Projektovanje elektro instalacija

To je kompleksnije pitanje nego sto mislis. Najbolje bi bilo staviti ih sve u jedan orman u prizemlju. Ali iz prakticnih razloga ovo uglavnom nije moguce. Naj znacajniji faktor je normalno jednovremena potrosnja od koje ce zavisiti odabir napojnog voda i naravno udaljenost brojila od stana koje ce uticati na pad napona. Uglavnom se primenjuje sistem da se na svakom drugom spratu postavi orman koji ce pokrivati dva sprata. Jer je to naj optimalnije resenje. Medjutim ako je kod tebe u pitanju manja struktura stanova sa centralnim grejanjem moguce je i resenje navedeno u drugoj recenici koje opet zavisi i od raspolozivog prostora posto takvi ormani nisu mali. Veliki pozdrav, Pavle
 
Pavle hvala puno !!! Jeste u pitanju objekat sa centralnim grejanjem. U tehničkoj preporuci br.13 EDB-a sam pročitao da je maksimalno dozvoljen broj redova mernih brojila u mernom delu MRO-a 3 pa zato nisam bio siguran dali može sve u jedan orman. Mada je ovo sa svakim drugim spratom svakako ,čini mi se, ekonomičnije. Hvala još jednom i veliki pozdrav...
 
Pozdrav svima!

Kao student ETF-a koji bi zeleo da postane projektant elektro instalacija, zeleo bih da cujem Vase savete kako se pocinje sa projektovanjem npr. zgrade, za slucaj kada imamo samo "ciste" arhitektonske osnove. Koji bi bili koraci, kako na pocetku utvrditi snagu koja nam je potrebna za TS zgrade i slicno...

:gace:
 
Xe ,to treba pitati moju zhenu ,ona je gradjevinac ,
ja sam mashinac ,al` ona nije trenutno tu,...pa onda nishta.
U svakom slucaju statika ,proracuni itd...
Mi mashinci projektujemo "zgrade" koje se kotrljaju ,lete ,plove,
zasnovane na slozhenijim proracunima (kinematika ,dinamika...).
Mozhda da nadjesh kod neke firme shto se bavi projektovanjem zgrada
neki gotov projekat ,za pocetak .
Trebalo bi da imash nastavni predmet koji se bavi tom oblashcu.
 
Poslednja izmena:
Kao student ETF-a koji bi zeleo da postane projektant elektro instalacija, zeleo bih da cujem Vase savete kako se pocinje sa projektovanjem npr. zgrade, za slucaj kada imamo samo "ciste" arhitektonske osnove. Koji bi bili koraci, kako na pocetku utvrditi snagu koja nam je potrebna za TS zgrade i slicno.

Instalisana snaga dolazi tek na kraju, kada odredis instalisane snage stanova, pratecih i pomocnih prostorija.....Znaci prvo kreces od stana (odredjujes mesta uticnicama, svetiljkama....vrsis izbor kablova....racunas padove napona..........pratis da nesto ne odudara od tehnickih propisa........pa onda za jedan sprat sve zajedno......pa za celu zgradu .....i tako imas informaciju o instalisanoj snazi zgrade......onda ide sistem zastite od indirektnog napoda dodira.....gromobranska instalacija.....TT i TV.........
U svemu ovome ima dosta stvari koje nemogu da stanu u jedan mail. Predmet el instalacije i osvetljenja, trebalo bi da ti da odgovore o svemu sto te interesuje u vezi sa projektovanjem el instalacija.
Pokusaj da nabavis jedan gotov projekat el instalacija i videces sta on treba da sardzi i kako to u stvari iuzgleda.
 
ваљда прво тражиш електроенергетску сагласност од епса да се прикључиш на мрежу, а не да одредиш место штекера и да штемујеш зидове.
prvo trazis uslove. znaci koliko maksimalno snage mozes da izvuces iz tvog prikljucka. to ti je ulazni podatak. ako ti je potrebna veca snaga onda ti treba mnoooogo srece u borbi sa administracijom da bi nesto promenio. ili para
 
Pa, evo, nisam mogao da prodjem pored teme, a da ne odgovorim, posto se bavim projektovanjem unutrasnjih i spoljasnjih elektricnih instalacija visokog i niskog napona.
Projektovanje elektricnih instalacija za stambeni objekat od 30 stanova je mnogo kompleksniji problem od toga gde staviti merno razvodne ormane i sl. Uostalom, to nisu jedini razvodni ormani koji se smestaju u objekat (tu su i razvodne table stanova, opste potrosnje, opste potrosnje preko agregata, rt ventilacije i odimljavanja, rt ventilacije, ats agregata, zatim razni ormani slabe struje: katv, interfon, telefon, pp centrala). Svako projektovanje pocinje dobijanjem Tehnickih uslova od Elektrodistribucije. U tim tehnickim uslovima, na dve gusto kucane strane, potanko je objasnjeno samo ono sto treba ispuniti da bi se zadovoljili uslovi ED za konkretni objekat.
Sto se tice jednog stambenog objekta, osim Glavnog projekta elektroenergetskih i telekomunikacionih instalacija, moze se javiti i Glavni projekat elektroenergetskih instalacija toplodtne podstanice, Glavni projekat 10kv (ili 1kV) voda, Glavni projekat trafo-stanice.
Pored poznavanja svega ovoga, potrebno je ispuniti i brojne propise iz elektro struke, propise iz bezbednosti i zastite na radu, kao i pp zastite. Protivpozarni propisi u ovoj zemlji nisu do kraja definisani i ne postoji potpuna literatura, tako da je kontaktiranje iskusnog projektanta jako bitan faktor za svakog pocetnika.
Potpun program za projektovanje ee instalacija NE postoji, Nekim se moze nesto proracunati, nekim nesto nacrtati ili pojednostaviti. Projektovanje i crtanje nisu isto.
Gore pomenuti sajt (na koji sam odavno naisao) ima dosta pametnih stvari i dobar je pokusaj, ali ima jako puno pogresnih stvari postavljenih na njegovim stranicama, Tu spadaju i proracuni i tehnicki opisi koji bi trebalo da predstave jedan projekat.
Inace, sto se tice preporuka EDB, na njihovom sajtu nisu sve okacene, nedostaje gomila, a dosta ih je izmenjeno i dopunjeno i jedini pravi izvor je Sluzbeni glasnik.
 
i zaboravih najbitnije. Bitna je spratnost objekta. Svi MRO ne idu na isti sprat, ni u kom slucaju. Ako nekog zanima, mogu da okacim primer raspodele MRO u jednom objektu sa preko 20 stanova i nekih 5-6 spratova.
Pozdrav.

P.S. Dostupan sam i na pp.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pozdrav svima, nisam dugo nista kacio ali kao sto rece kolega nemogu da se ne oglasim na ovu temu.

Zaobici cu stvari oko tehnickih saglasnosti jer pretpostavljam da te interesuje sam projekat a ne sekundarne stvari. Prvo i osnovno moras da napravis listu potrosaca za sve tipove stanova na osnovu koje kasnije formiras jednopolnu semu kada si formirao j.s. treba sa prostornog plana da poskidas duzine kablova u odnosu na raspored potrosaca zatim ulazis u proracune, uglavnom oni nisu komplikovani za stanove jer postoje pravila koja se primenjuju kao ustaljena i sve sto se od tebe ocekuje jeste da pokazes da kablovi mogu da zadovolje sve parametre. Tipovi najcesce koriscenih kablova su 3x1,5 ; 3x2,5 & 5x2,5mm2 sve sto treba da uradis je da sracunas struju za potrosac najvece snage i tako dokazes na tipskim primerima da preseci kabla zadovoljavaju po prenosnoj moci i zatim odaberes najudaljeniji potrosac sa najvecom snagom i za njega uradis i pad napona ako za njega zadovoljis trazene vrednosti (3% za rasvetu i 5% za potrosace) onda si dokazao i da sveki drugi kabal zadovoljava trazene parametre. Na osnovu liste potrosaca ili jednopolne seme nadjes ukupnu instalisanu snagu i onda je po nekom pravilu za stanove pomnozis sa korekcionim faktorom 0,7 i dobijes max. jednovremeno opterecenje i prema njemu odredjujes napojni vod za svaki od tipskih stanova. Za napojne vodove isto kao i za kablove u stanu moras da dokazes da kabl zadovoljava parametre, stoga opet ulazis u proracune trajno podnosive struje, pada napona i u ovom slucaju bi trebalo uraditi i struju kratkog spoja. Podatke za trajno dozvoljene struje za svaki kabl trazis po katalozima....itd.
Posle ovih pripremnih radnji ulazis u mukotrpnu fazu crtanja instalacija po stanovima.....ovo ne bih detaljisao.

S obzirom da je ovo pisano na brzinu, molim sve da dodaju na post sve sto sam zaboravio a kolegu koji hoce da uci pozivam da pita za bilo koji detalj koji ga zanima, ja se bavi elektro energetskim instalacijama za slabu struju moras da konsultijes "slabije" :)

Pozdrav Pavle
 
Mislim da je ovo odlicna prilika da se malo razvije ova tema.
U produzetku su linkovi ka crtezima iz jednog Glavnog projekta unutrasnjih elektroenergetskih i telekomunikacionih instalacija stambeno-poslovnog objekta. Kao sto se vidi, situacija je "malo" kompleksnija od ocekivane sa strane nekog ko nije inzenjer elektrotehnike.

http://www.megaupload.com/?d=CI2H0KJS
Filename: JEDNOPOLNA_SEMA_RAZVODA.rar
File description: JEDNOPOLNA_SEMA_RAZVODA
File size: 101 KB

http://www.megaupload.com/?d=T0AT8R5Q
Filename: IZGLED_MRO.rar
File description: IZGLED_MRO
File size: 89.99 KB

Iz razvoda se vidi da se ormani "šniraju" na napojni kabl koji ide od KPK preko "otcepnog polja".
 
Poslednja izmena:
ваљда прво тражиш електроенергетску сагласност од епса да се прикључиш на мрежу, а не да одредиш место штекера и да штемујеш зидове.

A sta da im kazes kada ti traze informaciju o tome kolika ti je ukupna instalisana snaga na objektu? Stekeri na pocetku, stemanje finish:D
 
A sta da im kazes kada ti traze informaciju o tome kolika ti je ukupna instalisana snaga na objektu? Stekeri na pocetku, stemanje finish:D

Distribucija NE TRAZI informaciju o ukupnoj instalisanoj snazi objekta. Oni tu informaciju DAJU (u skladu sa svojim preporukama, a prema broju stanova i lokala, nivoima garaze). Ukoliko se investitoru taj podatak ne svidja, onda moze da trazi nove TEHNICKE uslove.

Evo jednog primera tehnickih uslova u produzetku (samo 1. strana).
http://i37.tinypic.com/30l09y8.jpg
 
Distribucija NE TRAZI informaciju o ukupnoj instalisanoj snazi objekta. Oni tu informaciju DAJU (u skladu sa svojim preporukama, a prema broju stanova i lokala, nivoima garaze). Ukoliko se investitoru taj podatak ne svidja, onda moze da trazi nove TEHNICKE uslove.

Evo jednog primera tehnickih uslova u produzetku (samo 1. strana).
http://i37.tinypic.com/30l09y8.jpg

Ali to se TRAZI kao uslov. Ukoliko investitor nije trazio nove uslove. Nemozete projektovati instalaciju sa ukupnom instalisanom snagom vecom od one date u tehnickim uslovima. To je uslov i to se TRAZI od vas kao projektanta da to ispostujete. Po zavrsetku radova na objektu morate imati projekat izvedenog stanja u kome se sve mora uklopiti prema tehnickim uslovima i TRAZICE informaciju (u projektu izvedenog stanja), izmedju ostalog, o ukupnoj instalisanoj snazi.
 
Ali to se TRAZI kao uslov. Ukoliko investitor nije trazio nove uslove. Nemozete projektovati instalaciju sa ukupnom instalisanom snagom vecom od one date u tehnickim uslovima. To je uslov i to se TRAZI od vas kao projektanta da to ispostujete. Po zavrsetku radova na objektu morate imati projekat izvedenog stanja u kome se sve mora uklopiti prema tehnickim uslovima i TRAZICE informaciju (u projektu izvedenog stanja), izmedju ostalog, o ukupnoj instalisanoj snazi.

sad se igramo recima? Kao mala deca? Niko nije rekao da se NE TRAZI KAO USLOV, vec da se NE TRAZI KAO INFORMACIJA.
Smesno, zaista.
I kakve sad veze ima projekat izvedenog stanja sa bilo cim? Projekat izvedenog stanja ne radi isti projektant, vec je duznost izvodjaca da napravi projekte izvedenog stanja. U retkim slucajevima se desava da izvodjac angazuje bas tog istog coveka.
I moze se uraditi projekat elektricnih instalacija sa ukupnom instalisanom snagom vecom od one iz Tehnickih uslova, EDB ce progledati kroz prste. Evo, to sam ja radio. Bitno je da jednovremeno vrsna snaga ne predje onu iz Tehnickih uslova.
I ne pise se NEMOZETE, nego NE MOZETE.
I meni ovo lici na off-ovanje.
Ja kad se u nesto ne razumem, ja se ne petljam u to. Npr. u statiku, proizvodnju sesira, kovanje novca, kineski.
Nemoj, molim te, da mrsis temu.
 
Poslednja izmena:

Back
Top