UPDAJT ZA BIOS

Ja imam MSI plocu i na drajverima imam programcic Live update.
Pretpostavljam (mada nisam siguran) da imas na drajverima za plocu nesto slicno, a ako nemas pravac na njihov sajt pa tu proceprkaj i naces, samo pazljivo da ne skines nesto pogresno, onda si ugasio :roll:
 
Кулиража:
Ja imam MSI plocu i na drajverima imam programcic Live update.
Pretpostavljam (mada nisam siguran) da imas na drajverima za plocu nesto slicno, a ako nemas pravac na njihov sajt pa tu proceprkaj i naces, samo pazljivo da ne skines nesto pogresno, onda si ugasio :roll:

Ma tražio sam na njihovom saitu.Al se bojim išta namjestiti,, jer nisam siguran da sam skinuo pravi updajt.Zato sam mislio da bi mi mogo neko pomoči satim i reči sait kde mogu da skinem pravi updajt.

LP:::::: :(
 
USPIO sam da upadteujem BIOS sa verzije 1009 na 1001. Koiko sam vidio u description prije skidanja dobio sam podršku za Athlon 2600+. OVo mi nije jasno, i neznam dali je istina. Ne ide mi u glavu da sa matičnom A7V266-M koja je počela da se proizvodi prije nešto više od 2 godine( kupljena prije godinu i po) mogu da koristim nove Athlone. Ne znam dali da im vjerujem. Za sve one koji žele to da urade neka orade ovako( a pri tom imaju ASUS-ovu ploču:
1. koeak- idi na sajt Asusa i link downloads.
2. Sa strene ekrana ima izbornik i tu nađi motherboards
3. Nađi svoju matičnu između liste ponuđenih na ekranu
4. Nađi fajl najnovijeg BIOSa( piše) i downloaduj ga
5. Instaliraj ASUSupdate( koji dolazi uz drajvere za MB)
6. U programu ASUS update nađi opciju " Update from a file"
7. Klikni na "Flash"
8. Posle flashovanja koje traje 10-tak sekundi računar traži restart. Kliknite na yes
9. Računar će se restartovati i ući u novi BIOS. Izađite iz njega i to je kraj
 
e ala vam je to komplikovano! da ste uzeli epox SVE BI BILO U DVA KORAKA OTVORIS PROGRAMCIC KLIKNES NA JEDNO DUGME ZA PRETRAGU I DOWNLOAD I KADA GA SKINE KLIKNES DRUGO ZA FLESOVANJE I TO JE TO! znaci drugi put pamet u glavu!!!
 
Usput da pomenem da nisam uspeo da Download-ujem nista.
Ima oko 3MB, skida ga u 3-4 koraka.
prvo 144Kb, to uglavnom skine,
drugi deo 170Kb, tu uglavnom zatupi i pise kao da Download-uje, ali ne mrda...
treci deo ostatak, samo jednom stigoh do njega i odmah blokira...BAKSUZ.
Mozda je kriv IE, posto sa Opera-om nisam mogao da download-ujem jer "Your browser is not supported"
 
Pa prvo vidi koji bios imas, e onda odes na sam sajt i proveris da li ima update za njega, ako ima skines, prebacis na disketu. Restartujes komp udjes u bios prebacis da ti je prvi boot na disketi, znaci da kad startujes butuje prvo sa diskete, sejvujes i izadjes iz biosa, znaci restartovace posle tog, disketu ubacis i kad bootuje, dalje ces da vidis..
 
ROM memorija jeste dobila ime od Read Only Memory, ali tako je bilo ranije, znaci memotija sa koje mogu samo da se citaju podaci a ne i upis. Medjutim, danasnji BIOS je smjestem u PROM ili EPROM memoriji (programabilni ROM)koji moze da se mijenja. Zato vi mozete i da izvrsite razna podesavanja u BIOS-u i da snimite te promjene (racunar Vas pita zelite li da snimite izmjene napravljene u BIOS-u, sto je dokaz da mozete da vrsite upis u ROM (u ovom slucaju nije ROM vec PROM ili EPROM)
 
da malo pojasnim... ROM i PROM, a bez malo i EPROM, su memorije koje su za obicne smrtnike iste.

ROM - Read Only Memory
PROM - Programmable Read Only Memory
EPROM - Erasable Programmable Read Only Memory

odlika prvih je da se grade tako sto su poluprovodnicki elementi unapred isplanirani da drze odredjenu informaciju.

PROM je vrlo slican ROM-u, samo sto je 'univerzalan' pri izradi, a zatim se uspomoc PROM programatora 'prze' komponente (uglavnom se stavljaju diode sa otvorenom anodom, koja moze odredjenim napajanjem da se unisti) u njemu da bi se sacuvala neka informacija.

EPROM se razlikuje i od ROM i PROM memorija po tome sto se u njemu na drugaciji nacin 'prze' komponente radi cuvanja informacije, tacnije zasnivaju se na tome da neki materijali mogu da se vrate u prethodno stanje koriscenjem ultra-ljubicastog zrazenja. Tako da se takvi mogu elektronski programirati, ali da bi se reprogramirali moraju biti izlozeni UV zracenju da bi se vratili u originalno stanje (inace, na slicnom principu rade i CD-RW medijumi).

Ono o cemu ovde govorimo nije ni ROM, ni PROM ni EPROM, vec EEPROM - Electronically Erasable Programmable Read Only Memory. Kod istog nije potrebno UV zracenje radi brisanja podataka, vec se to cini odredjenim naponom, tj. strujom, na unapred definisani nacin.

Eto, da ne bude zabune ;)
 

Back
Top