Gordost i predrasuda

slytherin_rules

Zainteresovan član
Poruka
276
Da li je neko procitao knjigu Gordost i predrasuda, i ako jeste volela bih da cujem vase misljenje o ovoj knjizi, jer se ja vrlo lako mogu pronaci u njoj, iako se radnja odvija krajem 18.pocetkom 19.veka, mislim da je to apsolutno nebitno, i da se mnoge osobine ljudi u sadasnjosti ogledaju u ovo knjizi. Cekam neki komentar za ovu knjigu, ma kakav bio! Veliki pozdrav od
*The crazy creature*
 
Gordost i predrasuda...
Mr Darsi i Elizabeta...
Prvo sam gledala seriju a onda sam progutala knjigu. Ne nego, kupila knjigu da je imam zanavjek i dovjeka, pa je onda procitala nekoliko puta. Cak ju je i moja sestra procitala (a ona ne cita ni Hogara u "Magazinu").
Mislim da je najbolja knjiga Dzejn Ostin!!! :D
 
Ja sam roman "Gordost i predrasuda" citala veoma davno u svojoj 14. godini. Secam se, samo, da je ta knjiga ostavila trag u izgradjivanju moje licnosti zato sto sam se slicno ponasala,kao lik iz knj. Darsi. U svakom slucaju cim je se secam i dalje znaci da vredi. :D :D :D
 
Procitala od nje , pa skoro sve knjige, ta je po mom nekom misljenju najbolja njena knjiga, ove druge mi nisu bas nesto...Da gospodin Darsi poseban lik,opisan je bas dobro , naravno i Elizabet, bez koje sve to to ne bi ispalo tako kako je.Dopao mi se njen sam nacin pisanja, knjige veoma lake za citanje, bas opustaju ..
 
Ovu knjigu procitala sam pre dve godine u jedom dahu...Najjaci lik mi je svakako bila Elizabet,ona je bas jedinstvena devojka i jaka licnost...Takodje svidja mi se i kako Jane Austen prikazuje odnose u porodici i drustvu onog vremena...Knjiga je za opustanje odlicna,nije ,,teska" a ipak nas nauci necemu...Gledala sam i film posle i uopste mi se nije svideo...
 
Ovu knjigu procitala sam pre dve godine u jedom dahu...Najjaci lik mi je svakako bila Elizabet,ona je bas jedinstvena devojka i jaka licnost...Takodje svidja mi se i kako Jane Austen prikazuje odnose u porodici i drustvu onog vremena...Knjiga je za opustanje odlicna,nije ,,teska" a ipak nas nauci necemu...Gledala sam i film posle i uopste mi se nije svideo...

Kako ti se nije svideo film? Koju si verziju gledala? Onaj sa Kirom Najtli, ili onu BBC-jevu verziju iz 1995?
P.S. Meni su se svidele obe...:heart:
 
BBC-jeva serija iz nekog mi je razloga ostala u lepšem sećanju.

Možda samo zato jer je u pitanju prva ekranizacija Gordosti koju sam gledala; ili, pak, jer mi Keira nije "legla" - na reč bih uzela Jennifer Ehle kao Lizzie bez da dvaput razmislim.

I Colina Firtha kao gospodina Darcy-ja; blažen bio. :zper:
 
Baška ljubavna priča; koja mi je, svejedno, najdraža u celom literarno/imaginarno/kako god korpusu..

Ono što se meni dopada kod Jane Austen, jeste senzibilitetu mi blizak prikaz onovremenog društva. Rečenica : "Opšte je poznato da je bogatom mladom čoveku žena neophodna", ulazi mi u isti rang sa "Sve srećne porodice liče jedna na drugu..."

Bez direktne, prstom uprte, eksplicitne kritike; Austenova razotkriva kompletno društveno ustrojstvo svog vremena; i najposle shvatite da je svojim decentnim pristupom postigla podjednako, ako ne i više, nego bi i najostrašćeniji i najgrlatiji kritičar.

Prateći ljubavnu priču (ima li Jane Austen skoro ijednu kojoj ljubav nije okosnica?) naposletku shvatite da vam je pred noge rasprostrla sav kal pretvornosti, dvostrukih standarda i šupljeg snobizma društva koje je živela, posmatrala i - gle čuda - zapravo kritikovala.

Zilahy je jednom rekao da se danima možete grejati na vatri engleskih komplimenata, pre nego shvatite da su u pitanju uvrede.
A neko drugi da je velik narod koji se ume rugati sam sebi. :)

Pročitati Northanger Abbey.
 
Lepa knjiga, s interesantnim likovima. Ljubimica mi je, naravno, Elizabet, i njen otac, gos'n Benet, koji se podsmeva ludosti svoje žene, gospodina Kolinsa i sl.
Najiritantniji su mi pomenuti Kolins i Lidija (Elizabetina mlađa sestra),a i Meri je smaračica, i Karolina Bingli.
 

Back
Top