Desetogodišnjica

Reg

Elita
Poruka
24.712
Spomen ploča Dušanu Jovanoviću

Desetogodišnjica ubistva romskog dečaka Dušana Jovanovića
Otkrivanjem spomen ploče u centru Beograda danas će biti obeležena desetogodišnjica ubistva romskog dečaka Dušana Jovanovića. Spomen ploču će otkriti predsednik Srbije Boris Tadić u Beogradskoj 33 na mestu gde je Jovanović stradao 18. oktobra 1997. godine.


Njega su 18. oktobra 1997. godine u strogom centru grada u Beogradskoj 33.do smrti pretukli pripadnici ultradesničarskog pokreta skihendsi, tada maloletnici Milan Čujić (1980) i Ištvan Fendrik (1980) iz Zemuna. Marta 1998. godine, presudom Okružnog suda u Beogradu, oni su osuđeni na po deset godina maloletničkog zatvora i upućeni na izdržavanje kazne u Kazneno popravnom zavodu (KPZ) za maloletnike u Valjevu.
Kako je agenciji Beta danas potvrđeno u Zavodu, njima je prvobitno izrečena kazna maloletničkog zatvora najpre umanjena za po 18 meseci po osnovu amnestije, pa su oni na slobodu, umesto 19. oktobra 2007, trebalo da budu pušteni 19. aprila 2006. godine.
Posebnim rešenjem Okružnog suda u Beogradu kazna im je dodatno umanjena, pa je Fendrik uslovno pušten na slobodu 1. aprila 2004, dok je Ćujić uslovno oslobođen 30. aprila 2004. godine. Rešenje o uslovnom otpustu doneto je posle njihove molbe, u skladu sa odredbama Zakona o krivičnom postupku (ZKP) Srbije, uz saglasnost okružnog javnog tužioca u Beogradu. Pri donošenju takvog rešenja, rečeno je danas Beti u valjevskom KPZ-u, u ozbir je uzeto "njihovo kajanje i dobro vladanje tokom izdržavanja kazne".
Desetogodišnjicu ubistva Dušana Jovanovića obeležiće posebno porodica, romska udruženja i Unija Roma



Ja sam zgrožena odlukama sudova, a vi?
 
Vidi se da nacionalne manjine imaju duple standarde u svemu pa čak i kada naprave svirepo ubisto, ta dvojica su nesrpske nacionalnosti, jedan je hrvat , a drugi madjar, pa sam mogao i pretpostaviti zašto ih je tadić i koštunjičavi oslobodio, e da je bio srbin ubica, onda bi dobio ne deset , već posle isteka deset još 7-8 godina preko kao dokaz da će tako proći svaki srbin koji počini slično delo prema ostaloj manjini! Meni je žao ovog roma, ipak treba imati jednaka prava za sve ljude u srbiji, a ne dupli aršini! Još jednom se pokazala nasa dosmanlijska braća kako treba postupati prema kome!
 
Ako kazem menjati zakon onda mislim uvek na poostravanje kazni, ukoliko si protiv toga, onda stvarno imas problem ali ne sa mnom.
Drugo, ovo je javni forum a ne privatna prcija. Kada ti budes odredjivala ko ce i kada i sta da pise , mene nece biti ovde. Do tada, izvoli koristi ignore ako ti smetam.
 
То све јесте језиво, и за згражање.

Али, доиста, једино решење је промена закона. (Више закона).

Јер, слично је и с другим оваквим случајевима.

Убице и насилници бивају пуштани пре времена, па онда опет направе исто. :evil:

(А да не говоримо, овде, што су то још и "скинхедси" :twisted:. )
 
Ako kazem menjati zakon onda mislim uvek na poostravanje kazni, ukoliko si protiv toga, onda stvarno imas problem ali ne sa mnom.
Drugo, ovo je javni forum a ne privatna prcija. Kada ti budes odredjivala ko ce i kada i sta da pise , mene nece biti ovde. Do tada, izvoli koristi ignore ako ti smetam.


Žao mi je, ali ja ne mogu da znam šta ti "misliš uvek", niti mi je namera bila da odredjujem bilo kome da li će odgovoriti na moj post ili ne, ali su pitanja bila provokativna, bar sam ih ja tako shvatila, obzirom na to da bi za ovakve slučajeve, samo umno poremećen čovek, želeo manje kazne za počinioce.

Onako kako me pitaš, tako ti i odgovaram. Ali ne kažem da ne mogu da pogrešim, mada mi se čini da u ovom slučaju nisam pogrešila.

A da bih obrazložila svoje mišljenje, samo ću dodati da su kazne za ovakva krivična dela ionako preblage, e onda još na to neki sudija, koji se vodi ne znam kakvim načelima, smanji kaznu, pa momci - ubice, još izadju ranije iz zatvora zbog dobrog vladanja :confused:, kakvu to poruku šalje "skinsima", a i ostalima koji nameravaju da se obračunavaju sa ljudima koji žive u ovoj zemlji, a nisu Srbi?

Zaista se zgražavam.
 
Ti više ne moraš da se trudiš, ideš na ignore, čisto da te obavestim, da uštediš vreme.

A šta si ti očekivao, da se bratski ljubimo? Od bratstva nema ništa, kao ni od ljubavi, eno ti ga onaj tvoj tokyo pa sa njim vodi ljubav, opn je baš nešto raspoložen za te stvari! Kad si glup niko ti nije kriv, pitanje ti je jasno postavljeno a ti se odma nešto tripuješ, ili ti to neznaš srpski pa onda šta tražiš na srpskim temama?
 
Žao mi je, ali ja ne mogu da znam šta ti "misliš uvek", niti mi je namera bila da odredjujem bilo kome da li će odgovoriti na moj post ili ne, ali su pitanja bila provokativna, bar sam ih ja tako shvatila, obzirom na to da bi za ovakve slučajeve, samo umno poremećen čovek, želeo manje kazne za počinioce.

Onako kako me pitaš, tako ti i odgovaram. Ali ne kažem da ne mogu da pogrešim, mada mi se čini da u ovom slučaju nisam pogrešila.

A da bih obrazložila svoje mišljenje, samo ću dodati da su kazne za ovakva krivična dela ionako preblage, e onda još na to neki sudija, koji se vodi ne znam kakvim načelima, smanji kaznu, pa momci - ubice, još izadju ranije iz zatvora zbog dobrog vladanja :confused:, kakvu to poruku šalje "skinsima", a i ostalima koji nameravaju da se obračunavaju sa ljudima koji žive u ovoj zemlji, a nisu Srbi?

Zaista se zgražavam.
Iskreno, mene posle ovog tvog posta pocinje da muci jedno pitanje.
Da li se ti to zalazes samo za poostravanje kazni kada su u pitanju sukobi u kojim strada neko ko nije Srbin?
Racunam, bolje da pitam nego da se ne razumemo...
 
Iskreno, mene posle ovog tvog posta pocinje da muci jedno pitanje.
Da li se ti to zalazes samo za poostravanje kazni kada su u pitanju sukobi u kojim strada neko ko nije Srbin?
Racunam, bolje da pitam nego da se ne razumemo...

definitivno, kada već meni na onaj način odgovara! A šta misliš da je nedaj bože neki hrvat iz Srbije ubijen od strane skihendsa koji je ubica srbin, e tek bi bilo i usraška B92, RTS, i ostala haška mašinerija u Srbiji, to bi bilo bestseler godine, čak bi ga možda strpali i u HAG, a onda bi ga hrvatska potraživala za ekstradiciju u njenim zatvorima zato što je njihova manjina u drugoj državi ubijena od strane dotičnog1 Ma prljave misli ima taj! Mani ga, vidiš da nisu čista posla sa njim kao i sa onim TOKYO. Ko da su kl(j)onovi!
 
Iskreno, mene posle ovog tvog posta pocinje da muci jedno pitanje.
Da li se ti to zalazes samo za poostravanje kazni kada su u pitanju sukobi u kojim strada neko ko nije Srbin?
Racunam, bolje da pitam nego da se ne razumemo...



Pa o tome se radi na ovoj temi, ako sam je jasno postavila. Ili nisam, sad više ne znam. :?Na nekoj drugoj temi ćemo pričati o ljudima koji ubiju iz osvete ili bilo kog drugog razloga.
Ovo dete (14) je ubijeno samo zato što je Rom, iliti Ciganin, ako hoćeš tako.

Moguće da je to za nekoga dovoljan razlog da ubije, za mene ne postoji razlog da dete bude ubijeno.
 
Ovo dete je ubijeno jer se naslo u pogresno vreme u blizini dve budale.
Konstruisanje teme tako da zvuci da u Srbiji ima ubistava na rasnoj osnovi je zlonamerno i tendenciozno. Sto ne znaci da nema takvih ubistava ali ima ih u svim zemljama sveta. Jer u svim zemljama ima budala spremnih da ubiju slabije od sebe.
Mesanje nekog dnevnopolitickog miljea u smrt deteta je skoro gnusnije od samog ubistva.
Ubijeno je dete.Tacka. Ubice treba kazniti.Tacka. Zakon je blag prema zlocincima. Tacka.
 
Pa o tome se radi na ovoj temi, ako sam je jasno postavila. Ili nisam, sad više ne znam. :?Na nekoj drugoj temi ćemo pričati o ljudima koji ubiju iz osvete ili bilo kog drugog razloga.
Ovo dete (14) je ubijeno samo zato što je Rom, iliti Ciganin, ako hoćeš tako.

Moguće da je to za nekoga dovoljan razlog da ubije, za mene ne postoji razlog da dete bude ubijeno.

Nije razlog da se ubije dete, ali toliko prezentovati da je ono ROM ili CIGANIN je previše, što asocira, da ako je Srbin onda to je još jedna crna hronika i ništa više! Nemoj toliko aplicirati da je žrtva neka manjina, jer time samo iritiraš ovde ljude, svakome je žao kada mlad čovek ili dete umre nasilnom smrću ili nesrećnim slučajem. Samo izgleda nisi znao da su ubice iz te grupe skihendsa Hrvat i Madjar? Kad već hoćeš tako grubu igru, obnda ajde da je vodimo!
 
Krivi su roditelji koji su vaspitali decu da se tako ponasaju .Niko od njih ne trazi da vole rome .
Nemora da ti se svidjaju moze cak da ih i mrzite ,ali nesmete da se tako ponasate ,imaju isto prava ko i mi i osnovno ljudsko pravo je na zivot .
 
Krivi su roditelji koji su vaspitali decu da se tako ponasaju .Niko od njih ne trazi da vole rome .
Nemora da ti se svidjaju moze cak da ih i mrzite ,ali nesmete da se tako ponasate ,imaju isto prava ko i mi i osnovno ljudsko pravo je na zivot .

upravo tako! Svaki izgubljeni život je izgubljen bez razlike koje vere, nacije ili boje bio! Samo što to neki zloupotrebljavaju, najviše kad se radi o Srbima! To nam je najviše krivo, a nepriznaju svoje greške!
 
U Srbiji su zakoni sasvim solidni, ali su sudovi u njihovoj primeni blagi. Za svako krivično delo postoji određeni raspon. Sada što se sve kazne daju u rasponu od minimuma do recimo polovine maksimuma, nije do zakona već sudske prakse.
Nešto će se morati menjati, ili pomeranje zakonskog minimuma ili drugačiji pristup sudova pri odmeravanju krivičnih sankcija.
Što se tiče njihovog puštanja pre isteka zatvorske kazne...morate imati na umu da su krivično delo učinili kao maloletna lica, da se na njih primenjuju odredbe o maloletnicima, da su veštačeni od strane neuropsihijatra kao emocijonalno nezrele osobe nesvesne svojih postupaka i posledica istih i da ne nabrajam dalje....onda da se u srpskom pravosuđu veruje u"drugu šansu" (ja lično ne) i time se daje gest dobre volje od strane države da počnu ispočetka...
sagledavajući ovo sve, prosto se čudim da su dobili i 10 godina, verovatno pod zgražavanjem i pritiskom javnosti.
 
Vidi se da nacionalne manjine imaju duple standarde u svemu pa čak i kada naprave svirepo ubisto, ta dvojica su nesrpske nacionalnosti, jedan je hrvat , a drugi madjar, pa sam mogao i pretpostaviti zašto ih je tadić i koštunjičavi oslobodio, e da je bio srbin ubica, onda bi dobio ne deset , već posle isteka deset još 7-8 godina preko kao dokaz da će tako proći svaki srbin koji počini slično delo prema ostaloj manjini!

Druže, ti si ozbiljno bolestan. Tebe treba izolovati nekako, ali ozbiljno.
 
S obzirom da su ubice imali 17 godina za vrijeme ubojstva,i da nije, najvjerojatnija, postojala namjera da ga ubiju...to su 2 olakotne okolnosti koje rezultiraju takvom malom kaznom,jer maloljetnik ne može dobiti više od 15 godina zatvora, bez obzira na dijelo.
A što se tiće blagih kazni, mislim da ih imamo slične,one su stvarno blage, eventualno se zna zalomiti koja od 40 godina.U Americi se dobivaju kazne doživotne ili one na 700 godina šakom i kapom.
 
gledao sam reportažu o tome na RTS-u

grozno, al eto Tadić je napravio lepu gestu otkrivanje spomen ploće koja će svakog ko prolazi tom ulicom podsjetiti da na taj grozan zločin ...

naego meni je kod tih skinheadsa nešto drugo "fascinantno" uvek napadaju slabije od sebe (često konstrukcijski slabije od sebe, ili ako se radi o starijem i jače građe onda na takvog dolaze po dva-tri skinsa), a koji su im motivi zato jer netko drukčije izgleda od njih:confused:
 
Skinsi su idioti poremecenog uma , nacisti koji tvrde da su srpske patriote.Mislim, dovoljno je posetiti hrvatski deo Stormfront foruma pa videti koliko iscasenje svesti imaju te kuakvice.Stavljati se u istu ravan sa nekim ko ima nick ''Ustasha no1'' i avatar na kojem je lobanja sa fesom i naziv SS handzar divizija dovoljno govori o njima.

Ali dobro, i hrvatski skinsi pricaju kako je u Hrvatskoj izdajnicka vlast, na djelu je antihrvastka zavjera itd., sto dokazuje da mentalne bolesti ne poznaju granice.
 
Skinheadsi su najnizi oblik postojanja. Da bilo sta znaju ne bi bili to sto su. Oni su takva vrsta jadnika koja krivi sve sto je drugacije od njih za lini zivotni neuspeh. Najveci klosari od svih. Kada god sam bila u prilici da pricam sa njima to se pokazalo visestruko tacno. Bez pravih argumenata, bez iceka smislenog uopste...
 
Istina je da mesaju patriotizam i nacizam, ali to nije i jedino sto mesaju. Uglavnom ne znaju nista sto se istorije tice a kamoli socioloskog momenta. Zajednicko je jedino previranje testosterona(agresivnost), glupost, i verovatno impotencija raznih oblika.
 

Back
Top