Trojka predlaze konfederaciju sa Kosovom?

ilkebgd

Primećen član
Poruka
855
Spreman novi predlog posredničke trojke?
Subota, 27. oktobar 2007. 14:35

Posrednička "trojka" kontakt grupe dobila je "zeleno svetlo" da sačini novi predlog za konačan status Kosova i Metohije, piše prištinski dnevnik "Koha Ditore".

"Izveštaj koji će biti i predlog o statusu, prema sadašnjim procenama biće manja ponuda od Ahtisarijevog plana", piše list.

Zapadne diplomate potvrdile su za "Koha Ditore" da je zbog nesuglasica unutar Kontakt grupe u pogledu budućnosti Kosova, bilo lakše da se ovaj posao prepusti pregovaračkoj "trojci", koju čine predstavnici EU, SAD i Rusije.

"Novi dokumenat o statusu koji priprema pregovaračka 'trojka' za sad ne pominje reč nezavisnost", navodi medjunarodni izvor prištinskog lista.

Početna tačka ovog predloga, prema istom izvoru, ostaje dokument "trojke" od 14 tačaka o kojem se raspravljalo na predhodnoj rundi direktnih pregovora Prištine i Beograda u Beču.

"U principu dokument 'trojke' je put koji vodi ka jednoj vrsti konfederacije, bilo da je ona interpretirana kao asimetrična, konfederacija, poput dve Nemačke posle Drugog Svetskog rata, ili kao konfederacija novog tipa izmedju dvje nezavisne zemlje", rekli su neimenovani izvori bliski pregovaračkom procesu o Kosovu.

Ideja asimetrične konfederacije, prema izvorima, je da se Kosovu omogući da ima neku vrstu državnosti, preko jednog "vodećeg organa" u čijem sastavu bi bili Kosovari, Srbi i predstavnici evropske zajednice, na kraju Kosovo bi se smatralo "subjektom".

"U tom slučaju Srbija ne bi potpuno izgubila kontrolu nad Kosovom, a posebno bi imala svoj glas u suverenitetu Kosova", prenosi dnevnik ocene neimenovanih diplomata.


Model podeljene Nemačke posle Drugog Svetskog rata, ipak nema veliku podršku od strane Kontakt grupe, dok je model konfederacije izmedju dve nezavisne države, prema navodima diplomatama "opcija koja će se dalje elaborirati posle sastanka izmedju pregovaračkih timova 'trojke', Beograda i Prištine 5. novembra".

"Očekujemo mnogo i nadamo se da će strane biti ozbiljnije po pitanju ponude iz dokumenta 'trojke' od 14 tačaka", poručuju izvori "Koha Ditore" uključeni u pregovarački proces o Kosovu i Metohiji.



-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sta mislite da li treba prihvatiti recimo ovo prvo resenje asimetricne konfederacije, a ne konfederacije izmedju 2 nezavisne drzave?

Nije li to (labava federacija) slicno onome sto Srbija predlaze za status ?

Cinjenica je da kosovo i ostatak srbije ne mogu jednim kolosekom u EU, vec na 2 koloseka,tj. da bi nas kosovo dosta usporilo u napretku ka Eu, sto bi u slucaju konfederaciej bilo izbegnutro, a opet i ne bi bilo nezavisno...
 
Vec se pricalo o tome, svi su odbacili i samu ideju nekakve Konfederacije (recimo Kostunica je jasno rekao da to ne dolazi u obzir). No izgleda se ta prica ponovo poteze, a gde ima dima moze ponekad da bude i vatre....

Naravno u pitanju je potpuno neprihvatljivo resenje za Srbiju i nekakva pravna abominacija koja ne bi opstala ni godinu dana.
 
Spreman novi predlog posredničke trojke?
Subota, 27. oktobar 2007. 14:35

Posrednička "trojka" kontakt grupe dobila je "zeleno svetlo" da sačini novi predlog za konačan status Kosova i Metohije, piše prištinski dnevnik "Koha Ditore".

"Izveštaj koji će biti i predlog o statusu, prema sadašnjim procenama biće manja ponuda od Ahtisarijevog plana", piše list.

Zapadne diplomate potvrdile su za "Koha Ditore" da je zbog nesuglasica unutar Kontakt grupe u pogledu budućnosti Kosova, bilo lakše da se ovaj posao prepusti pregovaračkoj "trojci", koju čine predstavnici EU, SAD i Rusije.

"Novi dokumenat o statusu koji priprema pregovaračka 'trojka' za sad ne pominje reč nezavisnost", navodi medjunarodni izvor prištinskog lista.

Početna tačka ovog predloga, prema istom izvoru, ostaje dokument "trojke" od 14 tačaka o kojem se raspravljalo na predhodnoj rundi direktnih pregovora Prištine i Beograda u Beču.

"U principu dokument 'trojke' je put koji vodi ka jednoj vrsti konfederacije, bilo da je ona interpretirana kao asimetrična, konfederacija, poput dve Nemačke posle Drugog Svetskog rata, ili kao konfederacija novog tipa izmedju dvje nezavisne zemlje", rekli su neimenovani izvori bliski pregovaračkom procesu o Kosovu.

Ideja asimetrične konfederacije, prema izvorima, je da se Kosovu omogući da ima neku vrstu državnosti, preko jednog "vodećeg organa" u čijem sastavu bi bili Kosovari, Srbi i predstavnici evropske zajednice, na kraju Kosovo bi se smatralo "subjektom".

"U tom slučaju Srbija ne bi potpuno izgubila kontrolu nad Kosovom, a posebno bi imala svoj glas u suverenitetu Kosova", prenosi dnevnik ocene neimenovanih diplomata.


Model podeljene Nemačke posle Drugog Svetskog rata, ipak nema veliku podršku od strane Kontakt grupe, dok je model konfederacije izmedju dve nezavisne države, prema navodima diplomatama "opcija koja će se dalje elaborirati posle sastanka izmedju pregovaračkih timova 'trojke', Beograda i Prištine 5. novembra".

"Očekujemo mnogo i nadamo se da će strane biti ozbiljnije po pitanju ponude iz dokumenta 'trojke' od 14 tačaka", poručuju izvori "Koha Ditore" uključeni u pregovarački proces o Kosovu i Metohiji.



-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sta mislite da li treba prihvatiti recimo ovo prvo resenje asimetricne konfederacije, a ne konfederacije izmedju 2 nezavisne drzave?

Nije li to (labava federacija) slicno onome sto Srbija predlaze za status ?

Cinjenica je da kosovo i ostatak srbije ne mogu jednim kolosekom u EU, vec na 2 koloseka,tj. da bi nas kosovo dosta usporilo u napretku ka Eu, sto bi u slucaju konfederaciej bilo izbegnutro, a opet i ne bi bilo nezavisno...



Suštinski se ništa neće promeniti. Albanci neće biti zadovoljni sve dok Kosovo ne bude potpuno nezavisno od Srbije.

Mislim da ni srpska strana neće biti zadovoljna.

A ono što bi, po mom mišljenju, trebalo uraditi, to je prihvatiti oberučke ovakav plan i ostaviti Kosovarima da budu ona "neposlušna" strana.

Biti malo "pokvaren" i konačno uraditi nešto za svoje dobro.

Mada sam sigurna da to neće ni malo poboljšati život Srba i ostalih nealbanaca na Kosovu. O tome svi samo usput govore.
 
Suštinski se ništa neće promeniti. Albanci neće biti zadovoljni sve dok Kosovo ne bude potpuno nezavisno od Srbije.

Mislim da ni srpska strana neće biti zadovoljna.

A ono što bi, po mom mišljenju, trebalo uraditi, to je prihvatiti oberučke ovakav plan i ostaviti Kosovarima da budu ona "neposlušna" strana.

Biti malo "pokvaren" i konačno uraditi nešto za svoje dobro.

Mada sam sigurna da to neće ni malo poboljšati život Srba i ostalih nealbanaca na Kosovu. O tome svi samo usput govore.

Pa to kad niko nije bas zadovoljan a nije bas ni skroz nezadovoljan- znaci da je to kompromis :):)
 
Pa to kad niko nije bas zadovoljan a nije bas ni skroz nezadovoljan- znaci da je to kompromis :):)


Slažem se s tobom, samo mi dosadašnje iskustvo govori da naši političari nisu sasvim vešti kad je u pitanju vodjenje spoljne politike. I dalje se čuju prilično oštre izjave, a to nam, priznaćeš, ne ide na ruku.

Zamisli kako bi bilo dobro da Albanci odbace plan, a mi ga prihvatimo.:lol: Ali se bojim da će biti obrnuto. Nadam se da grešim i da sam samo neosnovano - pesimista.
 
Pa to kad niko nije bas zadovoljan a nije bas ni skroz nezadovoljan- znaci da je to kompromis :):)

Nije to nikakav kompromis. To je prevara kao sa onim Solaninim mutantom državnom zajednicom
Srbije i Crne Gore.
Napraviti nešto nefunkcionalno i rogobatno što će se posle dve tri godine svima smučiti i predvideti
način mirnog raspada iste te konfederacije ili državne zajednice.

Ništa to neće doneti osim uludo bačenih par godina kao i sa SCG, a na kraju mi izvlačimo deblji kraj.
To je samo kašičica meda u velikoj čaši žuči koju trebamo popiti.
A o posledicama koje nam to donosi: izgubljeno vreme, verovatno potpuno iseljavanje Srba sa KiM,
i nemogućnost da ikada pomenemo podelu da ne govorim.

Inače divim se kako EU ume lepo da zapakuje svoja antisrpska rešenja.
A kolko vidim mi i dalje više gledamo ambalažu, nego suštinu kojase krije ispod nje.

Više mi se sviđa jezik USA, oni su barem brutalno iskreni.
 
Nije to nikakav kompromis. To je prevara kao sa onim Solaninim mutantom državnom zajednicom
Srbije i Crne Gore.
Napraviti nešto nefunkcionalno i rogobatno što će se posle dve tri godine svima smučiti i predvideti
način mirnog raspada iste te konfederacije ili državne zajednice.

Ništa to neće doneti osim uludo bačenih par godina kao i sa SCG, a na kraju mi izvlačimo deblji kraj.
To je samo kašičica meda u velikoj čaši žuči koju trebamo popiti.
A o posledicama koje nam to donosi: izgubljeno vreme, verovatno potpuno iseljavanje Srba sa KiM,
i nemogućnost da ikada pomenemo podelu da ne govorim.

Inače divim se kako EU ume lepo da zapakuje svoja antisrpska rešenja.
A kolko vidim mi i dalje više gledamo ambalažu, nego suštinu kojase krije ispod nje.

Više mi se sviđa jezik USA, oni su barem brutalno iskreni.


Potpuno si u pravu, ali je isto tako činjenica da nema povratka na situaciju od pre 99. Prema tome, bar ćemo formalno biti neki vajni "pobednici". A to nam i jeste cilj. Niko više nema iluzije da će Kosovo ikada više biti u sastavu Srbije. E sad, to što naša vlada i radikali uzvikuju parole i busaju se u grudi junačke... pa valjda tako mora. Ko normalan može da kaže: "Izvolite Kosovo, nama više ne treba."

Milošević nam je, uz svesrdnu pomoć radikala, ostavio nerešiv problem. Prvi je umro, a i partija mu je na izdisaju, ali su zato ovi drugi pokvarenjaci glasniji nego ikada. Sad su se setili da brane Kosovo, da prekidaju diplomatske odnose, da objavljuju ratove. Ma gadi mi se kad ih slušam, a i gledam.

Priča o Kosovu, bilo ono u konfederaciji ili nezavisno od Srbije, je završena. Mi ćemo, u najboljem slučaju, samo formalno vršiti neku delimičnu vlast, pa ako nam je to satisfakcija, neka nam bude.

Jedino za čim istinski žalim, to su oni nesrećni ljudi koji su ostavljeni dole da brane neodbranjivo. Samo se pitam - dokle?
 
konfederacija je glupost, po meni, jer podrazumeva drzave.
a i nikakve nove kvazi institucije nam nisu potrebne, jer nisu funkcionisale ni sa crnom gorom( od 3-samo 2 su kao proradile), pa tek nece ni sa kosovom. onda je bolje odma'- nezavisnost

mozda bi najprihvatljivije resenje bio hong kong model (ishinger ga je, kao, sluchajno, spomenuo posle, isto tako 'sluchajnog' spominjanja podele)

nashi ne zele nikakvu vlast dole, niti bilo kada mogu opet da je imaju u bilo kom smislu. to je poslednje sto nudimo; kojen chak najavio- mozda moze da se prica o nezavisnosti za 20ak godina
videcemo sta ce biti, meni nekako svejedno.
samo cekam da se to pitanje skloni sa tv-a
 
Podela je jedino reshenje koje moze da funkcionishe.Jedino podela omogucava Srbima da opstanu bar na delu teritorije Kosova.
Razne federacije konfederacije i ostale gluposti su samo druga rech za nezavisnost celog Kosova al ne odma nego za godinu dve maximum.
Treba narode Balkana zaokruziti u granice koje odgovaraju teritorijama gde su vetjina.Bez toga nikada nece biti mira.A trenutno 2 naroda imaju otvorena pitanja u tom smislu-Srbi i Albanci,pa ako se Albancima stalno izlazi u susret red bi bio onda i nama po istom kriterijumu.
 
Podela je jedino reshenje koje moze da funkcionishe.Jedino podela omogucava Srbima da opstanu bar na delu teritorije Kosova.
Razne federacije konfederacije i ostale gluposti su samo druga rech za nezavisnost celog Kosova al ne odma nego za godinu dve maximum.
Treba narode Balkana zaokruziti u granice koje odgovaraju teritorijama gde su vetjina.Bez toga nikada nece biti mira.A trenutno 2 naroda imaju otvorena pitanja u tom smislu-Srbi i Albanci,pa ako se Albancima stalno izlazi u susret red bi bio onda i nama po istom kriterijumu.

Nikakve konfederacije ne dolaze u obzir, slažem se da je bolja opcija pokušati sa podelom. Tako će se bar nešto dobiti, konfederacijom se gubi sve.
 
Potpuno si u pravu, ali je isto tako činjenica da nema povratka na situaciju od pre 99. Prema tome, bar ćemo formalno biti neki vajni "pobednici".

Potpuno si u krivu.
Nećemo biti nikakvi formalni ''pobednici'', nego gubitnici koji su ispali magarci.
Ako gubimo, 'ajde bar to časno da uradimo, .

Kakva crna konfederacija?
Trebamo još da damo legitimitet ocepljenju KiM.

Ako već EU i USA žele da priznaju nezavisnost KiM, neka urade to bez nas.
Samo nam fale još dve tri pseće godine gde ćemo kao da razvijamo konfederalne odnose sa
OVK rukovodstvom Alabanaca i sarađujemo kao u energetici, bezbednosti, ekonomiji i ne znam šta
su već predvideli ovi iz EU.

Ako ne možemo da prekinemo diplomatske odnose sa EU i USA (a i da možemo ne trebamo)
sa Albancima vala možemo.
E da sam ja neka vlast posle priznavanja Kosova organizovao bih jedan kuluk gde bi svi gradili
zid sa novonastalom državom Kosovom, Posle toga muva ne bi mogla da pređe granicu.
Pre toga bi sve Srbe evakuisao sa Kosova. I onako se žalimo na belu kugu i starost populacije,
pa će to biti samo jedno biološko obnavljanje nacije novim migracijama.

Mislim da nam neće nedostajati najvažnije civilizacijske tekovine kosovskih Albanaca
1) najmoćniji narko karteli u Evropi i šire
2) albanska mafija osim što je vodeća u trgovini drogom, među prve tri ili dve je u trgovini oružjem
i belim robljem
3) prirodni priraštaj ko u Bangladešu
4)još uvek živa tradicija krvne osvete, poštovanje kodeksa Leke Dukađinija iz XIV veka, život u
plemenima, klanovima i fisovima.
.......................................................................................
.........................................................................................
Ima još mnoga, ali me mrzi da nabrajam.
A ako ih npr. Austrija ili Luksemburg vole nek oni prave konfederaciju sa njima.
 
Zašto bi gubili vreme za uspostavljanje nečega što nikako ne može da funkcioniše.Nije prošlo sa Crnogorcima a tek bi ovo bilo smešno.
Inače time bi samo poništili 1244 i samim tim dali legitimitet kasnijem (vrlo brzom) otcepljenju.Onda nema više ni glasanja ni ruskog veta.To postaje 100% legitimna odluka koju više niko uključujući i nas ne može da ospori.
Ako smo se već odlučili da ˝ne damo˝ Kosovo,onda pustimo da stvari idu svojim tokom,oni će nelegalno proglasiti nezavisnost,neko će ih priznati neko neće,mi se pravimo ludi i crtamo ga legalno u karte kao do sada i maštamo o armagedonu,trećem svetskom ratu ili bilo čemu što bi nam omogućilo našu verziju ˝Oluje˝.Ili dok Čeda i kompanija ne dođu na vlast i priznaju Kosovo zašta je verovatnoća otprilike ista kao za armagedon i ww3.
 

Back
Top