Vuk Draskovic o knjizi ~META~

odgovor0

Zainteresovan član
Poruka
245
Neka sude čitaoci zbog čega sam napisao ovu knjigu. Mislim da sam u njoj prvooptuženi i da sam ja najviše na meti, kaže za Glas Vuk Drašković, lider SPO, odgovarajući na pitanje da li pisanje knjiga bivših političkih lidera zapravo predstavlja pokušaj pranja biografije. Upravo je iz štampe izašla njegova knjiga „Meta“, u kojoj on iznosi sećanja na period do 2000. godine, vreme u kojem je bio neprikosnoveni lider opozicije

Kako ste se odlučili da napišete „Metu?

- Teško. Nije bilo lako ponovo prisiljavati pamćenje da se vrati na sve one tragične događaje čiji sam bio učesnik, a najčešće i glavni akter. Ipak, morao sam da je napišem, jer bi nesnošljivo po mene bilo da knjigu nisam napisao i bilo bi nepošteno prema onim kolonama ljudi koji su ubijeni jer su bili sa mnom, zbog stotina hiljada onih koji su deceniju išli za mnom i desetina hiljada onih koji su hapšeni, gubili posao ili su morali da odu iz zemlje jer su bili sa mnom.

U delu gde opisujete Ibarsku magistralu, na jednom mestu čak navodite da bi bilo bolje da niste živi jer da je tako, ne bi bilo ni tih pogibija ni stradanja ljudi oko vas. Da li vam je i sada krivo što uopšte postojite?

- Ima trenutaka kada jeste. To su oni trenuci kada ja u samooptuživanju odem toliko daleko razmišljajući da bi ti ljudi zaista danas bili živi da se ja nikad nisam ni rodio. Svestan sam ja da je ovo izvrnuta logika, da u njihovim pogibijama nema ni malo moje krivice, ali i toga da je smrt namenjena meti kosila i pored mete, a da je glavna meta Božjom voljom ostala živa.

Ipak, činjenica je da ne bilo 5. oktobra da nije bilo vas. Jeste li danas razočarani posle svega?

- Nema razočarenja i nije ovo vreme koje izriče presude. Svi smo se mi slikali za neki pasoš budućnosti, a ja sam siguran da će se čak i u Srbiji svoditi pravi računi i da ni ovde neće biti da će pobednik biti Dantes, a poraženi Puškin, bez obzira na to što je Dantes ubio Puškina.

Naveli ste u knjizi dva momenta koja su, moguće, bila vaše najveće greške - prvi put kad posle 9. marta niste dozvolili Giški da narod uđe u Skupštinu i drugi, kad na izborima 2000, niste hteli da odustanete od Vojislava Mihailovića, kao protivkandidata Koštunici. Koja je greška bila veća?

- Mnogo je bilo grešaka ako se meri jednom vagom, a bilo ih je manje ako bi se merilo nekom drugom. Hteo sam da uđe narod u Skupštinu, planirao sam to i likovao pred sobom kako ću nadmudriti Miloševića i proglasiti novi parlament...

Pišete da ste se uplašili...

- Jesam, jer je stigao raport da je Branimir Milinović ubijen i da je poginuo policajac Nedeljko Kosović i to me je pogodilo kao grom. Jednostavno sam razmišljao - ako uđe narod, poslaće specijalne jedinice, možda i vojsku i sva će ta krv na moju dušu i moju savest. Trebalo je da žrtvujem ljude jer su u Srbiji na ceni naročito dobrovoljni davaoci tuđe krvi, a ja to nikad nisam hteo da budem. Uvek sam, na svim demonstracijama prvi išao, uvek prvi primao pendreke i policijsku silu.

A što se tiče Mihajlovića, postoji mišljenje da je retko ko kao vi uspeo da protraći deceniju kapitala i borbe za samo nekoliko meseci?

- Imate situaciju da su se svi iz tog boja od 5. oktobra vratili s pobedničkim zastavama, a SPO na nosilima.

Iz inata niste hteli da povučete kandidaturu, a i pišete da ste znali dokle će vas dovesti takva odluka?

- Iz inata, ali tu me je u čvor uvezla istorija i moje poimanje istorijskog morala. Da je Voja bio nečiji drugi unuk, a ne Draže Mihailovića, sve bi bilo drukčije. Izgleda vam to čudno?

BOLJE BI BILO DA SAM POSLUŠAO DANU!

U vreme Miloševića važilo je da on i njegova supruga vladaju Srbijom iz kreveta. Međutim, nešto slično važilo je i za vas. Koliko je zapravo Danica imala uticaj na vaše odluke?

- Bolje bi bilo da sam je slušao, ali često je nisam slušao i pravio greške. Pa ona me je preklinjala da se odreknem Mihailovića! I nikad nisam pogrešio kada bih je poslušao, ali učinio bih to onda kada bi me savetovala da uradim ono što ja hoću. A znate gde mi je najveća politička greška, kad već pitate? To što sam dozvolio da se smeni Đinđić sa mesta gradonačelnika 1997. Da nisam to uradio, pobedila bi struja u DS koja je bila ogorčena i razbijanjem „Zajedno“ i bojkotom izbora i sve bi bilo drukčije.

SLIKE U TAJNOJ SOBI

Jedan od veoma misterioznih i kratkih delova u knjizi je onaj u kojem kratko opisujete kako ste krajem devedesetih išli u posetu Moskvi kod tadašnjeg ministra diplomatije Ivanova. On vas je, navodite, uveo u neku tajnu sobu u kojoj ste videli neke slike, ali niste napisali nijedan detalj više.

- Ne mogu da kažem ništa više od napisanog, dao sam reč.

Možete bar o čemu su bile slike, o budućnosti sveta, Srbije?

I sveta i Srbije.

Pa je li dobro po nas?

Aman, dao sam tvrdu reč. Pokazano mi je nešto što se pokazuje izuzetno malom broju ljudi, prikazano je mnogo slika koje su munjevito proletale, bilo je i mapa i drugih stvari...

Ipak, da li nam se dobro piše?

Do te projekcije budućnosti koja bi bila dobra za nas ne može se stići sadašnjom politikom u Srbiji.

Izgleda mi neverovatno za vas, koji ste imali više od decenije iskustva u politici, da sve upropastite, jer je neko nekad izdao Dražu, a vi sad nećete da izdate njegovog unuka.

- Tačno. Tog avgusta bivam pritiskan maksimalno i iz sveta i odavde da se odreknem Mihailovića. Sve se nekako složilo da Srbija uvek u odsudnim momentima mora da izda Mihailovića i ja to nisam hteo.

Pa što ne popričaste sa čovekom, što ga ne zamoliste da odustane, zarad Srbije, građana, članstva stranke?

- Ne znam zašto to nisam uradio, ali ovako je bilo. I verovao sam, zbog loše političke procene, koja je bila i rezultat moje višemesečene odvojenosti od Srbije, da izbori nikako ne mogu biti rešeni u prvom krugu, da mogu ostati tvrd, a da u drugom krugu sa velikim zadovoljstvom mojim biračima preporučim da sve glasove Mihailovića daju Koštunici u drugom krugu.

I tako sahraniste i sebe i stranku.

- Pa dobro, ali mislim da je neko drugi sebe sahranio, da su to učinili oni lideri DOS-a koji su za svoje saveznike u momentu već poraženog Miloševića uzeli komandante bivšeg režima. Srbija je još u toj paukovoj mreži. Nema tih demonstracija koje ja nisam vodio, samo te nisam 5. oktobra i baš tada je došlo do dogovora DOS-a i čelnika Miloševićeviog režima.

U knjizi ste oštri prema Zoranu Đinđiću. Kako bi pisali da je živ?

- Ja sam i tu veoma kritičan prema sebi, ali nisam hteo da se ogrešim o istinu, osim što ni stoti deo onoga što je trebalo da kažem nisam rekao iz pijeteta prema tome što je Zoran ubijen. Samo da vam kažem da ni Milošević ni bilo ko od vlasti nije uspeo da slomi SPO, to su uradili naši takozvani saveznici, jer je veliki deo građana poverovao u laži o meni koje su lansirali ljudi iz opozicije. Tu sam ostao dužan istini. I da vam kažem da me u Budvi nisu ubijali politički protivnici, već moji saveznici pričama da sam ludak, čudovište koji je samo sebi dva puta pucalo u glavu, kako bi sebi podigao rejting. Kada sam se vratio u Beograd, nisam mogao da verujem, to je najteži period u mom životu, da me većina ljudi s prezirom gleda i dobacuje: „Mirko, pazi metak“. E, to je strašno. I neoprostivo.

Veoma ste kritični prema sadašnjoj vlasti. I pored svega, standard raste, bližimo se Evropskoj uniji, postoji mogućnost da se povoljno po nas reši status Kosmeta.

- Zato ja i nisam pisao o sadašnjem vremenu, vremenu velikog napretka, sveopšteg demokratskog preporoda i bratstva i jedinstva. Nikada kao sada mali i običan čovek nije bio ovoliko neprimećen i odbačen od države, nikada u Srbiji nije postojala ovolika provalija između obesnih na jednoj i nemoćnih na drugoj strani. Ovoliki stepen pljačke, grabeži kriminala nije postojao ni u vreme Slobodana Miloševića...
Ovi danas p preduzeća i kompanije Srbije dobijaju kockanjem izvlačeći cedulje iz šešira, a o tome ćute njihovi mediji i demokratska propaganda. Srbija je danas zemlja bez strateških vizija i putokaza, zemlja u kojoj se kriju mnoge istine, kao i ona o Kosovu. Voleo bih da nisam u pravu, ali epilog kosovske priče biće mnogo drugačiji od ovog koji nam se predstavlja.
 
Буразеру, кад не изгибосмо 9. марта, а он нас распамети, час јуриш, час повлачење јер смо браћа, општа пометња, збунисмо се и ми и мурја, дошло нам да га питамо шта више хоће од нас.
 
Ako si ti bio u Beogradu 9.marta,ja sam onda bio sa Ce Gevarom u Boliviji!Osim toga,procitajte knjigu,fantasticna je.NAdam se da je nece "analizirat" oni koji je nisu ni procitali.Sve sto je govorio se obistinilo,na zalost!A to sto Srbi nisu hteli da cuju,kao ni danas,to je vec drugi problem!
P.S.Niko nije podneo vecu zrtvu od SPOa!
 
SLIKE U TAJNOJ SOBI

Jedan od veoma misterioznih i kratkih delova u knjizi je onaj u kojem kratko opisujete kako ste krajem devedesetih išli u posetu Moskvi kod tadašnjeg ministra diplomatije Ivanova. On vas je, navodite, uveo u neku tajnu sobu u kojoj ste videli neke slike, ali niste napisali nijedan detalj više.

- Ne mogu da kažem ništa više od napisanog, dao sam reč.

Možete bar o čemu su bile slike, o budućnosti sveta, Srbije?

I sveta i Srbije.

Pa je li dobro po nas?

Aman, dao sam tvrdu reč. Pokazano mi je nešto što se pokazuje izuzetno malom broju ljudi, prikazano je mnogo slika koje su munjevito proletale, bilo je i mapa i drugih stvari...

Ipak, da li nam se dobro piše?

Do te projekcije budućnosti koja bi bila dobra za nas ne može se stići sadašnjom politikom u Srbiji.

"Ima mnogo lipih stvari.....ma ne mogu rec`..." :):):)
Kakav je to lik, neverovatno. Proletale mu slike !!! Eeee, fenomenalno...i na kraju rezime (da prevedem) : "Sadasnja vlast ne moze da donese dobro Srbiji ali ako se izabere neko drugi ...recimo...recimo...evo, mogu i ja..." :):):)
 
I OVI SU POD MEDIJSKOM BLOKADOM,ALI OVOGA PUTA ONAKO,DEMOKRATSKI!
Beogradski Sindikat
Govedina

Svako jutro isti *****, kada otvorim novine,
Dorucak mi presedne ko da hrsam pomije,
Od tolike baronije, trange-frange ekonomije,
Sve te silne promene svode se na obmane,
Uzimala-davala, na pljugama spavala,
Zbog akciznih slicica ubistva zataskavala,
I dripaca navala, na suvarak alava
Raspodela stanova po kongresnim salama,
A grad mirise na cevape i kobasice,
Audi se kupuje iz kasice prasice,
Sta ste vi lasice? A mi slikari naivci?
Opici se basket da bi ispali gotivci,,
To je isto marketing ko OTADZBINO VOLIM TE
Tri sekunde u reketu... Ministre, molim te!
Znam te jos od skolice kad kupio si forice,
A sada si na konju. Zaduzen za plocice,
Najobicnija boranija, sto mnogo me ne zanima,
Ajmo sada paljba! Da bih bljunuo po glavnima,
Sto rukovode kanalima oslobodjenim carina,
Firmama za izvoz oruzja i malina,
Aferama, skandalima sa bivsim generalima,
Veselim bankarima s elektricnim gitarama,
Sto valjaju sve: PTT, cementare...
A bog te pita gde su sve te pare nestale!!!

Menjam kanal, skupstina, talasika, komusina,
Nosata orlusina me udara po usima,
Narkomane, pusi ga! Znam te jos od mitinga,
Odelo si promenio al ista si ti bitanga,
Divi onog kiklopa, svakoj reci pritoka,
Zajaho BG pa pobego iz istoga,
Geje nova replika, eto laznog cetnika,
Ko je jaho popa? Galami sa tepiha,
Nastala polemika o pravima pedera,
U prvom planu dnevnika Zaretova perika,
Opusteno, trenerka sa flekama od cvaraka,
Na vesalici visi odelo... soma maraka,
Nema premijera, znaci brifing je kod Caneta,
Iz privatnog fluhcojga mase nam iz slafroka,
[A sada vesti dana...] Divim stigo nam Solana,
U ustima Havana, medju nogama Svilana,
Vamo viski za ortaka! Vice kozna jasa,
I promoterke za novi sajt moga ministarstva,
U skupstinskoj kafani, mrtav pijan Sami,
Tesi ga budala sto na Pinku svira klavir,
Ma olomi table, baki! Alavera Kavasaki,
Dvesta na sat, s Bastovanom pozadi,
A srpski Nostradamus, poznatiji ko Labus,
Predvidja jos pet dina sviranja u falus!?

Na Dvaespetom sedim zagledan u Dunav,
I pitam se sada ko nam sada kroji novi ustav,
Pitam se zasto nam je predcednik mutav
I sta li Milo mulja... ***** ga u usta!
Dal u pitanju je sverc banana ili pljuga,
Dal je prevozno sredstvo avion ili pruga,
Dal se roba placa kesom il prebijanjem duga,
Dal su partner zabari il plemena s juga,
A vlada bela kuga, sve je manje Srba,
Sestro, da bi rodila trebaju ti muda,
Da se odreknes svega i da radis kao konj,
Ili obraz kao djon pa da vacaris fond,
Da pricas suplje price, vodis duple knjige,
U drustvu kulturne elite sa osmehom gnjide,
Sto na poslovnoj veceri lazira ko keceri,
Da se foliras ko Englez, kad dodju neki strendzeri,
Da se odreknes Guce, kajmaka i radze,
A tolerises Hrvate, Borku, gej parade,
Ma, ***** Levijeve dokumentarce,
Nije me sramota sto poreklom sam odavde.



Dzukacki sindikat! Repovi sa Kosova!
Nova govedina! Crna Gora, Vojvodina...
 
Optužio je DSS, DS i Građanski savez Srbije da su 1997. godine "izdali" tadašnju opozicionu koaliciju "Zajedno".

"Da su tada poštovali koalicioni sporazum, umesto što su bojkotovali izbore na jesen 1997. godine, Srbija bi dobila demokratsku parlamentarnu većinu, demokratsku vladu i demokratskog predsednika", naveo je Drašković.

Dodao je da su DSS, DS i GSS prekršili koalicioni sporazum jer nisu želeli da pristanu da Drašković postane predsednik Srbije.

"Srbiji želim svaku sreću na putu na kojem ćorav vodi sakatog", rekao je Drašković.

http://www.pressonline.co.yu/vest.jsp?id=22183

E, bas dobro da on izgleda ima druge planove i da nece ostati u Srbiji...:)
 
Decko,jos 91' je predvideo sankcije,rat,raspad drzave,bombardovanje,izbeglice,rekao je u koliko se ne prihvati Z4 da ce Krajina pripasti hrvatima,99 je rekao da ce se stvari na Kosovu zavrsiti kako su se zavrsile...On je bio vidovit pre bitke,za razliku od....a to sto ga nisu slusali,e to vec nije njegov problem!To je sada problem Srbije,onih sto su dosli sa kesama u rukama,onih sto su ostali bez domova,dece....
 
Svasta je on govorio od kada ga je vetar naneo ovamo. Da je nekim slucajem bilo drugacije, sad bi ponosno govorio "jesam li rekao da cu odseci svaku ruku koja podigne siptarsku zastavu, a, jesam li vam rekao".
Tako da je sve to landara pisore...
Mislim da je i bila tema a i dzabe price kada neko ima samo jednog idola. Ovo shvati bez uvrede, cenim ja ljude koji veruju ( ma koliko to po mom misljenju bilo pogresno) ali koja je svrha? Opala prodaja knjige? Treba da glasamo za spo?
 
MA shvatam ja tebe,i tvoju "POTREBU":lol:....A sto se prodaje tice,pogledaj malo bolje taj link koji si postavio,pa ces videti da je za 7 dana prodato vise od 30.000 primeraka!
Dzaba Seselju da pise,kada ga tvoji ne citaju....jer su nepismeni!:lol:
 
... Nikada kao sada mali i običan čovek nije bio ovoliko neprimećen i odbačen od države, nikada u Srbiji nije postojala ovolika provalija između obesnih na jednoj i nemoćnih na drugoj strani. Ovoliki stepen pljačke, grabeži kriminala nije postojao ni u vreme Slobodana Miloševića...

Ovi danas preduzeća i kompanije Srbije dobijaju kockanjem izvlačeći cedulje iz šešira, a o tome ćute njihovi mediji i demokratska propaganda. Srbija je danas zemlja bez strateških vizija i putokaza, zemlja u kojoj se kriju mnoge istine, kao i ona o Kosovu. Voleo bih da nisam u pravu, ali epilog kosovske priče biće mnogo drugačiji od ovog koji nam se predstavlja.
Охо-хо. Слоба "убија Вука", више пута, а овај га овако квалификује у односу на данашње властодршце. :lol::lol::lol:

Морам да изразим задовољство на ову изјаву. :lol:

И што би се рекло : господо "демократе" ви и нисте толико демократе колико сте, заправо, лопине ... :wink:
 
А умало да кажем :" Ево опет, колега Одговор0, гњави с Вуком ...". Чак умало не прочитах цео текст.

А и оно с Ђинђићем ... пијетет, нисам хтео све да кажем, издали су ме ...

Изногуда на све стране :lol: , много их је који би да су калиф уместо калифа ... :lol:
 
"Moji" su svi dobro, hvala na pitanju, i na tvoju veliku radost, svi clanovi moje porodice znaju da citaju, samo ne gube vreme ni na jednog ni na drugog kuma ;) Ja sam kao mali voleo mnogo knjigu i najvise sam voleo sf pa sam tada i procitao rane radove gospodina Vange.
Ali evo, diskusije radi, koliko je ozbiljno pisanje nekoga ciji se romani prodaju uz dnevne novine? Ranije je bar bilo potrebno da otkrijes knjizaru, pa malo da se zadivis kako nesto tako lepo postoji, pa ondak kupis knjigu.
Da sam na njegovom mestu (a srecan sam sto nisam) ne bih se ponizavao toliko da mi remek-delo sa "svim istinama sveta" prodaju zajedno sa Skandalom i slicnim casopisima.
Sto se tice stiva njegovog kuma, pokusao sam da citam par stvari ali je za moj ukus dosta suvoparno i jednolicno pisano.
 
Svašta je on govorio od kada ga je vetar naneo ovamo. Da je nekim slučajem bilo drugačije, sad bi ponosno govorio "jesam li rekao da ću odseći svaku ruku koja podigne šiptarsku zastavu, a, jesam li vam rekao".
Tako da je sve to landara pišore...

haha.gif
 
Decko za tvoju informaciju,u Srbiji se ooooodavno knjige prodaju na trafikama!Cak se i Dostojevski prodavao,ali tada su komentari bili mnoooogo drugaciji od tvojih.Ako Vas radikale jos nisu obavestili,sada je 21.vek,2007 godina!Danas se "podilazi" kupcu!Danas se proizvodi nude potencijalnim kupcima cak i na kucnim pragovima....
Voleo bi ti da si na njegovom mestu,a ne da sedis za komijuterom i kuckas svoje baljezgarije!
Citao si ti VANGU,ali BABA VANGU!
 
Ako postoje "mozdani beskicmenjaci sa kameleonskim osobinama'' zapazanja u ulozi prihvatanja "igara sopstvenog zrtvovanja" po meri gazde.............onda je naziv knjige adekvatan uz dodatak "Meta sopstvene idejno tudje narudzbe ili samoga sebe".........................................uz jos jedan pridodatak "ali da hodam i dalje"......................;)
 

Back
Top