Politički kompas

Prema političkom uverenju ja sam

  • Anarhista

  • Antiglobalista

  • Demokrata

  • Globalista

  • Kapitalista

  • Komunista

  • Liberal

  • Monarhista

  • Socijalista

  • Tradicionalista (patriotist)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

kyo.

Elita
Poruka
22.685
Politički kompas

eto pošto ima dosta novijih forumaša na pdf Politici pa da i njih malo bolje upoznamo kroz ovu anketu, a i mi stariji da potvrdimo svoje korene koje smo pustili ovde na ovom pdf :mrgreen:

dakle,

anketa je politički kompas od deset opcija u kojoj sebe vidite najviše, možete i zaokružiti više odgovora (evo ja sam spoj socijaliste i liberala)...

anketa je javna

važna napomena...ono demokrata, liberal posmatrajte kao definiciju a ne u vidu stranaka (DS, LDP) jer podosta od današnjih stranaka kako u Srbiji tako i u regionu mogle bi komotno da obrisati D kao demokratska, L kao liberalna ili S kao socijalna



ovo je moje viđenje (vi me slobodno ispravite) :
Anarhista podržava socijalnu, ekonomsku i političku teoriju i praksu koja odbacuje sve oblike hijerarhije, autoriteta, dominacije i prisile, s ciljem osnivanja istinski slobodnog društva za sve ljude.

Antiglobalista žestoki protivnik globalizacije, stvaranje blokova, globalizaciju smatra isključivo negativno jer veliki posaju veći a mali gube indentitet i nestaju

Demokrata je za oblik vladavine u kojem se političke odluke donose voljom većine, najčešće kroz izbore ili referendume, u kojima sudjeluju svi građani, a mogu biti liberalni demokrati ili tradicionalistički (konzervativni) demokrati

Globalista je za proces globalizacije kako regionalne, tako i multinacionalne, on je ujedno metropolit, kozmopolit...pobornik sveta bez granica i globalizaciju smatra kao pozitivan svjetski proces

Kapitalista gleda sve kroz prizmu kapitala (koliko imaš - toliko vrediš) u društvu se najčešće vezuju za opcije poput liberalizma, demokracije i globalizma, a povrh svega na slobodu "kretanja" kapitala

Komunista teži ideji savršenoga, besklasnoga društva potpune jednakosti ljudi, ukidanju privatnoga vlasništva i na uspostavi zajedničkoga vlasništva nad sredstvima za proizvodnju. a pripadaju polističkom sustavu totalitarne jednostranačke vlasti.

Liberal se zalaže za državno uređenje kojemu je cilj što je moguće veća sloboda pojedinca postignuta kroz demokratski proces pod zaštitom pravne države, a ponekad se definiraju i kao otvoreni prema novim idejama i društvenom eksperimentiranju. dakle čista suprotnost tradicionalistima / konzervatistima

Monarhista zalažu se za monarhističko uređenje države, dakle na čelu države je kralj, knez, princ, ban ili neki drugi oblik monarha ( a uređenje može biti apsolutna monarhija, ustavna ili parlamentarna)

Socijalista ima veliki broj često različitih ideologija kojima je zajednička crta zalaganje za javno, odnosno kolektivno vlasništvo nad sredstvima za proizvodnju te državnu intervenciju u svrhu suzbijanja socijalnih razlika, a mogu biti Hrišćanski (kršćanski) socijalizam, Socijalkomunizam, demokratski socijalizam, libertarijanski socijalizam, revolucionarni socijalizam, socijaldemokracija

Tradicionalista iliti konzervatist nerjetko je vezan uz tradiciju, običaje, religiju i narod. Često sklon fobijama prema liberalnom svetonazoru i ne sklon novim i drukčijim pogledima i promjenama.
dakle...opletite...8-)

------------------------------------------
DODATAK
a možete rješiti ovaj test...pa vam graf ponudi odgovor ako već sami ne umete:)
http://www.politicalcompass.org/ ( Click here to start... i počnete)
eto meni ovako ispalo...
ja sam bliže The Dalai Lame:D
internationalchart.gif
 
daj svakome ono sto trazi ako tebi ne treba, postuj tudje kao i svoje, ne cini nikome nesto sto ne bi ti podneo, trazi ono sto ti pripada, ne obecavaj previse iznenajdenja mogu biti i pozitivna, ...
koja li je ovo partija da mi je znati breeee
 
1) У спољнополитичком ставу - антиглобалиста.
2) У националном ставу - традиционалиста (патриота)
3) У социјал-економском ставу - социјалдемократа (шведска/исландска верзија)
 
Опет мало "бабасто - жабаста" анкета. ;)

Нису сви ови појмови (барем не у ужем смислу) везани за тзв. "политичко опредељење".

Рецимо, "монархиста", "глобалиста", "капиталиста", "традиционалиста"...

Од овог понуђеног се може бити истовремено више.

Или је, можда, у пракси, то доиста прилично испреплетено, и изгубиле су се границе значења појмова?
 
Pa kako sad da iskombinujem 4-5 opcija.Ajde da kažemo tradicionalni demokrata koji nije gadljiv ni na liberalnije stavove do nekih granica.Opet neke ideje socijalizma smatram izuzetno dobrim,a poštujem i tradiciju(versku,nacionalnu) dokle god ne dođe u konflikt sa normama modernog života i civilizacijskog razvoja.
 
Опет мало "бабасто - жабаста" анкета. ;)

Нису сви ови појмови (барем не у ужем смислу) везани за тзв. "политичко опредељење".

Рецимо, "монархиста", "глобалиста", "капиталиста", "традиционалиста"...

Од овог понуђеног се може бити истовремено више.

Или је, можда, у пракси, то доиста прилично испреплетено, и изгубиле су се границе значења појмова?

pa da si pažljivo pročitala moj uvodni post sve bi ti bilo daleko jasnije:roll:
 
Или, можда, да за себе кажем овако, отприлике:

Анархолиберални социјалдемократа са „симпатијама“ према монархији.

Традиционалиста, и конзервативац до мере која не прелази у „скамењено“ неприхватање реалности , опет, прихватање добрих страна модерног живота, а уз све то, позитивним странама глобализма и антиглобализма склон.


„Конзервативно“, иначе, значи - очување онога доброг, дакако, неопходног и потребног .

А никако није синоним „назадног“.
 
Uf, aj' kad vec sebi moram da prilepim etiketu, ondak sam demokrata-tradicionalista. A u stvari sam samo malo desniji demokrata i patriota, mada se moje poimanje patriotizma malo kosi sa radikalskim. U stvari, malo mnogo.
 
Šta mu znači tradicionalista.....Znam gomilu ljudi koji su tradicionalni vernici, a podržavanju recimo DS......Ili čak LDP......Desnica uopšte nije pokrivena, ali zato ima gomila termina kao što su ''antiglobalista'' ili ''kapitalista''......Pa ,kapitalista je svako ko ima srednju firmu ili veću firmu ,nezavisno od političkog opredeljenja........
 
Šta mu znači tradicionalista.....Znam gomilu ljudi koji su tradicionalni vernici, a podržavanju recimo DS......Ili čak LDP......Desnica uopšte nije pokrivena, ali zato ima gomila termina kao što su ''antiglobalista'' ili ''kapitalista''......Pa ,kapitalista je svako ko ima srednju firmu ili veću firmu ,nezavisno od političkog opredeljenja........

Mišljenja sam da je tradicionalista svako ko održava navike i običaje predaka koji su osnovali pleme. Sa političkog aspekta uredjenje je plemenskog karaktera a sa verskog nikako ne bi mogli da se vežu za trenutnu religiju. A kako se to sve vremenom menjalo tradicionalisti jednostavno ne postoje.
 

Back
Top