MAJE I INKE

  • Začetnik teme M.I.R.J.A.N.A.
  • Datum pokretanja
Zamisli sledecu situaciju:
Godina je 2855, neki naucnik je iskopao novine na kojima pise da je 2002. godine Jugoslavija postala ponovo prvak sveta. Posle par godina iskopa spisak clanica UN iz 2005 na kom nema Jugoslavije.
Sta mislis sta ce zakljuciti?
Pa gde su nestali?????
 
M.I.R.J.A.N.A.:
STA MISLITE O TRAGICNOM NESTANKU MAJA I INKA?
AKO ZNATE O TOME PISITE...


Sadasnji egipatski vodici i ucenjaci kazu da je drevna Egipatska civilizacija nestala skoro trenutno. Naime, za veoma kratko vreme, nakon dolaska Muslimana od cije su strane i primili islam, Egipcani su prestali prenositi pismo hijeroglifa na svoje potomke. Tako su sacuvali tajnu svog drevnog jezika. Takodje, nakon izgradnje piramide, faraon bi ubio sve robove i seljake koji su radili na izgradnji piramide, samo kako bi sacuvao tajnu i nacin na koji su sklapane ogromne, gotovo idealno simetricne gradjevine. Da se vratim na temu Maja i Inka - neki naucnici, ukazujuci na ovu pricu o Egiptu, takodje misle da su drevne civilizacije Inka, Acteka i Maja nestale na veoma slican nacin, samo nakon dolaska Spanaca - Konkvistadora. Pritom, svima je dobro poznato poslednje uporiste Inka na preko 2400m visine - Macchu Piccu(Macu Pikcu).
 
I jedni i drugi su unisteni od pohlepnih Evropljana koji su hteli da ih "civilizuju".
Naravno krivi su Evropljani, tacnije Spanci koji su se ponasali kao prave zivotinje, bez milosti.I koje je jedino zanimalo zlato i nista vise.Ali krivica je jos veca njihova jer nisu nasli nacin da se odbrane od brojcano slabijeg neprijatelja.
To nije jedini slucaj da su skoro celi narodi zbrisani od strane Evropljana.Pogledajte Indijance u Severnoj Americi i urodjenike sirom sveta...
Ukoliko te zanima nesto vise o ovoj temi pronadji knjigu "OTETI KONTINENT-Novi Svet vidjen ocima starosedelaca" od Ricarda Rajta.Tu je opisano paralelno 5 naroda Asteci, Maje, Inke, Ciroki i Irokezi.Od njihovog kontakta sa Evropljanima do danas.
 
ma nema tu mnogo da se mudruje. unistili su ih pohlepni spanci. ali nisi ni indijanci bili naivni. pa oni da su doplovili do evrope napravili bi one njihove piramide na svakom koraku i onda bi nam svima pocupali srca, kao sto su radili sa svima ko im nije bio gotivan.
a inace inke su bili carevi, i na neki nacin im zavidim im sto su na svakom koraku imali koku da zvacu. sta mislite kako bi podigli grad sav od kamenja od po par tona na tolikoj visini.
 
maje i inke su najverovatnuje nestale dolaskom evropljana,spanaca ili su kao stari toltejci presli u drugu dimenziju odnosno paralelni svet...... :D [/b]
 
ma nema tu mnogo da se mudruje. unistili su ih pohlepni spanci. ali nisi ni indijanci bili naivni. pa oni da su doplovili do evrope napravili bi one njihove piramide na svakom koraku i onda bi nam svima pocupali srca, kao sto su radili sa svima ko im nije bio gotivan.
a inace inke su bili carevi, i na neki nacin im zavidim im sto su na svakom koraku imali koku da zvacu. sta mislite kako bi podigli grad sav od kamenja od po par tona na tolikoj visini.





taj rad. . .
 
Meni su najfascinantnije Maje, oko 700. godine nove ere, imali su najveću moć, pomno su posmatrali Veneru, i samo kada je Venera bila u određenom položaju tada su kretali u rat, za vreme najveće moći, zauzimali su Jukatan, Gvatemalu, Belize, zatim Honduras i još jedan deo Meksika. Takođe Maje su imale dosta razvijeno pismo, dok u Evropi je još uvek vladao Srednji vek, takođe imale su razvijen kalendar, zanimljivo je da je skoro svaka njihova piramida imala 365. stepenika, što potvrđuje njihovo poznavanje kalendara. Za vreme njihove najveće moći Majama je vladala kraljica šest neba, istoričari na neki način nju i najviše krive za propast Majanske civilizacije, ona je bila prvi vladar koji je prekršio neke običaje i tradiciju. Na kraju Maje su imale svoju sigurnu vlast nad Tikalom, koji kasnije u XVI veku zauzimaju Španci, ali Maja i dan danas ima u Gvatemali i Belizeu. Ispravite me u nečem ako grešim.
 
Meni su najfascinantnije Maje, oko 700. godine nove ere, imali su najveću moć, pomno su posmatrali Veneru, i samo kada je Venera bila u određenom položaju tada su kretali u rat, za vreme najveće moći, zauzimali su Jukatan, Gvatemalu, Belize, zatim Honduras i još jedan deo Meksika. Takođe Maje su imale dosta razvijeno pismo, dok u Evropi je još uvek vladao Srednji vek, takođe imale su razvijen kalendar, zanimljivo je da je skoro svaka njihova piramida imala 365. stepenika, što potvrđuje njihovo poznavanje kalendara. Za vreme njihove najveće moći Majama je vladala kraljica šest neba, istoričari na neki način nju i najviše krive za propast Majanske civilizacije, ona je bila prvi vladar koji je prekršio neke običaje i tradiciju. Na kraju Maje su imale svoju sigurnu vlast nad Tikalom, koji kasnije u XVI veku zauzimaju Španci, ali Maja i dan danas ima u Gvatemali i Belizeu. Ispravite me u nečem ako grešim.

Да ли ово значи у Бразилу? Они нису нестали него су се расули по свету као Јевреји. Колонисти су уништили верске објекте, осим оних историјски вреднијих. Тако су нестале и друге царевине и државе; Илири, Келти, Фенићани, Картагинци и многи други. Маје су имале развијено друштво у изолованом поднебљу, и то нас наводи на погрешне замисли да су нестали, из непознатих разлога.
 
Да ли ово значи у Бразилу? Они нису нестали него су се расули по свету као Јевреји. Колонисти су уништили верске објекте, осим оних историјски вреднијих. Тако су нестале и друге царевине и државе; Илири, Келти, Фенићани, Картагинци и многи други. Маје су имале развијено друштво у изолованом поднебљу, и то нас наводи на погрешне замисли да су нестали, из непознатих разлога.

Vujadine opet se praviš pametan... ja uopšte nisam spominjao Brazil, već zemlje gde su Maje danas nacionalne manjine ili konstitutivan narod... :dash: već si počeo da lupaš gluposti.
 
ali Maja i dan danas ima u Gvatemali i Belizeu. Ispravite me u nečem ako grešim.

Због овога сам те питао, да ли си мислио у Бразилу, јер БЕЛИЗЕУ не познајем?
 
Meni su najfascinantnije Maje, oko 700. godine nove ere, imali su najveću moć, pomno su posmatrali Veneru, i samo kada je Venera bila u određenom položaju tada su kretali u rat, za vreme najveće moći, zauzimali su Jukatan, Gvatemalu, Belize, zatim Honduras i još jedan deo Meksika. Takođe Maje su imale dosta razvijeno pismo, dok u Evropi je još uvek vladao Srednji vek, takođe imale su razvijen kalendar, zanimljivo je da je skoro svaka njihova piramida imala 365. stepenika, što potvrđuje njihovo poznavanje kalendara. Za vreme njihove najveće moći Majama je vladala kraljica šest neba, istoričari na neki način nju i najviše krive za propast Majanske civilizacije, ona je bila prvi vladar koji je prekršio neke običaje i tradiciju. Na kraju Maje su imale svoju sigurnu vlast nad Tikalom, koji kasnije u XVI veku zauzimaju Španci, ali Maja i dan danas ima u Gvatemali i Belizeu. Ispravite me u nečem ako grešim.



kakvo bre razvijeno pismo?

koliko sam JA upoznat , imali su samo neke piktograme!?


moze neka izformacija o tome?


pozz
 
kakvo bre razvijeno pismo?

koliko sam JA upoznat , imali su samo neke piktograme!?


moze neka izformacija o tome?


pozz

I to je neki oblik pisma, isto kao i Egipćani pre 2500. godina p.n.e. ali i pored toga što su bili izolovani od Staroga sveta, oni su bili uspešni astronomi i matematičari... čitaj moj prvi post na ovoj temi i shavtićeš:bye:
 
Gledala sam neku od onih silnih nauchnih emisija, kako su konkvistadori bili zapravo dosta nadjachani od strane Inka, al kako je kod Inka postojalo neko prorochanstvo o njihovom kraju koje se poklapalo s dolaskom dotichnih i da se nisu borili, pa su zato tako lako osvojeni...
 
Bilo je i toga, međutim tehnologija je tu bila značajan faktor, bez toga bi bili ravni nuli Španci, zatim drugi faktor, sam mentalitet i poznavanje ostatka sveta, od strane Maja i Inka... jednostavno nisu bili spremni za to :(
 

Back
Top