Srpska kuhinja
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 31

Tema: Srpska kuhinja

Primećen član stefan (avatar)
    Učlanjen
    11.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    61

Post Srpska kuhinja

Pazite trebaju mi recepti koji se mogu explatisati u restoranu.Razdvojte na doručak ručak večera.Hvala.Interesuju me sve kuhinje ali apostrof na srpsku vlašku i vojvođansku
    Čaaačak......Čaaaačak....šumadiski rock end roll,to je život moj i tvoj........oj,Moravoooooo ooooooooj.....ha......

Elita
    Učlanjen
    10.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    202

Podrazumevano Re: Nacionalna kuhinja naroda Srbije

ako budes malo plakao mozda se i smiluju

sanja
    Guest

Jel ti mi licimo na besplatan servis?

Učlanjen
    11.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    61

Da upravo,samo besplatno molim...Sanja,želiš li mi reći da znaš a nećeš da mi kažeš. Pa znaš li ti da smo mi najbliži rod.Koga voliš više od forumaša...Grota ti je..ajde sad da se iskupiš ,keceljicu na sebe i polako istipkaj ono što najviše voliš da kuvaš(a da nije jaje hehehehe)
    Poslednji put ažurirao/la stefan : 02.11.2007. u 09:58 Razlog: ....
    Čaaačak......Čaaaačak....šumadiski rock end roll,to je život moj i tvoj........oj,Moravoooooo ooooooooj.....ha......

Aktivan član zorab (avatar)
    Učlanjen
    01.12.2003.
    Reputaciona moć
    65

Stefane, evo tebi, k'o bratu, besplatno

kao toplo predjelo, ali i dorucak:

Proja sa sirom

'Vako : na jednu meru kukuruznog zutog brasna dve mere psenicnog (to ti je ako pravis odjednom veeeliku kolicinu, a meris soljom) 2 jajeta, malo manje od solje ulja, 2 solje mleka (ili jogurta, ili solja mleka i solja kisele vode), prasak za pecivo, oko 300 gr izmrvljenog starog sira...
    Vazno je da masa bude zitka... Moze da se tavi i samo kukuruzno brasno, ali onda je to nesto teze, gusce u ustima

A i sama cekam da procitam nesto iz vlaske kuhinje...
    Poslednji put ažurirao/la zorab : 03.11.2007. u 16:53

Učlanjen
    11.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    61

Ej hvala na proji,mada ja to vikam projara....Ajde izvoli dok je vruće!!

Iskusan Marge Simpson (avatar)
    Učlanjen
    18.02.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    584

Sta god da te zanima kada su pitanju Vojvodjanska jela, samo pitaj, ali moras da napises sta te konkretno zanima. Stvar je u tome da se mnoga jela koja se spremaju i na drugim prostorima u Vojvodini spremaju drugacije.
    Ako ces na primer da napravis Vojvodjanski nedeljni rucak, ima Backi i Banatski koji imaju istu supu, koja po pravilu mora da struji i ne sme da provri i kuva se 4-5 sati, ali se meso drugacije priprema. Onda, na primer, u nekim delovima Vojvodine se sarma jede sa pavlakom a u nekim sa krompirom. Tipicno i vrlo vazno je da se meso ne pohuje nakon kuvanja, nego se priprema tako sto se dobro zacinidok je sveze, odstoji, uvalja u brasno, jaja sa mlekom i prezle uz dodatak susama. I ne pece se odmah, nego odstoji petnaestak minuta tako uvaljano.
    U vecinu jela se dodaje secer i tipicni su slatki sosovi.
    Pa onda griz knedle za bistru supu koje imaju 11 sastojaka (jaje, so, biber, vegeta, istrugana pileca dzigerica, beli luk, persunov list, ulje, sodabikarbona, griz, brasno)
    Mada glavno za ova jela je da se konzumiraju sveza, a prave dugo, tako da ne znam bas da li ti odgovara tako nesto u restoranu.

Učlanjen
    11.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    61

Daj taj jedan slatki sos.

Iskusan Marge Simpson (avatar)
    Učlanjen
    18.02.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    584

Evo klasicnog paradajz sosa. Na svinjskoj masti se na tihoj vatri proprzi bas sitno seckan crni luk ( 1 manji) i isto tako sitno seckana crvena paprika-sveza( jedna cetvrtina paprike). Komadici su oko 3x3 mm. Ne sme da potamni, samo da bude staklasto. Na to se doda brasno koje se malo proprzi i vrlo malo aleve paprike, oko cetvrtina kasikice. Nalije se sa istom kolicinom vode i paradajz soka tako da bude gustine gusceg jogurta, doda se so i jedna veca kasika secera.Kuva se na tihoj vatri otprilike 5 minuta. U pravi vojvodjanski sos se umesto vode dodaje supa. To bude kolicina oko 1 litre. Koristi se tako sto se sluzi uz kuvano meso iz supe, sargarepu iz supe i posebno kuvani krompir u komadima. Sve je potrebno da bude vruce i sveze kako bi kombinacija uspela.
    U toj kombinaciji sa mesom ide i sos od visanja, mirodjije, rena... svi su slatkasti

Veoma poznat smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

[FONT=Comic Sans MS]Kod nas se paradajz sos pravi bez luka... :-?[/FONT]
    [FONT=Comic Sans MS]Na masti se proprzi brasno, doda kasicica aleve paprike, nalije paradajzom, posoli, doda malo secera po potrebi (zavisi i od paradajza - nekad ne mora), ali ne da bude sladak, vec samo da "ubije" kiselinu, prokuva, i ako je pregusto doda se voda.[/FONT]
    [FONT=Comic Sans MS]To je to.[/FONT]
    [FONT=Comic Sans MS]Slicno se pravi i "beli sos" (sa mirodjijom) gde se u mast doda i sitno seckana mirodjija, naliva se sa malo mleka i vode, eventualno se na kraju doda mileram (pavlaka), a ko voli kiselo i kasicica sirceta.[/FONT]
    [FONT=Comic Sans MS]Slatki sosevi su mnogo karakteristicniji za Backu (pod uticajem madjarske kuhinje), u Banatu nikad nisam naisla na to...[/FONT]

sanja
    Guest

Bačka nije bila imuna na mađarske uticaje, pa je njihova kuhinja slatko-kisela i mesnata (makovnjače, mali sirevi, šunke, kobasice, riblji paprikaš sa širokim rezancima, na razne načine spremljena perad u supi).
    Za celu Šumadiju karakteristične su pite zeljanice, a za centralni deo ovog kraja prase na ražnju. Najspecifičnije jelo zapadne Srbije je sušeno meso; na Zlatiboru i Zlataru neizostavna su jela od jagnjetine. Jedini slatkiš u tim krajevima dugo su bile pečene jabuke u medu i sok koji se sprema vrenjem sušenog voća u kaci. Poslednjih godina, naročito u istočnoj Srbiji, održavaju se sajmovi starih srpskih jela na koje je, nesumnjivo, veliki uticaj imala vlaška kuhinja.
    A kuhinja istocne Srbije... suve čobanske pite, kuvana jagnjetina u mleku, fazan u borovnicama, sušeno meso od divlje svinje, janjija s tri vrste mesa i raznim povrćem...

sanja
    Guest

Di ces lepse od ovoga...

Štrudla sa makom

500g brašna,
    kvasac,
    50g šećera,
    malo soli, 2 jaja,
    80g rastopljenog margarina,
    korica od limuna.
    Fil:
    200g samlevenog maka,
    100g šećera,
    vanilin šećer,
    2 kašike meda,
    1/2 kašIčice cimeta (ko voli),
    narendana kora limuna,
    1 dcl mleka,
    50g suvog grožđa.

Kvasac i kašičicu šećera otopite u 5 kašika mlakog mleka i ostavite na toplom mestu 20min. Brašnu dodajte so i ostale sastojke, kao i kvasac. Dobro izmešajte varjačom dok se ne pojave mehurići. Testo pokrijte i ostavite na toplom mestu 50min. Izručite ga na dasku i izvaljajte 1/2sm debljine, namažite filom, zavijte u rolat, stavite na namašten lim i ostavite 15min da se diže. Namažite žumancetom i pecite oko 40-50min. na 220 stepeni.
    Priprema fila: Izmešajte mak, šećer, vanilu, med, cimet i limunovu koru sa vrelim mlekom u gustu masu. Dodajte suvo grožđe. Ohlađenim nadevom (filom) punite testo.

I ne ustrucavajte se da jedete toplo... kad cela kuca zamirise od strudle... posle boli stomak ali to je posle... uzivajte...

Početnik
    Učlanjen
    07.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

evo i mene da dodam recept za gomboce sa sljivama ili kajsijama( vojvodjanska kuhinja) . jednostavno se prave, a jako su ukusne. za 20-ak gomboca potrebno je :

za testo:

-500 gr krompira
    -2 jaja
    -pavlaka oko 1 deci
    - oko 250gr griza
    -10-12 kasika brasna
    -malo vode
    -secer i so(malo)

za fil:
    -20-ak sljiva ili kajsija
    -secer

i jos
    -400 gr prezli
    -3 dc ulja

skuvati krompir u vodi i ostaviti da se ohladi. propasirati ga dobro, u njega dodati jaja, pavlaku, secer i so, dobro umutiti (moze i mikserom) da bude bez grudvica, pa postepeno dodavati griz, a posle toga i brasno dok sxse ne dobije lepo glatko testo koje se moze razvuci. Na pobrasnjavelu podlogu razvuci testo na debljinu otprilike 5 mm, iseci na vece kocke recimo(9 x 9 cm), na svaku od njih stavljati predhodno ociscene sljive ili kajsije i pola kasikice secera. Jednu po jednu smotati da se dobije kugla. Ostaviti ih da odstoje 15 minuta. Za to vreme staviti veliku serpu vode da provri. Kada provri polako spustati jednu po jednu knedlu. Gotove su otprilike za 10-ak minuta. U tiganj staviti ulje i kad se ugreje dodati prezlu i malo proprziti uz stalno mesanje( da dobije braonkastu boju). Kada su gomboce gotove izvaditi ih iz vode ocediti i uvaljati u prezle. Ostatak prezli posuti po gombocama. Sluziti ih posute secerom. Prijatno!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    38

Treba mi recept kako da napravim knedle od griza za supu. Nesto sam pokusavala ali su mi ispale tvrde.

sanja
    Guest

Smanji kolicinu griza, masa treba da je zitka a ne tvrda.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    38

Citat Original postavio sanja Pogledaj poruku
    Smanji kolicinu griza, masa treba da je zitka a ne tvrda.
    ja pravim tako sto umutim 2 jaja i onda dodajem po malo griza. Da li je takav recept ispravan kako vi pravite?

Veoma poznat smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Citat Original postavio olja zvezdara Pogledaj poruku
    ja pravim tako sto umutim 2 jaja i onda dodajem po malo griza. Da li je takav recept ispravan kako vi pravite?
    [FONT=Comic Sans MS]U principu se radi tako. [/FONT]
    [FONT=Comic Sans MS]U jaja dodaš so, eventualno neki začin, vrlo malo masnoće (svinjsku mast ili ulje) i sasvim polako dodaješ griz. Ako su prethodni put bile tvrde, smanjiš količinu griza. Nije loše da tako pripremljenu smesu ostaviš da odstoji oko pola sata. Griz nabubri pa se knedle lakše skuvaju, čak i ako ima previše griza. (uzmi kao orjentir da na 1 jaje ide 3 kašike griza, ali ne drži se striktno toga jer su različita i jaja i kašike )[/FONT]

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    38

Smile Re: Nacionalna kuhinja naroda Srbije

Citat Original postavio smeh Pogledaj poruku
    [FONT=Comic Sans MS]U principu se radi tako. [/FONT]
    [FONT=Comic Sans MS]U jaja dodaš so, eventualno neki začin, vrlo malo masnoće (svinjsku mast ili ulje) i sasvim polako dodaješ griz. Ako su prethodni put bile tvrde, smanjiš količinu griza. Nije loše da tako pripremljenu smesu ostaviš da odstoji oko pola sata. Griz nabubri pa se knedle lakše skuvaju, čak i ako ima previše griza. (uzmi kao orjentir da na 1 jaje ide 3 kašike griza, ali ne drži se striktno toga jer su različita i jaja i kašike )[/FONT]
    Poslusacu savet. I hvala

sanja
    Guest

Moja baka je rukom mutila zumance, malo soli i malo pilece masti, dok se bas ne umuti. U to bi lagano umesala umuceno belance i dodavala griz... Ja dodam i malo seckanog persuna, da oboji i da ukus i onima sto ne vole "da im zeleno pluta po tanjiru"... Prijatno!

Zainteresovan član DonnieBrasco (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Za rucak kiseli kupus u zemljanom loncu imas recept ako te interesuje na temi "Kupus"

Primećen član ALTEC (avatar)
    Učlanjen
    25.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

ja cu da poludim....zivim u inostranstvu i nisam porbao ove zime jos uvek ni kiseli kupus, ni sarmu, ni pecenje, ni....buahahahaha

Učlanjen
    06.05.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio ALTEC Pogledaj poruku
    ja cu da poludim....zivim u inostranstvu i nisam porbao ove zime jos uvek ni kiseli kupus, ni sarmu, ni pecenje, ni....buahahahaha
    mislim da treba u Guci da probas kupus na saboru trubaca

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

Citat Original postavio stefan Pogledaj poruku
    Ej hvala na proji,mada ja to vikam projara....Ajde izvoli dok je vruće!!
    I jeste projara....8-).. Proja je - brašno, voda, ulje i so.

Aktivan član Tamigo (avatar)
    Učlanjen
    24.03.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    70

Citat Original postavio ALTEC Pogledaj poruku
    Zivim i ja u inostranstvu, ali kad odem za Srbiju uvek kupim one vakumirane listove kiselog kupusa, donesem, stavim u zamrzivac i po potrebi vadim i eto sarme ili sam kis. kupus

Učlanjen
    06.05.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

http://www.antic.org/srpjela.htm

pogledajte ovaj sajt o starim srpskim jelima

Slične teme

1. Srpska Lista više ne želi da bude srpska
    Autor Stari Crnogorac u forumu Politika
    Odgovora: 131
    Poslednja poruka: 04.12.2008., 14:41
  2. Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 25.10.2008., 18:33
  3. SRPSKA POLITIKA ILI TI SRPSKA POSLA...
    Autor pobesnela_rajcica u forumu Politika
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 28.12.2006., 00:46
  4. Novi Sad;Srpska Atina ili Srpska Tirana?
    Autor bavi u forumu Srbija
    Odgovora: 61
    Poslednja poruka: 18.11.2005., 09:01
  5. TRADICIONALNA SRPSKA KUHINJA
    Autor gigule u forumu Kulinarstvo
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 16.07.2005., 21:44

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku