Beograd 20.10.1944.

Komunisti su na Sovjetskim tenkovima uleteli u grad i okupirali ga. Tih prvih godina komunisticke okupacije Beograda i strhovlade pobijeno je nekoliko desetina hiljada ljudi mahom po Topcideru, Dedinju i Adi Ciganliji. Medju pobijenima su bili najugledniji i najobrazovaniji gradjani. Ubrzo su presli i na unistavanje srpske omladine gurnuvsi ih u smrt na sremskom frontu.

Komunisticka okupacija Beograda je trajala sve do 5. oktobra 2000. Mada mi se danas sve vise cini da je i taj datum bio samo jedan u nizu dogovora izmedju komunistickih elita o silasku jednih komunista sa vlasti, da bi ih zamenili ovi drugi. Cast izuzecima koje ovom prilikom necu da spominjem!
 
E izvini ko god da si... da sam proferor dala bih ti jedan jer si promasio temu. Nisam te pitala da mi analiziras istoriju nego ponovo procitaj pitanje. Ako imas nesto pametno da mi odgovoris na pitanje hvala , ako nemas idi i smaraj se negde drugde!
 
Princeza:
E izvini ko god da si... da sam proferor dala bih ti jedan jer si promasio temu. Nisam te pitala da mi analiziras istoriju nego ponovo procitaj pitanje. Ako imas nesto pametno da mi odgovoris na pitanje hvala , ako nemas idi i smaraj se negde drugde!

E al' mi nisi profesorka. Ukoliko ne razumes smisao, mozda ce ti se jednog dana kad porastes kazati samo! Tvoje pitanje me je samo inspirisalo da ti predocim sustinu istorijskih posledica jednog od najpogubnijih i najzalosnijih dana u srpskoj istoriji kojim pokusavas da se bavis.
 
Ne moras ti meni da predocavas istine. Niti sam pitala o istorijskim sustinama... Ako nemas odgovor na moje pitanje nije ni trebalo da se javljas. Verujem da ima tema gde mozes i gde se ocekuje tvoje misljenje o sustinama koje si "pokusao" meni da objasnis. Ja se ne bavim timi ko je koga oslobodio i kako i koje su posledice "oslobodjenja" mene interesuju vremenske prilike? I nemoj da brines za mene ja vrlo dobro znam sta se desavalo u Beogradu 1944. i 1945. i bez tvojih lekcija. Da li je to tebi jasno ili moram jos jednostavnije da ti pojasnim?
 
Ala si ti obavesten svaka ti cast. Steta je sto kada se obratis ljudima za informaciju koja ti je bitna dobijas odgovore od osoba kao sto si ti. I kako da neko ozbiljno shvati forum?
Zamolicu da obrisu ovaj moj topic jer vidim da nema svrhe da stoji tu.
 
Princezo samo napred.
Mada na zalost nemam odgovor na tvoje pitanje zelela sam samo da te podrzim.U svakom slucaju je stvarno glupo javljati se i smarati nekog ako nemozes da mu pomognes.Smaranja nam je ionako dosta na svakom koraku u svakodnevnom zivotu.Nadam se da ce ti se naeko pametan javiti i dati informaciju koju trazis.
best
 
E ovo stvarno nije lepo.Prvo nevešto postaviš pitanje.Onda bez razloga popljuješ Aleksa,koji je samo hteo da se ukljuci u temu.Tako se princeze ne ponašaju.

Drugi put postavi pitanje metereološkoj stanici,a ovo je ipak I S T O R I J A,a ne vremenska prognoza.

Sramotno iživljavanje !
 
Princeza:
Ala si ti obavesten svaka ti cast. Steta je sto kada se obratis ljudima za informaciju koja ti je bitna dobijas odgovore od osoba kao sto si ti. I kako da neko ozbiljno shvati forum?
Zamolicu da obrisu ovaj moj topic jer vidim da nema svrhe da stoji tu.

Draga, vidim da neozbiljno pristupas izradi tog svog romana cim na ovom mestu trazis izvore za takav poduhvat. A mozda si i neobavestena ili ne citas dovoljno ono sto ljudi ovde pisu. Ukupno gledano ovde ima samo desetak ljudi koji raspolazu relevantnim istorijskim znanjem, sto je zalosno. Pritom, postavljas veoma maglovito i nejasno pitanje, pa mi jos povrh svega, sa neverovatnom zestinom, zameras sto sam o temi o kojoj pokusavas da se bavis, izneo svoj stav. I posle toga ispada da sam ja neki uzurpator-nasilnik koji maltretira svojim stavovima mlade i ambiciozne "zenske spisateljice" istorijskih romana. Nije sve bas tako!

Mozda bi bilo bolje da ti i ja okrenemo novi list. Svidja mi se tvoja impulsivnost i energicnost. Na primer, mogli bi da se nadjemo negde u gradu, pa cu ja precizno i detaljno da ti objasnim kakve su bile vremenske prilike te 1944?
 
Нисам сигуран али мислим да је било сунчано,са повременим наобвлачењем,пљусковима и грмљавином.Пред крај дана је по Панчеву протутњао један торнадо,али то нема никакве везе јер си питала за Београд.Надам се да сам био од какве помоћи...
 
sch:
E ovo stvarno nije lepo.Prvo nevešto postaviš pitanje.Onda bez razloga popljuješ Aleksa,koji je samo hteo da se ukljuci u temu.Tako se princeze ne ponašaju.

Drugi put postavi pitanje metereološkoj stanici,a ovo je ipak I S T O R I J A,a ne vremenska prognoza.

Sramotno iživljavanje !

Ono o cemu je Aleks pricao nema veze sa mojim veoma konkretnim pitanjem. Nisam postavila diskusiju da li je 20. oktobar bio ili nije bio dan oslobodjenja niti sam trazila misljenje o "oslobodiocima" u proteklih 60 godina. Trazila sam konkretan podatak koji me je interesovao da bih resila neke nedoumice koje imam, da ne bih prevrnula 200 knjiga u potrazi za tim podatkom koji mozda neko nekim slucajem zna. Iskreno sam mislila da posto je ovde istorija (ne politika!) kao tema ima ljudi koji se razumeju, koji su mozda nesto procitali o tome, culi od nekoga i koji mozda mogu da mi pomognu. Ocito je da sam se presla; sto bi ljudi koji vole ili poznaju istoriju bili na Forumu Istorija - glupo od mene.
Steta sto se ljudi ne drze onoga ako nemas nista pametno da kazes bolje cuti.
A vremenska prognoza znaci pretpostavka vremenskih prilika u buducnosti. Ja sam pitala o podatku iz proslosti. Razmisli malo o tvom "intelektalnom" izivljavanju.
A sto se Aleksa tice ne verujem da bi dragi umeo ista da mi objasnis cak ni uzivo. Ako ti je moje pitanje bilo maglovito... sta da ti kazem... da ne trosim reci trebaju mi za druge stvari kojima se mi "zenske spisateljice" bavimo... (javi mi kada cujes za musku spisateljicu, to moram da vidim!)
 
Uh, ti si ziva vatra. Svidja mi se to. Pa daj mi priliku da ti pruzim relevantne izvore i da ti uzivo razjasnim neke istorijske tokove i dogadjaje, koji su se tih dana odigrali i odredili buduci razvoj naseg drustva. Veruj mi, sigurno necu da te razocaram, ustvari, bices veoma zadovoljna!

"Da li neko slucajno ima podatak kakvo je bilo vreme u Beogradu oko oslobodjenja... znaci 20.10.1944. i par dana kasnije... Treba mi za roman!"

Ne znam sta moze da se ocekuje od ovako postsvljenog pitanja? Osim datuma koji si izlozila, ovde nema niceg drugog sto moze da se nazove konkretno! Kako onda ocekujes da ti neko odgovori na tako izlozenu apstrakciju? Ja sam se, bas zato, osvrnuo na taj datum i na katastrofu koju on podseca? Sjajno je to sto se neko (makar i ti) setio toga. I mislim da je jedinstvena sansa tvog romana da pokaze (na nacin koji ti odaberes) sta je zapravo to "oslobodjenje 1944." donelo nasem gradu, drzavi i narodu.

Nisam znao da ne znas sta znaci biti "zenska spisateljica". Namerno ovaj pojam stavljam pod znake navoda. To je posebna kategorija zenskih balkanskih kic-pisaca koje su prosto preplavile javnost. Njihovi najreprezentativniji predstavnici su svakako kod nas: Ljiljana Habjanovic-Djurovic (ona je osnivac), Mirjana Bobic-Mojsilovic, Vesna Radusinovic, Jelena Tinska itd.... Te osobe na jedan jeftin nacin manipulisu osecanjima, patetisu i cesto izvrcu realnost. Neverovatno je to da su upravo njihove knjige najprodavanije i najcitanije, ali to vise govori o obrazovanju, kulturi pa i inteligenciji prosecnog domaceg citaoca. Umetnicka vrednost tih romana, ravna je nuli, a njihova agresivna kampanja je zaista neverovatna.

Agresivnost koju si pokazala prilikom iznosenja mog stava na postavljenu temu, upravo me je asocirala na to. Usudio sam se da i tebe svrstam u kategoriju "zenskih spisateljica", a ti (ako ti to smeta) izvoli pa demantuj! Moze i uzivo!
 
aleks1:
Pa daj mi priliku da ti pruzim relevantne izvore i da ti uzivo razjasnim neke istorijske tokove i dogadjaje, koji su se tih dana odigrali i odredili buduci razvoj naseg drustva.
Osim datuma koji si izlozila, ovde nema niceg drugog sto moze da se nazove konkretno! Kako onda ocekujes da ti neko odgovori na tako izlozenu apstrakciju? I mislim da je jedinstvena sansa tvog romana da pokaze (na nacin koji ti odaberes) sta je zapravo to "oslobodjenje 1944." donelo nasem gradu, drzavi i narodu.
Nisam znao da ne znas sta znaci biti "zenska spisateljica". Namerno ovaj pojam stavljam pod znake navoda. Njihovi najreprezentativniji predstavnici su svakako kod nas: Ljiljana Habjanovic-Djurovic (ona je osnivac), Mirjana Bobic-Mojsilovic, Vesna Radusinovic, Jelena Tinska itd.... Neverovatno je to da su upravo njihove knjige najprodavanije i najcitanije, ali to vise govori o obrazovanju, kulturi pa i inteligenciji prosecnog domaceg citaoca. Umetnicka vrednost tih romana, ravna je nuli, a njihova agresivna kampanja je zaista neverovatna.
Agresivnost koju si pokazala prilikom iznosenja mog stava na postavljenu temu, upravo me je asocirala na to. Usudio sam se da i tebe svrstam u kategoriju "zenskih spisateljica", a ti (ako ti to smeta) izvoli pa demantuj! Moze i uzivo!

Stvarno te ne razumem "tvoj stav o postavljenoj temi"?! Pa ti si promasio temu to sam ti vec rekla. Za takve kao ti izgleda treba postavljati veoma prosta pitanja. Trebalo je da napisem: "Da li je neko obavesten o vremenskim prilikama 20.10.1944. u Beogradu: kakva je bila temperatura vazduha, da li je bilo suncano ili sa padavinama? Ili umereno do znatno oblacno?" Rec "oslobodjenje" bih izbacila posto je tebe to ocito veoma povuklo na suprotnu stranu od pitanja. Izvini sto sam te zbunila. Da li je ovako dovoljno konkretno postavljeno pitanje da se ti ne bi osvrnuo komentarom koji nema veze sa njim? Lepo si mogao sebi da otvoris topic, pa da pises o tome do mile volje... i niko ti nista ne bi rekao. Ali sto da ne i ovako mi je simpaticno da citam tvoje bisere mudrosti.
A meni ti vremenski podaci mi ne trebaju zbog "katastrofe" koju si mi ti brze-bolje predocio (jadna ja nisam zivela ovde toliko godina pa ne znam sta se desavalo u mom gradu). I kako mislis da mi pruzis izvore? Bio si tamo (ako jesi onda znas kakvo je bilo meteorolosko stanje nad Beogradom 20.10.1944. :D )? Ili ces da me vodis u Lisiciji jarak i da mi iskopas koji les da bi me ubedio da su tamo ubijali Beogradjane? Stvarno mi lekcije od tebe ne trebaju.
A neka se mnogo strucniji od mene bave time sta se stvarno desilo 20.10.1944. Ljudi bili tamo, videli to, pa neka oni pisu. Ja se bavim drugim temama. Eto uzmi ti i na pisi kada vec toliko znas i zelis da mi "pruzis relevantne izvore"... pa podeli te i sa drugima, ne bi bilo u redu da samo ja to znam.
A ti si i knjizevni kriticar, pa si izmislio termin "zenskih spisateljica"? Koji je inace skroz neispravan bio pod navodnicima ili ne. Ti si stvarno svestrana licnost. Svaka cast. Ako jesi knjizevni kriticar onda nama "zenskim balkanskim kic-piscima koje smo prosto preplavile javnost i na jedan jeftin nacin manipulisemo osecanjima, patetisemo i cesto izvrcemo realnost..." ne preostaje nista drugo nego da i dalje budemo agresivne i da milionsku populaciju neiteligentnog naroda i dalje zatrpavamo knjigama cija je umetnicka vrednost - nula. A veliki tirazi ocito da govore koliko su Hrebeljanovicka i Mojsilovicka losi pisci (Tinska nije pisac). A nas narod bas voli da trosi pare na knjige... ima se pa se razbacuje. I nemam nameru da te demantujem. A ti ocito nisi procitao ni jednu knjigu tih spisateljica pa ne znas cak ni za razlike izmedju njih pa trpas Hrebeljanovicku u isti kos sa Tinskom.
Ali o knjizevnosti na forumu knjizevnost... dodji tamo, pa da ti ja objasnim ako ti nesto nije jasno. :D
 

Back
Top