Zašto se iz istorije ne uči mudrost u školama?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Iz istorije se u srednjoj i osnovnoj školi uče hronološki dogadjaji ili najznačajnije ličnosti i države, datumi i dogadjaji koji su dobri za "opšte znanje" i za kvizove.

Ali se ne uče uopšte , niti na način koji je prikladan, mudre stvari , odnosi, razvoji dogadjaja, uzroci , posledice....
A upravo je to svrha istorije, a ne priprema za kvizove.

Iako je bila koliko toliko zanimljiva , opet danas gledano , taj period je bačen, protraćen, nepovezane činjenice, datumi , ljudi , isečci iz novina.

------------------------------------------------------
Primeri onoga o čemu pričam....

Niti se radi ulaz slovena na današnji prostor, upad u Vizantiju.
Niti se radi vrlo poučna priča o Vandalima koja je tik pred ulaz slovena.
Niti se povezuju dogadjaji i odluke "velikih carstava".
A ni u srpskoj istoriji se ne prate , osim hronološki , važni dogadjaji i odluke u vezi sa pričama i prilikama iz okruženja, doduše ipak malo više nego gorenavedeni propusti.
A toliko interesantnih priča i mudrosti i previda i grešaka , čak i emotivnih reakcija.
Ovako je od nauke koja donosi mudrost , postala nauka za drilovanje pamćenja datuma i imena.

Zašto?
 
Iz istorije se u srednjoj i osnovnoj školi uče hronološki dogadjaji ili najznačajnije ličnosti i države, datumi i dogadjaji koji su dobri za "opšte znanje" i za kvizove

ja mislim da je bas greska sto se ne prati hronologija
npr mi svetsku istoriju izdelimo na parce od po 2, 3 veka i onda jos podelimo na Engleze, Francuze...
i onda se deca pogube ne povezuju dogadjaje nego samo bubaju
 
Iz istorije se u srednjoj i osnovnoj školi uče hronološki dogadjaji ili najznačajnije ličnosti i države, datumi i dogadjaji koji su dobri za "opšte znanje" i za kvizove.

Ali se ne uče uopšte , niti na način koji je prikladan, mudre stvari , odnosi, razvoji dogadjaja, uzroci , posledice....
A upravo je to svrha istorije, a ne priprema za kvizove.

Iako je bila koliko toliko zanimljiva , opet danas gledano , taj period je bačen, protraćen, nepovezane činjenice, datumi , ljudi , isečci iz novina.

------------------------------------------------------
Primeri onoga o čemu pričam....

Niti se radi ulaz slovena na današnji prostor, upad u Vizantiju.
Niti se radi vrlo poučna priča o Vandalima koja je tik pred ulaz slovena.
Niti se povezuju dogadjaji i odluke "velikih carstava".
A ni u srpskoj istoriji se ne prate , osim hronološki , važni dogadjaji i odluke u vezi sa pričama i prilikama iz okruženja, doduše ipak malo više nego gorenavedeni propusti.
A toliko interesantnih priča i mudrosti i previda i grešaka , čak i emotivnih reakcija.
Ovako je od nauke koja donosi mudrost , postala nauka za drilovanje pamćenja datuma i imena.

Zašto?

.Sad sam tek videla ovu temu....:lol:....Dobro se pitaš zašto.

Istorija, kao školski predmet, svela se na bubačenje pukih statističkih podataka i zbunjenu decu koja ne vide pametan razlog zbog čega bi učila kad je tamo neki car umro i kakve veze ima taj lik sa njima. Osim da profesor voli da ih smara.
Istorija je jako zanimljiva. Meni deluje kao neko začarano klupko, koje kad počneš da odmotavaš, užasno mami da odmotavaš još, još, dalje....E, pa, tu bi se već moglo saznati sve i svašta. Bolje je ovako. Serviraju se klincima mrvice od svega po malo, pa koga interesuje neka se muči i povezuje, pa i ako nešto i pronadje, niko ga neće shvatiti za ozbiljno, jer malo ko i zna šta sve tu ima umotano i zamotano. Zapravo, niko se i ne može pohvaliti da istoriju zna, to je jednostavno nemoguće.
Kad je u pitanju nacionalna istorija, mislim da se nešto svesno krije.
 
Iz istorije se u srednjoj i osnovnoj školi uče hronološki dogadjaji ili najznačajnije ličnosti i države, datumi i dogadjaji koji su dobri za "opšte znanje" i za kvizove.

Ali se ne uče uopšte , niti na način koji je prikladan, mudre stvari , odnosi, razvoji dogadjaja, uzroci , posledice....
A upravo je to svrha istorije, a ne priprema za kvizove.

Iako je bila koliko toliko zanimljiva , opet danas gledano , taj period je bačen, protraćen, nepovezane činjenice, datumi , ljudi , isečci iz novina.

------------------------------------------------------
Primeri onoga o čemu pričam....

Niti se radi ulaz slovena na današnji prostor, upad u Vizantiju.
Niti se radi vrlo poučna priča o Vandalima koja je tik pred ulaz slovena.
Niti se povezuju dogadjaji i odluke "velikih carstava".
A ni u srpskoj istoriji se ne prate , osim hronološki , važni dogadjaji i odluke u vezi sa pričama i prilikama iz okruženja, doduše ipak malo više nego gorenavedeni propusti.
A toliko interesantnih priča i mudrosti i previda i grešaka , čak i emotivnih reakcija.
Ovako je od nauke koja donosi mudrost , postala nauka za drilovanje pamćenja datuma i imena.

Zašto?

slazem se s tobom...
al... teshko ostvarljivo jer to shto ti prichash je subjektivni dozivljalj :(

to se ostvara zainteresovanom ucheniku da skapira na svoj nachin
 
le!
:D

shkola je zgrada gde oni koji "moraju"
idu i "druze" se uglavnom s onima koji dolaze tu tek da ispiju kavu
i podignu platu...

najtruliji aspekt srbije danas!

dogod se po diplomu ide zbog rodbine i komshiluka
a ne znanja
necemo mi s dna :(
:lol: Vrano, b'e, 'es ti čitav?...Da je tako, pa škole bi bile puste.....:shock:
Kom klincu je danas stalo do znanja? Šta da radi s tim - znanjem? El s tim mož' da kupi audi i trebu?...A, diplomu mož' da kupi kad oće...:wink:
 
le!
:D

shkola je zgrada gde oni koji "moraju"
idu i "druze" se uglavnom s onima koji dolaze tu tek da ispiju kavu
i podignu platu...

najtruliji aspekt srbije danas!

dogod se po diplomu ide zbog rodbine i komshiluka
a ne znanja
necemo mi s dna
:(

Браво Вранац.

А и тема је јако интересантна...
Историја је у школама неиздрживо досадна... Од рата до рата, од владара до владара, граница тамо граница вамо... Када наиђе неки миран период у историји он се лагано прескочи уз коментар ''Дошло је до процвата незнамнија чега''. Историју, овакву каква је, треба избацити из основних школа и резервисати искључиво за војне академије...
 

Back
Top