vanbracne zajednice, konkubinat:) i zakonske zavrzlame...jel' imate iskustva?

alal

Iskusan
Poruka
6.613
Meni u zivotu "papiri" nesto do sada nisu bili bitni. U smislu vencavanja-registrovanja braka gde god (crkva-opstina), jer sam ja to tako dozivljavala, kao registraciju odluke, ugovor, gnjavazu i sl. Medjutim, usled raznoraznih zivotnih okolnosti pocela sam da razmisljam o tome da li ce mi to otezati neke stvari u zivotu i to samo zbog glupog papira. Znam da su po zakonu posle odredjenog br.godina u vanbracnoj zajednici (ne znam tacno koliko) prava ista kao u bracnoj, ali opet... Da li neko ima iskustva sto se ovoga tice?
I jos nesto manje ozbiljno: kako da posle X godina zajedno i jos Y godina konkubinata (mnogo mi je simpatican ovaj naziv) ja treba da predstavljam Njega? kao decka? malo smesno, ali koliko ja znam mi nemamo neku odredjenu rec za to. Ili si muz ili si decko...mi se zezali konkubin :) Ili treba reci partner :):):)

inace na srpskom i na engleskom potpuno razlicit termin konkubinat:

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Конкубинат

http://en.wikipedia.org/wiki/Concubinage
 
Vanbracna zajednica je trajnija zajednica zivota muskarca i zene. (nije precizirano koliko je to "trajnija", jer je to pravni standard). Dakle, bitna je zajednica zivota, a ne vreme.
danas je izjednacena potpuno sa brakom (narocito ako imate i decu), jedina razlika izmedju braka i vanbracnih partnera je sto se vanbracni partneri ne mogu medjusobno nasledjivati . Ostala prava i obaveze (imovinske, neimovinske) su iste kao bracne.
Mozete se nazivati "vanbracni partner-ka", ili kako god, zar je to bitno ;) ?
 
ma nije bitno, to oko naziva je onako usput...:)
vise sam mislila na to da li su ljudi naletali na neke glupe kocnice u zivotu usled manjka papirologije. od npr. dobijanja vize za posetu ako je taj neko napolju, neke sitne a i neke krupne stvari, npr. sta ako u nekom momentu on mora da donese neke vazne odluke za/umesto mene ( saglasnost za operaciju ili nesto jos gore; ne zacrnjujem, ali posle skorasnjih desavanja u mom zivotu svasta mi pada na pamet), sad ne mogu da se setim, ali bilo je tu jos nekih scenarija... i za decu (jos nemamo ali): problema oko razlicitih prezimena u nekim situacijama...i tako samo razmisljam unapred.

Meni se za sada desilo jedino da sluzbenica u posti nije htela da mu da nas primarak National Geographic bas zbog tog prezimena, a adresa na paketu ista kao u njegovoj licnoj, ali jbg nije i prezime... pa sam pomislila ko zna koliko ima stvari na koje i ne pomisljam a desice se slicno.

tako da ako neko ima iskustva... kuckajte...
 
Najlepse je da se kaze decko, ali nije bas najlepse da tako zivite zajedno bez papira. Uvek sam se pitala sta je to sto sprecava ljude koji zive u pravom braku, dele sve, kao i u svakom drugom braku, a nece da se vencaju u opstini. Time sto nece da se vencaju u opstini samo degradiraju svoj brak u odnosu na njihovu rodbinu i komsije, u fazonu, ona ostaje qrva, jer nije u braku, a on svaler. Tako ja na to gledam.Drugo je kad su dvoje moderni i ne zive bas stalno i non stop zajedno, onda lice na decka i devojku koji su u vezi, a ne kao da su u braku.
 
Time sto nece da se vencaju u opstini samo degradiraju svoj brak u odnosu na njihovu rodbinu i komsije, u fazonu, ona ostaje qrva, jer nije u braku, a on svaler. Tako ja na to gledam.Drugo je kad su dvoje moderni i ne zive bas stalno i non stop zajedno, onda lice na decka i devojku koji su u vezi, a ne kao da su u braku.

:shock:ma super, nego nisam ja pitala kakav je bilo ciji stav o vambracnim zajednicama (naravno slobodu kuckanja nikom niti mogu niti hocu da uskratim) nego me zanimaju konkretne zivotne situacije u kojima birokratija trazi papirce...
 
:shock:ma super, nego nisam ja pitala kakav je bilo ciji stav o vambracnim zajednicama (naravno slobodu kuckanja nikom niti mogu niti hocu da uskratim) nego me zanimaju konkretne zivotne situacije u kojima birokratija trazi papirce...

Mogla bi birokratija da im trazi papirice zbog dece, mozda zbog decjeg dodatka, jedino mi takve stvari padaju na pamet za sta bi mogla birokratija da im trazi papirice, zbog dece. Ne znam, ne znam ni jedan konkretan slucaj, samo sam slusala u nekim pricama davno o takvim slucajevima i znam da su uvek komentarisani kao nesredjeni parovi, razvratni, cak i po malo opasni po okolinu, pokvareni, jednostavno, na losem glasu.
 
Sto se vize tice...imas opciju " nevencani partner " i " vencani partner".....isto ti se `vata. Dobijes vizu.
Sto se drugih prava tice...odes u opstinu i raspitas se...ali u principu znam da mozes da izvadis papir kojim te on ovlascuje za " to i to..." , pa tako da mozes da podizes pakete, novac , zavrsavas stvari i u njegovo ime...vozis njegova kola etc...
Toliko ja znam o tome....nakon dva divlja braka :)
 
Mogla bi birokratija da im trazi papirice zbog dece, mozda zbog decjeg dodatka, jedino mi takve stvari padaju na pamet za sta bi mogla birokratija da im trazi papirice, zbog dece. Ne znam, ne znam ni jedan konkretan slucaj, samo sam slusala u nekim pricama davno o takvim slucajevima i znam da su uvek komentarisani kao nesredjeni parovi, razvratni, cak i po malo opasni po okolinu, pokvareni, jednostavno, na losem glasu.
U kom ti svetu zivis :shock:
 
ma nije bitno, to oko naziva je onako usput...:)
vise sam mislila na to da li su ljudi naletali na neke glupe kocnice u zivotu usled manjka papirologije. od npr. dobijanja vize za posetu ako je taj neko napolju, neke sitne a i neke krupne stvari, npr. sta ako u nekom momentu on mora da donese neke vazne odluke za/umesto mene ( saglasnost za operaciju ili nesto jos gore; ne zacrnjujem, ali posle skorasnjih desavanja u mom zivotu svasta mi pada na pamet), sad ne mogu da se setim, ali bilo je tu jos nekih scenarija... i za decu (jos nemamo ali): problema oko razlicitih prezimena u nekim situacijama...i tako samo razmisljam unapred.

Meni se za sada desilo jedino da sluzbenica u posti nije htela da mu da nas primarak National Geographic bas zbog tog prezimena, a adresa na paketu ista kao u njegovoj licnoj, ali jbg nije i prezime... pa sam pomislila ko zna koliko ima stvari na koje i ne pomisljam a desice se slicno.

tako da ako neko ima iskustva... kuckajte...


Па, нису те кочнице баш увек тако ''глупе'', ипак је то све неко смислио са разлогом да олакша, а не да отежа живот.
Службеница у пошти вероватно није хтела да ризикује и да часпоис можда да неком комшији који је на истој адреси, па да после она буде крива ако не дође у праве руке.
Мени је сасвим ОК ако неко живи ''без папира''. То је ствар личног избора, али тај неко онда треба да буде свестан и компликација и правних заврзлама које то може да носи, па ко воли - нек изволи!
 
rekla je slatko volim...kako zakon uređooje..........međutim, evo prve kočnice....

treba da predstavljam Njega? kao decka?

dakle...."oću ja, to je fensi...al nisam baš sigoorna"........

a evo i još jedne...sa kojom se sooočavaju i bd sa različitim prezimenima..

ako imaš nekretninu......odn. nepokretnost....

meni je sasvim razoomljiva potreba za vbz...ali kad nema gorenavedenih nedoumica........razoomljivo je da žene koja je jedinica..u smislu nastavka "loze" prezimenom zadrži svoje prezime.....ili je stekla afirmaciju sa dev. prezimenom...........i to je sve u braku........za vbz...pre svega i posle svega mislim da bi žena morala da boode finansijski obezbeđena i sigoorna pre ulaska u vbz....inaće, neprijatan je i razvod...a još neprijatnije dokazivanje trajanja i formalnosti vbz....jer ljoobav je slepa....što je baš lepo...ali se desi, eto...da jedan partner nije baš sasvim "slep"..............ne otežavajte sebi stvari...skoope su soodske taxe....i biće još skooplje....
 
rekla je slatko volim...kako zakon uređooje..........međutim, evo prve kočnice....



dakle...."oću ja, to je fensi...al nisam baš sigoorna"........

a evo i još jedne...sa kojom se sooočavaju i bd sa različitim prezimenima..


ako imaš nekretninu......odn. nepokretnost....

meni je sasvim razoomljiva potreba za vbz...ali kad nema gorenavedenih nedoumica........razoomljivo je da žene koja je jedinica..u smislu nastavka "loze" prezimenom zadrži svoje prezime.....ili je stekla afirmaciju sa dev. prezimenom...........i to je sve u braku........za vbz...pre svega i posle svega mislim da bi žena morala da boode finansijski obezbeđena i sigoorna pre ulaska u vbz....inaće, neprijatan je i razvod...a još neprijatnije dokazivanje trajanja i formalnosti vbz....jer ljoobav je slepa....što je baš lepo...ali se desi, eto...da jedan partner nije baš sasvim "slep"..............ne otežavajte sebi stvari...skoope su soodske taxe....i biće još skooplje....


Ja nemam nekretninu. Stanujem privatno.
 
za ozbiljnije vize (ne stoodijske, kratke toorističke...) će ti izm. ostalog posedovanje nepokretnosti olakšavati posao.............

Pa moguce, ali ja sam putovala i putujem zaista puno...ovim ili onim povodom...Nikada preko agencije....uvek idem sama da trazim vizu...i isla sam svugde , tj. ne samo u zemlje Sengenskog sporazuma.
Nikada nisam imala nekretninu, a ni zaposlenje koje je klasicno tj. zavedeno u radnu knjizicu. Prosto tako je .

Ne kazem da nije lakse...ali nije neophodno.

p.s. da kucnem u drvo...nikada se ne zna ;)
 
dobro, đoorice.....to je što se tiče tvojih dosadašnih pootovanja.....samo kažem da je jako važno za žene.... pre nego što uđu u vbz...i brak uopšte...da boodu materijalno sigoorne....ako je mogooće.....za mooškarce isto važi..ali nekako kod nas još uvek patrijahalnost na delu.........bilo bi sooper da ljoodi žive bez ikakvih formalnosti ....ali realnost nije baš takva....ne smeta ništa papir...ne menja ništa....samo olakšava neke gooposti......mladi ljoodi ne misle o tome...
 
Sto se vize tice...imas opciju " nevencani partner " i " vencani partner".....isto ti se `vata. Dobijes vizu.
Sto se drugih prava tice...odes u opstinu i raspitas se...ali u principu znam da mozes da izvadis papir kojim te on ovlascuje za " to i to..." , pa tako da mozes da podizes pakete, novac , zavrsavas stvari i u njegovo ime...vozis njegova kola etc...
Toliko ja znam o tome....nakon dva divlja braka :)

e da divlji brak to mi je u stvari omiljeni naziv: uvek mogu da ga predstavljam kao divljeg muza:):)
nisam znala to za vizu...super

Hellen:
razumem ja sluzbenicu, ali na paketu je pored adrese i mog imena i prezimena stajalo i njegovo prezime, bas zbog toga, pa nije morala da cepidlaci. Ja upravo i razmisljam o svim komplikacijama i pravnim zavrzlamama koje se jos mogu desiti zbog papirica, pa zbog toga i ova tema, da vidim tudja iskustva i probleme na koje su naletali. Nas licni izbor jeste da se ne "registrujemo" ali ako ce to da mi komplikuje zivot zbog papirologije, onda mozda skoknemo do opstine8-)

moonjo:
dakle...."oću ja, to je fensi...al nisam baš sigoorna"........
nema nikakve veze sa fensi ili ne, meni brak u formalnom smislu, da ga ozvanicim, apsolutno ne igra nikakvu ulogu u zivotu, a sigurna jesam u svoj izbor samo razmisljam o prakticnosti... a ja ne da 'ocu nego jesam u vbz jos malo pa 4 godine...

a sto se razvoda tice, znam da cete reci svi tako misle, i ja bih sama rekla drugome nikad ne reci nikad, ali jos davno sam rekla: ako sam izabrala osobu s kojom ne mogu lepo da zivim ni da se ljudski razidjem, sve lepo testerom na pola:):):) salim se, htela sam reci da su u razvodu prava i za bz i za vbz ista ali to me ni najmanje ne brine, dobro sam birala;-)

Šta to znači da su imovinske obaveze iste kao kod bračnih parova, a da nema međusobnog nasleđivanja? Mislim, znam šta znači drugi deo rečenice, ali šta ako zajedno kupe stan, kuću, pa jedno umre, neko deseti je naslednik? Glupo, iste obaveze kao kod bračnih parova, a različita prava...

ma ista su prava koliko ja znam, posle odredjenog broja godina zajednickog zivota i vbz se tretira kao i bz smo su to vece cimacine...
 
Vanbracna zajednica je trajnija zajednica zivota muskarca i zene. (nije precizirano koliko je to "trajnija", jer je to pravni standard). Dakle, bitna je zajednica zivota, a ne vreme.
danas je izjednacena potpuno sa brakom (narocito ako imate i decu), jedina razlika izmedju braka i vanbracnih partnera je sto se vanbracni partneri ne mogu medjusobno nasledjivati . Ostala prava i obaveze (imovinske, neimovinske) su iste kao bracne.
a da li zena moze naslediti penziju ako joj vanbracni suprug umre?
 
U vanbracnoj zajednici smo 8 god. dvoje dece planiramo i trece i ne pada nam na pamet da to stavimo na papir jer ni on ni ja ne vidimo potrebu za tim a ni deci ne smeta razgovarali smo o tome sa njima zovemo se zvanicno muz i zena , u sali decko i devojka, mnogo smo putovali i nikada nikakav problem. deca imaju oba prezimena , i svako svoj pasos. imamo i zajednicko privatno preduzece nikada nismo imali problema ni administrativno, ni bilo kako, naprotiv samo nekih povlastica.
ovih top modelsica mi je preko glave a u pravu je sto se tice inostranstva samo toliko da je za dobijanje papira za useljenje lakse da ste u yvanicnoj bracnoj zajednici ovo drugo sto navodi zavisi sa kim se druzis. bez uvrede modelsici meni se takvi stavovi ne dopadaju, nisu ni zastareli, jer su ljudi oduvek ziveli u vanbracnim zajednicama. pozdrav ljubavi ,toleranciji i postovanju a za to papiri nista ne znace.
 
Šta to znači da su imovinske obaveze iste kao kod bračnih parova, a da nema međusobnog nasleđivanja? Mislim, znam šta znači drugi deo rečenice, ali šta ako zajedno kupe stan, kuću, pa jedno umre, neko deseti je naslednik? Glupo, iste obaveze kao kod bračnih parova, a različita prava...

isto kao kod supruznika.
ako zajedno kupe stan : jedna polovina stana pripada prezivelom, a druga polovina od umrlog pripada njegovim naslednicima (potomcima ako ih ima, ili roditeljima, tj. precima ako ih nema)

vanbracni ne mogu nasledjivati jedno drugo.

Kad muz umre (bez testamenta! ), po zakonu zena i deca (ako ih ima) dele na jednake delove) , recimo : ako je imao zenu i 2 dece, svi dobijaju po 1/3 zaostavstine.

Vanbracni partneri ne nasledjuju jedno drugo . (naravno, moze svako u testamentu napisati da ostavlja shvalerki, komsinici, babi od komsijine svastike itd..)

je l jasno sad?
 
Meni u zivotu "papiri" nesto do sada nisu bili bitni. U smislu vencavanja-registrovanja braka gde god (crkva-opstina), jer sam ja to tako dozivljavala, kao registraciju odluke, ugovor, gnjavazu i sl.
Evo ti moj predlog : posto ste iz Beograda, nije problem da vam maticar dodje i u stan i venca vas. Pozovete kuma i kumu,kupite sampanjac, tortu i burme. Posle izadjete na veceru i to je to.
Sutra se probudite i vec ste muz i zena :D. Saopstite drugima, dobijete poklone.:wink:
Nekoliko dana vam bude neobicno, posle sve dodje na svoje.
 

Back
Top