Problem s pristupanjem novougrađenom hard disku

dakyorlando

A picker, a grinner, a lover, and a sinner
Moderator
Poruka
40.000
Priča je sledeća: poželim da proširim 80GB memorije koliko imam u kompu, pa uzmem još jedan hard disk od isto toliko (prethodno sam proverio da li su oba harda ATA, i bila su). Prilikom kupovine mi je rečeno u koju poziciju treba da postavim džamper s obzirom da je taj novi hard disk, kako je pisalo, "rob" (slave) onom glavnom. Postavim džamper gde mi je rečeno, sve lepo priključim, ali kad startujem komp vidim da on registruje novi hard disk u Device Manager-u, ali ne mogu da pristupim tom novom HDD-u. Pitam jednog poznanika koji se u to razume a on mi kaže da probam bez džampera. Ali kad to uradim i uključim komp ostanem na početnom ekranu (press F1 to continue, DEL to Setup i tako to), tj. ne mogu da uđem u Windows. Pitam vas: da li mogu sâm da podesim taj novi HDD da mogu da mu pristupim (i naravno kako) ili je bolje da se ne petljam s tim nego da dam nekom stručnom?

I ono, kako se to kaže, hvala unapred :wink:
 
Da li si particionisao disk i formatirao te particije na novom HDD-u?
Vrati jumpere onako kako su ti rekli , uzmi neku startup disketu za milenijum ili 98-icu i startuj računar sa njega pa napravi prvo particije na hdd-u uz pomoć fdiska. restartuj kompjuter izvadiš disketu i u windowsu posle preformatiraš particije na NTFS pa ćeš moći da mu pristupaš.
 
Da li si particionisao disk i formatirao te particije na novom HDD-u?

Nisam, jer ne znam kako se to radi.

Vrati jumpere onako kako su ti rekli, uzmi neku startup disketu za milenijum ili 98-icu i startuj računar sa njega pa napravi prvo particije na hdd-u uz pomoć fdiska. restartuj kompjuter izvadiš disketu i u windowsu posle preformatiraš particije na NTFS pa ćeš moći da mu pristupaš.

Nemam startup disketu za ME ili 98. Ja nikad nisam ni imao posla s njima: s Windowsa 3.11 sam prešao na XP :o (Naravno, ne baš direktno; koristio sam i 98-icu i ME ali uvek na tuđem kompu) Ne znam ni kako da "startujem računar sa njega", ni kako da napravim particije uz pomoć fdiska. Jer mogu nekako da nabavim ili sam napravim taj startup disk?
 
Pa formatiraj ga iz XP-a.Desni klik na ikonu harda u my computer-u tu imas opciju format i pici(ntfs sitem stavi)
Ovo ti dodje kao jednostavnije resenje ako uspes to izvesti jer postoje i situacuje kad mi se desavalo da komp ne odreaguje na tu komandu.
A za drugu predlozenu varijantu butabilne diskete ,bolje zaboravi jer ako nisi to radio samo ces napraviti neko sranje.A mozes napraviti disketu preko Total Comandera i s njom uci u DOS pa odraditi pravljenje particija i formatiranje harda.Pa sad ti vidi nije preterano komplikovano za one koji to znaju ali za ostale...Bolje ga odnesi u servis ili nadji nekog ko se razume i odradi ti to nego da razbijas glavu.
pozz...
 
Uspeo sam! Išao sam po *P*A*B*L*O*-vim uputstvima, samo je trebalo da pre formatiranja pokrenem čarobnjaka za kreiranje nove particije i da joj dodelim slovo.

E sad, imam par pitanja:

- Da li sam dobro postupio što nisam postavio dva HDD-a jedan do drugog već sam ostavio jedno mesto "lufta" između? Da li na njih može da utiče ako se oba greju pa greju i onaj drugi?

- Da li treba da podelim novi HDD na dve particije kao što mi je ovaj prvi podeljen?

- Zašto novi HDD nema 80GB kao što je pisalo već 74.5?

- Da li će novi HDD da utiče na brzinu mog kompa? Da li će sada komp malo sporije da mi radi?
 
1) tako i treba nek ima izmedju nih mesta za cirkulaciju vazduha
2) Pa nevidim razlog da ga delish.... ( na tebi je izbor )
3.) 80 GB u fabrici rachunaju ovako: 80 x 1000 = 80.000 MB x 1000 = 80.000.000 KB x 1000 = 80.000.000.000 B ali to nije tachno poshto 1 GB ima 1024 MB pa dobijesh sledece: 80.000.000.000 B / 1024 = 78125000 KB / 1024 = 76293,9 MB / 1024 = 74.5 GB
4) NE
 
Pa formatiraj ga iz XP-a.Desni klik na ikonu harda u my computer-u tu imas opciju format i pici(ntfs sitem stavi)
Desni klik na "My Computer" -> Manage ->Disk management --> nadjesh taj novi HDD ( mislim da ce biti zelene boje i pisace Disc1 ) pa desni klik na njega i format --> izaberesh Quick i NTFS i OK

To je najjednostavnije reshenje
Vas dvojica bi ste bez formiranja particije ? E pa ne Može!
Kakvi bakrachi, kakav FLOPPY :lol:
E pa šta ćeš ja volim na starinski da to radim :D
 
Priča je sledeća: poželim da proširim 80GB memorije koliko imam u kompu, pa uzmem još jedan hard disk od isto toliko (prethodno sam proverio da li su oba harda ATA, i bila su). Prilikom kupovine mi je rečeno u koju poziciju treba da postavim džamper s obzirom da je taj novi hard disk, kako je pisalo, "rob" (slave) onom glavnom. Postavim džamper gde mi je rečeno, sve lepo priključim, ali kad startujem komp vidim da on registruje novi hard disk u Device Manager-u, ali ne mogu da pristupim tom novom HDD-u
ma nemoj da uzimaš k srcu , PABLO , za mene je ovo bila indikacija da nije formirana particija i da ga nije video u windows eksploreru
 

Back
Top