Šiptari kupuju Zlatibor!

Titus

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.014
Mnogi meštani uvereni da crnogorski tajkuni pazare zemlju za račun Šiptara. Ar placa sa deset skočio na 500 do 5.000 evra, zavisno od lokacije. Nemali deo zlatiborskih predela još pre deset godina ucrtan na kartama „velike Albanije“. Crnogorci albanskim kapitalom pazare zemlju na poznatoj srpskoj planini
Meštane sela Jablanica na Zlatiboru, desetak kilometara od Tornika, uznemirili su pre nekoliko dana leci u kojima jedna beogradska agencija koja se bavi nekretninama obaveštava meštane da kupuje zemlju na ovoj planini.

Ovih dana je na planini kao bomba odjeknula informacija, koja je pomalo uplašila Zlatiborce da iza nekih od velikih transakcija stoji, ne više ruski novac koji je stigao u Crnu Goru i tamo uložen u nekretnine, nego i prljavi albanski kapital. Ne zna se odakle je ova informacija stigla, niti je moguće proveriti, ali strah od albanizacije Zlatibora je prisutan. Pojavili su se i predstavnici jakih advokatskih kuća iz Beograda, traže zemlju, a verovatno je, prema nagađanjima meštana kupuju da bi je kasnije, kad cene još porastu - preprodali. Selima krstare i posrednici.
Crnogorski biznismeni i tajkuni koji su doskora neštedimice kupovali apartmane i placeve sa starim kućama na Zlatiboru, poslednjih nekoliko meseci prešli su na kupovinu velikih površina pašnjaka. Na ceni su tvrdi se na Zlatiboru, naročito parčad od po par hektara površine. Više nije u igri strogi centar planine, gde slobodnih placeva skoro i da nema, već su najtraženije lokacije selo Ribnica sedam - osam kilometara od centra, Carevo polje, Smiljanski zakosi i deo oko puta koji od centra Zlatibora vodi ka selu Sirogojno.

- Ne samo Crnogorci, nego i tajkuni iz Beograda i Srbije naveliko saleću seljake po selima od Ribnice do Sirogojna i kupuju zemlju i imanja, ne pitajući za cenu. Na mestima gde je nedavno ar zemlje vredeo desetak evra, sada vredi najmanje 500, a na malo boljim lokacijama i do 2.000 evra - kaže Zlatiborac, dobar poznavalac ovdašnjeg tržišta nekretnina koji je želeo da ostane anoniman.

U GRANICAMA VELIKE ALBANIJE

I do Ribnice je stigla vest da iza nekih od kupaca Crnogoraca stoji - šiptarski kapital.
- Ne znamo je li to istina ili nije, ali „plašimo se da nam preko Crnogoraca na Zlatibor ne uđu Šiptari. Drugo, ako sada zemlju kupuju Crnogorci, pitanje je kome će je sutra preprodati. Strepimo da se u drugom krugu ne pojave baš Šiptari - kaže naš sagovornik.
Jedan od naših sagovornika iz Ribnice nije krio da se ovih dana, kada je čuo o albanskom kapitalu koji stiže na Zlatibor, prvo setio karte velike Albanije koju je video pre desetak godina i na kojoj je dobar deo Zlatibora u granicama države koja je albanski san.

POSREDNICI IDU OD KUĆE DO KUĆE

Preciznih podataka o tome koliko je zemlje poslednjih meseci na Zlatiboru prodato nema. Izvori Sine tvrde da se kupljena zemlja u najvećem broju slučajeva ne prevodi na nove vlasnike. Sklapaju se tek ugovori kod advokata, a mali broj overava se u sudu.
- Pojavili su se i posrednici koji ljudima idu u kuće, naročito u siromašnijim selima i koji uzimaju dobar procenat samo zato što uspevaju da pronađu prodavce zemlje i da ih povežu sa kupcima iz Crne Gore, recimo - priča naš sagovornik.

U selu Ribnica, u kome je još 1928. godine čuveni ugostitelj Čedo Petrović imao 120 ležaja, cena zemljišta višestruko je skočila čim je jesenas na Torniku počela izgradnja šestosedne žičare.

- Od tada nema dana da na naša vrata ne pokuca neko od zainteresovanih za kupovinu placeva. Uglavnom su to ljudi koji traže tri-četiri, pa do desetak ari. Problem je jedino što je većina pašnjaka oko sela u državnoj svojini. Jedan od komšija koji ima petnaestak ari za prodaju već je odredio i cenu - 4.000 evra po aru - posvedočio nam je jedan od meštana Ribnice koji je, takođe, želeo da ostane anoniman.

Nekoliko meštana Ribnice potvrdilo nam je da poslednjih nedelja vlada prava jagma za slobodnim placevima. Kupci ih danima opsedaju, pa je cena zemlje naglo skočila. Trenutna cena ara zemlje u ovom selu je od dve do 5.000 evra. Mnogi meštani, međutim, čekaju da cene još odu gore, pa će prodati par placeva, kako bi završili kuće, ili kupili stanove u Užicu ili Beogradu.

http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/glas-javnosti-21-10-2007/siptari-kupuju-zlatibor
 
Priča se i piše da kupuju zemlju u Vojvodini, zemlju na Zlatiboru... I šta radimo? Pišemo i pričamo. A šta možemo da radimo? Koliko poznajem ovaj narod - ništa. A da se malo "uzmemo u pamet", rešenje je na predstojećim izborima...
 
Ovo je objavio "Kurir" pre mesec i kusur dana. Crnogorac proda imovinu ali našem ljubljenom i dragom bratu Rusu. Kaže Crni Gorac "vidju jado ja ti ispod 50.000€ samo u propast idem" a naš slovenski brat Rus se sažali pa isplati čoveku 80.000-100.000€ da ovaj ne propadne. A novac propada ako se ne uloži u nešto pa se kupi parcela na turistički atraktivnom zemljištu i to u susednoj državi. Verovatno će i to Rus da kupi kasnije. Što bi rek'o Mita - bolje da kupi Rus nego da kupi neko drugi. Naravno, pričamo o ono malo Rusa što imaju para, ne o Rusima u globalu. Oni nemaju.
 
Priča se i piše da kupuju zemlju u Vojvodini, zemlju na Zlatiboru... I šta radimo? Pišemo i pričamo. A šta možemo da radimo? Koliko poznajem ovaj narod - ništa. A da se malo "uzmemo u pamet", rešenje je na predstojećim izborima...
Kakvim izborima? Dođe recimo Albanac iz Prištine i kupi zemlju. Šta mu ko može? Nemoj zaboraviti da su oni još uvek punopravni državljani Srbije, ako već Kosovo smatramo svojim delom. U čemu je problem? I da kupi parcelu tamo ili bilo gde, to sa teritorijalnim statusom nema veze.
 
pa što kritikuješ mene?
daj bože da imam proviziju:lol:
gde je kritika na račun onih što prodaju SRPSKU zemlju strancima?
ponavljam, da nema takvih ovi ne bi imali šta da kupe


Ja sam samo postavio temu koja bi u bilo kojoj normalnoj Drzavi bila alarmantna vest, nisam niti jednom rekao kako je kritika upucena Rusima ili Albancima. A to da bi ti saucestvovao u transakciji, u to ne sumnjam.Po takvom ponasanju su bili poznati i tako su rezonovali srpski komunisti za vreme tita. Naravno da im ni potomci nisu drugaciji.
 
Ja sam samo postavio temu koja bi u bilo kojoj normalnoj Drzavi bila alarmantna vest, nisam niti jednom rekao kako je kritika upucena Rusima ili Albancima. A to da bi ti saucestvovao u transakciji, u to ne sumnjam.Po takvom ponasanju su bili poznati i tako su rezonovali srpski komunisti za vreme tita. Naravno da im ni potomci nisu drugaciji.

a šta si ti učinio da promeniš to što smo mi "komunisti":lol:napravili?
pišeš po forumima i apeluješ?
moja porodica nema veze sa komunistima, niti je ikad imala, a po tvom tonu rekao bih da tvoji jesu, pa su ti sad svi krivi.
 
a šta si ti učinio da promeniš to što smo mi "komunisti":lol:napravili?
pišeš po forumima i apeluješ?
moja porodica nema veze sa komunistima, niti je ikad imala, a po tvom tonu rekao bih da tvoji jesu, pa su ti sad svi krivi.

Osim sto apelujem, i sto mi vest nije smesna, ja NIKADA ne bih prodao zemlju nekome ko ima neprijateljske namere prema mojoj Drzavi.NIKAD I NI PO KOJU CENU! A ti se ponasas kao klasican komunjarski gmizavac, pa je jos i gore ako nisi odgajan u komunjarskoj porodici, znaci, izrod si;)
 
Osim sto apelujem, i sto mi vest nije smesna, ja NIKADA ne bih prodao zemlju nekome ko ima neprijateljske namere prema mojoj Drzavi.NIKAD I NI PO KOJU CENU! A ti se ponasas kao klasican komunjarski gmizavac, pa je jos i gore ako nisi odgajan u komunjarskoj porodici, znaci, izrod si;)

ti stvarno nemaš pametnija posla:lol:
i kako znaš ko ima neprijateljske namere prema mojoj državi?
1.vidovit si?
2.imaš pristup dosijeima?
3.svi stranci su neprijatelji?:-D
biće da je ovo poslednje, zar te ne podseća malo na komunizam?
Znači: jesi komunista, ali nisi sves'an8-)
 
ti stvarno nemaš pametnija posla:lol:
i kako znaš ko ima neprijateljske namere prema mojoj državi?
1.vidovit si?
2.imaš pristup dosijeima?
3.svi stranci su neprijatelji?:-D
biće da je ovo poslednje, zar te ne podseća malo na komunizam?
Znači: jesi komunista, ali nisi sves'an8-)

Kazem ja da imam bosanske krvi...kako mi nije palo napamet da Shiptari to kupuju po 50 puta vecim cenama od realnih, iz najboljih namera....
 
Novac nema nacionalnu pripadnost, ako kupuju šiptari, neka im...ne vidim u čemu je problem. Ko im može zabraniti?

Pa da sutra dođe Kinez/Rus/Amer... da li bi bio problem? :roll:

Da dođe Mišković, da li bi bio problem? :cool:

Pa ti si genije! Naravno da novac nema nacionalnu pripadnost, ali za trenutak si zaboravio gde se nalazi Srbija i sta se sve desavalo u skorijoj proslosti. Nemam nista protiv da kupuju, ali ako za to placaju 50 puta vise i iscrtavaju nekakve mape velike Albanije, veoma sam zabrinut da se ne ponovi kosovski scenario u buducnosti. Crna Gora je jako dobar primer kuda takva politika vodi.
 
Pa ti si genije! Naravno da novac nema nacionalnu pripadnost, ali za trenutak si zaboravio gde se nalazi Srbija i sta se sve desavalo u skorijoj proslosti. Nemam nista protiv da kupuju, ali ako za to placaju 50 puta vise i iscrtavaju nekakve mape velike Albanije, veoma sam zabrinut da se ne ponovi kosovski scenario u buducnosti. Crna Gora je jako dobar primer kuda takva politika vodi.

Hvala na komplimentu, ali ne mislim za sebe da sam genije. Pre bih rekao da sebe svrstavaš u tu kategoriju...Šta ti želim poručiti?

Pa, kako, genije, zamišljaš da sprečiš bilo koga da kupi nešto? Kako? Reci...
 
Tako sto mu necu prodati.

vidbudale9hz.gif
rekoh ja da si genije...
 

Back
Top