Nece Rome u klupama

SSSR_

Ističe se
Poruka
2.056
Na Savetu roditelja Osnovne škole "22. oktobar" u Surčinu, roditelji đaka tražili su da se učenici romske nacionalnosti izdvoje u posebna odeljenja. Školu pohađa 650 učenika, a 30 odsto od njih su Romi. Roditelji najviše primedbi imaju na higijenske navike mališana, a takođe, smatraju da učitelji suviše vremena izgube da bi objasnili lekcije ovoj deci. - U pojedinim odeljenjima više od pola razreda su Romi i učiteljicama je teško da rade sa njima, jer moraju mnogo više da im objašnjavaju - tvrde roditelji. - Oni onda nemaju dovoljno vremena da se posvete dobrim đacima. Nije u pitanju samo siromaštvo, već su i porodice krive, jer ne rade sa njima.

Na Savetu roditelja Osnovne škole "22. oktobar" u Surčinu, roditelji đaka tražili su da se učenici romske nacionalnosti izdvoje u posebna odeljenja. Školu pohađa 650 učenika, a 30 odsto od njih su Romi. Roditelji najviše primedbi imaju na higijenske navike mališana, a takođe, smatraju da učitelji suviše vremena izgube da bi objasnili lekcije ovoj deci. - U pojedinim odeljenjima više od pola razreda su Romi i učiteljicama je teško da rade sa njima, jer moraju mnogo više da im objašnjavaju - tvrde roditelji. - Oni onda nemaju dovoljno vremena da se posvete dobrim đacima. Nije u pitanju samo siromaštvo, već su i porodice krive, jer ne rade sa njima. Roditelji navode primer majke koja je došla u školu da uzme besplatne udžbenike za svoje dete, a nije znala ni koji razred pohađa, niti ko mu je nastavnica.- Samo pet učenika je završilo osmi razred prošle godine i to svedoči o zainteresovanosti Roma za školovanje - kaže direktorka Danica Zorica. - S druge strane, titulu đaka generacije dobila je Romkinja Ivana Jovanović, koja je divno dete i bila je odličan učenik. Direktorka kaže da nije sigurna koliko bi dobro ili loše bilo izdvojiti ovu decu u posebna odeljenja, ali ističe da će tražiti mišljenje u Sekretarijatu za obrazovanje i Ministarstvu prosvete.- Ukoliko ustanovimo da i u drugim školama postoji takva praksa i da stručnjaci smataraju da je to za decu bolje, mi ćemo je prihvatiti - priča Zorica. - U suprotnom, ne dolazi u obzir da đake razdvajamo.

Prema rečima direktorke, najveći procenat Roma je u odeljenjima od prvog do četvrtog razreda, a posle se njihov broj smanjuje, jer napuštaju nastavu, najčešće posle petog razreda.Prošle godine problem su imali učenici Osnovne škole za obrazovanje odraslih "Braća Stamenković". Njima je rukovodstvo OŠ "Jovan Cvijić", u kojoj su smešteni, uskratilo pravo na korišćenje učionice. Jedini razlog za iseljenje bio je što su romske nacionalnosti. Tek posle natpisa u medijima, đaci su ponovo dobili mesto za učenje.

Bez izolacije

Škola nema pravo da izdvoji romsku decu u posebna odeljenja, jer je to protivustavno i protivzakonito - tvrdi Saša Mutić, advokat Centra za prava manjina. - Odvajanje romske dece nije rešenje problema, zato škola treba da pojača dopunsku nastavu, a potrebno je i prosvećivanje roditelja ove dece, što je posao celog društva.

Obeleženi

U četiri škole u Srbiji već su izdvojena odeljenja sa romskom decom. To su "10. oktobar" u Horgošu, "Temerkenj Ištvan" u Tornjošu, "Žarko Zrenjanin" u Apatinu i "Jožef Atila "u Bogojevu. U Centru za prava manjina kažu da su o tome obavestili prosvetnu inspekciju, i da odgovor očekuju ove nedelje.
 
Mislim da , ukoliko drzava sprovede slovo zakona (a svi znamo kako se efikasno sprovodi zakon) docicemo u situaciju da u jednom trenutku u skoli ostanu samo deca romske nacionalnosti jer ne znam ni jednog roditelja koji bi pristao da mu dete zaostaje u ucenju zbog toga sto ucitelji i nastavnici moraju da provedu mnogo vise vremena sa romskom decom.
U ovom slucaju pozitivna diskriminacija je kontraproduktivna.
Resenje bi bilo da se organizuje predskolska nastava za decu romske nacionalnosti.
 
jednom neki starac odgovori na jedno pitanje ovako "kako je ispravno ne znam, ali ovo mi se ne dopada". mislim da je tesko biti ispravan kod ovakvih "problema", kako se god "postavis" neko ce ispastati.
 
pa sta je tu lose? i ja sam se 8 godina ubijo od dosade na casovima zbog gomile idiota koji su zavrsili skolu polupismeni

treba odvajanje, ali po znanju - oni koji brze i bolje rade njih u odeljenja u kojima ce brze i bolje da se radi, one sporije - u sporija odeljenja. e sad, ako neko od tih sporih ubrza promene mu sredinu, isto vazi i za one brze...to bar nije tesko srediti.

a sto se tice cigana - sami od sebe bi se izdvojili u posebna odeljenja...tako to ide
 
Slazem se sa Peruzzijem i nacinu podele odeljenja, a sada ako Romi budu cinili vecinu u manje naprednim odeljenjima, to je njihov problem. Isto tako se slazem i u vezi higijene, ne da bi trebali da budu u posebnim odeljenjima, vec bi trebali da im pozovu roditelje i obaveste ih o tome i da se to nece tolerisati, a ako to ne isprave, deca ce im biti udaljena (izbacena) iz skole. Za to nece biti odgovorna ni skola, ni drzava, vec neodgovornost roditelja koji misli da je tim sto ga/ju je napravio/rodila sve obaveze zavrsio a ostatak ce da odradi drzava i drustvo.
 
pa sta je tu lose? i ja sam se 8 godina ubijo od dosade na casovima zbog gomile idiota koji su zavrsili skolu polupismeni

treba odvajanje, ali po znanju - oni koji brze i bolje rade njih u odeljenja u kojima ce brze i bolje da se radi, one sporije - u sporija odeljenja. e sad, ako neko od tih sporih ubrza promene mu sredinu, isto vazi i za one brze...to bar nije tesko srediti.

a sto se tice cigana - sami od sebe bi se izdvojili u posebna odeljenja...tako to ide


Donekle si u pravu, samo ja to ne bih baš tako formulisala.

Jednostavno naš školski sistem je užasno krut i potpuno neprilagodjen interesovanju deteta.

Prosto nisu svi predodredjeni za iste stvari, niti sva deca imaju ista interesovanja.

Moje dete je doživljavalo traume zbog muzičkog!!:confused: Mogla je da nauči teoriju, ali su im u jednom momentu uveli instrument. Ono je bilo jezivo slušati kad ona sirota svira. :razz:A svirala je da smo već svi izludeli po kući od njenog vežbanja. Ali, jednostavno joj nije išlo.

Zato je bila savršena u matematici.

Zatim, ima dece koja dolaze sa nekim predznanjem, druga dolaze potpuno nepripremljena u školu.

Zatim, nemaju svi isti stepen inteligencije, neki uče brzo, nekima treba užasno mnogo vremena.

Tako da to nema ni toliko veze sa tim da li je romsko ili srpsko dete, problem je u školskom sistemu, a ima i predrasuda. Ima i toga da su Romi u većini slučajeva užasno siromašni i neprosvećeni i da deca zaista dolaze prljava u školu.

Ali, odbacivanje dece iz kolektiva neće rešiti problem, naprotiv.
 
pa sta je tu lose? i ja sam se 8 godina ubijo od dosade na casovima zbog gomile idiota koji su zavrsili skolu polupismeni

treba odvajanje, ali po znanju - oni koji brze i bolje rade njih u odeljenja u kojima ce brze i bolje da se radi, one sporije - u sporija odeljenja. e sad, ako neko od tih sporih ubrza promene mu sredinu, isto vazi i za one brze...to bar nije tesko srediti.

a sto se tice cigana - sami od sebe bi se izdvojili u posebna odeljenja...tako to ide


I ja sam ubijo osam godine od škole - gde si kolega? :mrgreen:
 
Opet je kriva država, tj. institucije...

Koliko se sećam, da bi upisao dete u osnovnu školu ono mora da položi određene testove PRE UPISA, naravno...

Pa, kako su ti Romi uopšte primljeni u prvi razred? :shock:

Na stranu priča o higijeni (mada nije zanemarljivo), mene interesuje ko je procenio da su ta deca dovoljno zrela za prvi razred... :roll:
 
Opet je kriva država, tj. institucije...

Koliko se sećam, da bi upisao dete u osnovnu školu ono mora da položi određene testove PRE UPISA, naravno...

Pa, kako su ti Romi uopšte primljeni u prvi razred? :shock:

Na stranu priča o higijeni (mada nije zanemarljivo), mene interesuje ko je procenio da su ta deca dovoljno zrela za prvi razred... :roll:

Pa naravno da se rade testovi. Ali oni su debilni. Koje dete neće odgovoriti - šta kaže kuca, šta kaže maca a kako izgleda guda? Medjutim, u tim godina Romi su u prednosti - oni znaju i kako se keca :lol:
 
Pa naravno da se rade testovi. Ali oni su debilni. Koje dete neće odgovoriti - šta kaže kuca, šta kaže maca a kako izgleda guda? Medjutim, u tim godina Romi su u prednosti - oni znaju i kako se keca :lol:

Ne znam kakvi su testovi u pitanju ( moja ex-wife je vodila dete, nemam report :cool: ), ali svejedno je država kriva...Ako su testovi dobri, kako su položili, ako su testovi loši - pa, zašto su loši? :roll: Neko prima platu za taj posao, zar ne?

U NS postoji tzv. večernja škola, većinom je pohađaju romska deca (bar, koliko vidim), a vidim da ih ima i u školi za decu sa specijalnim potrebama - verovatno sistem tako određuje, bem li ga...
 
Ma ne verujem da su ta deca sporija zato što su glupa ili nisu spremna za osnovnu. Šta mislite koliko roditelji rade sa njima tokom prvih godina školovanja? Koliko ih propituju, proveravaju domaći?
Koliko te dece dođe iz škole pa ide da skuplja staru hartiju?

A cela priča je glupa, neko je već rekao, uvek su oni iznad proseka bili zapostavljeni zbog onih ispod proseka. Čist izgovor za odvajanje romske dece.
 
Ma ne verujem da su ta deca sporija zato što su glupa ili nisu spremna za osnovnu. Šta mislite koliko roditelji rade sa njima tokom prvih godina školovanja? Koliko ih propituju, proveravaju domaći?
Koliko te dece dođe iz škole pa ide da skuplja staru hartiju?

A cela priča je glupa, neko je već rekao, uvek su oni iznad proseka bili zapostavljeni zbog onih ispod proseka. Čist izgovor za odvajanje romske dece.

Jedino se još na ovom forumu može mlatiti o tome.
Medjutim, ako su roditelji protiv i javno iskazuju rasizam - u šta će se pretvoriti njihova "čistokrvna deca"?

Mislim, 500 godina smo bili pod Turcima... mislim žene... mislim Turci... mislim Kušadasi
 

Back
Top