Tehnike voznje

Garwor

Poznat
Poruka
7.173
Ajd da probamo da pokrenemo neku korisnu temu za sve. Ko zna nesto korisno, bilo da se tice brze voznje, bezbednosti, cuvanja kola, ustede goriva, neka napise, naravno recite i lose stvari koje treba izbegavati. Tipa: ne voziti na visokim obrtajima dok motor ne dodje na radnu temperaturu, voziti u sto vecem stepenu prenosa i sa propisno naduvanim gumama za ustedu goriva, u rezimu maksimalnog obrtnog momenta za sto bolji odziv na gas i brze i sigurnije preticanje, za glatko prebacivanje iz nize u visu brzinu malo pustiti gas pre saltanja, a sa medjugasom za saltanje iz vise u nizu. Napomenuo bi jos jednu bitnu stvar, gotovo svakodnevno vidjam lancane sudare na gazeli, iako su male brzine, ljudi opet ne paze, ja uvek drzim odstojanje kad idem preko mosta, pa nek se i ubaci neko, i uvek bezim malo u stranu da mogu da vidim par vozila ispred sebe.
 
Sto se tice misljenja nekih ljudi ja spadam u dosadnu vrstu vozaca a opet sto se tice nekih u veoma dobrog ( tu spadaju i moji instruktori iz auto - skole ). Za mene kvalitetna voznja je voznja bez cimanja, naglih ubrzanja, naglih kocenja, podbijanja uz sam branik auta koji je ispred mene, voznja sa pravovremenim i glatkim menjanjem brzina, mekim i neprimetnim radom kvacila, bez naglih skretanja itd. sto znaci - udobna voznja obzirom da vozim i udoban auto, takva mu je namena. Nikad presporo ali nikad ni prebrzo ( osim u nekim momentima ). Brzina izmedju 80 i 90 km\h se pokazala najoptimalnijom sto se tice potrosnje i samog rada motora kao i voznje na nasim putevima. Ipak, valja ponekad malo izduvati svaki motor a ja ipak kada sam sam volim planinske krivine. Druga je prica kada vozim malo temperamentniji auto a sasvim peta kamion.
Drzim odstojanje i preticanje vrsim samo kada sam stvarno siguran da cu ga izvesti bez problema. Rizik se moze stvarno svesti na minimum i mislim da situacije u kojima je covek nemocan su stvarno retke.
 
Sto se tice saltanja pri preticanju: Sto niza brzina to manja potreba za saltanjem u nizu. Npr., ako sam u trecoj i vozim na oko 2500 o\min imacu dovoljno snage da krenem preticanje bez bacanja u drugu. Kao sam ipak u trecoj brzini ali na oko 1800 - 1500 o\min onda prebacivanje u nizu je potrebno ( mada i problematicno jer sam malo brz za drugu pa moram nabiti obrtaje ali kratko pa opet ide treca ). Iz druge u prvu skoro da nema potrebe prebacivati osim ako je vozilo stalo ( ili skoro stalo ). Sto niza brzina to su preveliki obrtaji kriticniji. U prvoj se nikad ne "navijaju" obrtaji, druga takodje a vec treca moze da se izvlaci lepo. Peta brzina trpi gas do daske bez problema. Kako rekoh, pravovremeno menjanje brzina, tacno saltanje i dobro odmeren gas.
 
Sto se tice tih sto se uvaljuju u prostor izmedju mene i auta ispred: U zadnje vreme sam postao bezobrazan prema njima i kad vidim sta namerava cesto dajem gas i ne dozvoljavam mu da mi se uvali pa se on lepo vrati na svoje mesto. Naravno, ako sam siguran da ga necu ostaviti u nezgodnoj situaciji posto imaju obicaj da to rade kada im u susret ide vozilo ili kada smo pred krivinom.
 
Sto se tice tih sto se uvaljuju u prostor izmedju mene i auta ispred: U zadnje vreme sam postao bezobrazan prema njima i kad vidim sta namerava cesto dajem gas i ne dozvoljavam mu da mi se uvali pa se on lepo vrati na svoje mesto. Naravno, ako sam siguran da ga necu ostaviti u nezgodnoj situaciji posto imaju obicaj da to rade kada im u susret ide vozilo ili kada smo pred krivinom.

А ја оваквима станем па ''поздравим'' целу фамилију... друже, ако те неко претиче ти прво не смеш повећавати брзину, а друго шта је беше било са оним растојањем од минимум 15м између возила? Мени је 15м и више него довољно да се ''увалим'', а да притом не угрозим ни себе ни оног кога претичем ни оног ко долази у сусрет. Убићеш тако некога :|

 
А што се конкретно тее тиче... па овако...

главна ствар је пратити КОМПЛЕТНУ ситуацију ОКО себе... шта се дешава, ко шта ради, ко кога обилази, мимоилази и претиче... дакле акценат је на безбедности у саобраћају... нпр гледам моје ортаке који се по БГу залећу на црвено на семафору па коче као суманути када сконтају да је црвено или не виде да ауто испред аута иза кога возе, стоји па додају гас уместо да коче сличне ствари. Све друго је мени лично у другој групи приоритета. Овој првој групи припада још техничка исправност возила тј конкретно кочница, волана и гума, а и свега осталог.

Другој групи приоритета припада уштеда горива, мање хабање мотора итд и то сви знамо како се ради... обртаји до 2500-3000, лагана и умерена вожња без наглих кочења или убрзавања итд.

Оно што људи посебно истичу код моје вожње је да иако возим оштрије и брже да је та вожња ипак (колико-толико) удобна и пријатна у смислу да нема наглих цимања промена правца и сличних ствари, а наравно главне замерке су брзина и ''истеривање правде'' коју често практикујем и то најчешће када ми неко не уступи првенство пролаза па га ''затворим'' да би ме пустио или га испрепадам најкаснијим кочењем како би сконтао да је погрешио... и тако... :)
 
А ја оваквима станем па ''поздравим'' целу фамилију... друже, ако те неко претиче ти прво не смеш повећавати брзину, а друго шта је беше било са оним растојањем од минимум 15м између возила? Мени је 15м и више него довољно да се ''увалим'', а да притом не угрозим ни себе ни оног кога претичем ни оног ко долази у сусрет. Убићеш тако некога :|


Ja kojima stanu da mi pozdrave familiju lwpo izadjem iz auta i objasnim sta im nije jasno na razne nacine. Znam da nije po propisu ali nije ni po propisu uvaljivanje tj. smanjivanje bezbedne udaljenosti na nedozvoljen nacin - ugrozavanje drugih ucesnika u saobracaju posebno ako u susret ide drugo vozilo ili je krivina u pitanju. Tebi je dovoljno 15 metara da se uvalis odnossno bitno umanjis dozvoljenih 15 metara ( koliko je uopste dozvoljen razmak izmedju vozila? ). Zbog cega se uopste uvaljujes ljudima koji odrzavaju svoju bezbednu udaljenost od drugih ispred sebe?

Kratko - takvim likovima na putu ne dozvoljavam zajebavanje kad god mogu i u svakoj mogucoj prilici.
 
Kad ga vidis u retrovizoru da je na oko 40 - 50 cm iza tebe znaj da ce uleteti u prostor izmedju tebe i onog ispred tebe makar bio i 5 - 6 metara i da ce poceti da koci ( najcesce " kochka " blicajuci stopovima ) primoravajuci i tebe da kocis. Naravno, ja ne dodajem gas kada je on vec u suprotnoj traci, uporedo sa mnom nego kada vidim sta smera. Lepo dodam gas i po punim " rupu " pa neka krene da pretice kao covek, kada bude imao prave uslove za to.
 
Podrzavam Kinga... nerviraju me bezobrazni samozivi vozaci koji misle da se njima najvise zuri i njihovo vreme je najvaznije. Ma batali... ILI kada vidim da stojimo na semaforu paralelno (Pogotovo volim kada je pored mene neki klinja u Golfu TDI) a u njegovoj traci 50m napred stoji parkirano vozilo, 100% znam da ce pokusati da mi se uvali. Tu nema pustanja. ALI... ako me pogleda i ljudski signalizira da bi zeleo da ga pustim, onda uvek pustam. Na bezobrazno ne dam, dokle god mogu da se odbranim :)

Druga stvar... koja se kod mene u praksi pokazala jako korisnom. Kada onaj ispred tebe naglo koci, pre u momentu kada "lezem" na kocnicu redovno bacim pogled u retrovizor da shvatim da li i onaj iza prati radnju... bas da bih izbegao zakucavanje odpozadi.
 
Ja kojima stanu da mi pozdrave familiju lwpo izadjem iz auta i objasnim sta im nije jasno na razne nacine. Znam da nije po propisu ali nije ni po propisu uvaljivanje tj. smanjivanje bezbedne udaljenosti na nedozvoljen nacin - ugrozavanje drugih ucesnika u saobracaju posebno ako u susret ide drugo vozilo ili je krivina u pitanju. Tebi je dovoljno 15 metara da se uvalis odnossno bitno umanjis dozvoljenih 15 metara ( koliko je uopste dozvoljen razmak izmedju vozila? ). Zbog cega se uopste uvaljujes ljudima koji odrzavaju svoju bezbednu udaljenost od drugih ispred sebe?

Kratko - takvim likovima na putu ne dozvoljavam zajebavanje kad god mogu i u svakoj mogucoj prilici.

Podrzavam Kinga... nerviraju me bezobrazni samozivi vozaci koji misle da se njima najvise zuri i njihovo vreme je najvaznije. Ma batali... ILI kada vidim da stojimo na semaforu paralelno (Pogotovo volim kada je pored mene neki klinja u Golfu TDI) a u njegovoj traci 50m napred stoji parkirano vozilo, 100% znam da ce pokusati da mi se uvali. Tu nema pustanja. ALI... ako me pogleda i ljudski signalizira da bi zeleo da ga pustim, onda uvek pustam. Na bezobrazno ne dam, dokle god mogu da se odbranim :)

Druga stvar... koja se kod mene u praksi pokazala jako korisnom. Kada onaj ispred tebe naglo koci, pre u momentu kada "lezem" na kocnicu redovno bacim pogled u retrovizor da shvatim da li i onaj iza prati radnju... bas da bih izbegao zakucavanje odpozadi.

Момци, 'ајде ви мени сада објасните како вас неко ''сме'' да обиђе, а да га ви не сјебете? Имајте у виду одредбу закона која се односи на обавезно - прописно растојање између возила и ону одредбу у којој је забрањено претицање колоне возила, па ми објасните како ја нпр на правцу где је испрекидана линија и дозвољено претицање (или било где друго) да вас обиђем, ако се испред вас налази још једно возило, а да ме ви не стерате с пута?
 
Niko ne govori o normalnom obilazenju kada se steknu uslovi za to nego o bezobrazluku. Bezbedna udaljenost je tu zato sto je vozac ostavio da bi pravovremeno reagovao a ne da bi ljudi imali mesto kad im je frka u preticanju. Uletanjem ispred drugog auta se grubo krsi pravilo bezbedne udaljenosti, dovodi se neko drugi u rizicnu situaciju ( mozda mu slabije koci auto, mozda ima slabije reflekse, mozda mu gume losije leze, mozda je pospan i umoran itd. ). Kada je kolona u pitanju ako se krece propisanom brzinom opet je preticanje zabranjeno ma koliko se svi vukli 60 km\h. Jednostavno se ceka da u preticanju tvorca kolone dodje tvoj red.
Znaci, pretice se kolona, uvaljuje se ljudima kad god je to moguce i krivac je onaj koji svoju distancu od drugog vozila ispred sebe cuva.
Podjite prema Zlatiboru i nagledacete se cirkusa. Ne morate gledati tablice, 90 % su BG.
 
ALI... ako me pogleda i ljudski signalizira da bi zeleo da ga pustim, onda uvek pustam. Na bezobrazno ne dam, dokle god mogu da se odbranim :)

Druga stvar... koja se kod mene u praksi pokazala jako korisnom. Kada onaj ispred tebe naglo koci, pre u momentu kada "lezem" na kocnicu redovno bacim pogled u retrovizor da shvatim da li i onaj iza prati radnju... bas da bih izbegao zakucavanje odpozadi.

Naravno, kad god je moguce propustam ljude koji pokusavaju da se ukljuce na normalan nacin. Kad god neko brzi pokusava da me pretekne na cistini ja se sklonim malo u desnu stranu ( ako je tesan put ) ili ako na raskrsnici bez semafora stojim u koloni a neko iz bocne ulice stoji pokusavajuci beznadezno da se ukljuci ja ga propustim. Ako pokusa na kvarno - ne dam ( taksistima obavezno ).
 
Niko ne govori o normalnom obilazenju kada se steknu uslovi za to nego o bezobrazluku. Bezbedna udaljenost je tu zato sto je vozac ostavio da bi pravovremeno reagovao a ne da bi ljudi imali mesto kad im je frka u preticanju. Uletanjem ispred drugog auta se grubo krsi pravilo bezbedne udaljenosti, dovodi se neko drugi u rizicnu situaciju ( mozda mu slabije koci auto, mozda ima slabije reflekse, mozda mu gume losije leze, mozda je pospan i umoran itd. ). Kada je kolona u pitanju ako se krece propisanom brzinom opet je preticanje zabranjeno ma koliko se svi vukli 60 km\h. Jednostavno se ceka da u preticanju tvorca kolone dodje tvoj red.
Znaci, pretice se kolona, uvaljuje se ljudima kad god je to moguce i krivac je onaj koji svoju distancu od drugog vozila ispred sebe cuva.
Podjite prema Zlatiboru i nagledacete se cirkusa. Ne morate gledati tablice, 90 % su BG.
Па ако држиш одстојање и видиш да те неко обилази логично је да очекујеш да ће ући испред тебе и одмах правиш ново одстојање од њега зар не? Даље, ако нпр иде 5-6-7-8 аутомобила један иза другог и нико нема намеру да обилази зашто је онда забрањено претицати их једног по једног и зашто треба чекати оног иза творца колоне да започне обилажење ако он нема намеру да претиче? Ако ја имам услове да претекнем оног испред мене и ако он није започео претицање уопште не видим ни законску ни моралну препреку да то не учиним нити видим разлог да ми он то не дозволи својим бахатим понашањем :?
 
Pustite te svadje da li neko pusta na semaforu a neko ne i dal bi trebalo, i da su taksisti kvarni...
Aj recimo, vozim na 10m iza kamiona, desna je blaga krivina, u repu mi golf tdi i namesta se da pretice a vidim da ide neko iz suprotnog smera a mislim da golf ne vidi cim oce da pretice, kako da ga sprecim/upozorim a da bude bezbedno?
 
Па ако држиш одстојање и видиш да те неко обилази логично је да очекујеш да ће ући испред тебе и одмах правиш ново одстојање од њега зар не? Даље, ако нпр иде 5-6-7-8 аутомобила један иза другог и нико нема намеру да обилази зашто је онда забрањено претицати их једног по једног и зашто треба чекати оног иза творца колоне да започне обилажење ако он нема намеру да претиче? Ако ја имам услове да претекнем оног испред мене и ако он није започео претицање уопште не видим ни законску ни моралну препреку да то не учиним нити видим разлог да ми он то не дозволи својим бахатим понашањем :?

Sad, postoje razne situacije, moze se komentarisati danima. Da budem jasniji:Rastojanje izmedju vozila je svetinja i vozac je odrzava zbog stvari koje sam napomenuo a ne da bi neko okretan i zustar imao gde da uleti. Mnogo se apelovalo zadnjih godina na odrzavanje veceg odstojanja jer je mnogo udesa bas zbog nepostovanja propisne udaljenosti se dogodilo i sad svaka rasprava ovim postaje besmislena. Ja moje odstojanje cuvam iz znanih razloga i ne dozvoljavam da ga iko zloupotrebljava - branim ga na jedini moguci nacin. Koliko samo ljudi zimi koristi letenje gume, koliko samo njih ima lose kocnice da ne nabrajam. Najbolje je da pitas nekog saobracajnog strucnjaka o svemu ovome pa neka ti on da misljenje. Tema je o sasvim drugim stvarima, ne kvarimo je.
 
Garwore,zanimljivo pitanje...
Recimo das levi migavac i sasvim malo krenes levo prema liniji [pod uslovom da ovaj iza ne ide prebrzo i da nije poceo da pretice] i vozis tako dok ne prodje taj koji dolazi u susret.
Ili blicaj stopovima i napravi mu mesta za svaki slucaj
 
Polako nam se priblizava zima,pa nije lose napisati par saveta,prvenstveno pocetnicima,o voznji u zimskim uslovima.
Oni koji prvi put voze automobile sa zadnjim pogonom kao npr.Omegu,BMW,Ladu i slicne ringispile moraju biti posebno pazljivi

-Kretanje sa sto manjim gasom
-Ne skretati dok kocite,jer ce auto da nastavi pravo,kocite pre krivine/raskrsnice
-Ne kociti naglo,drzati rastojanje i koristiti motor kao kocnicu a noznu samo kad se zaustavljate
-imati ispravnu rucnu kocnicu,u slucaju potrebe za naglim zaokretom,
-na nizbrdici,tacnije pre nje,prebaciti u nizi stepen ranije nego obicno i sasvim lagano kocitie da ne bi doslo do proklizavanja a ukoliko dodje pustiti kocnicu dok se auto ne ispravi pa nastaviti,sve to bez panicenja [tako bar ja radim]
-prilikom zanosenja auta,volan okrecete u smeru zanosenja/zadnjeg dela vozila
-ne parkirajte/zaustavljajte na uzbrdici,preko ivice puta jer necete moci da krenete
-izbegavajte nagle promene pravca i preticanja
-najopasnije je kada je temperatura izmedju 0-5C jer tada nije odledjen put na svim mestima,narocito krivinama pa dolazi do opustanja
-odstojanje izmedju vozila treba da bude vece u klizavim/zimskim uslovima,po nekim istrazivanjima cak i do tri puta

Upozorenje za sve koji imaju ABS da se ne opustaju jer po ledu vozila sa ABS-om imaju duzi zaustavni put
B92-Automobili
Po pljusku ili snegu, ABS produžava zaustavni put. U ovim uslovima blokirani se točkovi ukopavaju, i brže zaustavljaju vozilo od onih koji se okreću. Sa najvećom razlikom ABS gubi na ledu, gde se točkovi veoma lako blokiraju, te se zaustavni put značajno produžava.

Ilustracije radi, evo i podataka objavljenih u finskom automagazinu Tekniikan Maailma na koje se poziva Wikipedia.

Zaustavni put sa 80 km/h:

Suv kolovoz - bez ABS-a 45 m/sa ABS-om 32 m;

Sneg - bez ABS-a 53 m/sa ABS-om 64 m;

Led - bez ABS-a 255 m/sa ABS-om 404 m.!!
 
Lepo sam ja sve to preziveo prve godine kada sam kupio Omegu. Jos da dodam - uvek imati lance i asovcic u gepeku kao i obavezne zimske gume.. Zadnji pogon je stvarno gadna stvar u ovakvim uslovima, neki cak stavljaju teret u gepek. Dobri su ti saveti.
 
Sto se tice saltanja pri preticanju: Sto niza brzina to manja potreba za saltanjem u nizu. Npr., ako sam u trecoj i vozim na oko 2500 o\min imacu dovoljno snage da krenem preticanje bez bacanja u drugu. Kao sam ipak u trecoj brzini ali na oko 1800 - 1500 o\min onda prebacivanje u nizu je potrebno ( mada i problematicno jer sam malo brz za drugu pa moram nabiti obrtaje ali kratko pa opet ide treca ). Iz druge u prvu skoro da nema potrebe prebacivati osim ako je vozilo stalo ( ili skoro stalo ). Sto niza brzina to su preveliki obrtaji kriticniji. U prvoj se nikad ne "navijaju" obrtaji, druga takodje a vec treca moze da se izvlaci lepo. Peta brzina trpi gas do daske bez problema. Kako rekoh, pravovremeno menjanje brzina, tacno saltanje i dobro odmeren gas.

ne razumijem zasto kriticni...i kako da trecom navlacim kad treca ide do 130...po gradu samo drugom mogu navuci...a i ne dajem jak gas odmah vec ga napunim do 3500-4000 obrtaja pa ga onda stisnem do 6500...u principu nikad ne saltam ispod 3000 obrtaja..i svaku brzinu udaram do 6000...
 
a da...ja vozim japanska vozila pa im ne smetaju obrtaju...ova ostala mi se stalno usmrde kad ih ispucavam...italijanska isto fino ispucavaju(cak i bolje od 4000-6000 obrtaja) ali se isto znaju usmrditi...dok tojote i honde linearno povlache
 
ne razumijem zasto kriticni...i kako da trecom navlacim kad treca ide do 130...po gradu samo drugom mogu navuci...a i ne dajem jak gas odmah vec ga napunim do 3500-4000 obrtaja pa ga onda stisnem do 6500...u principu nikad ne saltam ispod 3000 obrtaja..i svaku brzinu udaram do 6000...

Rekoh vec gore da trecoj ne smeta da se navije, idem i ja do 5000 i vise kad treba ali samo na izvlacenje, da se ne drzi dugo. Saltas na 3000, izvlacis do 6500.... Zasto bih uopste trecom isao do 130? Ti si izgleda pomesao kockice, voleo bi ferarija a vozis japanca ( ili ne znas da vozis )
 
a da...ja vozim japanska vozila pa im ne smetaju obrtaju...ova ostala mi se stalno usmrde kad ih ispucavam...italijanska isto fino ispucavaju(cak i bolje od 4000-6000 obrtaja) ali se isto znaju usmrditi...dok tojote i honde linearno povlache

Japanci su upravo najosetljivi na obrtaje, mislim na preterane. Moras ih stalno cuvati od crvenog polja a od tih " ispucavanja " traju ne bas dugo, kao i Italijanska kola. Evropljani su izmislili gas do daske pa cak i mnogi motocikli nemaju crveno polje u obrtomeru. 3. do daske, 4 i 5 koliko god mozes.
 
Rekoh vec gore da trecoj ne smeta da se navije, idem i ja do 5000 i vise kad treba ali samo na izvlacenje, da se ne drzi dugo. Saltas na 3000, izvlacis do 6500.... Zasto bih uopste trecom isao do 130? Ti si izgleda pomesao kockice, voleo bi ferarija a vozis japanca ( ili ne znas da vozis )

ja ne saltam na 3000...zato sto je okretni moment na 4000:)
 

Back
Top