ИСТОРИЈА ШАХА

vujadin

Poznat
Poruka
9.689
Нисам велемајстор, али пратим све о шаху по новинама које највише читам. Већ дуже време постављају се погрешни шаховски проблеми у Вечерњим Новостима, и питам се зашто. Да ли је шах код нас на умирању или је то немарност издавача новина. Ево неколико примера о тим проблебима. Да ли је шах интересантан данашњим генерацијама? Не знам да ли ће ово некога интересовати, али бих желео да видим како се шах код нас развијао кроз историју, и каквих капацитета смо имали.
 
Интересантна тематика. Као љубитељ шаха, надам се да има ко зна да одговори.

Интересантно је и то што никад не умем да нађем мат када се потрудим да решим у новинама, најпре јер никад не пише ко је на потезу, а са слике које си поставио одмах ми је запало у очи мат у 1-3 потеза, те видех грешке које спомињеш.:lol:
 
Бели је увек први на потезу, осим ако је наведено да црни миче први. Зато сам поставио грешке, да видим да ли се неко интересује за шах од ових генерација, јер ми је неразумно да те грешке нико не исправља или да их нико ни не примећује. Што би се могло тумачити да се шахом више не бави много новијих нараштаја. Ево ти још три проблема, све гори од горег, у једном чак нема ни белог краља.
 
Бели је увек први на потезу, осим ако је наведено да црни миче први.
Аааа. Нисам знао да се подразумева. Треба да означе ако баш хоће да се људи заинтересују.

Зато сам поставио грешке, да видим да ли се неко интересује за шах од ових генерација, јер ми је неразумно да те грешке нико не исправља или да их нико ни не примећује. Што би се могло тумачити да се шахом више не бави много новијих нараштаја. Ево ти још три проблема, све гори од горег, у једном чак нема ни белог краља.
Да, ово је баш глупо! Ни мало није уочљив мат, још мање у два потеза.

Да се вратим твом питању, да ли мислиш да постоји неки историјат шаха код Срба?
 
То ме баш и интересује. Знам да се шах много играо једно време у целој Европи, али ми изгледа да одумире. Има неки електронски Фриц којега кажу не може ни Каспаров победити. Има и она прича о хрватској шаховници, да је Држислав, хрватски краљ у десетом веку, играо шах са венецијанским дуждом Орсеолом и победио га и од њега добио шаховско поље за свој грб. Немам историјат, али имам доста партија које су играли наши велемајстори у 19-ом и 20-ом веку на првенствима света. Не само да није уочљив него је и немогућ, зато сам их и поставио, јер ми изгледа да су заменили тропотезне проблеме са двопотезним.
 
Има у фонтс азбука којом се пишу шаховске фигуре, али их не могу правилно кодирати, да ли неко зна то правило?

?abcdefgh
H/(+47,'0
G$#$#$#$#
F?@?@?@?@
E@?@?@?@?
D?@?@?@?@
C@?@?@?@?
B!"!"!"!"
A.%*16)&-
?abcdefgh
 
ee vujadine,brate moj,konacno jedna pametna tema od tebe na ovom pdf :):):)
salim se...evo,ja cu vam ispricati o istoriji saha...i uopste sahu,posto se i sam bavim njime...ali cim ugrabim malo vremena...posto dolazim bas bas kasno kuci sa posla pa sam crknut...ali...tema je odlicna..
mozete postavljati i konkretna pitanja...ako nekoga sta zanima;););)
 
ja bas ne zalizim na ovaj teren, ali ponekad i kada dodjem bavim se uglavnom samo citanjem, znaci ne ucestvujem. a mislim da sah gubi u masovnosti, a i sta ce to deci kada im je tu internet i razne mozgalice i sl. u vezi saha, bavim se amaterski sahom, jedno duze vreme se i uclanio na neki sajt "sahmanijak" ["originalno" treba napisati] i tu dogurao do 1750 poena, to mi je bio maksimum, nikako da dostignem 1800. sto se tice opste istorije, znam da "sah mat" znaci "kralj je pao" [misli se sa konja] i nema potrebe za daljim ratom, zato svi pokusavaju da eliminisu kralja u stvarnom ratu ...
pokusat cu i ja pronaci neke interesantne detalje i predociti vam
 
Јесте, зато тај потез који руши краља је најлепши потез у било којој партији, можда зато што је уједно и последњи потез те партије. Али и то је привидно, јер је то најгори потез за противника, и тако док један ужива други тугује. Па са својих 1750 елоа можеш играти и са много бољим шахистима. Ако усавршиш жртвовања онда можеш и побеђивати.
 
Јесте, зато тај потез који руши краља је најлепши потез у било којој партији, можда зато што је уједно и последњи потез те партије. Али и то је привидно, јер је то најгори потез за противника, и тако док један ужива други тугује. Па са својих 1750 елоа можеш играти и са много бољим шахистима. Ако усавршиш жртвовања онда можеш и побеђивати.

letos bio u albaniji na more, i po obicaju pogledam po plazi ima li koje "zrtve", i nadjem neke... zavrse njih dvojica partiju, okrenu tablu i naredjaju figure i igraju, ponovo nakon zavrsetka isto. dosadi meni i pitam zasto okrecu tablu, kad oni [bilo je jos dvojice tamo, znaci njih cetvorica] u glas, "zato sto tako treba, jer ako se tabla ne okrene onda je crni kralj na crno polje i..." trebalo mi je pola sata da im objsnim da nisu u pravu, a i nisu bili bas slabi, ali valjda su tako culi i.... a najvise me je iznerviralo kada mi jedan rece "kada ti dvoje kazu da si pijan onda..." rekoh im "dajte mi priliku i dokazat cu vam da ste sva cetvorica pijani". posle su me gledali kao velemajstora, iako sam par partija i izgubio, ali ostadoh vise upamecen po "poznavanju" pravila igre:lol::lol:
 
letos bio u albaniji na more, i po obicaju pogledam po plazi ima li koje "zrtve", i nadjem neke... zavrse njih dvojica partiju, okrenu tablu i naredjaju figure i igraju, ponovo nakon zavrsetka isto. dosadi meni i pitam zasto okrecu tablu, kad oni [bilo je jos dvojice tamo, znaci njih cetvorica] u glas, "zato sto tako treba, jer ako se tabla ne okrene onda je crni kralj na crno polje i..." trebalo mi je pola sata da im objsnim da nisu u pravu, a i nisu bili bas slabi, ali valjda su tako culi i.... a najvise me je iznerviralo kada mi jedan rece "kada ti dvoje kazu da si pijan onda..." rekoh im "dajte mi priliku i dokazat cu vam da ste sva cetvorica pijani". posle su me gledali kao velemajstora, iako sam par partija i izgubio, ali ostadoh vise upamecen po "poznavanju" pravila igre:lol::lol:

Нећу да те деморалишем, али су они ипак били у праву. Бели је први на потезу, те због тога табла мора бити окренута тако да белога - а,1 - буде црно поље, и тако све фигуре заузимају одговарајућа поља. Бели краљ на црно поље - е,1 - а црни краљ на супротној страни бело поље - е,8 -. Наравно, ако је табла непомична онда се играчи мењају, тако да бели играч увек долази на полазну страну - 1 -.
 
letos bio u albaniji na more, i po obicaju pogledam po plazi ima li koje "zrtve", i nadjem neke... zavrse njih dvojica partiju, okrenu tablu i naredjaju figure i igraju, ponovo nakon zavrsetka isto. dosadi meni i pitam zasto okrecu tablu, kad oni [bilo je jos dvojice tamo, znaci njih cetvorica] u glas, "zato sto tako treba, jer ako se tabla ne okrene onda je crni kralj na crno polje i..." trebalo mi je pola sata da im objsnim da nisu u pravu, a i nisu bili bas slabi, ali valjda su tako culi i.... a najvise me je iznerviralo kada mi jedan rece "kada ti dvoje kazu da si pijan onda..." rekoh im "dajte mi priliku i dokazat cu vam da ste sva cetvorica pijani". posle su me gledali kao velemajstora, iako sam par partija i izgubio, ali ostadoh vise upamecen po "poznavanju" pravila igre:lol::lol:

Нећу да те деморалишем, али су они ипак били у праву. Бели је први на потезу, те због тога табла мора бити окренута тако да белога - а,1 - буде црно поље, и тако све фигуре заузимају одговарајућа поља. Бели краљ на црно поље - е,1 - а црни краљ на супротној страни бело поље - е,8 -. Наравно, ако је табла непомична онда се играчи мењају, тако да бели играч увек долази на полазну страну - 1 -.
 
Нећу да те деморалишем, али су они ипак били у праву. Бели је први на потезу, те због тога табла мора бити окренута тако да белога - а,1 - буде црно поље, и тако све фигуре заузимају одговарајућа поља. Бели краљ на црно поље - е,1 - а црни краљ на супротној страни бело поље - е,8 -. Наравно, ако је табла непомична онда се играчи мењају, тако да бели играч увек долази на полазну страну - 1 -.

tacno je ako se vodi zapiska prilikom igranja, inace apsolutno nema veze da li okreces tablu ili ne kod kafanskog igranja,ili igranja na plazi. zamisli samo da tabla [imao sam takvu] nema ni slova ni brojeve, ako je postavis pravilno, znaci beli kralj na crno polje, neces okretati tablu nakon igre iako ces promeniti boju figura. znaci mislim da sam ipak u pravu, nije potrebno okretanje.
Значи да си играо са црним фигурама.

tacno, i to sam matirao brata, ma poludeo je:lol::lol::lol::lol:
 
Но ипак није правилно, јер на тај начин играш на погрешној страни, и правиш малу рокаду на левој страни уместо на десној, и краљ више није на - е,1 - него на - д.1 -. Наравно да се може играти али се не може научити играти по теоријама отварања и завршницама. Многи играчи не одмакну даље од забавне игре баш због таквог играња.
 
Но ипак није правилно, јер на тај начин играш на погрешној страни, и правиш малу рокаду на левој страни уместо на десној, и краљ више није на - е,1 - него на - д.1 -. Наравно да се може играти али се не може научити играти по теоријама отварања и завршницама. Многи играчи не одмакну даље од забавне игре баш због таквог играња.

isti su ti argumenti kao i onim ljudima. a njima sam rekao da postave kako treba figure, onda sam uzeo bele i stavio na mesto crnih i obratno, mala rokada belog je i dalje bila na desnoj strani. znaci postavi bele ispred sebe, a onda uzmi crne i kada beli napravi rokadu, pogledaj da li je na njegovoj desnoj strani mala rokada, tu lezi zec, sada je tebi na levoj, ali zato imas crne figure.
poz.
ps.sledeci put cu pokusati dati i neku vest u vezi saha. i znas li da je rokada relativno novo pravilo koje je unapredilo sahovsku umetnost?
 
Znači da bi to izgledalo ovako, kao što sam rekao može se igradi, ali se ne može naučiti pravilno igrati.

ako se ne varam u oba slucaja beli pravi malu rokadu na desnoj strani, znaci ne vidim u cemu je problem???zasto se ne moze nauciti pravilno igrati, pod uslovom da ne vodis "zapisnik" pri povlacenju poteza. da naglasim, ako se ne upisuju potezi apsolutno nije bitno da li ti je azbuka poredjena od "a" do "h", ili od "h" ka "a" ako je prvo levo polje belog igraca crno polje. u oba slucaja "beli" pravi malo rokadu na istoj desnoj strani.
e ovaj problem nastaje ako je prvo levo polje belog igraca belo, a to nastaje ako su brojevi na tabli ispred igraca a ne slova,tj.tabla se okrene za 90 stepeni u bilo kojem smeru,levo ili desno i tada se ne moze nauciti da se pravilno igra, jer je mala rokada na belog levoj strani
 
Ono sam izbrisao jer je bila greška u polju - h,2 - koje je trebalo biti crno polje a ja sam stavio belo tako da su bila dva bela polja jedno do drugoga, ali to nije bitno. Bitno je da sva polja imaju svoje ime i kad ti neko kaže da se tvoj crni kralj nalazi na - e,1 - a ti pogledaš na tablu i vidiš da se on nalazi na - d,1 -. U tome se nalazi razlika, u stvari pričamo isto sa na drukčiji način. Da li imaš xp windows, ako imaš onda bi mogli igrati jednu partiju, pod uslovom da i krstarica radi na isti windows, što mi izgleda nije slučaj
 
u stvari pričamo isto sa na drukčiji način. Da li imaš xp windows, ako imaš onda bi mogli igrati jednu partiju, pod uslovom da i krstarica radi na isti windows, što mi izgleda nije slučaj

izgelda, jer ja rekoh kod "kafanskog" igranja, znaci nije bitno da li je kralj na b3 vec lepo kazes,ovde mi je bio kralj i gotova stvar. inace imam Win XP, a ne znam da postoji mogucnost da odigramo neku partiju,iako je nasa [moja] mreza katastrofalna,ja jesam,ali samo da znas, obicno posle 00:00, pre toga je komp. zauzet od dece, ja korisitim vreme kada oni ili spavaju ili su u skolu.
 
Zdravo Vujadine! Zar još možeš i šahom da se baviš?

Здрав био
Шах је разонода а и тренинг оне материје с којом се мисли, а која ми није велика, ако можеш веровати злобнима. Штета што крстарица нема потребни виндос који поседује алфабету за писање шаха. Иначе, сада ме више занима историја шаха него сама игра, јер мислим да се и на тај начин може нешто научити из историје, као она прича о хрватској шаховници и дужду Орсеолу.
 
izgelda, jer ja rekoh kod "kafanskog" igranja, znaci nije bitno da li je kralj na b3 vec lepo kazes,ovde mi je bio kralj i gotova stvar. inace imam Win XP, a ne znam da postoji mogucnost da odigramo neku partiju,iako je nasa [moja] mreza katastrofalna,ja jesam,ali samo da znas, obicno posle 00:00, pre toga je komp. zauzet od dece, ja korisitim vreme kada oni ili spavaju ili su u skolu.

Горњи пост број 8 сам написао том азбуком, и тражим начин како да то преведем на крстарицу, јер би било много лакше писати партије него их писати па претварати у јпег фишије ради постављања на крстарицу.
 
Да ли у твоме виндос имаш фонт CADigram 1 b 3 d 5 f 7 h то ти је фонт са којим можеш писати шаховске фигуре и плоче, ако имаш покушај, а можеш се послужити са постом број 8 да видиш где се налази који код.
 

Back
Top