Повећање броја потписа за председничку кандидатуру?

Повећати потребан број потписа?

  • Не,10 000 је сасвим довољно.

  • Повећати на 50 000.

  • Повећати на 100 000.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Poruka
19.903
СРС тражи повећање броја потписа за председничку кандидатуру

Радикали ће тражити да кандидати за председнике прикупе 50.000 потписа подршке уместо садашњих 10.000, а у Цесиду указују на апсурд да је лакше кандидовати се за шефа државе него за градоначелника Београда

На последњим председничким изборима грађани Србије бирали су шефа државе међу 15 кандидата, четири претендента на ову функцију нису успела да добију ни онолико гласова колико им је било потребно за кандидатуру – 10.000. И тада и претходних година било је предлога да се број потписа потребних за кандидовање повећа да би „на изборима учествовали само озбиљни кандидати”. Међутим, према предложеним законским решењима, за кандидатуру би и даље било потребно 10.000 потписа, али радикали најављују да ће тражити повећање на, вероватно, 50.000, мада остављају могућност да се о тачном броју нађе договорно решење.

Томислав Николић, заменик председника СРС-а, који ће, највероватније бити председнички кандидат ове странке на предстојећим изборима, каже да нас је „досадашња изборна историја научила да поједине странке скупљају потписе за свог кандидата, али и за нека друга лица, која званично немају везе са њима”. Николић каже да ће радикали зато предложити амандман на закон о избору председника, који ће помоћи да се „избори уозбиље, а не да имамо листу од 30 имена”. У СРС-у се још вага да ли предложити 50.000, или 100.000 потписа за „оверу” кандидатуре, али им је ближа ова прва: „Уколико би била много висока цифра, могао би неко да нам приговори да ускраћујемо право људима да се кандидују, јер је врло тешко скупити 100.000 потписа”. Оно на чему ће, каже, свакако инсистирати јесте то да и даље буде обавезна судска овера потписа, што предложеним законом није предвиђено.

Нада Колунџија, шеф посланичке групе ДС-а, дакле странке која ће сигурно имати председничког кандидата, каже да је важно да се изборни процес не претвара у фарсу. Она подсећа да је у интересу грађана да имају прилику да бирају шефа државе међу више кандидата, да Устав даје право свима који испуњавају законске услове да буду бирани, али „постоји и потреба да се избори не претворе у циркус, па да се људи кандидују, појаве се у медијима, узму новац из буџета, и нестану, а нико их не пита за шта је отишао новац нити како су добили мање гласова него што им је било потребно за кандидатуру”.

Жарко Обрадовић, заменик председника СПС-а, који, такође, најављује да ће, највероватније, имати свог кандидата, сматра да је 10.000 потписа добро решење. Он истиче да није лако скупити потписе, али да једна озбиљна партија 10.000 гласова може да прикупи без проблема. Према Обрадовићевим речима, није проблем у броју потписа, већ то што су претходних година, просто „на листу увршћивани људи, иако нису скупили 10.000 потписа, па 2002. године РИК је потврдио кандидатуре четворици кандидата, који нису имали толико потписа”.
Марко Благојевић, програмски директор Цесида, каже да број потписа који се тражи за подршку кандидатури не би смео да буде ни превелики ни премали, „колико тачно, тешко је рећи”. И он наводи да никако не би смело да се догоди да грађанима буде ускраћено уставно право да буду бирани, јер „свако ко је скупљао потписе за неку петицију зна да је то врло тежак посао, дакле, то никако не сме бити нека превисока бројка”. Он подсећа и да је закон дао могућност да је 15.000 потписа потребно да би грађани могли да предложе парламенту закон, али и „на парадокс да је за кандидатуру за градоначелника Београда потребно 45.000 потписа, а за председника Србије 10.000”. Што се тиче намере радикала да предложе 50.000 или 100.000, Благојевић сматра да је ова друга цифра превелика, а „уколико би се повећавало изнад 50.000, не знам докле би могло да се иде, а да се не угрозе уставна права”. Оно о чему нема никакву дилему јесте то да судска овера мора да постоји, јер „њено постојање гарантује озбиљност, с тим што би кандидате требало ослободити плаћања судске таксе”.
Мирјана Чекеревац
[објављено: 16.11.2007.]

(Политика)
*************
Ако је у БГ потребно 45 000,зар не би било логично да "републички ниво" буде нешто јачи?
Стварно је смешно да на изборима имамо огроман број кандидата.
Мислите ли да би требало повећати број потребних потписа?

Ја сам за цифру од 50 000.Сасвим пристојно.:)
 
ja podrzavam 100 000...posto je ta cifra za selju velju samo san...

Вељина НС је тренутно трећа странка по броју чланова у Србији јер су скоро сви из ПСС прешли код њега, па он има око 100 000 чланова! За симпатизере не знам.
 
Далеко већи проблем је то ШТО НИКО НЕ ПРОВЕРАВА ВАЛИДНОСТ ТИХ "ПОТПИСА" , и то мислим уопште за све а не само за председника. Мислим да се ту веома МУЉА и лажно подносе потписи.

Иначе се слажем да треба најмање 50 000 потписа а можда и више да би се неко кандидовао. Ако тако нешто буде усвојено БУДИТЕ ОБАЗРИВИ, јер ће се тада одједном појавити ликови који као "скупљају потписе" за разне "петиције" почев од оне за ослобађање од пореза опрема за бебе па на даље - а све то је само подвала и превара јер се потписи сакупљају за сасвим друге намене.
 
Далеко већи проблем је то ШТО НИКО НЕ ПРОВЕРАВА ВАЛИДНОСТ ТИХ "ПОТПИСА" , и то мислим уопште за све а не само за председника. Мислим да се ту веома МУЉА и лажно подносе потписи.

Иначе се слажем да треба најмање 50 000 потписа а можда и више да би се неко кандидовао. Ако тако нешто буде усвојено БУДИТЕ ОБАЗРИВИ, јер ће се тада одједном појавити ликови који као "скупљају потписе" за разне "петиције" почев од оне за ослобађање од пореза опрема за бебе па на даље - а све то је само подвала и превара јер се потписи сакупљају за сасвим друге намене.

Не брини Мито, то не може тако, зато што мора да буде присутан судски нотар, затим се попуњава прописани образац, ти податци се уносе у једну дееебееелу књигу, а затим се потписујеш у ту књигу. Не да може баш "од врата до врата"!
Наравно муљања су увек могућа! Никад ми неће бити јасно како је Човић за два дана скупио 10 000 потписа или Карић за три, мада је тада још имао Мобтел и вееелику базу података о грађанима Србије!
 
Не брини Мито, то не може тако, зато што мора да буде присутан судски нотар, затим се попуњава прописани образац, ти податци се уносе у једну дееебееелу књигу, а затим се потписујеш у ту књигу. Не да може баш "од врата до врата"!
Наравно муљања су увек могућа! Никад ми неће бити јасно како је Човић за два дана скупио 10 000 потписа или Карић за три, мада је тада још имао Мобтел и вееелику базу података о грађанима Србије!

Е, наивни Бесмертнији, па управо је онако како сам написао... све се ради "од врата до врата" и СТО ПУТА се подносе једни те исти потписи КО ЗНА КАДА И КОЈИМ ПОВОДОМ ПРИКУПЉЕНИ - а то НИКО не контролише, јер и нема ко када су сви заједно у игри. Зато ни на једној петицији НЕМА ДАТУМА а заглавље петиције је тако намонтирано - да се покрије белим папиром и онда дописује други повод путем фотокопирања.
 
Е, наивни Бесмертнији, па управо је онако како сам написао... све се ради "од врата до врата" и СТО ПУТА се подносе једни те исти потписи КО ЗНА КАДА И КОЈИМ ПОВОДОМ ПРИКУПЉЕНИ - а то НИКО не контролише, јер и нема ко када су сви заједно у игри. Зато ни на једној петицији НЕМА ДАТУМА а заглавље петиције је тако намонтирано - да се покрије белим папиром и онда дописује други повод путем фотокопирања.

Ма ја ти само кажем да се такви потписи не могу уважити за кандидатуру за председника или градоначелника, а да су манипулације могуће (рецимо путем подмићивања судских нотара) управо говоре примери Човића и Карића!
 
Вељина НС је тренутно трећа странка по броју чланова у Србији јер су скоро сви из ПСС прешли код њега, па он има око 100 000 чланова! За симпатизере не знам.

Za razliku od cede bede koji nema ni dovoljno clanova u srbiji za 10 000 a o 100 000 moze da sanja ali ,posto je kosovo jos uvek pravno deo srbije tako da ne sumljam da ce njegovi obozavatelji ,da doprinesu u potpisima.
 

Back
Top