Tri prsta za pobedu

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
NEOBIČNA polemika otvorila se žestokim napadom bivšeg potpredsednika vlade Žarka Koraća na Novaka Đokovića zbog načina na koji proslavlja pobedu, s visoko uzdignuta tri prsta. "Ideja šovinizma u Srbiji je legalizovana", rekao je Korać, očigledno zaboravljajući masovne proteste protiv Miloševića devedesetih (na kojima je i sam učestvovao) kada su u nacionalnu simboliku prvi put i ušla tri ispružena prsta.
Od tada naši sportisti, upravo na ovaj način, vatreno pokazuju svoju pripadnost naciji. I niko im do sada nije zamerio. Čak ni predstavnici drugih naroda.
- Početkom ratnih zbivanja u Krajini ovaj simbol je uveo na taj prostor moj otac Jovan Rašković, politički prvak i svetski uvažen psihijatar - kaže nam Sanda Rašković-Ivić. - Počeo je tako da pozdravlja, iako nije objašnjavao zašto to čini. U srpskom arhetipu, ovaj simbol svakako pokazuje sveto trojstvo.
Ona podvlači da u pravoslavnom pozdravu prsti nisu rašireni, ali u laičkom izražavanju oni su postali simbol svega onoga što je srpsko.
- Taj pozdrav bio je posebno važan kod Srba van matice - dodaje Sanda Rašković-Ivić. - Zato su nas Srbe u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini često zvali i "troprstaši".
Pošto se katolici krste sa ispruženim prstima, etnolog Radomir Rakić podseća na to da su ih, isto tako, u mnogim krajevima naši zvali i "šakci", pa su čak i "Šokci" u Vojvodini, prema nekim izvorima, tako i dobili svoje ime. Kao iskusan etnolog, Rakić je bio protivnik ovog pozdrava zbog rastavljanja prstiju, što, kako kaže, rastavlja sveto trojstvo. Posle njegovih sugestija Milan Paroški izlazio je u predizborne kampanje držeći prste isključivo spojene.
Srbijom je ovaj pozdrav, ipak, promovisao lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković. Kako objašnjava za "Novosti", prvi put je tri prsta podigao 6. januara 1990. godine u Novoj Pazovi, na osnivanju SPO.
- Podigao sam tri rastavljena prsta, a svi ostali su to prihvatili - objašnjava Drašković. - Uzor mi je bio veliki knjaz Miloš, jer sam u Takovu video sliku na kojoj je prikazan skup srpskih glavešina koji su 1815. godine doneli odluku o podizanju Drugog srpskog ustanka. Tamo je Miloš, ali i svi oko njega, prikazani sa podignuta tri prsta. To je bio simbol hrišćanske pobune protiv islamskih osvajača.
Drašković kaže da je pod tim utiskom i on podigao tri prsta u Srbiji, a veruje u mogućnost da je "zagledan u isti izvor to možda uradio i Jovan Rašković u Krajini".
- Još u Miloševo vreme, crkva je diskretno vođi ustanika zamerala na "slobodi" upotrebe ovog znaka - dodaje Drašković. - Zato ćemo kasnije češće viđati sastavljene prste prilikom pozdrava.
O pozdravljanju s tri raširena prsta razgovarali smo i sa našim najpoznatijim heraldičarom Dragomirom Acovićem. On tvrdi da pozdravljanje sa tri prsta "mnogi koriste u skladu sa tim šta znaju i osećaju".
- Namerno navodim oba razloga, jer se oba mogu steći u istoj osobi, ali i ne moraju - objašnjava Acović. - Oni koji to znaju, koriste ovaj pozdrav po osnovu svoje konfesionalne opredeljenosti, jer podizanje tri prsta kod nas podseća na Svetu trojicu, kojima se molimo i u čije ime se zaklinjemo. Kod onih koji taj znak koriste bez elemenata znanja, bitan je ovaj drugi faktor, a tu je i izvesna potreba za "teranjem inata". Naime, da izvesne sredine ne reaguju onako kako reaguju, to ne bi bilo preterano značajno, ali kako se često pojavljuje neskriveno osećanje srbofobije, ili ako hoćete - nacionalne i konfesionalne mržnje prema Srbima i pravoslavcima, onda ta vrsta inata dobija na snazi i čini se da takvo deklarisanje potpuno izoluje od svog konfesionalnog konteksta i pretvara se u jednu vrstu nacionalne deklaracije ili navijačkog izazova.
Na tumačenju ovog simbola dosta je radila dr Mila Alečković-Nikolić, pisac i profesor psihologije.
- Iako neki političari misle da su oni uveli taj znak, u našoj tradiciji koristio ga je knez Vladimir, s početka Kijevske Rusije i početka pravoslavlja, a verovatno je bio i stariji od toga - objašnjava nam Mila Alečković-Nikolić.
Ona naglašava simboliku unutrašnjeg života svakog hrišćanina, onoga što je najbliže pravoslavlju.
- Čovek sa tri uzdignuta i raširena prsta kao da nam poručuje: "Ja sam hrišćanin!"
Svako može da uzdigne tri prsta, i onaj koji veruje, i onaj koji ne veruje.
- U poslednjem ratu su se ratnici slikali sa tri uzdignuta prsta, ali su oni bili znak svetovne pobede, a ne produhovljenog čoveka u njima - dodaje ona. - Skupljeni prsti u tišini, bez buke, znače nešto sasvim drugo. U ovo moderno vreme oni su možda presudni za budućnost i nas i pokolenja koja nas slede.
Jer, kako nam kaže Sanda Rašković-Ivić, s "Đokovićem možemo da se ponosimo i kao sportistom i kao čovekom".
- Nije se plašio da izrazi svoju nacionalnu pripadnost - kaže Sanda Rašković-Ivić. - Ovakvi sportisti su naši najbolji ambasadori, naročito kada se ne stide da pokažu da pripadaju svojoj naciji.
 
Za ustase nisam cuo, i to mi je malo sumnjivo. Raskovic bi to znao, a i Srbi iz RSK.

Neonacisti u Nemackoj dizu tri prsta sto kod njih valjda znaci W za Wehrmacht. U svakom slucaju, niko kod nas ne dize tri prsta zbog Vermahta, prema tome paralela ne postoji. Korac je cesto iznenadjujuce glup sa svojim anacionalnom propagandom - kao da ne oseca koliko su takvi ispadi kontraproduktivni.
 
Za ustase nisam cuo, i to mi je malo sumnjivo. Raskovic bi to znao, a i Srbi iz RSK.

Neonacisti u Nemackoj dizu tri prsta sto kod njih valjda znaci W za Wehrmacht. U svakom slucaju, niko kod nas ne dize tri prsta zbog Vermahta, prema tome paralela ne postoji. Korac je cesto iznenadjujuce glup sa svojim anacionalnom propagandom - kao da ne oseca koliko su takvi ispadi kontraproduktivni.
pa cekaj da dodje stari Koshe on ima celu kolekciju slika Pavelica i drugara mu sa tri rasirena prsta ,bas kad je polagao zakletvu za poglavnika ih je drzao.Sto se tice Srba iz RSK Raskovic je mozda i znao al je rano umro ,a i nije se ni mesao mnogo pred kraj zivota ,a oni ostali koje su vodili magacioner Hadzic i seoski pandur Martic nisu nista znali definitivno.
 
i primetio sam da se oni koji se najvise loze na pravoslavlje loze na ovo
triprsta02.jpg

http://www.czipm.org/triprsta.html
 
Sta bi pravi patriota po tebi trebao da uradi ako hoce da ispolji nacionalni ponos u situaciji kao sto je ova Djokoviceva?

Ili su prave patriote daleko iznad populistickih znakova, skandiranja i parola?
pa sta rade u toj situaciji Federer ,Nadal,Boris Beker ,Sampras hebem li ga ne mora da izmislja toplu vodu nek samo uci od starijih i jos uvek uspesnijih
 
To sto vidim su dva prsta.

Podizanje dva prsta za zakletvu je stari obicaj kod Germana a i drugde, slicno kao sto Ameri sad dizu celu ispruzenu saku. Svajcarci dizu tri, ali spojena.

The first witness, the Well-famed Caspar Hussen, a Scot, citizen of Kleparow (?), [Either Leparow, in Galicia, or Kleparz, in Bromberg, may be referred to.] taking the oath with two fingers of his right hand raised to the heavens, gave formal evidence to this effect

With his last strength, he carressed Olga's hand, and then extended his first two fingers. She knew what he wanted to say - when they took each others' hands in marriage, he had held two fingers before her eyes as if taking an oath...
 
mada nek mase i pozdravlja kako hoce samo da se vrati u formu u sledecoj sezoni :-Dnego ova Sanda Raskovic stvarno ne prestaje da lupa gluposti "nije se plasio da izrazi svoju nacionalnu pripadnost" hebote koji qurac bi trebao da se plasi,jel mozda postojala opasnost da mu zlikovci polome obe ruke ako kaze da je Srbin al on je ipak hrabro priznao ???hebote i ta nesreca ce da nas predstavlja u Rimu 4 godine :roll: bar se dobro drzi za svoje godine pa moze da se smeska po prijemima al nek ne prica previse ako za boga zna :|
 
pa sta rade u toj situaciji Federer ,Nadal,Boris Beker ,Sampras hebem li ga ne mora da izmislja toplu vodu nek samo uci od starijih i jos uvek uspesnijih

Ne rade nista, a i ne moraju. Zabole Spance dupe dal' je Nadal pobedio. Medjutim, kad je onaj baja pobedio na Vimbldonu, kako se bese zove, samo sto jos i na dupe nije istetovirao sahovnicu.

Kad mi budemo stabilni, bogati i srecni kao Spanija, Nemacka ili Amerika onda ni kod nas nikoga nece interesovati kako nasi sportisti slave pobedu.
 
Ne rade nista, a i ne moraju. Zabole Spance dupe dal' je Nadal pobedio. Medjutim, kad je onaj baja pobedio na Vimbldonu, kako se bese zove, samo sto jos i na dupe nije istetovirao sahovnicu.

Kad mi budemo stabilni, bogati i srecni kao Spanija, Nemacka ili Amerika onda ni kod nas nikoga nece interesovati kako nasi sportisti slave pobedu.
aha znaci mi treba da se ugledamo na Rvate ,a ne na Spance ili Nemce recimo
 
Nema sta da se ugledamo, nego ti je valjda jasno da smo i jedni i drugi u psiholoski slicnoj situaciji. Ono sto je razumljivo kod Hrvata ili Siptara ili, sta znam, Gruzijaca razumljivo je i kod nas, iako nije kod Spanaca. Znas ono o zabi koja dize nogu?

Posto je znak odomacen i posto sad odprilike znaci "Srbin sam i 'ocu svi to da znaju", gledaces ga jos dugo.

Medjutim, mozda bi mogli da se nadjemo negde na sredini, bez asocijacija koje iritiraju prof. Koraca -

16-dr%20evil.jpg
 
Ne znam zasto je problem - svaka tradicija mora negde da pocne, kao sto je to dobro znao Dr. Tudjman kad je obukao gardiste u one operetske crvene uniforme ;)

meni licno nije problem....
pogotovo sto sam ateista, i sto znam sta tri spojena prsta simboliziju....
ali mislim da bi to trebalo da bude problem onima koji svaki dan urlaju o tome kako su srbi ovo ili ono....
paz ovo....
lik kuka nad srpskim zrtvama u jasenovcu, a drzi tri rasirena prsta....ista tri prsta pod kojima su se zakleli ti sto su ubijali u jasenovcu....
pa jel to normalno?
 
Ma nema to veze, sad je to nase. Ni jednog Hrvata ta uzdignuta tri prsta vise ne asociraju ni na sta drugo osim na divljacne i pomalo zastrasujuce Srbe.

Morace kukavci da smisljaju neku novu zakletvu sad, k'o i silne nove reci sto su morali da smisljaju.

Eksproprijacija, druze!
 
pa cekaj da dodje stari Koshe on ima celu kolekciju slika Pavelica i drugara mu sa tri rasirena prsta ,bas kad je polagao zakletvu za poglavnika ih je drzao.Sto se tice Srba iz RSK Raskovic je mozda i znao al je rano umro ,a i nije se ni mesao mnogo pred kraj zivota ,a oni ostali koje su vodili magacioner Hadzic i seoski pandur Martic nisu nista znali definitivno.

Raskovic, (inace jedan divan covjek...da ga Srbi nisu smjenili, nebi uopce doslo do rata) je "zabranio " ta tri prsta, goverici kako je to nacisimbol, a nikako srpski iliti pravoslavni
 
Ne rade nista, a i ne moraju. Zabole Spance dupe dal' je Nadal pobedio. Medjutim, kad je onaj baja pobedio na Vimbldonu, kako se bese zove, samo sto jos i na dupe nije istetovirao sahovnicu.

Kad mi budemo stabilni, bogati i srecni kao Spanija, Nemacka ili Amerika onda ni kod nas nikoga nece interesovati kako nasi sportisti slave pobedu.

ocito je jedno da o tenisu nemas pojma...
teniske meceve Nadal-a gleda oko 80% spanjolaca..
kao sto su do prije nekoliko godina sa istim zarom gledali porodicu Sanches..
a taj neki koji je pobijedio Wimbledon je Ivanisevis
i iako je mnogo ucinio za promociju Hrvatske nije to nikad ucinio na primitivan i jeftin nacin..za vrijeme najvece agresije na Hrvatsku, Boris Becker, Pit Sampras, Andre Agasi igrali su sa Ivanisevicem u Splitu humanitarne meceve...
i nikako mi nije jasno da ne ostavite toga decka na miru, samo jednom je u znak pobijede digao tri prsta i svjetski mediji doveli su to u svezu sa zlocinima koje su pocinili Srbi..
ostavite covjeka na miru, on ionako ne placa porez srbiji niti ga ona previse zanima( za to ni nema vremena) svojim pritiscima i zahtjevima i emocijama ucinit cete to da ce on postati samo prosjecan igrac...
 

Back
Top