Bosanski Hrvati se konačno probudili!

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
HDZ 1990: Federalizacija po etničkom principu
J. Gudelj 10.11.2007 20:14

MOSTAR - Federalizam bi bio najbolje državno uređenje za višenacionalnu Bosnu i Hercegovinu.

Izjavio je ovo jučer u Mostaru zamjenik predsjednika HDZ 1990 Martin Raguž, predstavljajući članovima svoje stranke Platformu ustavnog rješenja BiH. Platformu, koja predstavlja svojevrsne smjernice budućeg djelovanja ove stranke, Raguž je predstavio na 1. saboru HDZ 1990.

On je naglasio kako etnički kriterij jeste i mora biti na prvom mjestu kada je federalizacija BiH u pitanju.

''BiH bi bila složena država od više federalnih jedinica. Broj jedinica ne može biti manji od tri. Federalne jedinice bi imale ovlasti koje nisu izričito u domenu savezne države: imale bi parlament, vladu, sudstvo i policiju. Parlament BiH bi imao dva doma - zastupnički i dom naroda koji bi bio zasnovan na načelu pariteta, a u kojem bi moralo biti više od sadašnjih 15 zastupnika'', precizirao je Raguž.

Naglasio je kako bi buduće federalne jedinice, umjesto sadašnjeg jednog predsjednika, imale tročlano predsjedništvo.

''Članovi Predsjedništva BiH birali bi se posredno u (državnom) parlamentu pri čemu treba osigurati mehanizam biranja koji jamči svakom narodu izbor njihovog legitimnog predstavnika. Predsjedništvo BiH bi imalo ingerencije nad vanjskom politikom i obranom'', naglasio je Raguž.

Prema prijedlogu HDZ 1990, državne institucije bi imale jasno definirane ovlasti koje bi bile neophodne za normalno funkcioniranje države i njezinu poziciju u međunarodnim odnosima. Naglašeno je kako bi Vrhovni i Ustavni sud bili najviše sudske instance na razini države.

''Ustavni sud bi imao po tri suca iz svakog naroda i jednog predstavnika nacionalnih manjina. Vrhovni sud bi imao ovlasti u postupcima po žalbama i izvanrednim pravnim lijekovima. Privremeno bi imao odjel za ratne zločine'', zaključio je Raguž.

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=16772&meni=2


SNSD je već podržao nedavnu izjavu Bože Ljubića o stvaranju federalne BiH sa 3 entiteta, dok su je SDA i SBiH osporile.
Po mom mišljenju BiH jedino kao federacija može da ima neke izglede na duže staze.
 
vidim ja da hocete da razhebete tu Bosnu posto-poto:lol::lol:
nameracili se, a ja se nesto ne potresam previse, nego mi zao onog cu-mu-na sto dolazi ovde, jadan, trazi piramide i korene Bosnjackog jezika pre Alaha, a vi to tako,
ne cenite
Federalizacija, sa sirokim ovlascenjima za sve tri republike, ako zele kakav takav napredak, inace ovako, nista!
 
vidim ja da hocete da razhebete tu Bosnu posto-poto:lol::lol:
nameracili se, a ja se nesto ne potresam previse, nego mi zao onog cu-mu-na sto dolazi ovde, jadan, trazi piramide i korene Bosnjackog jezika pre Alaha, a vi to tako,
ne cenite
Federalizacija, sa sirokim ovlascenjima za sve tri republike, ako zele kakav takav napredak, inace ovako, nista!

Ne želim ja ništa da razjebem. Bosna je moja koliko i hrvatska i muslimanska. Jednostavno svako treba da dobije svoje dvorište i da ga gleda. To bi trebao da bude ključ napretka. Nisam separatista, znam da bi to donelo više štete nego koristi.
 
josh kad bi mogli da cape one milione evrica kesha iz dodikove kase na koje su svi bacili oko....

Oni ni ne kriju da vole Gotovinu ... tj. gotovinu, zapravo keš :lol:

got0.jpg
 
Ствар је у томе што се Хрвати колебају на шта да пристану.
Да ли да остану у оваквим кантонима или оформе свој ентитет.

Уколико формирају ентитет, он би се простирао у Западној Херцеговини и у Орашју и Оџаку. Свесни су да се тако морају одрећи бројних хрватских енклава са значајним становништвом у средњој Босни, па се зато још увек колебају.

Републици Српској би одговарао трећи ентитет јер би то ојачало њену позицију, и коначно би запечатио поделу наметнуте БиХ.

Са друге стране, званична Хрватска ради против БХ Хрвата, додворавајући се Сарајеву, а све са циљем докантонизације целе БиХ или, боље речено, укидања Републике Српске.

Колико је зао, Загреб је спреман свој народ у БиХ да жртвује, све са циљем укидања РС. Али то ће се обити о главу управо БХ Хрватима.
 
Ne znam zašto se sad neki raduju, u svakoj podeli na 3 mi smo trećina, a ovako smo polovina, pa vi računajte ...

Па дели се Федерација, са којом Срби немају ништа. Република Српска је на 49% територије БиХ и то је гарантовано Дејтонским споразумом.
 
Па дели се Федерација, са којом Срби немају ништа. Република Српска је на 49% територије БиХ и то је гарантовано Дејтонским споразумом.

Problem je taj što bi se uvođenjem 3. entiteta negirao Dejtonski Sporazum. U tom grmu leži zec i zato ovakav potez može biti mač sa dve oštrice.
 

Back
Top