Ratovanje srednjevekovnog i perioda pre njega.

valheru

Aktivan član
Poruka
1.701
Pomislio sam da bi najbolje bilo ovde otvoriti ovu temu.Dakle molio bi sve koji se interesuju za srednjevekovno ratovanje uopste takav nacin borbe da se jave.Ja sam licno itekako zaludjen za to sakupljam oruzije vezano za taj period pa i iz perioda pre srednjeg veka.Takodje poceo sam i da vezbam sa njim ali to ide malo sporo posto nemam sa kim to da radim, ali sve jedno voleo bih da popricam sa svima koji imaju znanja iz ovog dela istorije i naucim nesto, a licno se nadam da ce te nesto i vi od mene nauciti.
 
Ja sam zainteresovan za srednji vek, način života, običaje, tekstove, itd. Samo to je malo širi pojam. Da li srednji vek na istoku ili zapadnoj Evropi. Jerima razlike. Normani su bili u svoje vreme najbolji izrađivači mačeva i uopšte borbe sa metalnim pomagalima. Anglosaksoni su bili na konjima do momenta kada dođe do borbe, a onda su silazili sa konja i borili se. Franci su bili isključivo na konjima (normalno, imali su i pešadiju), Huni samo i samo na konjima. Oni su rađali se i umirali na konjima. A iznad svih njih su bili Romeji (Vizantijci), koji su bez pauza nastavili rimske običaje, a tu spada i ratovanje.
 
Vec kad spomenu izradu maceva da li znas nesto detaljnije o tome ili pak znas ko bi mogao da zna t.j gde mi mogao da procitam nesto o tome.Pitao bih te jos sta mislis koje oruzije je najzgodnije za borbu kada se suocavaju dve vojske dakle za borbu u grupi ja mislim da bi to mogao da bude mac kopile koji je nekako naj univerzalniji mada i gladijus je sigurno negde pri vrhu ovakve liste.
 
Pomislio sam da bi najbolje bilo ovde otvoriti ovu temu.Dakle molio bi sve koji se interesuju za srednjevekovno ratovanje uopste takav nacin borbe da se jave.Ja sam licno itekako zaludjen za to sakupljam oruzije vezano za taj period pa i iz perioda pre srednjeg veka.Takodje poceo sam i da vezbam sa njim ali to ide malo sporo posto nemam sa kim to da radim, ali sve jedno voleo bih da popricam sa svima koji imaju znanja iz ovog dela istorije i naucim nesto, a licno se nadam da ce te nesto i vi od mene nauciti.

Не дао Бог више онаквог начина ратовања. Неговање традиције кроз витешке игре и сећање на то време је ОК, али стварно тако ратовати, оно је навеће зло. Искољу се људи међу собом, умиру у најгорим мукама сатима и данима, а рањеници по цео живот остају богаљи или умиру месецима од загађених рана и инфекција.
 
Naslov jes malo losiji al dobro sta je tu je.I Bogarte nikad rat nije bio za svakoga ,znam da je mnogima ne zamislivo da neko to voli ali eto ima i toga ponekad se i sam sebi zacudim ali samo na kratko dok ne uzmem katanu ili luk u ruke.Samo da znas kakav je osecaj , nego bre jel zna neko da odgovori na pitanje koje sam vec postavio pre 2 dana.A da bolje ti je Bogarte da te neko rokne sa 300km a i da mu lice ne vidis, znas u vreme viteskih pohoda makar nisu ,, slucajno ,, ginuli nevini.
 
ја се интересујем, сматрам да је такав рат био часнији морао си да стегнеш муда па да се залетиш напред а не као ово сад груни ракету ко им **** матер, морао си да гледаш човека очи у очи и сл. по мени непревазиђена је фаланга, са легијама на другом месту. што се коњице тиче па у врху су оклопљени витезови и оне катракте тако нешто мислимда се зову исправи ме ако грешим
 
koplja nikada nisu bila 6m
niko ne moze to da drzi jednom rukom i u drugoj ruci stit

najvece koplje koje se koristilo za falangu je sarissa (koristila ih je makedonska vojska)
a njegoova tacna duzina se ne zna
samo se zna da je bio duzi od doru(2.1-2.5) type kopalja
koja su koriscena u helenskom svetu

Nasao sam bio i neke izvore koji tvrde da su sarissa koplja bila duga cak 5.5m
ali nesto nisam ubedjen u to
pogotovo zato sto su makedonci pravili veca koplja i oruzija da bi ih ostavili kada se povlacili
to je ujedno i prvi vidi psiholoskog ratovanja
 
како нема везе фаланга са храброшћу да ли би ти смео да стојиш док се на тебе залеће пар стотина коњаника без да се помериш??? или можда као спартанци у термопилима знам сад ћеш рећи то су спартанци цео живот тренирали итд. опет морали су да имају много много храброст мораш да признаш.
 
а хвала ти мада мислим да то није имало баш пуно утицаја јер ако су се повлачили онда значи да су на неки начин били надјачани па би се можда овима што их нападају подигао морал јер су потерали дивове зар не?
 
ma nek su koplja bila 3,5 metra duzine opet ta konjica (mada mislim da su ih usmeravali prvenstveno na pesadiju) na 3m od tebe postaje mleveno meso, nije to veca hrabrost od upravljanja tenkom kod Kurska npr.
tu je najvaznija snaga i timski rad

па добро има ту истине само ипак сматрам да си тада био ти у фаланзи или легији небитно морао да будеш храбрији него што су ратници данас нема сад борбе прса у прса на неки начин рат је сад постао као борба стрелаца. да се вратимо на тему шта мислите да ли су војске у аничко доба како да кажем биле боље од оних из средњег века (не рачунајући ватрено оружје које се појавило) тј. да се десио неки сукоб између лупам сад неке легије и неке крсташке војске ко би победио?
 
а хвала ти мада мислим да то није имало баш пуно утицаја јер ако су се повлачили онда значи да су на неки начин били надјачани па би се можда овима што их нападају подигао морал јер су потерали дивове зар не?

tako sam cuo
nisam reko da je to bilo tako :lol:

hmm...
zanimljivo bi bilo videti krstase iz drugog krstaskog pohod
i legije posle osvajanja egipta
iskreno ne zan ko bi pobedio
bilo bi gusto
 
E nesto smo u istoriji spominjal bitku na maratonskom polju, kako je navedeno u njoj je poginulo 6400 Persijanaca i 192 Atinjanina.Nadam se da se i vama cini ovaj broj malo nelogican i jos su persijanci bili brojniji, pa sta mislite da li je zapravo ovaj istorijski podatak proisteko iz hiperbolisanja Atinjana koji su naravno kao i mi u pesmama o Kosovskom boju imali potrebu da vec sebi prilagodjavaju i menjaju zaista prave podatke ili je pak ovaj podatak tacan i dali je samim tim tacno da su Atinjani imali neku perfektnu strategiju.Pa sta mislite?
 
па шта да ти кажем атина је као и сваки други полис имала фаланге а ја сматрам да су оне непобедиве тако да..... али исто тако гледано како је било могуће да је леонида могао да 3 дана задржи ксеркса(мислим да је био ксеркс)
 
hmm...
zanimljivo bi bilo videti krstase iz drugog krstaskog pohod
i legije posle osvajanja egipta
iskreno ne zan ko bi pobedio
bilo bi gusto

то сам дао само као пример али ево да упоредимо сваки род војске из једног периода са истим родом из оног другог тако ћемо сазнати одговор а ако и не успемо можемо да се распитамо код оних који су у то боље упућени јел да?
 
Ako nisi znao Atinjani su navodno glavnu prednost stekli jurisem na Persijance i tako su umanjili ucinak neprijateljskih strela a kasnije zahvaljujuci tome pobedili, a takodje ja nisam cuo da falange jurisaju i mislim da ih oni u tom periodu nisi ni imali.Pa bih rekao da je posredi ipak nesto krupnije od obicne vojnicke formacije ili hrabrog jurisa.
 
@valheru

Bratac, neke stvari o kojima ti pricas, desile su se tako daleko u proslosti (bitka u Termopilskom klancu) da je jednostavno, svako rekonstruisanje istog jedan najobicniji SFx! Ta bitka je vise simbol. Halo, 300 ljudi protiv 100.000 .... to ti je 333 coveka na jednog! Pa da su ne znam kakvi ratnici, od krvi su i mesa, umore se! Ne verujem da su mogli bas 1:333 da izguraju!

Naravno, holivudski filmovi su cudo!

A sto se tice onoga "kada uzmem katanu" i te stvari ... heheheh, lepo je to kada je uzmes u toplini svoje kuce/dvorista, ali zamisli da hodas sa tim 5 dana, po raznolikom terenu, bez pristojnih cipela, neadekvatno obucen, sa stitom od jedno 5-10kg koji ti visi sa ledja, da ti se, da prostis, dupe ojede od nekupanja, da smrdis ko jarac, masne kose do ramena, zarastao u bradu i pun zuljeva od marsa i rana koje se vrlo cesto gnoje!

E kada takav udaris na neprijatelja, recimo Azijata, pa kad njegova krv prsne po tebi postoje debele sanse da navuces neku bolestinu, razbolis se i umres.

Imas to i danas, u malo, ali malo blazoj varijanti, a sto se tice hrabrosti ... svejedno je cekati da konjica naleti na tebe, jurisati konjicom na tenkove, ili braniti odstupnicu na mestu gde je trebala da bude granicna karaula a ne glavni grad ...

Isto je lomatati se po Albaniji u I sv. ratu, pesaciti Igmanski mars ili tuci se u srednjem veku, sve ostalo su nijanse!
 

Back
Top