Odnosi majka - cerka

ne_znam_sta_mi_je

Početnik
Poruka
8
Imam jedan veliki problem, naime moja majka omalovazava sve sto ja kazem, apsolutno sve, nikada nisam cula od nje: U pravu si, Jeste, Slazem se sa tobom, vec samo: Ti nemas pojma, To nje tacno, Ti si glupa i slicne stvari, nikad nije rekla bravo dok sam isla u skolu za dobru ocenu, vec samo mogla si i bolje.
Pored svega toga tretira me i dalje kao da imam 15 godina (inace ja sam I godina fakulteta), ne dozvoljava mi da idem sa deckom na more, docek Nove godine, kad god dodje ulazi po 200 puta da proveri sta radimo, da li smo na krevetu ili na foteljama i slicne gluposti.
Koje je vase misljenje, da li mislite da je u pravu, ako jeste zasto, a ako nije dajte mi savet kako da joj dokazem da nisam nezrela balavica koja ima poremecen sistem vrednosti.

Da napomenem nekoliko puta sam joj rekla da me boli i da mi smeta kad se tako ponasa prema meni, a ona nije reagovala ama bas nikako, cak je tvrdila da je ona u pravu opet i da ja ne znam sta pricam i da sam nezrela!!! :-(:-(:-(
 
naravno da tvoja majka nije u pravu...i moja se tako ponasala prema meni,a i dan danas se tako ponasaju(roditelji) prema meni,iako imam 44g...uvek sam zbog toga bila tuzna,ali ja nikako i nicim nisam uspela da promenim takav njihov stav.:-?
 
Prosto....tvoja mama je " dominatrix"....
Verovatno je bila lepa a vreme prolazi...ona to ne moze da prihvati i svoje frustracije leci na tebi...
Razumem njenu brigu ali da te omalovazava i vredja , to stvarno nije lepo...No mislim da je upravo to proizvod njenog nagomilanog nezadovoljstva zbog nekih "prelaznih" godina u kojima se nalazi.
Predpostavljam da niste sa tatom , cim njega ne pominjes u celoj prici...a moguce da je i to jedan od razloga njene rezigniranosti. Zato bi bilo jako lepo kada bi tvoja mama nasla nekog da joj pokloni malo paznje, pa bi samim tim bila sretnija, samim tim i lepse bi se ponasala prema tebi.
Ovde je tesko doci do resenja, prosto ona je takva mama. Cim ona ne zeli da te saslusa i ne prima za ozbiljno kada joj kazes da te neke stvari bole...ne verujem da se stvari mogu promeniti. Ono sto je sigurno , tebe tvoja mama voli i zeli ti dobro...ma koliko sada izgledao kontraproduktivan nacin na koji ti to pokazuje. Probaj da se ne sekiras.
 
U celoj stvari mozes jedino raditi na sebi i prestati da pokusavas da impresioniras nju niti da joj bilo shta dokazujesh. Takvi se ljudi teshko menjaju i nikad neces biti dovoljno pametna, ni inteligentna, nikad nece biti zadovoljna tobom.Evo moja majka je zivi primer. Ja sam je prosto iskljuchila iz svog zivota kad sam krenula u srednju shkolu...bilo mi je lakshe da reshavam probleme sama, jer i kad bih joj se obratila za pomoc ona bi me samo omalovazavala i ismevala. Ni danas stvari nisu drugacije, ali ono shto postignesh govori umesto tebe, tako da joj je zena u koju sam izorasla bez njene pomoci zapushila usta.
 
Reci joj da nema potrebe za takvim kontrolisanjem.
Razgovaraj ozbiljno sa njom.
Reci joj da ti mozes i imas prava da odes od kuce, da se udas ako pozelis, da se odselis u inostranstvo- punoletna si! :)
Reci joj ozbiljno da njeno ulazenje nece nista promeniti u tvom odnosu sa deckom, da ti mozes da spavas sa njim i na nekom drugom mestu, ako ti ona ne daje privatnost.
Podseti je da bi mnogo gore bilo da vodite ljubav u kolima na primer, pa da vas neko od njenih poznanika vidi :)
Sto se tice njenog omalovazavanja, obavesti je da ces poceti i ti na nju da primenjujes iste mere i da kritikujes sve sto ona radi.
Budi ozbiljna i argumentuj svoje razloge.
Ako se postavi hladno prema tebi i ne zeli ni da razgovara, posle tvog insistiranja, budi i ti hladna i poslovna sa njom.
Valjda ce tako osetiti kako je tebi.

Ja ti kazem ovo kako bih ja sad postupila:). ali sa osamnaest nisam ni ja smela da kazem roditeljima mog decka da su nepristojni sto stalno upadaju u sobu, kad sam ja tamo.:)

Moras da joj zrelo objasnis i da se ponasas odgovorno, kako bi ti ona verovala.
Nikako nemoj placnim glasom, "mama, nisi fer, sve moje drugarice imaju izlaz do 2, samo ja do 12h!", i slicno...:D

Uveri je da nema zasto da se brine, da ces biti dobra i ako malo popusti sa kontrolom.

Ako nista ne upali, onda jedino hladni rat.
Znaci radi po svome, ona nek se ljuti, ukini joj pokazivanje emocija, pa ce valjda shvatiti kako je tebi...:)

Samo nemoj kao ona devojcica, da pijes, da se drogiras, ponasas se promiskuitetno;)
I nemoj onda da kazes, Coka me savetovala da zaobidjem mamu;)
 
Ne tata je sa nama, ali na mesec dana dolazi nedelju dana netrpeljivosti izmedju nji i tada, kada joj je potrebno da se neko suprotstavi tati zajedno sa nom onda sasm i zlato i pametna mamina devojcica, a ovako nezrela i glupa

Da, kapiram potpuno situaciju.Jednostavno to je takav period kroz koji svi pre ili kasnije nekako moraju da prodju ( mislim na njih dvoje )...Ti tu izvlacis deblji kraj, i koplja se lome na tebi...opet zbog njenog nezadovoljstva. To je moje misljenje.
Kakav je tvoj odnos sa tatom?
 
Mislim da je uzaludno da joj bilo sta objasnjavas.

Jedino svoj stav mozes da promenis, da shvatis da ne zavisi od njenog misljenja da li vredis ili ne.

Naravno, bolno je kada te roditelj ne prihvata jer valjda svi imamo potrebu da nas bas oni prihvate cak i kada nas prihvataju svi drugi.
 
Ja kao majka smatram da tu nema prostora za promene. Nisam takva ali moja majka je bila i uvek je ostala takva, cak i sada kada mi je skoro 38 godina. Doduse, cula sam za slucajeve par majki koje su se tako ponasale iz zelje da zastite decu losih uticaja (ma koliko to bolesno zvucalo) pa su posle popustile ali to su retki slucajevi ... najbolje ti je da gradis svoj zivot nezavisno od njenih stavova, a ona ce vremenom morati da se pomiri sa tim.
 
Sa ocem sam u ok odnosima, tacnije mislim da bi sve uradio za mene, dosta je popustljiv i cuti kad mu nesto ne odgovara sto ja uradim, obicno stisne zube i unamcori se pa ne razgovara sa mnom neko vreme.

@Harmony

Znam ja sve to, cak sam joj jednom prilikom odbrusila i opasno smo se posvadjale jer sam joj zaboga rekla kako necu nikada da je slepo poslusam, vec cu da je saslusam i uzmem u obzir njen savet i uraditi sta mislim da je za mene najbolje, nju je to mnogo iznerviralo, sto nije nista cudno jer se nas dve svadjamo 5 puta/dan
 
Sa ocem sam u ok odnosima, tacnije mislim da bi sve uradio za mene, dosta je popustljiv i cuti kad mu nesto ne odgovara sto ja uradim, obicno stisne zube i unamcori se pa ne razgovara sa mnom neko vreme.

@Harmony

Znam ja sve to, cak sam joj jednom prilikom odbrusila i opasno smo se posvadjale jer sam joj zaboga rekla kako necu nikada da je slepo poslusam, vec cu da je saslusam i uzmem u obzir njen savet i uraditi sta mislim da je za mene najbolje, nju je to mnogo iznerviralo, sto nije nista cudno jer se nas dve svadjamo 5 puta/dan

To je klasican rivalitet majek i cerke....toliko vec svima nama znan...Vas dve ste jako slicne, obe tvrdoglave i drzite do svog stava....odatle i sukobi. Lepo je sto sa tatom bar imas zajednicki jezik . Vreme ce sve iskristalisati. Ostani svoja!
 
Moja mama je uvijek bila takva.
uvijek sam bila glupa, debela, naivna, bla bla...
tata je bio ok lik, i ubjedjivao je da to nije dobro sta govori i da tako samo pravi gore...

moja mama je ostala rano trudna sa mnom, bila je lijepa i zgodna prije poroda, nakon njega se udebljala (otud to stalno zvocanje da sam debela) i odustala od daljnjeg studiranja (zato sam bila glupa tj. nisam dovoljno dugo ucila i zavrsila fakultet)

citav zivot sam pokusavala da cujem od nje da sam nesto dobro uradila

spremala sam kucu, kuvala, druzila se sa finom djecom.....rucak je bio neslan a i bilo je prasine na ormaru...

tek kada sam vidjela da ja nju nikad necu zadovoljiti
uzela sam konce u svoje ruke
razvela se (od tadasnjeg muza) i otisla u svijet.
sada me zove
i voli me (uvijek me je i voljela)
trudi se da me pohvali i razumije (kako je meni ovdje samoj tesko npr.) i tek sada kad imam 30 mozemo normalno da pricamo.....nikad nisam pominjala taj njen tretman, otkad su nam odnosi OK...necu da cackam mecku..mislim da je shvatila i razumjela da je svoju ljubav pokazivala na pogresan nacin)
 
mama ti je sajko,ozbiljno ako nesto ne volim to je kada roditelji kinje i ponizavaju decu umesto da budu oni koji im daju podrsku,guraju ih napred i stvaraju coveka od njih.
ne znam mozda zenu trese klimaks pa je sad posebno zla.ili je ljubomorna na tebe,ili misli da je nekako ugrozavas.bas ruzno od nje.
inace kad meni neko krene da prica i i trabunja neke gluposti ja ga uopste ne slusam.samo je gledaj,stavi ja na mute,razmisljaj kako joj se stvaraju ruzne grimase na licu kada ti emituje negativnu energiju klimaj teleci glavom i pravi se luda.
ili je ignorisi.sujetni ljudi to mrze.
ako je situacija zaista tako losa,iskreno ne bih se ustrucavala da koristim bilo koje mere psiholoskog nadmetanja da bih je iznervirala.
to sto je neko majka ne znaci da ima pravo da te maltretira,omalovazava i kinji.nije ni svaka majka dobra i stoga svakog treba tretirati po zasluzi.
osim ako si dobra hriscanka - onda okreni i drugi obraz.
u suprotnom nemoj da se ustrucavas da se zastitis na koji god potreban nacin.

inace,jel si jedino dete?
poznat mi je taj sindrom,mislim kontrole ne tog bezobrazluka.
moras da se izboris za sebe.
zabrani joj da ulazi u sobu dok ti je decko tu.to je ultra nekulturno.
zakljucaj vrata,budi ostra prema njoj.pa mora da shvati da i ti imas pravo na privatnost i svoj zivot :neutral:
 
Imam jedan veliki problem, naime moja majka omalovazava sve sto ja kazem, apsolutno sve, nikada nisam cula od nje: U pravu si, Jeste, Slazem se sa tobom, vec samo: Ti nemas pojma, To nje tacno, Ti si glupa i slicne stvari, nikad nije rekla bravo dok sam isla u skolu za dobru ocenu, vec samo mogla si i bolje.
Pored svega toga tretira me i dalje kao da imam 15 godina (inace ja sam I godina fakulteta), ne dozvoljava mi da idem sa deckom na more, docek Nove godine, kad god dodje ulazi po 200 puta da proveri sta radimo, da li smo na krevetu ili na foteljama i slicne gluposti.
Koje je vase misljenje, da li mislite da je u pravu, ako jeste zasto, a ako nije dajte mi savet kako da joj dokazem da nisam nezrela balavica koja ima poremecen sistem vrednosti.

Da napomenem nekoliko puta sam joj rekla da me boli i da mi smeta kad se tako ponasa prema meni, a ona nije reagovala ama bas nikako, cak je tvrdila da je ona u pravu opet i da ja ne znam sta pricam i da sam nezrela!!! :-(:-(:-(

Verujem da roditelje treba postovati. Ali cini mi se da ces ti tvoju maku morati da odyebes - bas tako! jer na finjaka si vec probala - zato sto ona ne postuje tebe, nabija ti komplekse i onemogucava te u odrastanju ... Ucini to sto pre, bice ti lakse da se oporavish, a mozda se i pomirite... ako to potraje do tvoje tridesete... ili, nedajboze, ceo zivot... katastrofa.
 
poznajem mnoge zene koje su jako mlade uletele u brak, nespremne i neodlucne, samo da bi pobegle od cvrste ruke svojih majki...tako su uletale u jos gori zatvor svojih muzeva i njihovih majki i ostale nesrecne do kraja zivota. moras svojoj majci reci da ako bude zivela tvoj zivot, ne samo da ce te naterati na pogresne poteze u bezanju od nje, vec i da nece biti nikog da odzivi njen zivot. Posesivni ljudi koji namecu svoju vlast u tudjim zivotima, su obicno jako prazni i nemaju svoje zivote kojima bi se bavili.Ovo je ujedno i prijateljski savet damama koje tek rastu u zene i majke...uzasno je vazno da sacuvate svoju individualnost i da razvijate svoj zivot paralelan sa zivotima ljudi sa kojima zivite...ne mozete biti samo pratilje svojih porodica..tada postoji opasnost da jedini smisao imate u "brizi za svoje potomstvo i muzjaka" i postajete bas onakve, kakva je majka iz ove price.
Samo razgovor, i odlucno stupanje kroz zivot! (samo ti ces snositi posledice svojih sadasnjih postupaka!)
zelim ti uspeh u tome
 
ja sam bila u slicnoj situaciji i prosto ne znam koji je savet pametan
izvukla sam se iz toga kad sam otisla u inostranstvo sa nepunih 20(ipak mi je bilo preterano da se udam) i sad me ona postuje ali i dalje ne mozemo da provedemo 2 dana u miru i slozi
jedino sto mogu da ti kazem da prestanes da se trudis oko nje(ako si vec sigurna da si sve uradila za vas odnos),zivi svoj zivot a njoj ako se svidja ok ako ne jos bolje.
 

Back
Top