Srpska kuhinja

stefan

Primećen član
Poruka
851
Pazite trebaju mi recepti koji se mogu explatisati u restoranu.Razdvojte na doručak ručak večera.Hvala.Interesuju me sve kuhinje ali apostrof na srpsku vlašku i vojvođansku
 
Da upravo,samo besplatno molim...Sanja,želiš li mi reći da znaš a nećeš da mi kažeš. Pa znaš li ti da smo mi najbliži rod.Koga voliš više od forumaša...Grota ti je..ajde sad da se iskupiš ,keceljicu na sebe i polako istipkaj ono što najviše voliš da kuvaš(a da nije jaje hehehehe)
 
Stefane, evo tebi, k'o bratu, besplatno :)

kao toplo predjelo, ali i dorucak:

Proja sa sirom

'Vako : na jednu meru kukuruznog zutog brasna dve mere psenicnog (to ti je ako pravis odjednom veeeliku kolicinu, a meris soljom) 2 jajeta, malo manje od solje ulja, 2 solje mleka (ili jogurta, ili solja mleka i solja kisele vode), prasak za pecivo, oko 300 gr izmrvljenog starog sira...
Vazno je da masa bude zitka... Moze da se tavi i samo kukuruzno brasno, ali onda je to nesto teze, gusce u ustima :)

A i sama cekam da procitam nesto iz vlaske kuhinje...
 
Sta god da te zanima kada su pitanju Vojvodjanska jela, samo pitaj, ali moras da napises sta te konkretno zanima. Stvar je u tome da se mnoga jela koja se spremaju i na drugim prostorima u Vojvodini spremaju drugacije.
Ako ces na primer da napravis Vojvodjanski nedeljni rucak, ima Backi i Banatski koji imaju istu supu, koja po pravilu mora da struji i ne sme da provri i kuva se 4-5 sati, ali se meso drugacije priprema. Onda, na primer, u nekim delovima Vojvodine se sarma jede sa pavlakom a u nekim sa krompirom. Tipicno i vrlo vazno je da se meso ne pohuje nakon kuvanja, nego se priprema tako sto se dobro zacinidok je sveze, odstoji, uvalja u brasno, jaja sa mlekom i prezle uz dodatak susama. I ne pece se odmah, nego odstoji petnaestak minuta tako uvaljano.
U vecinu jela se dodaje secer i tipicni su slatki sosovi.
Pa onda griz knedle za bistru supu koje imaju 11 sastojaka (jaje, so, biber, vegeta, istrugana pileca dzigerica, beli luk, persunov list, ulje, sodabikarbona, griz, brasno)
Mada glavno za ova jela je da se konzumiraju sveza, a prave dugo, tako da ne znam bas da li ti odgovara tako nesto u restoranu.
 
Evo klasicnog paradajz sosa. Na svinjskoj masti se na tihoj vatri proprzi bas sitno seckan crni luk ( 1 manji) i isto tako sitno seckana crvena paprika-sveza( jedna cetvrtina paprike). Komadici su oko 3x3 mm. Ne sme da potamni, samo da bude staklasto. Na to se doda brasno koje se malo proprzi i vrlo malo aleve paprike, oko cetvrtina kasikice. Nalije se sa istom kolicinom vode i paradajz soka tako da bude gustine gusceg jogurta, doda se so i jedna veca kasika secera.Kuva se na tihoj vatri otprilike 5 minuta. U pravi vojvodjanski sos se umesto vode dodaje supa. To bude kolicina oko 1 litre. Koristi se tako sto se sluzi uz kuvano meso iz supe, sargarepu iz supe i posebno kuvani krompir u komadima. Sve je potrebno da bude vruce i sveze kako bi kombinacija uspela.
U toj kombinaciji sa mesom ide i sos od visanja, mirodjije, rena... svi su slatkasti
 
Kod nas se paradajz sos pravi bez luka... :-?
Na masti se proprzi brasno, doda kasicica aleve paprike, nalije paradajzom, posoli, doda malo secera po potrebi (zavisi i od paradajza - nekad ne mora), ali ne da bude sladak, vec samo da "ubije" kiselinu, prokuva, i ako je pregusto doda se voda.
To je to.
Slicno se pravi i "beli sos" (sa mirodjijom) gde se u mast doda i sitno seckana mirodjija, naliva se sa malo mleka i vode, eventualno se na kraju doda mileram (pavlaka), a ko voli kiselo i kasicica sirceta.
Slatki sosevi su mnogo karakteristicniji za Backu (pod uticajem madjarske kuhinje), u Banatu nikad nisam naisla na to...
 
Bačka nije bila imuna na mađarske uticaje, pa je njihova kuhinja slatko-kisela i mesnata (makovnjače, mali sirevi, šunke, kobasice, riblji paprikaš sa širokim rezancima, na razne načine spremljena perad u supi).
Za celu Šumadiju karakteristične su pite zeljanice, a za centralni deo ovog kraja prase na ražnju. Najspecifičnije jelo zapadne Srbije je sušeno meso; na Zlatiboru i Zlataru neizostavna su jela od jagnjetine. Jedini slatkiš u tim krajevima dugo su bile pečene jabuke u medu i sok koji se sprema vrenjem sušenog voća u kaci. Poslednjih godina, naročito u istočnoj Srbiji, održavaju se sajmovi starih srpskih jela na koje je, nesumnjivo, veliki uticaj imala vlaška kuhinja.
A kuhinja istocne Srbije... suve čobanske pite, kuvana jagnjetina u mleku, fazan u borovnicama, sušeno meso od divlje svinje, janjija s tri vrste mesa i raznim povrćem...
 
Di ces lepse od ovoga...

Štrudla sa makom


500g brašna,
kvasac,
50g šećera,
malo soli, 2 jaja,
80g rastopljenog margarina,
korica od limuna.
Fil:
200g samlevenog maka,
100g šećera,
vanilin šećer,
2 kašike meda,
1/2 kašIčice cimeta (ko voli),
narendana kora limuna,
1 dcl mleka,
50g suvog grožđa.

Kvasac i kašičicu šećera otopite u 5 kašika mlakog mleka i ostavite na toplom mestu 20min. Brašnu dodajte so i ostale sastojke, kao i kvasac. Dobro izmešajte varjačom dok se ne pojave mehurići. Testo pokrijte i ostavite na toplom mestu 50min. Izručite ga na dasku i izvaljajte 1/2sm debljine, namažite filom, zavijte u rolat, stavite na namašten lim i ostavite 15min da se diže. Namažite žumancetom i pecite oko 40-50min. na 220 stepeni.
Priprema fila: Izmešajte mak, šećer, vanilu, med, cimet i limunovu koru sa vrelim mlekom u gustu masu. Dodajte suvo grožđe. Ohlađenim nadevom (filom) punite testo.

I ne ustrucavajte se da jedete toplo... kad cela kuca zamirise od strudle... posle boli stomak ali to je posle... uzivajte...
 
evo i mene da dodam recept za gomboce sa sljivama ili kajsijama( vojvodjanska kuhinja) . jednostavno se prave, a jako su ukusne. za 20-ak gomboca potrebno je :

za testo:

-500 gr krompira
-2 jaja
-pavlaka oko 1 deci
- oko 250gr griza
-10-12 kasika brasna
-malo vode
-secer i so(malo)

za fil:
-20-ak sljiva ili kajsija
-secer

i jos
-400 gr prezli
-3 dc ulja

skuvati krompir u vodi i ostaviti da se ohladi. propasirati ga dobro, u njega dodati jaja, pavlaku, secer i so, dobro umutiti (moze i mikserom) da bude bez grudvica, pa postepeno dodavati griz, a posle toga i brasno dok sxse ne dobije lepo glatko testo koje se moze razvuci. Na pobrasnjavelu podlogu razvuci testo na debljinu otprilike 5 mm, iseci na vece kocke recimo(9 x 9 cm), na svaku od njih stavljati predhodno ociscene sljive ili kajsije i pola kasikice secera. Jednu po jednu smotati da se dobije kugla. Ostaviti ih da odstoje 15 minuta. Za to vreme staviti veliku serpu vode da provri. Kada provri polako spustati jednu po jednu knedlu. Gotove su otprilike za 10-ak minuta. U tiganj staviti ulje i kad se ugreje dodati prezlu i malo proprziti uz stalno mesanje( da dobije braonkastu boju). Kada su gomboce gotove izvaditi ih iz vode ocediti i uvaljati u prezle. Ostatak prezli posuti po gombocama. Sluziti ih posute secerom. Prijatno!
 
ja pravim tako sto umutim 2 jaja i onda dodajem po malo griza. Da li je takav recept ispravan kako vi pravite?
U principu se radi tako.
U jaja dodaš so, eventualno neki začin, vrlo malo masnoće (svinjsku mast ili ulje) i sasvim polako dodaješ griz. Ako su prethodni put bile tvrde, smanjiš količinu griza. Nije loše da tako pripremljenu smesu ostaviš da odstoji oko pola sata. Griz nabubri pa se knedle lakše skuvaju, čak i ako ima previše griza. (uzmi kao orjentir da na 1 jaje ide 3 kašike griza, ali ne drži se striktno toga jer su različita i jaja i kašike ;))
 
U principu se radi tako.
U jaja dodaš so, eventualno neki začin, vrlo malo masnoće (svinjsku mast ili ulje) i sasvim polako dodaješ griz. Ako su prethodni put bile tvrde, smanjiš količinu griza. Nije loše da tako pripremljenu smesu ostaviš da odstoji oko pola sata. Griz nabubri pa se knedle lakše skuvaju, čak i ako ima previše griza. (uzmi kao orjentir da na 1 jaje ide 3 kašike griza, ali ne drži se striktno toga jer su različita i jaja i kašike ;))

Poslusacu savet. I hvala:D
 
Moja baka je rukom mutila zumance, malo soli i malo pilece masti, dok se bas ne umuti. U to bi lagano umesala umuceno belance i dodavala griz... Ja dodam i malo seckanog persuna, da oboji i da ukus i onima sto ne vole "da im zeleno pluta po tanjiru"... Prijatno!
 
ja cu da poludim....zivim u inostranstvu i nisam porbao ove zime jos uvek ni kiseli kupus, ni sarmu, ni pecenje, ni....buahahahaha :(

Zivim i ja u inostranstvu, ali kad odem za Srbiju uvek kupim one vakumirane listove kiselog kupusa, donesem, stavim u zamrzivac i po potrebi vadim i eto sarme ili sam kis. kupus
 

Back
Top