odrzavanja, jer nema zupcasti kais, nema rolere, spanere, nista, bukvalno samo sipam ulje i vozim. Moj motor je ceo aluminijumski, i blok i glave, tako da u slucaju pregrevanja, ema sanse da iskrivi glave, ili produva na nekom dihtungu. Sve ovo 2.1 TD nema. Registracija mu je jeftinija oko 150 eura, meni je poslednja bila oko 550 eura, a njemu malo preko 400, sto je smesna cifra, u poredjenju sa izdacima koji prate 2.1TD motor. Eto to je to.
 
Benzinac na alkohol preferiram !

A plin jeste stetan za one koje ne znaju i koji nemaju veze sa nekom visom tehnologijom automehanikom, sto ce se pokazati za koju godinu ili nekoj vecoj kilometrazi. Zasto? Zato sto plin posle sagorevanja osusi cilindre, jer ne sadrzi sve ostalo sto i benzin, tako da ne ostavlja onaj tanki microfilm na koji se ulje lakse nanese i bolje podmaze cilindre.
A sta je sa visim obrtajima i vecim temperaturama? Probajte da peglate na plin godinu dana, dnevno bar 10km + . . . .

Ne pricaj gluposti,ovo sto si rekao nema veze sa mozgom
 
tatin auto je presao 242 000km od toga kog nas je oko 5 godina,tj oko 70Kkm, i od toga je 50Kkm na plinu...nemam nikakvih problema,nista nije josh za menjanje oko motora,ima samo jednu manu i problem: ne da vuce...ja sipam 5 litra benzina,cisto da se setim kako mi auto vuce na benzin... ako imate para za benzin,plin zaboravite...

a kako stoje stvari sa metanom? na sajmu su prikazali na nekoj dačiji, al ne pitah karakteristike,koliko gubi na snagi, i slicno...koliko para kosta litar metana,a koliko ugradnja... zna li neko po nesto o ovome?
 
Plin ima visoku oktansku vrednost i aditivi mu nisu potrebni kao i olovni tetraetil koji je koriscen da bi podizao oktansku vrednost i sprecavao detonaciju.
Metan je jos bolji i kako sam citao ima skoro istu energetsku vrednost kao i benzin, znaci da nema razlike u snazi izmedju benzina i metana.
 

Back
Top