Pristojna konfiguracija za male pare

Molly Bloom

Zainteresovan član
Poruka
313
Pozdrav!
Vreme je da se resim ovog starog krsha i treba mi pomoc. Nisam previse zahtevan korisnik, tj. ne igram igrice i tako to, ali dosta vremena provodim pred kompom, zbog najrazlicitijih stvari, i htela bih da to ipak bude nesto ok. Gledala sam gotove konfiguracije po prodavnicama i ovo mi je zapalo za oko:

Maticna ploca: MSI ili ASUS Intel 945PL
Procesor: CPU INTEL P4 P631 3.00GHz 1MB cache
Memorija: DDR2 512MB/533
Graficka karta: NX7300-TD256MB
Zvucna karta: Sound Card On board
Modem: Modem 56K
Optika: DVD Recorder16X Dual Layer
Hard disk: HDD 160GB 7200 rpm
Tastatura: PS/2 Standard
Miš: Opticki miš + podloga
Kucište: EXTRA Midi Tower ATX 400W
Zvucnici: Speakers 120W

To sve dodje 290 eur. Mislite da je ok?
I bila bih jako zahvalna ako bi mi neko preporucio neku prodavnicu na pp.
 
MB ECS K8.AMD690GM-M2 (V1.0A) AM2 ,VGA AMD 690G CHIPSET with ATI RADEON X1250 GRAPHICS, PCI-e,Dual DDR2,2PCI,A8ch,GLAN 53.00 EUR
AMD Athlon 64 X2 4000+ Socket AM2 61.63 EUR
Apacer 1GB DDR2 800 22.80 EUR
WD Caviar 160GB WD1600AABS 7200/2MB SATA II 45.10 EUR
ASUS DVD-RW DRW-1814BL/A5/H301L/BLK/B/AS bulk 29.00 EUR
ECS N7600GT-256DX2 PCI Express/256MB DDR3/128bit/(560/1400MHz)/HDTV/VGA and DVI-I/TVout 77.00 EUR
Lucent 56K PCI Internal OEM 6.00 EUR
Zvucnici Philips SPA1300 2.1 black 23.50 EUR
Frontier Monarch MON-09-ABK BLACK 400W 23.00 EUR
Tastatura KME KB-2401 bela ps/2 4.30 EUR
Logitech S90 Optical Mouse Black PS2 OEM 6.00 EUR

Ukupno: 351,33 EUR

Ovo ti je jedno 50 evra više ali po meni je mnogo isplativija i ozbiljnija konfiguracija , od one navedene gore a nije baš toliko skuplja da se ne razmisliš i o njoj kao nekoj mogućnosti . Osim toga ja mislim da će ovde biti mnogo komentara pa bi trebala da sačekaš i još koje mišljenje .
Inače izvor je Buscomputers iz Kikinde.
 
Deluje fino, hvala na savetu, pogledacu jos malo.
Gore navedenu konfiguraciju sam pazljivo birala i sigurna sam da je to dobar izbor za moje potrebe, ali sam ogranicena znanjem iz te oblasti i bilo bi bas bezveze da ne uzmem nesto mnogo bolje za malu razliku u ceni. Iskreno, nisam uopste razmatrala AMD kao opciju, jer ne znam... A znam da je Pentium 4 sa 3 GHz bomba u odnosu na ovo sto sad imam (a ni njega ne bih jos menjala da se nije pokvario, pa me sabotira na sve moguce nacine kad god radim nesto pametno, npr. dok pisem diplomski...)
Pa eto, vidite ko vam se ukljucio u forum :oops:

Imam jos dva kratka pitanja.
1. Dual Core - kolika je i kakva tacno prednost takvih procesora u odnosu na one koji to nisu?
2. Kakve su sanse da neka integrisana zvucna kartica omogucuje slusanje na 5.1 zvucnicima?

Hvala
 
Ja recimo imam p4 d 3.00 on je ful i on je D
ti si navela .CPU INTEL P4 P631 3.00GHz 1MB cache
Nije los za rad,t.j zavisi sta hoces da radis.
Mozda mozes izabrati nesto drugacije jer ces za male pare uzeti nesto sto je prevazidjeno.
Recimo maticnu plocu uzmi neku sa p35 chipsetom ili n32.
A tu plocu sto si gledala na 945 chipsetom to je danekazem proslost(ja je imam)
Mada ako nisi previse zahtevna uzmi 945 ali recimo p5ld2 c pcbr r2.0 koja podrzava sve procesore do fsb1066 pa recimo kasnije ugradis dual core.
Memorija je malo 512.Najmanje 1024
Ja imam integrisanu zvucnu karticu i veoma sam zadovolja ona je 7.1
Procesor koji si navela stvarno neznam sta dati kazem.
Definitivno moje misljenje je ne.
Moras dodati jos malo novca dabi kad vec kupujes stvarno kupila nesto sto ces koristiti narednih 2 do 3 god.
 
I`m confused :( Nemam pojma sta znace sve te oznake.
Sad moram da preformulisem pitanje.
Predlozite mi neku kompletnu konfiguraciju koja moze da se nadje u nekoj od beogradskih prodavnica... 250-350 eur.
Ja na kompu radim sledece: pisem, surfujem, chatujem, slusam muziku, gledam filmove, igram se sa Photoshop-om i Corel-om. Ne igram igrice nikad. Ne bavim se programiranjem niti bilo cim sto je usko vezano za IT. U tom smislu, nije mi problem da uzmem nesto "prevazidjeno", samo da sljaka koliko meni treba i da bude realan odnos kvalitet-cena.
 
Evo ovo uz mogucnosti izmene
Maticna ploca Asus S775 P5K Intel P35 DDR2 1066 800 667 1xPCI-E x16 CrossFire X16+X4 SATA II oko 9.000 din podrzava brzinu processora 1333,1066,800

Ploca podrzava i generaciju procesora koji su tek u pripremi za sledece godina.

Processore mozes da biras prema ceni koja ti odgovara a podrtzava LGA775 - Intel Core 2 Quad, Core 2 Extreme, Core 2 Duo, Pentium Extreme, Pentium D, Pentium 4
Memoriju stavi 2x1024 mada mozes i2x 512 najbolje kada one idu u paru.
Napajanje t.j kuciste mora biti kvalitetno 500wati pa navise
To je ono na sta treba da obratis paznju.
 
@ cvetko_a
Nemoj da lupash.... Shta ce joj Core2Duo i 2 GB rama na surfovanje ??

@Molly Bloom
Ona konfiguracija koju je naveo Snejks je skroz ok radice ti posao puno godina....
I Dual Core to znachi da ima dva procesora u jednom.....
E a poshto neigrash igrice onda mozesh josh da ushtedish i da neuzmesh AMD X2 4000+ nego AMD X2 3600+ i tu cesh ushtedeti nekih 10 €.... 3600 X2 je isto dual core samo je malo sporiji od X2 4000+ ali ti to necesh primetiti prilikom surfovanja....
 
Evo ovo uz mogucnosti izmene
Maticna ploca Asus S775 P5K Intel P35 DDR2 1066 800 667 1xPCI-E x16 CrossFire X16+X4 SATA II oko 9.000 din podrzava brzinu processora 1333,1066,800

Ploca podrzava i generaciju procesora koji su tek u pripremi za sledece godina.

Processore mozes da biras prema ceni koja ti odgovara a podrtzava LGA775 - Intel Core 2 Quad, Core 2 Extreme, Core 2 Duo, Pentium Extreme, Pentium D, Pentium 4
Memoriju stavi 2x1024 mada mozes i2x 512 najbolje kada one idu u paru.
Napajanje t.j kuciste mora biti kvalitetno 500wati pa navise
To je ono na sta treba da obratis paznju.
Pitam se dali si ti pročitao temu upšte kao i njen naslov
 
@ cvetko_a
Nemoj da lupash.... Shta ce joj Core2Duo i 2 GB rama na surfovanje ??

@Molly Bloom
E a poshto neigrash igrice onda mozesh josh da ushtedish i da neuzmesh AMD X2 4000+ nego AMD X2 3600+ i tu cesh ushtedeti nekih 10 €.... 3600 X2 je isto dual core samo je malo sporiji od X2 4000+ ali ti to necesh primetiti prilikom surfovanja....
ja bas mislim da ne treba tu stedit, 10E nisu velike pare...a bolje uzet 4000+...kad se kupuje komp, ne gleda se u 30-40e, bolje dodat pa kupit da te sluzi dosta vremena...
 
Ma ako ce samo da surfuje ne bolje da ustedi malo. Inace ako zaista ne igras igre ne treba ti ni ta 7600GT sto je predlozio snejks ukoliko uzmes tu plocu sto ti je snejks predlozio posto ona ima integrisanu graficku. Ukoliko se ikada predomislis i pozelis da odigras neku zahtevniju igru(ova integrusa moze ok da gura vecinu igara) samo kupi neku karticu.
 
Slažem se sa Klothius-om , ali rekoh da me ne prognate ako ne predložim grafičku karticu , a rekoh ako dajem predlog onda ona neka liči na nešto.
BTW Tek kasnije sam video da je moj izbor HDD-a loš e umesto grafičke kartice priušti sebi malo kvalitetniji HDD od 250GB sa jedno 16 mb keša s-ata- 2
 
Pa evo ovako nismo se razumeli uopste.Bilo je i ovakvo pitanje
Ja sam joj predlozio plocu koja joj moze sluziti recimo dve tri godine,naravno sada racunar joj nije potreban za neki ozbiljan rad ali ko zna za recimo godinu dve mozda joj zatreba a razlika u ceni izmedju ploca sa chipsetom 945 i p35 nije bas velika .
A kao sto mozete da vidite predlozio sam p5ld2 pcb r 2.0 sa chipsetom 945 jer je navela plocu sa tim chipsetom stime sto ova ploca podrzava sve procesore koji rade max 1066.I ona je 7.1 za zvuk.
A vidite i sami koji processor ima ponudjen pa dajte molim vas dalibiste vi kupili taj processor sada u ovo vreme kada su cene processora dosta pale.
A o processorima ona je postavila pitanje

Imam jos dva kratka pitanja.
1. Dual Core - kolika je i kakva tacno prednost takvih procesora u odnosu na one koji to nisu?
2. Kakve su sanse da neka integrisana zvucna kartica omogucuje slusanje na 5.1 zvucnicima?
Snejk je predlozio dobru konfiguraciju naime za te pare je i suvise dobra ali ipak intel je intel trenutno je takva situacija da je intel daleko otisao stose tice processora.I nikada nebih dao 350e za to.
A moze jednostavno da kupi maticnu plocu sa inegrisanom zvucnom i grafickom karticom za 90e i procesor za 20e i da uziva.
Jednostavno zasto da kupi ono sto najverovatnije nebi kupio niko od vas.
Stose tice memorije moze da kupi u paru 2x512 mislim da nije skupa.
A snejk predlaze od 250giga hard stvarno cudno.
Evo recimo ova maticna ploca sa integrisanom grafickom karticom za te pare nema bolja
Asus S775 P5LD2-VM DH C Intel 945G DDR2 667 533 PCI-E x16 SATA II*4 Gb LAN oko 7.000 tako da nemora da kupuje graficku.
Processor Intel LGA D 356 3.3GHz 65 nm 512 KB L2-Cache 533 MHz EM64T oko 3.500
To izlazi oko 140e plus memorija 45e to uzadje 185e
 
E cvetko ovako :
1. Kada bi me neko pitao šta da kupi između intela i amd-a a da ne pita za cenu svakako bih rekao intel core2quad , ali suština pitanja je za male pare trenutno je AMD 64x2 4000+ ubedljivo najbolja kupovina po meni u toj klasi i jednostavno mislim (skoro sam 100% ubeđen) da je ono mnogo bolji procesor od intela na 3.0 ghz , a da sam mislio da joj predložim nešto , bilo šta ,mogao sam joj sklopiti neku konfiguraciju sa celeronom ili sempronom i to bi isto siguran sam zadovoljilo njene potrebe oko računara.
2. Jednostavno ne vidim razlog da kupuje dva štapića za memoriju kada to može da reši sa jednim , a da ako ikada poželi može da dogradi još. Dual chanel je po meni prenaduvana stvar trenutno , a u stvarni dobitak na njemu nisam baš najsigurniji.
3. Koliko sam shvatio njoj je bitnije odlaganje podataka od igranja , znači njoj je mnogo bitnija brzina odlaganja i mogućnost smeštanja većih količina podataka nego da se igra na kompjuteru , zato je ona integrisana grafika x1250 na ploči njoj sasvim dovoljna , pa čak i za igranje većine igrica.
4. i da pročitaj se
Evo recimo ova maticna ploca sa integrisanom grafickom karticom za te pare nema bolja
Asus S775 P5LD2-VM DH C Intel 945G DDR2 667 533 PCI-E x16 SATA II*4 Gb LAN oko 7.000 tako da nemora da kupuje graficku.
Processor Intel LGA D 356 3.3GHz 65 nm 512 KB L2-Cache 533 MHz EM64T oko 3.500
To izlazi oko 140e plus memorija 45e to uzadje 185e
ploča + procesor + memorija =185 e
moj predlog je bio 53 + 62 + 23 = 138 e
brža ploča , brži i jači procesor i brža memorija
znači definitivno no comment!!
 
Pa ja bi sigurno uzeo AMD u bilo kom trenutku bez razmisljanja, jer preferiram AMD u odnosu na Intel. A s obzirom da ona 99,99% nece overklokovati ne mora da "baca" pare na nesto sto je OC cudoviste. 250GB je sasvim opravdano sto se mene tice. Cene nikad manje, a potreba za prostorom nikad veca.
 
moj predlog je bio 53 + 62 + 23 = 138 e
brža ploča , brži i jači procesor i brža memorija
znači definitivno no comment!!

Plocu koju sam ja predlozio podrzava sve processore intelove do 1066 ima integrisanu zvucnu i graficku karticu kosta oko 95e
a procesor je d na 3,3 a taj amd koliko sam obavesten je na 2.1
Ali u redu ako ti smatras za tu konfiguraciju koju nudis da je najpovoljnija.
Jednostavno nije mi jasno zasto ona svoj star racunar zeli da zameni necim sto je zastarelo.
 
Plocu koju sam ja predlozio podrzava sve processore intelove do 1066 ima integrisanu zvucnu i graficku karticu kosta oko 95e
a procesor je d na 3,3 a taj amd koliko sam obavesten je na 2.1
Ali u redu ako ti smatras za tu konfiguraciju koju nudis da je najpovoljnija.
Jednostavno nije mi jasno zasto ona svoj star racunar zeli da zameni necim sto je zastarelo
Ti definitivno neznaš kakva je razlika između ta dva procesora , taj procesor radi sa 2.1 ghz na dva jezgra. Ima oznaku 4000+ jer se nalazi u kategoriji procesora koji su kao pandan intelovima na 4000 i više mhz-a.
A da bi naučio šta sve te brojke znače trebalo bi da kreneš od početka , da naučiš kako sam procesor radi , da naučiš šta su Mips-ovi znači trebalo bi da kreneš samu osnovu.
 

Back
Top