Karamel fil

Ona Marge

Veoma poznat
Poruka
10.580
Zna li neko kako da napravim karamel fil, ali da izgleda otprilike onako kao u snikers cokoladici, da se tegli a da ne bude previse cvrst. Pokusala sam da u karamelisan secer dodam margarin ali nije dalo nikakve rezultate, sve se razdvojilo.
 
Zna li neko kako da napravim karamel fil, ali da izgleda otprilike onako kao u snikers cokoladici, da se tegli a da ne bude previse cvrst. Pokusala sam da u karamelisan secer dodam margarin ali nije dalo nikakve rezultate, sve se razdvojilo.
Samo sa šećerom i margarinom nećeš uspeti jer je na vruće to nemoguće sjediniti, a kada se ispržen šećer ohladi, previše je čvrst.
Negde sam pisala recept za snikers tortu, fil se pravi od mleka u prahu, karamelisanog šećera, mleka, margarina i kikirikija (ako ti ne treba kikiriki - izbaci). Moja modifikacija je da se deo mleka u prahu zameni pudingom od vanile da bi fil bio manje težak. Ovaj odnos uzmi kao osnovu, koriguj prema ukusu ako želiš:
0,5l mleka,
3dl šećera (1,5 čaša od jogurta),
3 kašike mleka u prahu,
2 kesice pudinga od vanile,
Ili: 1,5 čaša mleka u prahu)
3/4 putera (margarina),
200g isprženog, usitnjenog kikirikija.

Ispržiš šećer, dodaš mleko, mleko u prahu razmutiš sa malo mleka, dodaš prašak za puding i skuvaš uz stalno mešanje. Puter izmutiš posebno, kad se fil ohladi, sve sjediniš.
Eventualno u još toplu smesu dodaj želatin, a smanji količinu putera.
 
300.gr. secera u prahu i 4 jaja umutiti i kuvati na pari dok varjaca ne pocne da ostavlja trag. Dodati 250 gr. margarina i kuvati jos malo dok se margarin ne otopi. Posebno na tihoj vatri topiti 200 gr. secera sve dok nedobije lepu karamel boju. U taj karamel secer polako sipati prethodnu masu i istovremeno brzo mesati dok se ne sjedini.
Kolicinski ima mnogo tako da se moze koristiti pola mere.
Ovo je bas fil za snikers cokoladice.
 
Ja sam pravila original karamele, samo se ne secam tacno koliko cega sam stavila, jer sam radila sve od prilike. Zagorela sam secer, dodala mleko, mleko u prahu, malo gustina i margarin i mutila mikserom dok se nije prohladilo, pa sam izlila u posudu, da se sasvim ohladi i onda isekla bombonice. Ako ne mutis mikserom dok se ne prohladi onda ti se margarin izdvoji i to nije to. Za onako rastegljiv fil verovatno treba staviti manje gustina, jer tu rastegljivost fil dobije najvise zbog mleka u prahu. Izvini sto nemam recept u gramima, moraces malo da eksperimentises.:)
 

Back
Top