Promena imena ulica...

Mislim da je česta izmena imena ulica po srpskim gradovima posledica neke vrste maničnosti ili pak uverenja da se time nešto značajno menja.
Ništa kod nas nije toliko često i temeljito menjano kao imena ulica.
Obično se u nekom malograđanskom uverenju polazi od pretpostavke da će se nazivanjem ulice imenom nekog čoveka time njemu učiniti nekakva počast.
To je samo na prvi pogled.
Onaj čije ime nadenu nekoj ulici je već mrtav pa mu ovo ne znači mnogo.
Običan čovek ime ulice vezuje za nju samu a ne za onoga čije ime nosi.
Tako mnogi ne znaju ko je, na primer, Tadeuš Košćuško, ali veoma dobro znaju kako izgleda ta ulica.
Isti je slučaj i sa poznatijim imenima.
Lično, na primer, nikada u imenu Lenjinove ulici nisam video Lenjina.
Veoma je uočljivo da su komunistički konvertiti najgrlatiji u izvikivanju novih imena za stare ulice.
Pogotovu kada je reč o takozvanim "ideološkim" kriterijumima koji su ranije primenjivani, a sada bi ih trebalo kao ukinuti.
Tako je u juednoj varoši ime ulice nadenuto po jednom mladom partizanu, koji je iz "ideoloških razloga" položio svoj život, zamenjeno imenom obrenovićevskog ministra policije Dimitrija (?) Blaznavca.
Kao, on nije ideološki ofarban.
Posebno me nerviraju imena ulica koja se daju po srpskim kraljicama.
Ulica Kraljice Natalije!!
Ulica kraljice Marije!!
Ko su te gospodje?
Majke budućih kraljeva?
Sjajno.
I?
Druga je priča kada su kraljice istovremeno i vladarke (što kod nas ne bi mogao biti slučaj, da j-be oca!!), ali nadevati ulicama imena dama koje su bile samo supruge ovdašnjih kraljeva je krajnje deplasirano.
Sledeći tu logiku, neka ulica bi mogla dobiti ime i po supruzi nekog od ovdašnjih predsednika ili premijera.
Eno, imamo onog Lilića.
On je bio predsednik.
A ima i suprugu.
 
Posebno me nerviraju imena ulica koja se daju po srpskim kraljicama.
Ulica Kraljice Natalije!!
Ulica kraljice Marije!!
Ko su te gospodje?
Majke budućih kraljeva?
Sjajno.
.

Боље ни не пиши, кад немаш појма.

И, хајде сад, нек звучи мало претерано, и поједностављено, али нек буде овај пут:

И краљица Наталија и краљица Марија су учиниле много доброг за овај народ.

На известан начин, и у неком смислу - више него њихови мужеви, краљеви.

Београдски Универзитет би могао и да понесе име краљице Наталије.

Зашто, и како... То остављам таквима као ти, самима, да проуче мало нашу историју.
 
Pa sto potezati promenu samo sada? Isto ovo samo u kontra smeru je bilo 1945. ...
To sto smo navikli na nesto ne znaci da je to najbolje moguce.

Podrzavam ideju da se ulicama vrate stari nazivi. A ovaj primer, Francuske ulice.. to mi lici na zbrku. Ako je to vec dugo (pozeljno od pocetka) Francuska ulica, neka se cela tako zove i dalje.

Ima na Novom Beogradu dovoljno mesta. A ne siri se Beograd samo tamo... Siri se u svim pravcima.
 
Pa sto potezati promenu samo sada? Isto ovo samo u kontra smeru je bilo 1945. ...
Насиље после '45, и ово је сада само последица, "одговор" на то, првобитно насиље. И у ствари - сасвим је разумљиво, и оправдано.

(Не бих сад улазила у раније промене, којих је било и пре комуњарског доба, мора се признати)

Ипак, у том садашњем враћању назива, које је генерално у реду, и ја га свесрдно подржавам, има и извесне збрке.

(Није ни чудо, држава и власти су нам, још увек, и иначе у приличној збрци).

Ево, то је и ово с Француском улицом. Део улице добио је овај назив, Ж. Клемансоа.

А то је, непосредно пре 2. св. рата, била садашња Светогорска ( некада, раније такође, и враћен јој је тај стари назив, што је у реду).

Али, неко се у међувремену "сетио" и оног периода кад је била Ж. Клемансоа, па помислио - треба, некако, вратити и то.

И, шта бива...

Тако, на брзину, ето, "нек буде део Француске улице", пошто је, по тој некој "логици" , која, мора се признати, у ствари доста подсећа и на комуњарску, Клемансо Француз, итд... :roll:

(Слична "логика", као што је предратна Босанска постала Гаврила Принципа после 2. св. рата).
 
Зашто, и како... То остављам таквима као ти, самима, да проуче мало нашу историју.

Samo nemoj da mi se ljutiš, molim te.
Vi znalci naše istorije uvek ste mi malo više nervozni, nego što bi bio red na ovakvim mestima.
Ja još ni jednu tablu nisam skinuo, niti ću.
Pitam samo one koji znaju. Zato valjda i služe forumi.
Evo, mi je istorija pod rukom i krećem na čitanje.
Kraljicu Mariju, inače obožavam, privatno.

A jel i Baba Višnja ima neke zasluge za narod, čim je dobila ulicu?
Mada, naravno, nisam za izmenu naziva iste.
Lepo zvuči.
 
Насиље после '45, и ово је сада само последица, "одговор" на то, првобитно насиље. И у ствари - сасвим је разумљиво, и оправдано.

(Не бих сад улазила у раније промене, којих је било и пре комуњарског доба, мора се признати)

(Слична "логика", као што је предратна Босанска постала Гаврила Принципа после 2. св. рата).[/QUOTE

Normice, skoro da se u potpunosti slažemo, ali bih ja samo da primetim štogod, na temu odgovora i odgovaranja.
Naime na pitanje se ili odgovara odmah ili se ne odgovara uopšte.
Odgovori nakon pedeset godina obično nisu bog zna šta.
OK, reći ćeš, bolje ikad nego ikad, ali ipak, trebalo bi imati nešto više mere i obzira. Ne može se naša novija istorija, bez obzira na to šta mi pojedinačno o njoj mislili, izbrisati sa uličnih tabli, kao da je nikada nije ni bilo.
Izmene naziva ulica najviše govore o izmeniteljima, a ponajmanje o onima čija su imena u tu svrhu korištena .

Uzgred, izraz "*********" , "komunjarski" danas obično koriste ljudi koje pre velikog preokreta nisi mogao da isteraš sa partijskih sastanaka. Uvek su ostajali po pet minuta duže, kako bi se videlo kako su pravoverni.
Sada se pravovernost dokazuje tako što se na sopstvenu prošlost izvrću kante nečisti svake vrste.
Sudeći po tvom stilu, ne verujem da si u vremenima partijskih sastanaka bila u punoletnom uzrastu pa zato i uzimam slobodu da te na ovaj detalj upozorim.
Znaš kako se kod nas kaže: poturica, gori od Turčina.
U prevodu bi to značilo da bi današnje ANTIkomunjare bilo veoma korisno kačiti na semafore (ne vešati nego kačiti) jer je to u duši svojoj tako crveno da se vidi na kilometar.
I da zaključim: imena današnjih ulica menjaju isti oni koji su ih menjali posle 1945.
Poznaje im se rukopis.
 
Мислим, докле више с тим мењањем назива улица ? Да ли је то једино за шта су способне градскеи општинске структуре ...
 
[[/QUOTE
Normice, skoro da se u potpunosti slažemo, ali bih ja samo da primetim štogod, na temu odgovora i odgovaranja.
Naime na pitanje se ili odgovara odmah ili se ne odgovara uopšte
Не слажем се. Никад није касно. Поготово, у историјском и симболичном смислу
.
Odgovori nakon pedeset godina obično nisu bog zna šta.
Не бих се сложила. Слично , као горе.
Или, заправо, зависи од конкретних ствари. Али, у оваквим случајевима, то има већег значаја него што се можда некима чини на први поглед.

Ne može se naša novija istorija, bez obzira na to šta mi pojedinačno o njoj mislili, izbrisati sa uličnih tabli, kao da je nikada nije ni bilo.
Не може.

Али, битније је то - да ИСТОРИЈА НЕ ПОЧИЊЕ СА ПОСЛЕДЊИХ 60-так година. То треба да буде основна поука - порука.

И обично се под таквим ставовима - у ствари жели сакрити неко комуњарско гледање на ствари. Да је у ствари - апсолутно исправно то што су они урадили.

Uzgred, izraz "*********" , "komunjarski" danas obično koriste ljudi koje pre velikog preokreta nisi mogao da isteraš sa partijskih sastanaka. Uvek su ostajali po pet minuta duže, kako bi se videlo kako su pravoverni.

А, иначе... Врло добро знам шта су "комуњаре", а шта "комунисти". не мора ме нико учити.
Довољно година имам да добро памтим то време. Не кријем их - 46.

И, ја, како се зна, правим ту разлику врло јасно.


Sada se pravovernost dokazuje tako što se na sopstvenu prošlost izvrću kante nečisti svake vrste
.
На жалост, има доста тога.

Али нису сви баш "бивше комуњаре", који су само "обрнулуи ћурак".

Ипак је то генерализација.

Проблем је што их међу онима који владају овом земљом има велик број. Ако не и највећи.

Sudeći po tvom stilu, ne verujem da si u vremenima partijskih sastanaka bila u punoletnom uzrastu pa zato i uzimam slobodu da te na ovaj detalj upozorim.
Написах малочас о томе.
Дакле - упозорења су сувишна.


I da zaključim: imena današnjih ulica menjaju isti oni koji su ih menjali posle 1945.
Poznaje im se rukopis.
Управо сам ја то и рекла у оном претходном посту.

Али, то, опет, и даље не значи, да не треба вратити старе називе улица.

У крајњој линији, - брига ме ко то ради. Знам врло добро све.

Битно је - ВРАЋАЊЕ.

То треба и мора да се уради. (Не некритички, како смо рекли, и хаотично, али, генерално, треба.)

Као што би било још битније - денационализација, и рехабилитација.

Нема никаквих аргументованих, правих изговора да се то не учини.

Сем, понављам, кад то говоре они који су били на тој страни, или су на неки начин од таквих промена имали користи.
 
Nemate pojma kakva je smejurija u Novom Sadu...Najgore mi je kada vidim ulicu koja nema ni 1.000 metara a nosi tri naziva :shock: još kad je jednosmerna, nema ni jednu raskrsnicu, kamo li semafor... ludilo.

Ko odlučuje o takvim stvarima, plašim se i da saznam :cool:
 
Вазда актуелна тема, та имена улица.
Једном неко рече да би улие требало да се зову по немачким војсковођама... И имају звучна имена Гудеријан, Клајст... ма може и немачка репрезентација из 1990. ;)
Уопште, зашто нема имена улица по жешћим убицама, који и нису сви били "негативци". Ваљда је Џингис Кан заслужио да "добије" улицу...
И тако напишем ја следећи текст
http://www.bundolo.org/templates/showtext.php?id=3790
 
.



А, иначе... Врло добро знам шта су "комуњаре", а шта "комунисти". не мора ме нико учити.
Довољно година имам да добро памтим то време. Не кријем их - 46.

Moje sugestije povlačim kao suvišne, a tvoja objašnjenja prihvatam.

Uzgred, jedno pitanje: da li je po tvom ličnom mišljenju u Beogradu trebalo zadržati ime Ulice Ive Lole Ribara, i da li je ime Josipa Broza Tita trebalo dati baš ulici koja, ako se ne varam, vodi na gradsko smetlište?
 

Back
Top