šta sa akcijama?

šta ćete uraditi?

  • ostaću na berzi

  • nastojaću da ih prodam što pre

  • ne znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

dragojIo

Aktivan član
Poruka
1.612
Šta planirate da uradite sa ovim najavljenim akcijama javnih preduzeća koje bi dobio svaki punoletni građanin koji do sad nije učestvovao u privatizaciji...
očekuje se da svakom pripadne oko 1000evra, tj tolika će biti ukupna početna vrednost akcija....
 
a zamislite ljudi se zelete prodaju brzo, a za koji mesec duplira se vrednost....
ja definitivno neću žuriti.... voleo bih malo da se igram akcijama... možda bih ih samo zamenio za neke od druge kompanije za koju procenim da će u budućnosti napraviti bum
 
Svakako nauciti o celom tom procesu. Velika vecina samo proda akcije, ili ih samo kupi ali ne ulozi vreme i trud da stvarno sazna sta da radi. Mozda samo povrsno pita brokera, ali to nije dovoljno.
Ko kupuje nasumce - to je kao kladionica. Ulozis pa se nadas dobitku...
Ali ko zna - cak i ne mora mnogo novca da ulozi.

Idealno je da se ima toliko akcija, da se moze ziveti od dobiti koja se isplacuje. Onda i nije bitna vrednost akcija.
 
Ja ću čekati da porastu bar za 250% pre prodaje.
I možda se malo i poigram pa prodam samo deo, a deo čisto
da mi bude zanimacija za praćenje ove naše 'lokalne' berze...
Inače volim berzu i Moreplovkine ekonomske teme.
 
Ne vredi prodavati samo zbog dobre cene. Ne zaboravite porez od 20% na dobit. Ako kupite za 100 a prodate za 200, ostace vam samo 180 u dzepu. Ove drzavno poklonjene akcije nece imati taj porez.
Vredi imati toliko akcija da kad isplate dobit jednom godisnje, a to bude par % od vrednosti akcija, da to bude bar 10k evra. I onda lepo zivis, ne cimas se oko plate, ako uopste radis.
 
Ne postaje se milioner tako sto imas 1 000 000 evra u banci. Nisam rekao da je recept za mesec dana, ali po onom svemu sto sam procitao nije tako los.
Mozes izvesno vreme da stedis, pa da kupis akcije. Mozes cak i 5 godina stalno samo da ih kupujes.
Internet pomaze. Mozes da pogledas stanje u zadnjih godinu dana.

Nisam obavesten da li mi odavde mozemo da kupujemo akcije po inostranstvu. Svakako ne bi bilo lose imati neki deo IBM, Coca cole i slicno.

Alternativa je da izdajes par stanova, to je najstabilnije ulaganje, ali to je prica sa kreditima po 20 godina, a i nije tema ovde.

p.s.
Sad se setih... pa kad bi Delta imala akcije na berzi... mozda bi bilo zgodno imati ih? Pozicija kupca koji placa sve vise za istu robu i buni se, i pozicija akcionara koji moze da se nada sve vecoj zaradi... suprotstavljeni interesi... Ili, kako ces se ponasati kao kupac benzina na pumpi, a kako kao vlasnik akcija NIS-a? A cene nafte samo skacu...
 
Ne vredi prodavati samo zbog dobre cene. Ne zaboravite porez od 20% na dobit. Ako kupite za 100 a prodate za 200, ostace vam samo 180 u dzepu. Ove drzavno poklonjene akcije nece imati taj porez.
Vredi imati toliko akcija da kad isplate dobit jednom godisnje, a to bude par % od vrednosti akcija, da to bude bar 10k evra. I onda lepo zivis, ne cimas se oko plate, ako uopste radis.


Super ti je taj dugorocni ekonomski plan,rado bi ga razmotrila nego mi malo smeta racunica.....................


izvini ,a koliko je 20% od 200?


mislis li da ce da oporezuju samo deo zarade(u navedenom primeru 100e) ili ce oporezovati ceo iznos prodajne vrednosti akcija u datom momentu?
 
@Platin


CCCCCC:shock:

a ja zivela u ubedjenju da se ostvaruje najveca profit pre privatizacije,
ono tipa dok je firma u dugovima ,pazari se za sitnu lovu i dok traju pregovori o privatizaciji raste cena jer mediji a i berze iznose prve procene nominalne vrednosti akcija.......narod se lozi i trguje, po tom sledi privatizacija....
i od tog momenta si pun ako si ulozio kapital u preduzece koje moze bar imetkom ili ako nista drugo onda placem
(jer proizvodnjom sigurno vec odavno NE)
dostici pretpostavljenu cenu brokera
ili ti nominalnu vrednost.

Stvar je u dobroj ili losoj proceni investicije.Mada se slazem s tobom ono u vezi izdavanja stanova......nije lose:roll:ali treba stici do te sume novca.

Ma pusti,ovo je samo moje ubedjenje......ko zna koliko krivo zvuci,a?
 
Luka Beograd - LBGD
Cena ove akcije u aprilu/maju do početka juna bila je 5-6500,00.
Od sredine juna, do danas trgovano je samo sa 155 akcija u vrednosti cca: 700 hiljada dinara, sto je jako malo.
Već danima se nudi više od 1500 akcija, potražnja 0 (nula)
Od toga,trenutno po najpovoljnijoj ceni 60 komada x 3,200,00 dinara.

Znači: mogla bi danas da kupiš, ali čemu to:roll:
Većinski vlasnici mišković&beko, ako se ne varam preko 90%. A gde su oni tu 'leba nema:wink:
 
Ukoliko skupština usvoji vladin predlog sledeće godine porez na kapitalnu dobit od trgovine akcijama biće smanjen sa 20 na 10%.

Besplatne akcije - neće se plaćati porez na kapitalnu dobit, bar je tako najavljeno.

Uzeti, upisati u "pravu firmu", najviše dve, i strpljivo čekati8-)
 
Luka Beograd - LBGD
Cena ove akcije u aprilu/maju do početka juna bila je 5-6500,00.
Od sredine juna, do danas trgovano je samo sa 155 akcija u vrednosti cca: 700 hiljada dinara, sto je jako malo.
Već danima se nudi više od 1500 akcija, potražnja 0 (nula)
Od toga,trenutno po najpovoljnijoj ceni 60 komada x 3,200,00 dinara.

Znači: mogla bi danas da kupiš, ali čemu to:roll:
Većinski vlasnici mišković&beko, ako se ne varam preko 90%. A gde su oni tu 'leba nema:wink:


Ma ovo si 100%,bas sam malo (malo vise)potisnula u glavi vlasnike:-|



A ovaj deo za prodaju tj .da su u ponudi
ocem da proverim,oma'
mada po tvojoj prici nesto tu ne
stima ,jer ako firma isplacuje diivdendu u plusu je
otkud ponuda akcija preduzeca koje posluje?????????
1500 vec danima? idem...........da procackam
 
mada po tvojoj prici nesto tu ne
stima ,jer ako firma isplacuje diivdendu u plusu je
otkud ponuda akcija preduzeca koje posluje?????????
1500 vec danima? idem...........da procackam

ne stima jer nisi dobro procitala, preko 1500 akcija se nudi na prodaju, a nema kupaca.
tačnije trenutno se nudi 1971 akcija, od čega najpovoljnije 60 komada x 3200 dinara.

ne znam za dividendu, ali verovatnoje jako mala
 
@Lexa

Svet je tvoj,
smo pozeli......:grin:
....zeli.....jako....i ostvarice ti se....:grin:
al' obavezno da bacis novcis u Fontanu di Trevi
i stvar je resena...nista ne moras da radis ....sem da cekas.....:shock:


Ps.slika ti je bas odlicna (u profilu);-)
 
ne stima jer nisi dobro procitala, preko 1500 akcija se nudi na prodaju, a nema kupaca.
tačnije trenutno se nudi 1971 akcija, od čega najpovoljnije 60 komada x 3200 dinara.

ne znam za dividendu, ali verovatnoje jako mala



UUUUUUUUUUUUU pa u pravu si.......
malo sam se zanela.......i to malo vise......


a za dividendu je sigurno,
pouzdano je isplacuju i nije bila mala bas ,ali verovatno jednokratna i neponovljiva
kako sad stoje stvari..:-?..........
u aprilu sam se njima nesto doduse povrsno bavila .....na moju srecu izgleda............
 

Back
Top