EU:''Još nema uslova za bezvizni režim!''

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
Brisel -- U primeni evropskih političkih standarda ostvaren napredak, ali sveukupno došlo do usporavanja reformi, ocena Evropske komisije.

U analizi Komisije se navodi da su "oštre podele među političkim partijama" uticale na usporavanje reformi, pitanje Kosova preovladava u političkim zbivanjima, dok je "nacionalistička retorika i dalje snažna i nepovoljno utiče na političku atmosferu".

U izveštaju o "Strategiji proširivanja" koji je pripremljen za Savet ministara EU i Evropski parlament, Evropska komisija ističe da su pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju pokazali da "Srbija raspolaže kapacitetom državne uprave za napredak ka Evropskoj uniji" i da "može dobro da sprovede budući SSP, ako se taj kapacitet valjano iskoristi".

Ovaj izveštaj vrlo sažeto prenosi i ključne procene koje su date u mnogo opširnijim godišnjim izveštajima o svakoj zemlji kandidatu i potencijalnom kandidatu za članstvo u EU, koji će Evropska komisija u utorak objaviti, a u sredu predstaviti i u Beogradu.

Evropska komisija navodi da su "poboljšani uslovi za poštovanje ljudskih prava i zaštitu manjina i Srbija uglavnom dobro napreduje u ispunjavanju obaveza" na tom polju.

Srbija je takođe učinila određen pomak u primeni ključnih evropskih reformi na unutrašnjem tržištu i slobodnom prometu robe, "određen napredak je ostvaren ka uspostavljanju funkcionalne tržišne privrede", a Beograd je "odigrao pozitivnu ulogu u pospešivanju regionalne saradnje".

"Srpska privreda je nastavila snažan rast, ali su rezultati u makroekonomskoj stabilizaciji nejednaki", "nazadovanje u budžetskoj konsolidaciji je uticalo na opasnosti po budžet i makroekonomsku situaciju".

Kako ocenjuje Evropska komisija, "toliko potrebne strukturne reforme i dalje su spore, a visok stepen nezaposlenosti je i dalje veliki izazov".

Takođe je navedeno da je u maju sastavljena reformska srpska vlada u svom programu stavila naglasak na evropsku integraciju, "ali su rezultati ostali polovični".

Vlada u Beogradu je, kako je navedeno, ostvarila povoljne rezultate u saradnji s Haškim sudom, što je omogućilo obnovu pregovora o pridruživanju s EU. Ali, potpisivanje tog sporazuma je uslovljeno "ispunjavanjem međunarodne obaveze o punoj saradnji s tribunalom u Hagu".

"Reforma pravosuđa, što je takođe ključni prioritet Partnerstva, kasni a na nove zakone se još čeka".

"Zasad ustav i ustavni zakon ostavljaju prostor za politički uticaj na naimenovanja u pravosuđu. Apelacioni i administrativni sudovi još nisu uspostavljeni, a ustavni sud ne deluje od oktobra 2006", navodi se u izveštaju.

Nužne još neke mere za vizne olakšice

Evropska komisija smatra da Srbija mora da sprovede još neke važne mere kako bi se od nove godine mogao sprovesti sporazum o viznim olakšicama i readmisiji s EU.

"Zakon o strancima još nije usvojen. Bilo je nekih poboljšanja u kontroli granica, uključujući prenošenje nadzora državne granice sa srpske vojske na ministarstvo unutrašnjih poslova. Dalji napori su nužni za razvoj integrisanog upravljanja granicama", navodi se u analizi.

U analizi Evropske komisije se dodaje da je "bilo boljih rezultata u hvatanju u koštac s ilegalnom imigracijom, ali mali napredak je ostvaren u vezi sa problemom azila".

"Izvesnog napretka je bilo u borbi protiv organizovanog kriminala i važna suđenja su dovedena do kraja, uključujući optužnice i presude za vinovnike ubistva bivšeg premijera Zorana Đinđića".

Ali "organizovani kriminal je i dalje ozbiljan problem za Srbiju", a "akcioni plan za primenu nacionalnog plana za bitku protiv organizovanog kriminala nije usvojen".

"Primena novog zakonskog okvira je bila spora, a zakoni o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma tek treba da budu usvojeni", a nužna je i bolja saradnja između ključnih državnih tela, navodi se u analizi Evropske komisije.
B92
 
za vizne olaksice se cheka samo nasha strana da se nakani da donese zakone :roll:

...inache, mi i pored svih sranja u kojima se nalazimo belezimo iz godine u godinu odlichan rast. (nisko smo bili, al' opet), i neki drugi pokazatelji su odlichni ( statistika vara blabla, ali i pokazuje neshto)
ulaganja su bila oko 3 milijardi

chim nam se promene prioriteti, i okrenemo se pravoj agendi tzv 2E- ekonomija i evropa, yebacemo kevu, postajemo zapadnobalkanski tigar:lol:

beograd je, ionako, jedina metropola regiona...i to svi chekaju od nas, i mi prichamo, i prolongiramo....
 
za vizne olaksice se cheka samo nasha strana da se nakani da donese zakone :roll:

...inache, mi i pored svih sranja u kojima se nalazimo belezimo iz godine u godinu odlichan rast. (nisko smo bili, al' opet), i neki drugi pokazatelji su odlichni ( statistika vara blabla, ali i pokazuje neshto)
ulaganja su bila oko 3 milijardi

chim nam se promene prioriteti, i okrenemo se pravoj agendi tzv 2E- ekonomija i evropa, yebacemo kevu, postajemo zapadnobalkanski tigar:lol:

beograd je, ionako, jedina metropola regiona...i to svi chekaju od nas, i mi prichamo, i prolongiramo....

a ko je kriv sto zakoni 7 godina od "demokratskih promena" nisu doneti? Opozicija verovatno?

Ili bagra lopovska sa vlasti?

I ko ono bese obecao narodu u svom predizbornom programu "ukidanje viza u roku od godinu dana"?
 
Moje misljenje je da EU nije sve i svet. U toj zajednici, drzave koje stvarno nesto vrede mogu da se nabroje na prste, a ostalo je boranija. Mislim da bi trebali vise da se okrenemo sami sebi da vidimo sta ne valja i da dajemo predloge a ne samo da kritikujemo (sto se posebno odnosi na radikale). Vise mi je muka i od uslovljavanja i raznoraznih pretnji. Puca mi k.rac za tu zajednicu i njihove vize. Necu videti ajfelov toranj....pa sta j.ebe mi se. Dajte da napravimo "ajfelov toranj" u Srbiji. Da od Srbije nacinimo zemlju ka kojoj teze, i za koju znaju, ljudi iz citavog sveta....
 
Moje misljenje je da EU nije sve i svet. U toj zajednici, drzave koje stvarno nesto vrede mogu da se nabroje na prste, a ostalo je boranija. Mislim da bi trebali vise da se okrenemo sami sebi da vidimo sta ne valja i da dajemo predloge a ne samo da kritikujemo (sto se posebno odnosi na radikale). Vise mi je muka i od uslovljavanja i raznoraznih pretnji. Puca mi k.rac za tu zajednicu i njihove vize. Necu videti ajfelov toranj....pa sta j.ebe mi se. Dajte da napravimo "ajfelov toranj" u Srbiji. Da od Srbije nacinimo zemlju ka kojoj teze, i za koju znaju, ljudi iz citavog sveta....

Kad već spomenu Ajfela i njegov toranj..., skontaj od čega su Francuzi napravili "svjetsko čudo"!!! Izuzetno ružan snobovski građevinski projekt veoma upitne praktične funkcije, realizovan spajanjem gomile nefunkcionalnih čeličnih profila!!! :roll: Sad svi treba da se tome divimo!!!:roll:
Mislim, nije baš u vezi sa temom al' simbolično upućuje na pravilo da na Zapadu nije sve onako kako nam razni bjelosvjetski serviraju u uho i pred oko!!!

Dakle, koji **** nam treba takav toranj u Srbiji!!! Ionako, i da smo ga imali, NATO bi ga ladno poravnao sa zemljom!!!
Zapad može da se po.ere i svi drugi taj njihov "rad" moraju da smatraju umjetničkim izrazom od vrhunskog kulturnog značaja, a da u Srbiji sutra otkriju "kule i dvori Cara Trajana", to bi za one tamo "prave" evropljane bio potpuno irelevantan podatak sa stanovišta kult.-ist. značaja!!!!!!
 
Kad već spomenu Ajfela i njegov toranj..., skontaj od čega su Francuzi napravili "svjetsko čudo"!!! Izuzetno ružan snobovski građevinski projekt veoma upitne praktične funkcije, realizovan spajanjem gomile nefunkcionalnih čeličnih profila!!! :roll: Sad svi treba da se tome divimo!!!:roll:
Mislim, nije baš u vezi sa temom al' simbolično upućuje na pravilo da na Zapadu nije sve onako kako nam razni bjelosvjetski serviraju u uho i pred oko!!!

Dakle, koji **** nam treba takav toranj u Srbiji!!! Ionako, i da smo ga imali, NATO bi ga ladno poravnao sa zemljom!!!
Zapad može da se po.ere i svi drugi taj njihov "rad" moraju da smatraju umjetničkim izrazom od vrhunskog kulturnog značaja, a da u Srbiji sutra otkriju "kule i dvori Cara Trajana", to bi za one tamo "prave" evropljane bio potpuno irelevantan podatak sa stanovišta kult.-ist. značaja!!!!!!

Zato sam ga i stavio u navodnike:smile: mislio sam da mi pravimo nesto sto ce privlaciti takvu paznju....
 
a ko je kriv sto zakoni 7 godina od "demokratskih promena" nisu doneti? Opozicija verovatno?

Ili bagra lopovska sa vlasti?

I ko ono bese obecao narodu u svom predizbornom programu "ukidanje viza u roku od godinu dana"?

naravno da su oni krivi najvise
trebalo je vishe, samo tesko je sve to bilo u skupstini u kojoj ne postoji konsenzus i gde vlada opstrukcija, a agenda nam se svodila na pitanja i probleme da nemamo ustav, na pitanje odnosa sa crnom gorom, na hag, na kosovo, i pored tih takvih pitanja, pitanje odnosa sa evropom( pa tim i olaksice, pa beli sengen) nije moglo da ispliva. sad se polako to sredjuje jedno po jedno....

inace, ja 'demokratama' mogu da zamerim sporost, nekad nichim izazvanu neefikasnost, samo, sa druge strane da su radikali na vlasti, pitanje viznih olaksica, belog sengena uopste ne bi ni bilo, jer bi to bio, sa stanovisa eu off topic
eto krucijalne razlike
 
Moje misljenje je da EU nije sve i svet. U toj zajednici, drzave koje stvarno nesto vrede mogu da se nabroje na prste, a ostalo je boranija. Mislim da bi trebali vise da se okrenemo sami sebi da vidimo sta ne valja i da dajemo predloge a ne samo da kritikujemo (sto se posebno odnosi na radikale). Vise mi je muka i od uslovljavanja i raznoraznih pretnji. Puca mi k.rac za tu zajednicu i njihove vize. Necu videti ajfelov toranj....pa sta j.ebe mi se. Dajte da napravimo "ajfelov toranj" u Srbiji. Da od Srbije nacinimo zemlju ka kojoj teze, i za koju znaju, ljudi iz citavog sveta....
evo posalji predlog Palmi u Jagodinu on je cuo nedavno da ima neki Diznilend u taj Paris pa je reko da ce biti isti i u Jagodinu ,a niko ga nije obavestio da ima i Ajfelova kula ,kontam da bi napravio ,lepsu ,visu i stariju .:-D
 
Мислим, у реду је то да ових 10-12% становника Србије који имају пасоше желе да путују без виза,
али шта је са осталима који се боре за голу егзистенцију....

Nikako da skontaju da nama to skidanje viza ne znači ništa, jer, svejedno, niko neće putovati, osim onih koji su i do sad.
 
naravno da su oni krivi najvise
trebalo je vishe, samo tesko je sve to bilo u skupstini u kojoj ne postoji konsenzus i gde vlada opstrukcija, a agenda nam se svodila na pitanja i probleme da nemamo ustav, na pitanje odnosa sa crnom gorom, na hag, na kosovo, i pored tih takvih pitanja, pitanje odnosa sa evropom( pa tim i olaksice, pa beli sengen) nije moglo da ispliva. sad se polako to sredjuje jedno po jedno....

inace, ja 'demokratama' mogu da zamerim sporost, nekad nichim izazvanu neefikasnost, samo, sa druge strane da su radikali na vlasti, pitanje viznih olaksica, belog sengena uopste ne bi ni bilo, jer bi to bio, sa stanovisa eu off topic
eto krucijalne razlike


Ovo je najpametnije što sam pročitao na ovoj temi.
 

Back
Top