Zbog Lajčakovih mera velika kriza u BiH

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
Najnovije odluke Visokog predstanika u BiH izazvale su tenzije kakve odavno nisu viđene na relaciji Srpska - Međunarodna zajednica - SAD. Otišlo je tako daleko da su Srbi zapretili vraćanjem mandata u zajedničkim institucijama, što bi izazvalo zaista duboku krizu u celoj BiH.

Odluke su od strane udruženja pravnika i Srpske i Srbije proglašene kao neustavne. Komore navode da iako Lajčak služi kao najviši autoritet za tumačenje Dejtonskog ugovora nema pravo da donosi odluke van njega.

Veoma burne reakcije je izazvala i izjava američkog ambasadora u BiH Čarlsa Ingliša koji je naveo da je protivljenje Lajčaku protivljenje i SAD-u. Ingliš je zapretio da će ako se sukob nastavi produbljivati 'reakcija SAD biti brza i snažna' (!!!). To je dodatno isprovociralo Dodika koji tvrdi da izjavu ovakvog manira nije očekivao, jer, kako navodi, ima stalni kontakt sa ambasadom SAD-a. Dodik je snažno odreagovao rečima: "Ovdje naprosto ne stanuje grupa poslušnika i klimoglavaca međunarodne zajednice pa taman oni bili i Amerika". Po svojim rečima, Dodik je spreman na sve vrste ličnih sankcija, ali da političari Srpske neće ustupiti.

Ugledni londonski časopis Economist je u svojoj analizi, nazvanoj 'Uz podršku Rusije, bosanski Srbi ponovo uzrokuju probleme' (!!!), naveo da bi Lajčak mogao iskoristiti svoja ovlaštenja i smeniti Dodika ukoliko se situacija nastavi pogoršavati.

Ovo je sažetak par članaka današnjih Nezavisnih Novina - http://www.nezavisne.com/
Citati su takođe uzeti iz članaka. Informacija i reakcija je na stranici još dosta, ali sam ja radi kratkoće izabrao ono što sam smatrao najbitnijim.


Moje poštovanje prema Dodiku je i pre bilo veliko, ali svakog dana sve više raste. Ne zato što prkosi svima, već zato što brani stav ljudi koji su ga izabrali. Pretnje koje upućuju ambasador SAD-a i engleski časopis su primer kako demokratija ne treba da se razvija i kako se stvara jednoumlje i tiranija. Dodik mora da ima jaka leđa pa se usuđuje ovako oštro da govori. Ili je to ili odlično blefira. Dođe li do Dodikove smene to će, po meni, izazvati najveću krizu u BiH od kraja rata. Nadajmo se da će hladne glave da reše ovaj sukob politički i civilizovano.
 
sve je to deo sinhronizovane akcije zapada , tacnije ne mogu nam nista u vezi Kosova, pa sad gaze po Republici Srpskoj na foru "Ako ne date Kosovo unisticemo Republiku Srpsku".

Sad mi Srbi u celoj prici imamo 3 izbora:

- da prihvatimo sve njihove naloge rasturimo sopstvenu drzavu i naciju i pretvorimo se u narod evropskih Kurda (stav DS-a)
- da idemo u konfrontaciju sa zapadom , ako za to imamo pomoc i podrsku jedne velike svetske sile( Rusije)
- ako nemamo podrsku Rusije ostaje nam jedino da primenjujemo metode Gandija tj totalna gradjanska neposlusnost i blokada BIH
 
sve je to deo sinhronizovane akcije zapada , tacnije ne mogu nam nista u vezi Kosova, pa sad gaze po Republici Srpskoj na foru "Ako ne date Kosovo unisticemo Republiku Srpsku".

Sad mi Srbi u celoj prici imamo 3 izbora:

- da prihvatimo sve njihove naloge rasturimo sopstvenu drzavu i naciju i pretvorimo se u narod evropskih Kurda (stav DS-a)
- da idemo u konfrontaciju sa zapadom , ako za to imamo pomoc i podrsku jedne velike svetske sile( Rusije)
- ako nemamo podrsku Rusije ostaje nam jedino da primenjujemo metode Gandija tj totalna gradjanska neposlusnost i blokada BIH

Boldirani predlog je jedini prihvatljiv. To nam niko ne može uskratiti.
 
sve je to deo sinhronizovane akcije zapada , tacnije ne mogu nam nista u vezi Kosova, pa sad gaze po Republici Srpskoj na foru "Ako ne date Kosovo unisticemo Republiku Srpsku".

Sad mi Srbi u celoj prici imamo 3 izbora:

- da prihvatimo sve njihove naloge rasturimo sopstvenu drzavu i naciju i pretvorimo se u narod evropskih Kurda (stav DS-a)
- da idemo u konfrontaciju sa zapadom , ako za to imamo pomoc i podrsku jedne velike svetske sile( Rusije)
- ako nemamo podrsku Rusije ostaje nam jedino da primenjujemo metode Gandija tj totalna gradjanska neposlusnost i blokada BIH

Jerry, hajde da vidim tu tvoju gradjansku neposlušnost zbog RS
Kakav Gandi, Albert Ajnšatajn ti nije ravan...
 
Pa šta će nam majka Rusija ako ne možemo da se uhvatimo za njenu sisu?

Jerry je pomenuo Rusiju, ja nisam. Njena podrška bi dobro došla, ali se u nju pouzdati kao u praznu pušku. Rekoh već na jednoj temi - najbolje da pretpostavimo da smo sami protiv svih, najbolje ćemo proći. Političari u Srpskoj, na čelu sa Dodikom, imaju muda i to pokazuju. Videćemo hoće li ostati bez njih.
 
Ma ovakvim ponasanjem prema rs mogu samo pogorsati stanje ,i onako je dovoljno da ode mz i da odma pocne rat.

Ništa od rata. Ako se nešto promenilo u ovih 15 godina je da politički problemi ostaju politički.
Problemi su veliki, ali postoji podloga za politički dijalog, ma koliko on nasilan bio.

Avaj ove mere koje se nameću ne mogu da stoje, ne svaki put. Podržavam Dodika svom silom. Ma koliko to loše bilo po život, ekonomiju, kulturni razvitak i šta li još već bolje sad da stanemo i kažemo: polako, ne može to baš tako.
 
Ništa od rata. Ako se nešto promenilo u ovih 15 godina je da politički problemi ostaju politički.
Problemi su veliki, ali postoji podloga za politički dijalog, ma koliko on nasilan bio.

Bilo bi lijepo da se promjenilo ali u nekim glavama još uvijek zvecka oružje,
i kad bi svi shvatili ovo što sam boldao riješenje bi se tražilo mirnim
putem ma koliko dugo on trajao.
Napominjem da je i dužina pregovora bitna jer dok neki pregovaraju
drugi grade, žive i napreduju a pregovore vrše na drugim poljima.
 
Bilo bi lijepo da se promjenilo ali u nekim glavama još uvijek zvecka oružje,
i kad bi svi shvatili ovo što sam boldao riješenje bi se tražilo mirnim
putem ma koliko dugo on trajao.
Napominjem da je i dužina pregovora bitna jer dok neki pregovaraju
drugi grade, žive i napreduju a pregovore vrše na drugim poljima.

Koliko god se slažem sa tobom po pitanju vremena, koje ne stoji, spreman sam za žrtvu. Svi su u jednom trenutku imali probleme i svima je trebalo vreme da ih reše. Naša je greška i tuga što do tih problema tek dolazimo.
 
do jaja je ovo doslo Miletu ko kec na 11 sad kad se povede prica o zastiti nacionalog interesa niko ga vise nece pitati odakle mu vila od par miliona ojra na dedinju ,a i u slucaju da se ova zahebancija zavrsi lose po njega bar se covek obezbedio

Dodik se nakrao i pre, a ako se ne varam dolazi i iz imućnije porodice. Avaj, nisam ja neki majmun koji veruje u bezuslovnu pravdu, jer to ne postoji. Ono što je meni bitno je da Dodik (da li iz svog interesa ili kog li vraga) zastupa taj srpski narod u BiH i to radi odlično. Svi su krali, malo njih je dalo nešto za uzvrat.
 
Dodik se nakrao i pre, a ako se ne varam dolazi i iz imućnije porodice. Avaj, nisam ja neki majmun koji veruje u bezuslovnu pravdu, jer to ne postoji.
Ono što je meni bitno je da Dodik (da li iz svog interesa ili kog li vraga) zastupa taj srpski narod u BiH i to radi odlično. Svi su krali, malo njih je dalo nešto za uzvrat.
Odlicno receno, a Dodiku svaka cast.
 
Prisjetimo se:

Wolfgang Petritsch je godine, 2001. radikalno sasjekao hrvatsku pobunu, smijenio hrvatskoga člana Predsjedništva Antu Jelavića, ugasio Hercegovačku banku, nametnuo izmjene Ustava te zajedno s voditeljem misije OESS-a Robertom Barryem, koji je bio stručnjak za izborne makinacije, Hrvate u Federaciji BiH pretvorio u neravnopravni nacionalni kolektiv.

E sad pošto su Lajčak i MZ uvidjeli do čega je dovela tadašnja reakcija, do smanjenja broja
Hrvata i sve veće neravnopravnosti u Federaciji, neće se ići vjerojatno metodom smjenjivanja.

To da su uvidjeli da se zaključiti iz vrlo nespretne i nervozne reakcije međunarodne zajednice.
Inače moguća pobuna iz Banje Luke zasigurno ne bi imala tako benigne posljedice kao hrvatska.
 
Ništa od rata. Ako se nešto promenilo u ovih 15 godina je da politički problemi ostaju politički.
Problemi su veliki, ali postoji podloga za politički dijalog, ma koliko on nasilan bio.

Avaj ove mere koje se nameću ne mogu da stoje, ne svaki put. Podržavam Dodika svom silom. Ma koliko to loše bilo po život, ekonomiju, kulturni razvitak i šta li još već bolje sad da stanemo i kažemo: polako, ne može to baš tako.

Sta mislis kako ce reagovati muslimani ako RS bude sledila primer kosova.
 

Back
Top