PAPRIKE, pečene paprike, ajvar...
Strana 1 od 7 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 162

Tema: PAPRIKE, pečene paprike, ajvar...

sanja
    Guest

Podrazumevano PAPRIKE, pečene paprike, ajvar...

...su blago leta ostavljeno za zimu. decija igralista i parkovi su vec bezecovani za rostiljanje (cemu cudjenje, neke navike nikad ne prestaju, pa ni doseljavanjem u bg soliter), oni manje snalazljivi se dovijaju na placevima a oni vise snalazljivi ce i ove jeseni okaditi komsijske stanove dimom sa svojih terasa.
    dakle, otvaram temu: pecena paprika, ajvar, i ostale djakonije! neka dimljenje pocne!
    Poslednji put ažurirao/la smeh : 20.07.2010. u 11:24

Poznat Espanol (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano Re: pecene paprike

Citat Original postavio sanja
    ...su blago leta ostavljeno za zimu. decija igralista i parkovi su vec bezecovani za rostiljanje (cemu cudjenje, neke navike nikad ne prestaju, pa ni doseljavanjem u bg soliter), oni manje snalazljivi se dovijaju na placevima a oni vise snalazljivi ce i ove jeseni okaditi komsijske stanove dimom sa svojih terasa.
    dakle, otvaram temu: pecena paprika, ajvar, i ostale djakonije! neka dimljenje pocne!
    Divna tema i u pravo vreme. Dobar savet je da paprike posle pečenja pustite da se ocede i ohlade, a zatim u dobro zatvorene kese i zamrzivač. Ljuštiti i spremati sve ostalo posle odmrzavanja. Tako zadrže ukus kao da su upravo ispečene. Za ajvar ih nikako ne mleti u mašini jer izgube pola sadržaja. Seckajte ih velikim oštrim nožem na najsitnije kockice i začinite po želji. Malo duže traje ali se isplati.

sanja
    Guest

Podrazumevano

mlevenje paprika je zlocin, toliko gube da je prosto.... nehumano! zato hasan seckati !

Primećen član dadap (avatar)
    Učlanjen
    04.10.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    61

Podrazumevano

Oko 1kg pecenih paprika slozite u vatrostalnu posudu i dobro ih posolite.
    Umutite 2 jajeta sa jednom kiselom pavlakom i sipate preko paprika, odozgo izrendajte kackavalj i stavite u rernu da se zapece.
    Prijatno!

sanja
    Guest

Podrazumevano

odlicna ideja za rucak!
    eh, da mi radi rerna...

Domaćin Goscica (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    97

Podrazumevano

ovo je nesto fenomenalno, jela kod tetke i evo mi je dala recept.Fora je sto paprika ostaje sochna i rskava, a pri tom joj je ukus kiseo.Ovako:

PRESOVANA PAPRIKA
    10kg paprike
    700g sirceta
    200g soli
    400g shecera
    2 kesice konzervansa
    Papriku dooobro oprati, izvaditi seme (govorim o onim sochnim, debelim, crvenim paprikama).Velike mozemo i prepoloviti.Papriku slagati u veeeliki sud, soliti, staviti shecer, i na kraju sipati sirce.Tako treba da stoji 24 h.Naravno prekriti poklopcem ili krpom.Povremeno treba mesati(sto cesce - to bolje).
    U chiste, suve tegle redjati papriku.Na kraju u svaku teglu naliti sok, ako zafali napraviti i dodati u poslednju teglu.Pritisnuti plasticnom reshetkicom i zatvoriti celofanom i gumicom!
    Pa prijatna vam zimnica!

sanja
    Guest

Podrazumevano

pa u novembru da razmenjujemo tegle!!!

Domaćin Goscica (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    97

Podrazumevano

Obavezno! :wink: Da, ja se izvinjavam sto ovaj recept nije za pechenu papriku, vec presnu, ali mislim da ce dobro doci svima!

Poznat Espanol (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

odlicna ideja za rucak!
    eh, da mi radi rerna...
    Grrrrr...Pa kad će već kum da se ispuži za onaj sa tamnom pločom, pa da svi ushićeno dreknemo TO KUMEEEEE!!!

Poznat Espanol (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Citat Original postavio Goscica
    Obavezno! :wink: Da, ja se izvinjavam sto ovaj recept nije za pechenu papriku, vec presnu, ali mislim da ce dobro doci svima!
    Zvuči mračno! Odoh kod komšije Rokija po one crvene sa zidovima od pola cola!

Veoma poznat smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Podrazumevano a sa sirom?

U mojoj kuci se spremaju dve verzije istih. Moj favorit su one lepe, debele ("sa zidovima od pola cola" ) zelene ili crvene paprike, moja mama vise voli babure...
    Svejedno, tvrdji domaci sir se isitni (izrenda, izgnjavi viljuskom, mikserom ili onim za pire krompir), posoli (moze i bio-zacin), doda se malo pavlake i/ili kajmaka (ako imate), a moze i jogurta, ubace se 2-3 zumanca (zavisi od kolicine)i umuti se kremasto, pa se doda malo sunke (najbolje domace dimljene) naseckane na kocice, sve se dobro izmesa, doda cen-dva isgnjavljenog belog luka i na kraju sneg od belanaca.
    Ociscena paprika se puni nadevom. Nikako ne "nabijati" nadev, posto "naraste" pa tokom pecenja curi. Papriku poredjati u vatrostalnu posudu i peci u rerni. Moze se u posudu sipati i malo ulja posto i pored sve predostroznosti, fil cesto "pobegne" pa da se ne zalepi.
    Druga verzija je da se istim filom pune ispecene, oljustene paprike koje se tako napunjene pohuju i prze u ulju na tiganju.
    Ja vise volim prvu verziju jer je ukus paprike intenzivniji. Moj brat se "davi" u ovim pohovanim - pa ko sta voli.

Domaćin Goscica (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    97

Podrazumevano

Citat Original postavio Espanol
    He he, ma one su najbolje... :wink:

Poznat Espanol (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Citat Original postavio Espanol
    He he, ma one su najbolje... :wink:
    Nemoj da mi kažeš! Pazario samo 5 kila, pola pečeno a pola krčka u sirćetu (zaboravio da pazarim i sirće). Tja! :wink:

sanja
    Guest

Podrazumevano Re: a sa sirom?

Citat Original postavio smeh
    U mojoj kuci se spremaju dve verzije istih. Moj favorit su one lepe, debele ("sa zidovima od pola cola" ) zelene ili crvene paprike, moja mama vise voli babure...
    Svejedno, tvrdji domaci sir se isitni (izrenda, izgnjavi viljuskom, mikserom ili onim za pire krompir), posoli (moze i bio-zacin), doda se malo pavlake i/ili kajmaka (ako imate), a moze i jogurta, ubace se 2-3 zumanca (zavisi od kolicine)i umuti se kremasto, pa se doda malo sunke (najbolje domace dimljene) naseckane na kocice, sve se dobro izmesa, doda cen-dva isgnjavljenog belog luka i na kraju sneg od belanaca.
    Ociscena paprika se puni nadevom. Nikako ne "nabijati" nadev, posto "naraste" pa tokom pecenja curi. Papriku poredjati u vatrostalnu posudu i peci u rerni. Moze se u posudu sipati i malo ulja posto i pored sve predostroznosti, fil cesto "pobegne" pa da se ne zalepi.
    Druga verzija je da se istim filom pune ispecene, oljustene paprike koje se tako napunjene pohuju i prze u ulju na tiganju.
    Ja vise volim prvu verziju jer je ukus paprike intenzivniji. Moj brat se "davi" u ovim pohovanim - pa ko sta voli.
    smeh bio brzi...
    ja ovo obozavam. moja jedina izmena je sto to pravim u mikrotalasnoj i sa maslinovim uljem. sir ne obogatim sunkom vec svezim ruzmarinom i bude.....mmmmm...
    ne, ne prelazim u one mikro... samo mi sunka ne raste na terasi a ruzmarin da!

Zainteresovan član www mira (avatar)
    Učlanjen
    05.07.2004.
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Evo i mene. Konačno siđoh sa Fruške Gore pa da se pridružim. Vidim da ste bili vredni. Kuva se ovde bogami, kuva i to dobro:

MUSAKA OD PEČENIH PAPRIKA

1 kg crvenih mesnatih paprika ispeći i oljuštiti od kore i semena. Svaku malo posoliti.Nakon toga svaku uvaljati u brašno i mešavinu jaja i pohovati. Za to vreme na 1 glavici crnog luka propržiti 500 gr. mlevenog mesa sa dodatkom soli, bibera, bio začina i seckanog peršunovog lista. U vatrostalnu posudu staviti red pohovanih paprika pa red mesa ,opet paprike meso i zadnji red paprike. Tako složene preliti sa 3 jajeta i 2- 3 dcl mleka i zapeći.

sanja
    Guest

Podrazumevano

ma naci cu ja kod mame recept za onu slanu tortu sa pecenim paprikama, obozavam!

Učlanjen
    05.07.2004.
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

ma naci cu ja kod mame recept za onu slanu tortu sa pecenim paprikama, obozavam!
    Dok čekamo mamin recept evo još nešto:
    POHOVANE PAPRIKE SA PARADAJZOM

Potrebno je: 1 kg crvenih paprika,3 jajeta,500 gr. paradajza,ulje, brašno,so ,peršunov list.
    Paprike ispeći i oljuštiti. Svaku uvaljati u brašno i umućena jaja i ispohovati.Za to vreme oljuštiti paradajz,sitno ga iseći i ukuvati u sos koji posolite po svom ukusu i malo zaljutite ako volite.
    Pohovane paprike poređate u vatrostalnu posudu,prelijete sosom od paradajza i malo zapečete u rerni. Pečene pospete sitno seckanim peršunovim listom.

Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Podrazumevano Re: a sa sirom?

smeh bio brzi...
    ja ovo obozavam. moja jedina izmena je sto to pravim u mikrotalasnoj i sa maslinovim uljem. sir ne obogatim sunkom vec svezim ruzmarinom i bude.....mmmmm...
    ne, ne prelazim u one mikro... samo mi sunka ne raste na terasi a ruzmarin da!
    Kod mene ne raste na terasi, ali kao da raste...
    ja to, kao, volim, ali mi je godisnja potrosnja ravna nedeljnoj u porodici mog brata!
    Ali ima jedna porodicna anegdota na tu temu (davno bese!). Naime, mama nije dobro procenila kolicine pa je na brzinu dodala jos fila, ali - bez sunke. Brat poceo da ih tamani, a mamica ga podstice: "Jedi sine slobodno...", ja se ubacim: "Ja bih samo jos jednu", na sta moja mama kaze: "Pa ti mozes i bez sunke!"
    Tu se tata, mrtav-hladan, potpuno ravnodusnim glasom ubacio "Moze ona i bez sira".
    I dan danas kad god pravimo paprike punjene sirom, neko prokomentarise da ja mogu i bez sira...

Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Podrazumevano

Kad smo kod paprika...
    Kako pravite ajvar?

Poznat Espanol (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Kad smo kod paprika...
    Kako pravite ajvar?
    NIKAKO PAPRIKE NE MLETI U MAŠINI? Posle pečenja i čišćenja (uz što manje pranja pod vodom) uzeti lep veliki oštar nož i strpljivo ih seckati na male kockice. Posoliti po želji, dodati sitno seckani beli luk, preliti uljem i sirćetom ( preferiram jabukovo), lagano promešati i TO JE TO. Ajvar je uvek najlepši kad se pravi svež pred jelo. Oni mleveni i konzervirani nemaju veze sa ajvarom. Da bi to postigli, sveže pečene paprike ohladite, pustite da se ocede, dobro zatvorite u kese i u zamrzivač. Pred upotrbu ih odmrznete, očistite i po gornjem receptu. Ukus je kao da su tek ispečene. :wink:

sanja
    Guest

Podrazumevano

danas nam je divan dan, pravimo ajvar...
    mirise jesen.

Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Podrazumevano

danas nam je divan dan, pravimo ajvar...
    mirise jesen.
    A kako ti pravis ajvar?

sanja
    Guest

Podrazumevano

pecene paprike stigle iz stikanove baste.
    seckamo, seckamo, dok ne iseckamo...
    a onda ga przimo u serpi u rerni. ipak stan ne dozvoljava puno razmahivanja.
    a veceras, kisica, topao ajvar, prepecen hleb, ijaoooooooooo.............
    ako treba recept, dobijete sutra.

Učlanjen
    05.07.2004.
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Kada smo već kod ajvara. Pravim ga iduće nedelje.
    Mislim Espanol je u pravu. Nekada se parike nisu mlele nego sitno seckale za ajvar kada je domaćinstvo brojalo 20-30 članova pa njih 10 sedne i secka. Danas kada ja SAMA pravim ajvar koji Neša prosto obožava kako zamišlate da 20-30 kg, paprika iseckam. Ja neću ni da pokušavam da zamislim .Lepo uzmem mašinu za mlevenje i sameljem na krupnije. I bude odličan.Jedino za pinđur seckam ili cepkam papriku.E pa sada neka me Espanol iskritikuje ali ja ću po mome pa kako bude, a uvek bude dobro.

sanja
    Guest

Podrazumevano

otvaram podtopic:
    AJVAR KAO SRPSKI AFRODIZIJAK
    molim kvaziknjizevnice (i ostale spisateljice) da ne kradu ideju, opasno ce da leti pecena paprika!!!

Strana 1 od 7 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Slične teme

1. Kupovni ajvar
    Autor brizna mama u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 08.06.2008., 22:31
  2. Jomini, ni ajvar te neće oprati.
    Autor Serbinho u forumu Politika
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 02.07.2007., 20:04
  3. dizajn - za ajvar i tursiju