BOROV MODEL ATOMA
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: BOROV MODEL ATOMA

Početnik
    Učlanjen
    11.11.2007.
    Reputaciona moć
    0

Exclamation BOROV MODEL ATOMA

Da li neko zna nesto vise o Borovom modelu atoma i da li ima vremena da mi pomogne???

Superbird nije na forumu
    There's no school like the oldschool, and I'm the f-ing headmaster
    Iskusan Superbird (avatar)
    Učlanjen
    18.08.2005.
    Pol
    muški
    Sabac - Cavic (Bronx) ---> Novi Sad - Liman
    Reputaciona moć
    103

Podrazumevano Re: BOROV MODEL ATOMA

Bor je valjda zamislio atom kao puding u koji su elektroni pozabadani kao sljive, tako nesto... Nadji knjigu iz fizike za IV godinu gimnazije, tu je objasnjeno svetski
    My soul is painted like the wings of butterflies

Domaćin gost 47277 (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

hm...znam za Radeford-Borov model atoma...slikovito prikazano kao planetarni model...
    kao u centru atoma je "sunce" tj. jezgro, a oko njega po orbitalamo kruze "planete" tj. elektroni...
    ulogu gravitacione sile kod atoma ima elektricna privlacna sila izmedju elektrona i jezgra, i ova analogija ima kao i neki formalni karakter...
    kretanje elektrona se razlikuje od kretanja planeta zato sto za kretanje elektrona ne vaze zakoni klasicne meganike neko kvantne mehanike gde po tome cestica nije isto sto i putanja je l' te...
    kod cestica se mora uzeti u obzir njihovo talasno svojstvo...(u kvantnoj mehanici...)

i ovim modelom je dokazana Ridbergova formula...koja je bila poznata ranije, ali ovim je razjasnjena

Zainteresovan član Vitor89 (avatar)
    Učlanjen
    09.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Citat Original postavio Superbird Pogledaj poruku
    Bor je valjda zamislio atom kao puding u koji su elektroni pozabadani kao sljive, tako nesto... Nadji knjigu iz fizike za IV godinu gimnazije, tu je objasnjeno svetski
    Neeee, to je Tomson jeo sljive u pudingu... Mada, zanimljiva ideja.
    Bor je dao tri postulata koji obezbedjuju stabilnost atoma, kvantovanje momenta impulsa i prelazak sa stanja na stanje (energetsko, opet kvantovano). i tako...

Aktivan član winkler (avatar)
    Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Smile Re: BOROV MODEL ATOMA

Mala ispravka.Takav model atoma je zamisljao Tompson a ne bor.Prema borovom modelu elektroni se krecu potacno odredjenimm putanjama koje je on nazvao ORBITAMA (koje mi danas zovemo energetski nivoi) i kada se elektron krece po jednoj od njih on ima tacno odredjenu energiju...........I dalje mozes sama ako znas da koristis literaturu.Pozdrav

Početnik
    Učlanjen
    27.06.2007.
    Reputaciona moć
    0

Uf... Lupetanja li... Bor je zamislio atom kao planetarni sistem gde imas pozitivno jezgro i oko njega kruze elektroni.

Početnik
    Učlanjen
    27.06.2007.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio winkler Pogledaj poruku
    Mala ispravka.Takav model atoma je zamisljao Tompson a ne bor.Prema borovom modelu elektroni se krecu potacno odredjenimm putanjama koje je on nazvao ORBITAMA (koje mi danas zovemo energetski nivoi) i kada se elektron krece po jednoj od njih on ima tacno odredjenu energiju...........I dalje mozes sama ako znas da koristis literaturu.Pozdrav
    Kasno videh da je winkler ispravio stvar...

Aktivan član winkler (avatar)
    Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

OK.MI se ovde ne bavimo time ko je prvi napisao odgovor ili ko je prvi kogan ispravio.Sigurno neces dobiti nagradu za to.Dakle pa stan ako sam ponovo napisao nesto slicno onome sto si ti pre mene napisala.Pozdrav

Elita stnco (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    280

Citat Original postavio winkler Pogledaj poruku
    OK.MI se ovde ne bavimo time ko je prvi napisao odgovor ili ko je prvi kogan ispravio.Sigurno neces dobiti nagradu za to.Dakle pa stan ako sam ponovo napisao nesto slicno onome sto si ti pre mene napisala.Pozdrav
    Interesantno je da čovek traži da mu neko ispriča nešto više o Borovom modelu atoma. Pa o tom modelu mogu da se ispričaju stranice i stranice. Mnogo je jednostavnije da uzme neki udžbenik.

Zainteresovan član Boki-79 (avatar)
    Učlanjen
    04.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    48

Wink Re: BOROV MODEL ATOMA

Sigurno je vec pronadjen odgovor u literaturi ali eto da i ja napishem koju rečenicu. Pre Bora je Raderford prestavio atom kao česticu u čijem se centru nalazi pozitivno nalektrisano jezgro oko koga kruže elektroni kao planete oko sunca. Nedostatak tog planetarnog modela je bio u tome da elektroni tim kretanjem gube vremenom energiju (umaraju se) i tako bi se približavali jezgru, plus i minus se privlače, sve dok ne bi udarili u njega i atom bi bio uništen (eksplodirao :-) ). To se medjutim ne dešava, radioaktivni elementi su posebna priča.
    Bor se nadovezao na taj planetarni model i fizičkim proračunima i eksperimentima došao do prvog i drugog postulata. Prvi postulat je već napisan; znači elektron se oko atoma kreće po tačno određenoj putanji-orbiti i pri tom ima stalnu energiju, ne gubi je kretanjem-ne umara se. Putanje je obeležio slovima K,L,M,N,O,...(kao periode u PSE) svaka naredna je sve udaljenija od jezgra.
    Drugi postulat kaže da kada elektron koji se kreće po kružnoj putanji u atomu primi energiju (na primer zagrevanjem supstance, prolaskom svetlosnog zraka,...) prelazi na kružnu putanju koja je za jednu stepenicu više udaljena od jezgra. Da bi se vrati na predhodnu putanju treba da izrači-emituje isti iznos energije koji je primio.
    Ovakvo tumačenje Bora moglo je da objasni samo eksperimentalne podatke dobijene snimanjem spektra za vodonik. Inače svaki element ima svoj karakterističan spektar. Dalje se na osnovu toga, rada drugih naučnika (Hajzenberga, De Brolja, Šredingera) i mnogih matematičkih proračuna dobijaju jednačine koje se poklapaju sa eksperimentalnim podacima za ostale elemente i pokazuju raspored elektrona oko jezgra i njihovo kretanje.
    Inače Nils Bor pored toga što je bio fizičar branio je za dansku reprezentaciju.

Slične teme

1. Ja model
    Autor Cool_Chick u forumu Tinejdžeri
    Odgovora: 195
    Poslednja poruka: 29.08.2010., 14:49
  2. cs 1.5 model
    Autor Red_Zmaja u forumu Multiplayer
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 27.11.2007., 16:50
  3. Model
    Autor tra-la-la u forumu Preduzetništvo i radni odnosi
    Odgovora: 1