Astma i trudnoca

Eugenie

Početnik
Poruka
40
Tema "kontracepcija" me je navela da postavim ovo pitanje, a to je - kako astma i trudnoca uticu jedno na drugo? Da li terapija koju koristim (da podsetim, Becloforte spray + Ventolin spray, odnosno salbutamol) moze da utice na mogucnost ostajanja u drugom stanju, prvenstveno u smislu otezavanja same mogucnosti zaceca?
S obzirom da jednog dana zelim da imam decu, da li cu to morati posebno da planiram i da li cu onda morati da prekinem sa terapijom? A sta ako se astma tokom gestacije pogorsa?! Znam da koriscenje sprejeva umesto tableta (ili bilo cega sto dospeva u krvotok) ima takoreci lokalno dejstvo - sad, da li je to bas tako i u trudnoci??
Uhhhhhhh..... :roll: mnogo pitanja :) Hvala na strpljenju zbog toga!
Puno pozdrava svima!
 
Eugenie:
Tema "kontracepcija" me je navela da postavim ovo pitanje, a to je - kako astma i trudnoca uticu jedno na drugo? Da li terapija koju koristim (da podsetim, Becloforte spray + Ventolin spray, odnosno salbutamol) moze da utice na mogucnost ostajanja u drugom stanju, prvenstveno u smislu otezavanja same mogucnosti zaceca?
S obzirom da jednog dana zelim da imam decu, da li cu to morati posebno da planiram i da li cu onda morati da prekinem sa terapijom? A sta ako se astma tokom gestacije pogorsa?! Znam da koriscenje sprejeva umesto tableta (ili bilo cega sto dospeva u krvotok) ima takoreci lokalno dejstvo - sad, da li je to bas tako i u trudnoci??
Uhhhhhhh..... :roll: mnogo pitanja :) Hvala na strpljenju zbog toga!
Puno pozdrava svima!
Draga moja, posto imas zdravstveni problem i brigu kako ces imati dete zbog tog problema javi mi se
 
Bas me zanima kako to daktilograf moze dati savet o terapiji.
Sto se tice pitanja vezanosti astme i trudnoce ,takva trudnica se nalazi pod kontrolom lekara.Terapija se modifikuje ali se ne iskljucuje jer svaki astmaticni napad moze da ugrozi plod i trudnocu.Zato je najbolje takvu trudnocu planirati uz nadzor pulmologa i ginekologa.
 
dr:
Bas me zanima kako to daktilograf moze dati savet o terapiji.
Sto se tice pitanja vezanosti astme i trudnoce ,takva trudnica se nalazi pod kontrolom lekara.Terapija se modifikuje ali se ne iskljucuje jer svaki astmaticni napad moze da ugrozi plod i trudnocu.Zato je najbolje takvu trudnocu planirati uz nadzor pulmologa i ginekologa.

Da, to sam i mislila..... ali "o tom potom", kad odlucim da ostanem u drugom stanju.
A za sada jos par pitanja - da li kortikosteroidi mozda uticu na pldonost i kako, i da li u trudnoci astma terapija moze imati neki nepovoljan uticaj na bebu i kakav?Hvala puno.... znam da postavljam gomilu pitanja, ali lekari u domu zdravlja ili nemaju vremena, ili nemaju volje da na njih odgovaraju...jednostavno ljudi ne mogu da shvate da ne hipohondrisem, samo hocu da saznam sto vise o tome da bih se pripremila na pravi nacin i na vreme za odluku o radjanju.
Dakle, veliko hvala dr.!
 
Vi primate kortikosteroide u vidu spreja ,dobra strana ovih preparata je njihovo lokalno delovanje,takva vrsta terapije se prepisuje i deci,oni nemaju gotovo nikakvo sistemsko delovanje,malo je prodiranje u sistemsku cirkulaciju.U svakom slucaju se smanji terapija ali se ne iskljucuje.Na plodnost nema uticaja.
 
Sta znaci preveliko korsicenje?
Ako se precesto koristi znaci da astma nije kontrolisana i da treba revizija terapije, dakle treba se javiti pulmologu.
A to precesto je vise od 2 puta nedeljno.
 

Back
Top