Fontovi (sve o njima:-))

artisti

Zainteresovan član
Poruka
140
Cao drugari!

Hajde da imamo jednu temu gde cemo samo razmenjivati fontove, linkove i savete u vezi fontova.

A evo da otvorim i prvo pitanje...zna li neko kako integrisati odredjeni true type font u sajt, tako da on bude koriscen bez obzira da li ga korisnik ima instaliranog na kompu?
 
Bolje da nisi ni otvarao/la,vidi gde si postovao/la?

?
pa na forum web dizajn, jel tako?

fontovi imaju veze sa tim, bar ja tako mislim, a primetio sam da su se cesto pojavljivale teme i linkovi ka nekim fontovima, pa sto da ne objedinimo u jednu temu, kad nekom treba, tu da trazi?

pitanje isto cenim da je ok, posto sam video i dosta sajtova koji pretenduju da budu ozbiljni, pa im se dogodi ta nezgodacija sa srpskim ili nemackim ili bilo kakvim nestandardnim slovima...
 
...posto sam video i dosta sajtova koji pretenduju da budu ozbiljni, pa im se dogodi ta nezgodacija sa srpskim ili nemackim ili bilo kakvim nestandardnim slovima...
Ovde je rec o encodingu teksta, a ne o fontu.
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
Bez obzira koji se font koristi ako u tekstu sa srpskim karakterima ne promenis encoding na utf-8 dobijas one kvacice....

...zna li neko kako integrisati odredjeni true type font u sajt, tako da on bude koriscen bez obzira da li ga korisnik ima instaliranog na kompu?
O ovome sam citao na sajtu casopisa Mikro, pa da ne pametujem puno citiracu tekst sa njihovog sajta:
Slova na Web stranicama mogu se, pomoću standardnog HTML jezika, ispisivati svim fontovima koji postoje u računaru korisnika. Ako posetilac nema font koji je koristio dizajner, slova će se prikazati pomoću standardnog sistemskog fonta. Ipak, postoje situacije kada Web stranica jednostavno ne izgleda onako kako bi trebalo ako se koriste standardni sistemski fontovi koje ima većina posetilaca. Ovaj problem se može rešiti slanjem fonta direktno na računar posetioca. Kao i obično, postupak se razlikuje u zavisnosti od toga da li posetilac koristi Internet Explorer ili čitač zasnovan na tehnologiji Netscape Navigatora.

Ako je reč o čitačima Interneta kompatibilnim s Netscape Navigatorom, fontovi se najpre moraju pretvoriti u oblik pogodan za prenos do čitača. To se može obaviti pomoću bilo kog programa za obradu fontova koji prepoznaje zapis u formatu .pfr. Spisak ovih programa nalazi se na stranici developer.netscape.com.
Na Web stranicu (u njeno zaglavlje), zatim se dodaje CSS element @fontdef, koji pokazuje gde se nalazi zbirka fontova u formatu .pfr.

(STYLE TYPE="text/css")(!--@fontdef url(home.netscape.com/fonts/sample.pfr);--)(/STYLE)E)
Da bi se novi fontovi koristili, potrebno je napraviti jedan CSS element
(STYLE type="text/css")
(!--
H1 {font-family:"Impress BT", "Helvetica", sans-serif;} -->>
(/STYLE>
i iskoristiti ga na stranici, na primer ovako:
(H1> (FONT FACE="Impress BT">Ovaj H1 koristi Impress BT Font (/FONT)(/H1)
Microsoft Internet Explorer od verzije 4.0 koristi ActiveX kontrolu za "nabavku" fontova, a princip rada je veoma sličan opisanom: u zaglavlje stranice treba uneti oznaku stila @font-face sa imenom i adresom fonta.
(STYLE)
@font-face {font-family:comic;src:url(http: //abc.domain.com/fonts/comicbold.eot);}
(/STYLE)
U elementima na stranici, font se koristi dodavanjem oznake za stil:
(P STYLE="font-family:comic;font-size: 18pt")Ovo je Comic Sans MS font veli18-point
size and bold.(/P)
 
Pozdrav svima!

Potreban mi je naziv fonta koji se koristi pri štampanju mnogih srpskih magazina!

Evo dve strane iz časopisa "Svet plus" na kojoj se nalazi pomenuti font!

pitanjetd3.png


Molim sve one koji znaju ime ovog fonta, da mi jave!
Hvala unapred!

P.S. - Nadam se da nisam promašio forum!
 

Back
Top