Kosovo već nezavisno?

Moreplovka....

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.023
Pozovite 99377 i zazvoniće mobilni telefon u Prištini, Lipljanu, bilo kom delu Kosova i Metohije.

Politički predstavnici kosovskih Albanaca u međunarodnim institucijama dočekuju se uz protokol kao i državne delegacije. Moglo bi se reći, po mnogo čemu Kosovo se već tretira kao nezavisno. Otuda je Vlada Srbije usvojila uputstvo po kome na međunarodnim skupovima gde se predstavnici Kosova pozivaju kao delegacija nezavisne zemlje, srpski učesnici su obavezni da protestuju, a ako to ne da rezultat, da smesta napuste skup.

„Blic“ je istražio u kojim je slučajevima Kosovo označeno kao država, a vlast imala priliku da reaguje, što je međutim učinila mlako ili nije povukla nijedan potez. A primera nije malo. Iako kosovsko pitanje postaje noćna mora po jedinstvo EU, za autore školskog atlasa u Austriji nije bilo dileme - u najnovijem atlasu Kosovo je prikazano kao nezavisna država. Izdavačka kuća „Hoelzel“ je sve to opravdala „nespretnim unosom slova na mapu“, najavila da će greška biti ispravljena, ali ne i kada. Tako će đaci u ovoj članici EU, sigurno u tekućoj školskoj godini, gledati u mapu Balkana na kojoj je jedna država više.

Ukoliko se nađete u rumunskoj prestonici Bukureštu, možete dobiti flajer britanskog mobilnog operatera „Orange“, koji posluje u ovoj zemlji. U odeljku koji se odnosi na roming nabrojane su zemlje i tarifiranje razgovora po zonama. Ovaj operater je tako državu Kosovo stavio u zonu 2, dok je Srbija smeštena u zonu 4. Dakle, „Orange“ svoje usluge posebno naplaćuje za Kosovo, a posebno za Srbiju. Ništa bolja situacija nije ni sa kompanijom „T-mobile“ koja, između ostalog, ima svoju mrežu i u Hrvatskoj. Na sajtu tog operatera u odeljku za roming postoji mogućnost izbora zemalja - jedna od ponuđenih je i Kosovo.

Na Kosmetu se voze automobili sa tablicama sasvim drugačijim od onih u centralnoj Srbiji, a imaju i nova dokumenta. Još ozbiljniji primer je sa pridruživanjem EU, a koji, međutim, nije pratila oštra reakcija vlasti u Beogradu. Iako se političari glasno bave teritorijom i suverenitetom Srbije, gotovo da je neprimećena još od samita EU 2002. činjenica da je Kosovo dobilo posebne mehanizme i poseban put za pridruživanje EU. Kosovo već potpisuje sva međunarodna dokumenta odvojeno od Srbije, a potpis stavljaju šef Unmika i nadležni privremeni organi.

U Ministarstvu spoljnih poslova za „Blic“ kažu da su oni i pre uputstva Vlade reagovali. Najčešće su u pitanju bile izjave albanskih političara, što sa Kosova, što iz Albanije, kada odu u posetu nekim državama. Poslednji u nizu slučajeva je odlazak sa skupa na Brionima ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, kada mu nije bilo dozvoljeno da govori posle predlagača nezavisnosti Martija Ahtisarija. I ministar energetike, Aleksandar Popović demonstrativno je napustio skup u Sloveniji gde je Kosovo tretirano kao država.

Član spoljnopolitičkog saveta Ministarstva spoljnih poslova, Goran Svilanović smatra da ukoliko je državi jako stalo do nečega, ona to može i treba da delovanjem pokaže. - To ne mora da se isključivo odnosi na Ministarstvo spoljnih poslova već, na primer, u slučaju atlasa može da reaguje i Ministarstvo prosvete i da se direktno obrati kompaniji koja je Kosovo navela kao nezavisnu državu. Tako svako ministarstvo može da reaguje čim dođe do sličnog podatka - objašnjava Svilanović.

Ostaje da vidimo dokle će Srbija izgurati stvar sa slovenačkom poštom, jer ukoliko iz Ljubljane želite da pošaljete pismo u Kosovsku Mitrovicu, od šalterskog službenika ćete verovatno dobiti savet da na formularu i pismu, na mestu gde treba upisati državu, stavite Kosovo ili čak Kosova. Slovenci tvrde da su se u ovom slučaju vodili principom praktičnosti, jer objašnjavaju da Srbiju ne upisuju jer „u tom slučaju pošta verovatno nikada neće dospeti na željenu adresu ili će čak biti vraćena u Sloveniju“. Na sportskim terenima nije bolja situacija. Kosovo je već dobilo članstvo u svetskoj rukometnoj i stonoteniskoj organizaciji, jer tamo ne važi princip „jedna država - jedan savez“. Prevedeno, rukometna reprezentacija južne srpske pokrajine ne može da učestvuje na međunarodnim takmičenjima, ali klubovi iz te pokrajine mogu. Na utakmicama ne mogu da koriste grb, himnu i zastavu Kosova, ali klubovi u evropskim kupovima zastupaju Kosovo, a ne Srbiju. Kosovo će na prijateljskom turniru „Kup kralja“, koji se igra od 16. do 22. oktobra u Jordanu, već drugu godinu zaredom nastupiti pod zastavom Ujedinjenih naroda. Košarkaški savez Srbije je zbog svega oštro protestovao kod FIBA. Doduše, i ranije je bilo sličnih zahteva, ali je ta organizacija uvek bila dosledna i korektno reagovala.
 
Ma ne brinite vi nista za zle Janeze ako je verovati Marlonovom pasulju i kristalnoj kugli pitanje je nedelje, a mozda i dana kada ce ta bedna konjusarska tvorevina tzv. Slovenija, briljantnom akcijom naseg mirotocivog premijera potpuno ekonomski propasti i u njoj ce zavladati anarhija i glad pracena kanibalizmom i to ce im biti kazna za sve sto su nas genocidisali i zabijali noz u ledja ,jos od Caslava Klonimirovica i maloga Radojice ,samo cekajte i videcete ,tarota mi.
 
Ma ne brinite vi nista za zle Janeze ako je verovati Marlonovom pasulju i kristalnoj kugli pitanje je nedelje a mozda i dana kada ce ta bedna konjusarska tvorevina tzv. Slovenija, briljantnom akcijom naseg mirotocivog premijera potpuno ekonomski propasti i u njoj ce zavladati anarhija i glad pracena kanibalizmom i to ce im biti kazna za sve sto su nas genocidisali i zabijali noz u ledja ,jos od Calsava Klonimirovica i maloga Radojice ,samo cekajte i videcete ,tarota mi.

Vidiš kako znaš ... :lol:
 
tema:
Šiptari pričaju da je Kosovo nezavisno, isto kao što mi pričamo da nije. Dakle, tu nema mesta paranoisanju.
Danas je sastanak Merkelove i Putina, a u vezi Kosova...će vidimo šta će da bidne, a šta će da se desi.
 
Блиц је за мене најжућа штампа, али сада изгледа да су у праву.
Прасе се не гоји пред Божић, касно Марко на Косово стиже... има још много примењивих изрека.
Најзад, која власт? Колико дуго нисмо имали амбасадоре на кључним местима, а и сада их негде немамо.
 
Slovenci kao chlanica EU stvarno su lep demokratski primer za sve nas.
Recimo,Srpski kao maternji jezik u Sloveniji govori 100 000 ljudi a Srbi opet nemaju status nacionalne manjine,nego se svi uzimaju kao"gastarbajteri".
+prichica o tzv."izbrisanima"koja traje vec nekih 16 godina...
Nasha drzava da stvarno ima ljude koje briga za interes Srba pozabavila bi s ei tim pitanjima a ne samo ovim oko Kosova...
Ili to mozda znachi da treba da se ugledamo na Slovence pri tretiranju ne-Srba u Srbiji?:)
 
kosovo je OKUPIRANO i to je cela prica.

oni mogu da glume nezavisnost dokle hoce i kolko hoce, al cim krcmar dodje da naplati racun razbezace se poput zeceva.

a pre ili kasnije izgubice interesovanje podrsku americkih zlikovaca i onda mi dolazimo da naplatimo sve racune sa kamatom.
 
kosovo je OKUPIRANO i to je cela prica.

oni mogu da glume nezavisnost dokle hoce i kolko hoce, al cim krcmar dodje da naplati racun razbezace se poput zeceva.

a pre ili kasnije izgubice interesovanje podrsku americkih zlikovaca i onda mi dolazimo da naplatimo sve racune sa kamatom.

Samo neznam gde će tada Badem da beži? Dal u albaniju, dal u makedoniju dal u crnu goru ili eventualno tražiti azil u nekoj njihovoj prijateljskoj zemlji!
 
Da, Srbija samo treba da kaže NE, da sakuplja fisklane račune (možda uleti neka nagradna igra) i da sačeka da se ostvare razna belosvetska proročanstva, po kojima će svi propasti, a jedina svetla tačka biće upravo Srbija! O onda kao mi naplatimo iznos računa+kamata+pretrpljeni duševni bol...Nema ništa od toga. Situacija na terenu i pravna regulativa kad je u pitanju Kosovo odvano ne idu ruku pod ruku, niti u našu korist. Na Kosovu od 1945. godine nije funkcionisala pravna država, a tek danas...Ono, lepo zvuči, jeste to teritorija Srbije, pa jeste da se Rusima ne svidja da se odmah proglasi nezavisnost-prvo pregovori, je l te, pa jeste da su NATO snage tamo od 1999. godine itd.itd. i bilo bi baš lepo kada bi se svi prestali mešati, pa Srbija rekla zadnju. Ali, istorijski gledano, o svakom menjanju granica odlučivali su drugi (ne Srbi) i granice se inače na kartama označavaju crvenom bojom! Krvavo, zar ne?E sad, ja sam za to da Kosovo bude u sastavu Srbije. I da se vratimo jedno minimum 60 godina nazad, do one 1944. godine, kada je Tito sa svojim snagama ušao u Beograd (kao oslobodioc) i kada je morao hitno primiti ,,delegaciju,, sa Kosova naoružanu do zuba (o čemu je zapis ostavio Vladimir Dedijer). Ta delegacija je došla da pregovara o statusu Kosova u posleratnom periodu-kraj rata se nazirao. I? Kako onda, tako sada. Niko nas ne pita. Stvari su otišle predaleko. Ne vredi pilati piljevinu. Što kaže Sevilja, ajde da vidimo šta će da bude...mada nema se kud.
PS Neko će možda reći-ma daj, prošlost zaboravi, važno je šta je sada...Eeee, kad bi to tako moglo! U slučaju Kosova nikako, problem je prastar i nije od juče. To ti je kao u medicini-bolest se razvila, oćeš kod doktora/nećeš kod doktora, nije uradjena dobra dijagnostika, pa tako nije ni primenjeno adekvatno lečenje-i eto ti, ode pacijent...
 
Pa nek i na silu daju Kosovu nezavisnost jednostrano.
To nishta nece promeniti.
Ne zavrshava se istorija sa nasilnim odvajanjem Kosova,niti ono ishta reshava.
Na Kosovu red moze da se zavede samo na 1 nachin,kad tad.Nevazno je da li to bili mi Amerikanci ili neko 3.
Ta neka prichica da ce se tamo ikada samostalno izgraditi "civilno drushtvo" je besmislica.
Dok se ne zavede red Kosovo ce uvek biti crna rupa ne samo regiona nego i Evrope,faktor nestabilnosti,leglo kriminala,korupcije i terorista.
 
Nemoj tako.
Juche sam slushala Koshtunicu koji kaze:''Kosovo ce biti ne zavisno tek kad Srbija to dozvoli!". :D


e da je to javio preko B92, [ sat. program] izbegle bi se velike g,reske ovako RTS niko ne gleda i.....
secam se jos pre par god. kada su nasi govorili da vec imamo poseban kod za tel. mrezu, da je i to jedan korak ka ... zatim da se u par sportova takmicimo kao samostalna drzava, jedino sto nemamo zastavu, a to je, kazu razlog, zasto jos ne zelimo da osvojimo neko prvo mesto, mislim zastava, himna i sl.
 
samo da dodam jos jedno "obavestenje", ako zelim da pozovem policiju npr. ili vatrogasce, i ako koristim 063... dobijem srpsku stranu, mislim mitrovicu, a ako koristim 044 [nas jedini operater za sada, uskoro ocekujemo slovenski IPKO] onda se javlja nasa strana. ili srbi sa severnog dela mogu da zovu nas sa juznog sa fiksnog tel. i placa se gradski razgovor, ali zato mi ne mozemo njih da nazovemo, ili mozemo ali je kao medjunarodna tarifa. kako je to izvedeno ne znam, ali tako je.
 

Back
Top