Da li nam je potreban Defektolog

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

mirzijan

Početnik
Poruka
3
U ovoj drzavi se tesko odraditi pripravnicki , tesko za posao a najteze je zaposliti Defektologa.
Zasto je to tako, tko nece da radi svoj posao u parlamentu, skuptini , vijecu, ko ne nalazi dovoljno vremena da usvoji te neke zakone da bi oni mogli raditi ono sto su zavrsili. Djece sa posebnim potrebama ima i to je osjetljiva tema u svijetu ali ne i kod nas.
Imamo Defektologe njih preko 500 u BiH a jedini fakultet je u Tuzli(1993), najblizi je Zagreb, Beograd i Ljubljana. I umjesto da bude mocniji od svih fakulteta sobzirom da je jedini, NE on je najgori moguci fax, tako ispade. tako dalje i tako dalje, niko ne zna zasto?
Sto se ne radi na kampanji ,na educiranju roditelja na obavjestenjima obicnih smrtnika, svijet nije obavijesten o Defektolozima, ne znaju za njih ne vjeruju u njih zato sto se svi boje necega, a cinjenica da trebaju djeci, njihovim roditeljima , osnovnim skolama.
Nastavnici u OŠ pohadjaju razne seminare , razne kurseve od jedan , dva dana koji se tice rada sa djecom sa posebnim potrebama,i kobejagi mogu raditi posao Defektologa i raditi umjesto njih, a Defektolozi se za taj rad skoluju 4 godine na fakultetu.
Da napomenem dijete sa posebnim potrebama koje se skoluje u redovnoj skoli koje je integrisano u redovno obrazovanje vazi za tri ucenika koji su bez posebnih potreba.

Ako ne trebaju Defektologe zasto je jos otvoren fakultet u Tuzli i jos prima nove asistente , profesore, studente brucose. Kad taj jadan svijet nema gdje da stvori zivotnu egzistenciju.

Roditelji, razumni ljudi, omladino, radnici, neradnici, zaposleni,nezaposleni, a ima Vas dosta, dajte i Vi sud o ovoj temi, djeca trebaju pomoc, Osnovne skole trebaju Defetologe.
__________________
mirzijan
 
Kao apsolvent defektologije (u Beogradu) apsolutno se slazem sa tobom.......
sretala sam se sa slucajevima da lekari ne znaju sta je to logoped, a tek slucajnih poznanika i sazaljivih pogleda kada odgovorim na pitanje sta studiram....kao da sam gubava u najmanju ruku....
cak sam cula i jedan komentar koji naravno nije bio namenjen mojim usima a zvucao je otprilike ovako: sta cemo mi sa svim tim laznim humanistima...
ali slucaj je hteo da bas taj surovi realista dodje u iefpg sa detetom kojem je potrebna pomoc...
naravno da se nisam obradovala tome...ali moram priznati da sam uzivala u njegovom pogledu kada me je prepoznao!
 
Da da, ne znam samo dokle misle tako o nama. Ja sam zavrsio prije 6 mjeseci u Tuzli. . Al ne znam dokle cu da trpim taj pritisak nezaposlenja, osjecam se nesposobnim.A toga omalovazavanja kakav vas fax i te stvari to je njihova nepismenost, toga nikada dosta. Jedina cinjenica sto me tjesi oko toga je sto nisam sam. Ima nas jos.A sto se tice Beograda, bio sam kod vas na faxu kada je bio kongres Tiflologa u oktobru prosle godine.Bilo je fino.
 
Kod nas bas i nije tolika frka oko posla....
Ili se bar meni cini.....
Ja licno, kao logoped, imam mogucnosti zaposlenja u mom mestu, novom Sadu i Bg-u i to ne kao defektolog vec bas kao logoped
A sto se tice bg faxa............pa sad.........nije los u odnosu na to kakav je bio kada sam ga upisala:)
 
Pa ako nije toliko frka oko zaposlenja, trebal vam Tiflologa za uvoza, ja sam zainteresovan, samo da se radi.
Pa drago mi je cuti da ima neko koga ceka posao, i da nema problema.
Ali pazi da ne bi bilo kao kod nas ceka vas posao ali kad zavrsis nista od toga.

Kod nas je velika frka oko toga, namamo odgovarajucih zakona, a kod nas je ko fol svi postuju zakone i ne smiju mrdnut dok zakon ovaj ili onaj ne bude usvojen. Svi direktori to cekaju na tanjiru , niko nista ne radi.
 
Ja smatram da je to izuzetno težak posao, i da niko ne upisuje taj fakultet tek onako.
Svako ko upiše defektologiju, zna šta je u pitanju i šta bi trebalo da radi. Tako da ne
mislim, da to mogu da rade lažni humanisti, to ko je rekao pa to je smešno! I taj je to
rekao iz ne znanja. Mislim da ne može svako sa decom, a pogotovo treba imati
strpljenja, raditi taj posao. Svaka čast ljudima, koji imaju hrabrosti, i želje da rade tako
nešto. Pozdrav za njih!;)
 
Bez obzira sto zaista volim svoju buducu struku, kad god naidjem na diskusiju o zaposljavanju i omalovazavanju samog faxa stvarno mi dodje da placem i proklinjem dan kad sam se odlucila za FASPER umesto medicine!!!!!

Za logopede mislim da ima posla, oligofrenloge ima, ali manje, a ostali smerovi smrc, smrc............
 
E, a sta mislite o onom izvestaju o stanju ustanova u Srbiji? Jeste da je izvestaj negativan (ne zalazim u istinitost), ali mislim a ce bar ljudi pre svega saznati sta su defektolozi, a i da je ministarstvo sad pod pritiskom, pa ce morati da se pozabavi ovom oblascu.
 
Radim vec duze vreme kao specijalista-logoped. Mnogo roditelja mi je zaplakalo u ordinaciji, mnogo ih je reklo "hvala" a cinjenica je da sam mnogoj deci pomogla. Znanje u logopediji mora neprestalno da se nadogradjuje i siri, logoped mora da bude gladan za novim saznanjima. To se bez ljubavi prema svom pozivu ne moze.
Koleginica Bezvezna kaze da u Beogradu i NS ima posla i navodim:"ne samo za defektologe nego i za logopede". Koleginice, ja vas savetujem kada zavrsite fakultet da procitate sta Vam pise na diplomi. Logopedi su defektolozi, defektolozi su logopedi. Logopedija je smer na defektoloskom (sada fakultetu sa rehabilitaciju i spec.edukaciju). Defektolog je logoped, oligofrenolog, surdoaudiolog...
Bar je tako u nasoj zemlji i ovim s kojima se granicimo.
U Beogradu je vrlo tesko naci posao logopeda. Na birou mnogi godinama cekaju nove zakone, a time i mogucnost da se zaposle.
Naljuti me kada procitam clanak u novinama gde pise da cemo da vidimo kako su logopedi odradili posao obzirom da nam nova generacija krece u prvi razred osnovne skole. Roditelji se zale da ne mogu da dodju do logopeda. U Zemunu Vas zakazuju jednom mesecno, seanse traju dvadesetak minuta, na Zvezdari oligofrenolog radi na mestu logopeda te se rezultati u mnogome ni ne ocekuju...
Trebalo bi da svaki dom zdravlja, osnovna skola i predskolska ustanova ima logopede.
Tiflologu savetujem da se oproba u optometriji ukoliko ne moze da nadje posao u struci. Mnogi tiflolozi rade kao oftalmoloski opticari i zadovoljni su.
Pozdrav, Nadja
 
Kod nas bas i nije tolika frka oko posla....
Ili se bar meni cini.....
Ja licno, kao logoped, imam mogucnosti zaposlenja u mom mestu, novom Sadu i Bg-u i to ne kao defektolog vec bas kao logoped
A sto se tice bg faxa............pa sad.........nije los u odnosu na to kakav je bio kada sam ga upisala:)

Ne znam odakle ti ta informacija da je lako naci posao logopeda u Beogradu i Novom Sadu?!
Ja radim kao logoped u jednoj zdravstvenoj ustanovi u Beogradu, ali to je bila puka slucajnost kako sam dobio taj posao.Inace...jako tesko...Znam mnogo njih koji su zavrsili logopediju, a rade po trafikama, dragstorima...
 
U ovoj drzavi se tesko odraditi pripravnicki , tesko za posao a najteze je zaposliti Defektologa.
Zasto je to tako, tko nece da radi svoj posao u parlamentu, skuptini , vijecu, ko ne nalazi dovoljno vremena da usvoji te neke zakone da bi oni mogli raditi ono sto su zavrsili. Djece sa posebnim potrebama ima i to je osjetljiva tema u svijetu ali ne i kod nas.
Imamo Defektologe njih preko 500 u BiH a jedini fakultet je u Tuzli(1993), najblizi je Zagreb, Beograd i Ljubljana. I umjesto da bude mocniji od svih fakulteta sobzirom da je jedini, NE on je najgori moguci fax, tako ispade. tako dalje i tako dalje, niko ne zna zasto?
Sto se ne radi na kampanji ,na educiranju roditelja na obavjestenjima obicnih smrtnika, svijet nije obavijesten o Defektolozima, ne znaju za njih ne vjeruju u njih zato sto se svi boje necega, a cinjenica da trebaju djeci, njihovim roditeljima , osnovnim skolama.
Nastavnici u OŠ pohadjaju razne seminare , razne kurseve od jedan , dva dana koji se tice rada sa djecom sa posebnim potrebama,i kobejagi mogu raditi posao Defektologa i raditi umjesto njih, a Defektolozi se za taj rad skoluju 4 godine na fakultetu.
Da napomenem dijete sa posebnim potrebama koje se skoluje u redovnoj skoli koje je integrisano u redovno obrazovanje vazi za tri ucenika koji su bez posebnih potreba.

Ako ne trebaju Defektologe zasto je jos otvoren fakultet u Tuzli i jos prima nove asistente , profesore, studente brucose. Kad taj jadan svijet nema gdje da stvori zivotnu egzistenciju.

Roditelji, razumni ljudi, omladino, radnici, neradnici, zaposleni,nezaposleni, a ima Vas dosta, dajte i Vi sud o ovoj temi, djeca trebaju pomoc, Osnovne skole trebaju Defetologe.
__________________
mirzijan

Не знам чијој јавности се обраћаш.
Не знам какво је стање у Босни и Херцеговини, али у Србији се све више прича о инклузивном школовању, а тако нешто се не може спровести док свака школа не буде имала бар по једног дефектолога. Просветни радници нису едуковани за рад са децом са посебним потребама и потребна им је стручна помоћ. Верујем да ће ускоро да дође до масовном запошљавања дефектолога у школама, наравно, уколико Министраство провете жели да инклузију спроведе заиста како треба, а не само на папиру.

(Мала напомена: требало би да знаш да се називи занимања пишу малим словом! :wink: Стога, ниси Дефектолог, него дефектолог! Без љутње, користиће ти.)
 
Bez obzira sto zaista volim svoju buducu struku, kad god naidjem na diskusiju o zaposljavanju i omalovazavanju samog faxa stvarno mi dodje da placem i proklinjem dan kad sam se odlucila za FASPER umesto medicine!!!!!

Za logopede mislim da ima posla, oligofrenloge ima, ali manje, a ostali smerovi smrc, smrc............
I meni dodje da placem sto upisah FASPER, najveca greska u mom zivotu...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top