Jeresi u pravoslavnoj crkvi

Presveta Bogorodica je ostala devojka i posle rodjenja Gospoda!!!

Razlika u hriscanskom ucenju izmedju Pravoslavne i Rimokatolicke Crkve je izmedju ostalih i ova:

Po ucenju Crkve,greh koji su pocinili nasi praroditelji Adam i Eva u raju zbog cega su bili kaznjeni,nasledan je i svi se ljudi radjaju sa tim grehom.
Krstenjem se covek oslobadja tog greha.Samo je Gospod Isus Hristos bezgresno zacet u utrobi Presvete Bogorodice na natprirodan nacin blagodacu Duha Svetoga.
Pravoslavna crkva uci da je,shodno tome,i Presveta Bogorodica koja je rodjena prirodnim putem od Joakima i Ane bila podlozna praroditeljskom,naslednom grehu.
U IX veku,opet u Spaniji,javlja se novo ucenje,da je Presveta Bogorodica,iako zaceta prirodnim putem,u utrobi materinoj ociscena od praroditeljskog greha.
U pocetku je bilo protivljenja ovom ucenju,pa cak i zvanicne osude.
Medjutim,ovo ucenje je prihvatio mocni jezuitski red u Rimokatolickoj crkvi i Papa Pije IX,svojom papskom bulom od 8.decembra 1854.god. proglasio je ovo ucenje za dogmu:
"Utvrdjujemo da je ucenje koje smatra da je preblazena Djeva Marija u prvom trenutku svoga zaceca,osobitom blagodacu i povlasticom svemoguceg Boga,s obzirom na zasluge Isusa Hrista,Spasitelja roda ljudskog,bila sacuvana od svake mrlje praroditeljskog greha-od Boga otkriveno i da zato svi verni moraju cvrsto i postojano verovati u to".
 
Po ucenju Crkve,greh koji su pocinili nasi praroditelji Adam i Eva u raju zbog cega su bili kaznjeni,nasledan je i svi se ljudi radjaju sa tim grehom
Za ovo znam.....
U IX veku,opet u Spaniji,javlja se novo ucenje,da je Presveta Bogorodica,iako zaceta prirodnim putem,u utrobi materinoj ociscena od praroditeljskog greha.
Šta ti sve znaš?
ovo ucenje je prihvatio mocni jezuitski red u Rimokatolickoj crkvi
Gde nalaziš ove podatke?
 
Imate pravo da me vredjate,da mi se obracate sa ti,verujte ne mozete me isprovocirati.
Obzirom da sam okrenuta licem Istoku,a ledjima Zapadu,sa Vama o veri ne zelim da raspravljam.
Ne vredjam Vasa verska ubedjenja i zao mi je sto se ljutite.
 
Nihilizam,kao koren revolucije modernog doba,po pisanju Sv. Serafima(Rouza),ukazuje na nekoliko ociglednih primera.
To je Hitlerov sumanuti rusilacki plan,boljsevicka revolucija,dadaisticki napad na umetnost.
To je pozadina odakle ovi pokreti izviru,pozadina ciji su najocigledniji predstavnici licnosti kasnog devetnaestog veka poput pesnika Remboa i Bodlera,revolucionara Bakunjina i Necajeva,ili "proroka"Nicea.
Na nizem,"svakodnevnom"nivou,medju nasim savremenicima,oseca se mutan nespokoj,koji jedne vodi da se grupisu oko magova kao sto je bio Hitler,a druge da nalaze pribeziste u drogama ili laznim religijama,ili da se upustaju u one "besmislene"zlocine koji sve vise postaju karakteristika naseg doba.
Sve je to,medjutim, vidljiva povrsina nihilizma,koju nije lako nepristrasno analizirati.
Navedene pojave samo su ekstremni primeri,a da bi se dao siri odgovor,potrebno je razumeti prirodu citavog pokreta nihilizma.
Pozdrav i Vama!
 
goxy - To sam i ja primetio......Čini mi se da je obrnuto
Ovo tek sad vidjeh. Nije obrnuto i jedni drugi vjeruju da je Isus bezgrešno začet, ali je razlika u onom o čemu procella piše u postu #51.

@procella

Sve što ste rekli u postu #51 je tačno, s tim što pravoslavni nisu prihvatili još jednu mariološki dogmu Katoličke crkve, onu o Marijinom vaznesenju tijelom iz (čini mi se) 1950.
 
Ovo tek sad vidjeh. Nije obrnuto i jedni drugi vjeruju da je Isus bezgrešno začet, ali je razlika u onom o čemu procella piše u postu #51.

@procella

Sve što ste rekli u postu #51 je tačno, s tim što pravoslavni nisu prihvatili još jednu mariološki dogmu Katoličke crkve, onu o Marijinom vaznesenju tijelom iz (čini mi se) 1950.


Da, prihvatili su da se Bogorodica vaznela telom.
 
Sa pojavom prvih jeresi-posejanih satanom da odvrati coveka sa puta istine,sazivaju se Vaseljenski Sabori,da bi se Crkva sacuvala.
Iako se pojavljuju razlicite grupe,neke cak i mnogobrojne,saborska susretanja su bila glavni orijentir odredjivanja pravog puta Istine.Time se i odrzala celovitost Crkve.

U toku ovih hiljadu godina(1.milenijum hriscanske epohe),od Vizantije pa sve do Britanskih Ostrva i Irske,Hriscanstvo je bilo preovladjujuce verovanje.
Zatim se,1054.god. desio raskol sa Rimom,i putevi Istoka i Zapada se razdvajaju.
Korenita promena ovim izazvana,podrobno je opisana od strane Iva Kongara,ekumeniste,rimokatolika.U svojoj knjizi "900 godina posle raskola 1054.godine",on dobro zapaza naglo hladjenje koje se odigralo izmedju Istoka i Zapada u kljucnom periodu kasnog 11. i 12. veka:"Hriscanin 4. ili 5. veka bio bi manje zbunjen obicajnim karakteristikama religijske prakse 11.veka,nego njegov naslednik iz 11.veka praksom 12.veka...
Negde izmedju kraja 11.veka i kraja 12. veka sve je dobilo drugi oblik.

Ova sustinska promena stajalista vere nije se dogodila na Istoku,gde su u jednom smislu
hriscanski sadrzaji danas,isto sto su i onda bili,i kakvi su bili na Zapadu do kraja 11. veka"...
 
Presveta Bogorodica je ostala devojka i posle rodjenja Gospoda!!!

Razlika u hriscanskom ucenju izmedju Pravoslavne i Rimokatolicke Crkve je izmedju ostalih i ova:

Po ucenju Crkve,greh koji su pocinili nasi praroditelji Adam i Eva u raju zbog cega su bili kaznjeni,nasledan je i svi se ljudi radjaju sa tim grehom.
Krstenjem se covek oslobadja tog greha.Samo je Gospod Isus Hristos bezgresno zacet u utrobi Presvete Bogorodice na natprirodan nacin blagodacu Duha Svetoga.
Pravoslavna crkva uci da je,shodno tome,i Presveta Bogorodica koja je rodjena prirodnim putem od Joakima i Ane bila podlozna praroditeljskom,naslednom grehu.
U IX veku,opet u Spaniji,javlja se novo ucenje,da je Presveta Bogorodica,iako zaceta prirodnim putem,u utrobi materinoj ociscena od praroditeljskog greha.
U pocetku je bilo protivljenja ovom ucenju,pa cak i zvanicne osude.
Medjutim,ovo ucenje je prihvatio mocni jezuitski red u Rimokatolickoj crkvi i Papa Pije IX,svojom papskom bulom od 8.decembra 1854.god. proglasio je ovo ucenje za dogmu:
"Utvrdjujemo da je ucenje koje smatra da je preblazena Djeva Marija u prvom trenutku svoga zaceca,osobitom blagodacu i povlasticom svemoguceg Boga,s obzirom na zasluge Isusa Hrista,Spasitelja roda ljudskog,bila sacuvana od svake mrlje praroditeljskog greha-od Boga otkriveno i da zato svi verni moraju cvrsto i postojano verovati u to".

:) e sad... zbog chega je ovo bitno?

i kako se odrazava na proizvodnju sheshira u latinskoj americi?
 
Vizantinaca, pravoslavaca whatever.....

Cena...Prava sitnica:D....

Eve vam,ovde sve lepo piše....Što ja da pričam kad ima mudrijih od mene:)
Why not orthodoxy

Pa, ja sam uvek nov:wink:

braticu :D
smeshno be da bilo ko bilo kom pominje verske pokolje od pre 7-8 danas

svi su bili maltene isti
niko pre sulejmana velichanstvenog nije dao da mu se po zemlji smucaju kojekakvi "nevernici".

na pokolj u vizantiji, lako se odgovara "a torkemada je bio humanista"

a chinjenica je da ste isti u potpunosti bili 8)
 
braticu :D
svi su bili maltene isti
niko pre sulejmana velichanstvenog nije dao da mu se po zemlji smucaju kojekakvi "nevernici".

Ovo je naravno daleko od istine.
U muslimanskom svetu pre Sulejmana Veličanstvenog, bilo je vladara koji su bili tolerantni
prema drugim verama.
Kao i vizantiski i zapadni vladari.
Niti je Sulejman Veličanstveni uveo ravnopravnost između muslimana i nemuslimana u svojoj državi.
 
braticu :D
smeshno be da bilo ko bilo kom pominje verske pokolje od pre 7-8 danas

svi su bili maltene isti
niko pre sulejmana velichanstvenog nije dao da mu se po zemlji smucaju kojekakvi "nevernici".

na pokolj u vizantiji, lako se odgovara "a torkemada je bio humanista"

a chinjenica je da ste isti u potpunosti bili 8)
Vremena se menjaju:)
Za tvoj verski, paganski stav bi te i na Istoku i na zapadu podvrgli ''iskušenju vatrom'':|.....Sada je sloboda i dobro je da je tako:D....Ali, nije da su i ljudi tog vremena bili beslovesni kasapi koji su samo jurili bilo koga tek da ga malo spale ili izbockaju....Bilo je to vreme teških socijalnih i drugih prilika kada je ravnoteža između hrišćanske evrope i islama bila uveliko narušena i rane iz Španije su još uvek bolele:-(.....Zbijanje redova je bilo nužno, posebno kada se ima u vidu da su pravloslavni i katolički svet u to vreme ''drmale'' kojekave sektaške tendencije kao što su ikonoborci u Bizantu ili polu-satanistički kult na Zapadu.......Mora se uvek uzeti u obzir istorijski kontext8-).....
Mi smo duzni nepravoslavne smatrati kao potencijalne sinove nase Crkve,kojima se zasad nije otkrilo Pravoslavlje.
U nepomirljiv spor stupamo samo onda,kada nepravoslavne religije napadaju na nasu pastvu ili pokusavaju da promene svetootacko ucenje.
Da,da;)....
Nisu svi pravoslavni toliko tvrodoglavo i na svoju štetu nastrojeni protiv ujedinjenja,hvala Bogu:)
icxc.gif

http://www.byzcath.org/
Zato se i kaže Rimska-katolička crkva jer postoji i Istočna katolička crkva,ili katolička crkva istočnog obreda bez obzira na negiranje od pravoslavnih TVRDOLINIJAŠA:roll:.....
Dakle, jedinstvo već postoji8-)
Ovo nije toliko bitno za zadatu temu,obzirom da su razlike izmedju Rimokatolickog i Pravoslavnog ucenja uglavnom poznate.
Samo sam pokusala da pojednostavim odgovor Vasem braticu,pa prema tome pitanje
uputite njemu.
Sve mi objasni ,sestro:)
Hvala8-)
 
Nepravoslavni su,osim Rimokatolika i Protestanti,Budisti,Islamisti...pa i oni, koji sebe smatraju ateistima.

Oni svi mogu postati potencijalni sinovi nase Crkve,ukoliko im se pod odredjenim okolnostima,u odredjenom trenutku,miloscu Bozjom-otkrije Pravoslavlje.
Po Pravoslavnom ucenju,svaki covek stvoren je po podobiju Bozjem,predstavlja zivu ikonu Bozju,te ga kao takvog moramo ljubiti kao bliznjeg svog.

Ako coveka prihvatam ovakvim kakav jeste,postujuci njegova verska uverenja,ako ga takvog kakav jeste ne osudjujem i ljubim,to ne znaci da se odricem vere koju javno ispovedam i niposto ne pristajem na "zajednicarenje" koje mi pripisujes.
Ti i ja,bez obzira sto verujemo u istog Boga,ne ispovedamo istu veru i imamo razlicito poimanje o istoj.
Upravo zbog toga,o veri ne mozemo razgovarati,jer bi to neminovno dovelo do nedopustivog sporenja i sve bi se svelo na ogoljenu spoljasnju stranu hriscanstva da se bude "u pravu".
Ovo prihvati dobronamerno, i razmisli imas li dovoljno smirenja i ljubavi,da bi se upustao u tako nesto.

Neka Ti je prosto!
 
Vremena se menjaju:)
Za tvoj verski, paganski stav bi te i na Istoku i na zapadu podvrgli ''iskušenju vatrom'':|.....Sada je sloboda i dobro je da je tako:D....Ali, nije da su i ljudi tog vremena bili beslovesni kasapi koji su samo jurili bilo koga tek da ga malo spale ili izbockaju....Bilo je to vreme teških socijalnih i drugih prilika kada je ravnoteža između hrišćanske evrope i islama bila uveliko narušena i rane iz Španije su još uvek bolele:-(.....Zbijanje redova je bilo nužno, posebno kada se ima u vidu da su pravloslavni i katolički svet u to vreme ''drmale'' kojekave sektaške tendencije kao što su ikonoborci u Bizantu ili polu-satanistički kult na Zapadu.......Mora se uvek uzeti u obzir istorijski kontext8-).....

Da,da;)....
Nisu svi pravoslavni toliko tvrodoglavo i na svoju štetu nastrojeni protiv ujedinjenja,hvala Bogu:)
icxc.gif

http://www.byzcath.org/
Zato se i kaže Rimska-katolička crkva jer postoji i Istočna katolička crkva,ili katolička crkva istočnog obreda bez obzira na negiranje od pravoslavnih TVRDOLINIJAŠA:roll:.....
Dakle, jedinstvo već postoji8-)

Sve mi objasni ,sestro:)
Hvala8-)

koje rane iz shpanije
bolelo mozda vatikan shto im vecina popova imalo zelju da bar jednom u zivotu vide kordobu?

svako ko ubije nekog zbog drugachijeg mishljenja je maloumni kasapin 8)
 
koje rane iz shpanije
bolelo mozda vatikan shto im vecina popova imalo zelju da bar jednom u zivotu vide kordobu?

svako ko ubije nekog zbog drugachijeg mishljenja je maloumni kasapin 8)
Mavarska osvajanja RING A BELL?!:roll:
Vatikan ništa ne boli:D....On kad krene u nešto on to i dobije, bez većih teškoća....Samo je kao i Amerika npr.velika i teška mašinerija, i treba mu više vremena da se pokrene......
Hm...Ti podržavaš Čanka kao i ja uostalom u njegovoj borbi protiv nacističkih svinja....
Da li je rat koji je svet vodio protiv ove ateističke ,takođe, kao i kod crvenih propasti bio maloumno kasapljenje ljudi drugačijeg mišljenja u kome se eto desilo da je jedna grupa ljudi drugačijeg mišljenja iskasapila, i bukvalno:roll:, drugo tj .naciste razbucavši im državu i ubivši im veliki broj vojnika i vođa.....Nije, bila je to borba Dobra i Zla, oba nesavršena i puna nedostataka ali jasno omeđena........Glupo je zaletati se u bilo kojoj raspravi8-)
 

Back
Top