Specialni status za Kosovo

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
licno ne znam sta podrazumeva to specijalno [to se i naglasava] ali mislim da je i to bolje nego....

Majkl Emerson: Specialni status za Kosovo kao deo Evropske unije
Elvir Bucalo
Brisel
11/10/2007
Majkl Emerson
Upotrebio sam termin "specijalni status kao deo EU", što samo po sebi nije preterano pravno precizno, ali strvar i jeste u tome da se učini operativnim."

Pred drugi krug direktnih pregovora Beograda i Prištine koji su planirani za nedelju u Briselu, čuju se razmišljanja političkih analitičara o mogućem "trećem" rešenju za Kosovo - specijalnom statusu koji bi mogla da ponudi Evropska unija, rekao je u ekskluzivnom razgovoru za Glas Amerike Majkl Emerson, analitičar Evropskog centra za političke sudije, u razgovoru sa kolegom Elvirom Bucalom.

Analitičar Evropskog centra za političke studije, smeštenog u Briselu, Majkl Emerson, sačinio je papir koji je nazvao "Specialni status za Kosovo kao deo Evropske unije ", svestan, kako kaže, da sadašnji proces određivanja kosovske budućnosti, nigde ne vodi:

"Logika je u tome da je u UN proces zapao u ćorsokak, ne može se dobiti rešenje UN procesom, jer Rusija zastupa poziciju blokiranja. Zato ceo proces treba da se izmesti iz ovog suviše internacionalno-pravnog okvira i treba ga čvrsto spojiti sa procesom evropskih integracija i kada je reč o Srbiji i o Kosovu. Upotrebio sam termin "specijalni status kao deo EU", što samo po sebi nije preterano pravno precizno, ali strvar i jeste u tome da se učini operativnim".

"EU bi sada mogla da izađe sa predlogom za Kosovo govoreći: «Integrisaćemo vas u EU strukture u brojnim oblastima funkcionisanja, sudstva, što može da bude učinjeno na zaista pragmatičan način i što zahteva sporazum EU sa kosovskim vlastima. Taj sporazum ne bi pretpostavio Kosovo kao članicu Unije, već bi ga smatrao entitetom koji ima svoj funkcionalni status".

Ovaj analitičar kaže da ne bi bio međunarodni izuzetak postojanja entiteta bez konačnog pravnog određenja - poput Tajvana, koji nije prepoznat putem UN procedure, ali koji aktivno učestvuje u međunarodnoj trgovini i sporazumima. On je uveren da "politički haos" u EU, kada je u pitanju stav prema tome šta sa Kosovom, treba što pre da zameni jasna ideja - bez nje, poručuje Emerson, rastu šanse za destabilizaciju regiona.
 
licno ne znam sta podrazumeva to specijalno [to se i naglasava] ali mislim da je i to bolje nego....
Citat:

Taj sporazum ne bi pretpostavio Kosovo kao članicu Unije, već bi ga smatrao entitetom koji ima svoj funkcionalni status".

----------------------

Kad se bolje razmisli što fali Tajvanu, bolje im je nego mnogim drugima
Nego baš jučer sam gledao emisiju na HTV koju vodi Goran Milić i
bila reportaža s Kosova.
Nekako su mi u oko upala tri detalja:
1. Nezaposlenost je preko 60%
2. Jedan Srbin iz Štrpca je dao izjavu da je veća prava imao za vrijeme
Njemačke okupacije t.j da sada nakon zalaska sunca niko ni ne pomišlja
da napusti naselje
3. Mladi se uglavnom bave politikom : bili su nekakvi aktivisti u bijelim majama
 
Citat:

Taj sporazum ne bi pretpostavio Kosovo kao članicu Unije, već bi ga smatrao entitetom koji ima svoj funkcionalni status".

----------------------

Kad se bolje razmisli što fali Tajvanu, bolje im je nego mnogim drugima
Nego baš jučer sam gledao emisiju na HTV koju vodi Goran Milić i
bila reportaža s Kosova.
Nekako su mi u oko upala tri detalja:
1. Nezaposlenost je preko 60%
2. Jedan Srbin iz Štrpca je dao izjavu da je veća prava imao za vrijeme
Njemačke okupacije t.j da sada nakon zalaska sunca niko ni ne pomišlja
da napusti naselje

3. Mladi se uglavnom bave politikom : bili su nekakvi aktivisti u bijelim majama

ovo si naravno prokomentarisao u negativnom kontekstu
 
Citat:

Taj sporazum ne bi pretpostavio Kosovo kao članicu Unije, već bi ga smatrao entitetom koji ima svoj funkcionalni status".

----------------------

Kad se bolje razmisli što fali Tajvanu, bolje im je nego mnogim drugima
Nego baš jučer sam gledao emisiju na HTV koju vodi Goran Milić i
bila reportaža s Kosova.
Nekako su mi u oko upala tri detalja:
1. Nezaposlenost je preko 60%
ako nije i vise,mada ako se pogleda da nekoliko giganta kosova ne rade onda...
2. Jedan Srbin iz Štrpca je dao izjavu da je veća prava imao za vrijeme
Njemačke okupacije t.j da sada nakon zalaska sunca niko ni ne pomišlja
da napusti naselje
koliko mi je poznato strpce je mesovita sredina. nego ima jedna "sitnica", ako se upita neki srbin 'kakva je sloboda kretanja na kosovu [u njegovoj sredini]" on ce negativno odgovoriti, iako on licno sam seta kud zazeli [znam takve slucajeve] ako se pitate zasto, mogu vam reci, ali mislim da nema svrhe. pitajte bilo kojeg albanca koji je ziveo normalno za vreme slobe, da li zeli srbiju kao "gazdu", dobit cete ocekivani odgovor, iako njemu nije manjkalo nista ni tada. znaci "visi" ciljevi diktiraju odgovor.
3. Mladi se uglavnom bave politikom : bili su nekakvi aktivisti u bijelim majama

to i nije lose, ipak mladi uglavnom kada je tesko nose najveci teret, a sto se tice ovih u majicama, ne znam ko su. da nisu imali sliku seselja i nekog naseg na majicama????
 
Slika govori vise od hiljadu reci kako je Srbima na Kosovu:
crimen_v.jpg
 
to i nije lose, ipak mladi uglavnom kada je tesko nose najveci teret, a sto se tice ovih u majicama, ne znam ko su. da nisu imali sliku seselja i nekog naseg na majicama????

Pa ne mogu da se sjetim ali bili su u bijelim majicama a još dosta mladih
bacalo nekakve paketiće s crvanom bojom po nekoj ostakljenoj zgradi.

inače sve najbolje i sretan Bajram da se pogostiš s obitelji i prijateljima
 
Pa ne mogu da se sjetim ali bili su u bijelim majicama a još dosta mladih
bacalo nekakve paketiće s crvanom bojom po nekoj ostakljenoj zgradi.

inače sve najbolje i sretan Bajram da se pogostiš s obitelji i prijateljima


a to su oni albinovi, koji su ipak za "radikalna" resenja, ma nista od njih osim sto ponekad uspeju da izadju u novinama. mislim na broj slebdenika. licno sam protiv njihovog stila resavanja nesporazuma.
hvala puno. a tebi [i svim ostalima] isto to i puno zdravlja
 
Ма какав "специјалан" ? Нема ништа од тога. Косово и Метохија је део државе Србије и ингеренције Србије има да се тамо успоставе. А то значи, наша војска на границама, порези у касу буџета Србије као све контроле : полиције, судства, школства ...
 
@adem

Svako resenje, makar bilo i prelazno, makar se cekalo godinama za konacan status, bolje je od destabilizacije regiona. Iskreno, veoma sam skeptican po pitanju integrisanja Albanaca u EU superdrzavu. Za tako nesto potrebno je jako dugo vremena, ako do toga uopste ikad dodje. Albanci moraju da shvate da ne mogu da imaju orijentalni mentalitet i navike a da istovremeno budu deo evropske civilizacije. Mnogo toga morate da promenite u mentalitetu, vise nema Slobe da vam sluzi kao izgovor za lose zivotne uslove, morate da se suocite sa cinjenicama, a one su jasno izrazene kroz statisticke podatke koje je @porin delimicno izneo.
 
Ма какав "специјалан" ? Нема ништа од тога. Косово и Метохија је део државе Србије и ингеренције Србије има да се тамо успоставе. А то значи, наша војска на границама, порези у касу буџета Србије као све контроле : полиције, судства, школства ...
:lol::lol::lol:
 
Ма какав "специјалан" ? Нема ништа од тога. Косово и Метохија је део државе Србије и ингеренције Србије има да се тамо успоставе. А то значи, наша војска на границама, порези у касу буџета Србије као све контроле : полиције, судства, школства ...


:lol::lol::lol: Al' si im skres'o, svaka ti čast.:lol:
 
Kako vas nije sramota da uopste postavljate tu temu na forumu, kao da potajno prizeljkujete da Kosovo bude svacije,samo ne nase?Ako se svetinja drugom preda, sta smo onda mi kao narod?KRPE.Imate li ponosa?Uostalom,ako Rusija nije u EU, ne moramo ni mi,nego je vreme vec da gledamo sebe,kako da radimo i bez ulaska u EU i da nam bude dobro u svojoj kozi, a onda dolazi sve ostalo, mi smo vec u Evropi, ne treba nigde da idemo,stvar je u nasim glavama."NE BACAJ BISERE PRED SVINJE I NE PODAJ SVETINJE PSIMA DA SE NE OKRENU I NE RASTRGNU VAS"
 
Kako vas nije sramota da uopste postavljate tu temu na forumu, kao da potajno prizeljkujete da Kosovo bude svacije,samo ne nase?Ako se svetinja drugom preda, sta smo onda mi kao narod?KRPE.Imate li ponosa?Uostalom,ako Rusija nije u EU, ne moramo ni mi,nego je vreme vec da gledamo sebe,kako da radimo i bez ulaska u EU i da nam bude dobro u svojoj kozi, a onda dolazi sve ostalo, mi smo vec u Evropi, ne treba nigde da idemo,stvar je u nasim glavama."NE BACAJ BISERE PRED SVINJE I NE PODAJ SVETINJE PSIMA DA SE NE OKRENU I NE RASTRGNU VAS"
Kako bi ti da riješiš ovu sitaciju
i da stvoriš povijerenje između
ova dva naroda?
Imaš li neko genijalno riješenje
ili ratnu opciju?
 
Datum objave 13.10.2007 17:52 Jutarnji list

Zamjenica pomoćnika američke državne tajnice za Europu i Euroaziju Rosemary DiCarlo sudjelovala je u Splitu na sastanku ministara vanjskih poslova i obrane zemalja potpisnica Američko-jadranske povelje.

JL: Postoje li procjene o mogućnosti da kriza na Kosovu eksalira u novi konflikt?

- Svima je u interesu da taj problem riješimo diplomatskim putem, na način da se dodatno učvrsti stabilnost regije. Stoga ćemo poduzeti sve potrebne mjere da ograničimo bilo kakvu mogućnost izbijanja nemira i pokušaje destabilizacije.

JL: Ipak, Rusija je zaprijetila vetom u Vijeću sigurnosti UN-a na plan o nadziranoj neovisnosti Kosova.

- Ono što je Rusija rekla je to da je jako važno postići dogovor o budućem statusu Kosova, za što se svi zalažemo. Oko toga smo suglasni. Međutim, mnogi od nas vjeruju da se pregovori o statusu ne mogu nastavljati unedogled. To pitanje mora biti riješeno uskoro.

Ta je regija iznimno mnogo napredovala, danas s tri zemlje regije, Hrvatskom, Albanijom i Makedonijom razgovaramo o članstvu u NATO-u i pozivnici u travnju. No, još ima neriješenih pitanja, a Kosovo je najznačajnije među njima. Bez rješavanja pitanja Kosova, ta regija neće napredovati onoliko brzo koliko bi trebala.
 
Kako vas nije sramota da uopste postavljate tu temu na forumu, kao da potajno prizeljkujete da Kosovo bude svacije,samo ne nase?Ako se svetinja drugom preda, sta smo onda mi kao narod?KRPE.Imate li ponosa?Uostalom,ako Rusija nije u EU, ne moramo ni mi,nego je vreme vec da gledamo sebe,kako da radimo i bez ulaska u EU i da nam bude dobro u svojoj kozi, a onda dolazi sve ostalo, mi smo vec u Evropi, ne treba nigde da idemo,stvar je u nasim glavama."NE BACAJ BISERE PRED SVINJE I NE PODAJ SVETINJE PSIMA DA SE NE OKRENU I NE RASTRGNU VAS"

E ovaj odgovor mi se sviđa!Kada bi više bilo Srba sa mudima pa da riješe situaciju odmah a ne da čekaju da im drugi riješavaju istu!

I riješenje ide ovaku u narednih tjedan dana izađe 3 000 000 Srba na ulicu i kažu Kosovo ne damo tko ga preda visi pred skupštinom sljedećih 100 godina da se ne bi zaboravilo!

A ako se nekom ademiju ili štatijaznamkakosezove ne sviđa što je kosovo u Srbiji neka se sele u Ameriku je ovi će ih i onako primiti jedva čekaju kojih 100 000 albanaca! :D
 
E ovaj odgovor mi se sviđa!Kada bi više bilo Srba sa mudima pa da riješe situaciju odmah a ne da čekaju da im drugi riješavaju istu!

I riješenje ide ovaku u narednih tjedan dana izađe 3 000 000 Srba na ulicu i kažu Kosovo ne damo tko ga preda visi pred skupštinom sljedećih 100 godina da se ne bi zaboravilo!

A ako se nekom ademiju ili štatijaznamkakosezove ne sviđa što je kosovo u Srbiji neka se sele u Ameriku je ovi će ih i onako primiti jedva čekaju kojih 100 000 albanaca! :D

Hajdete vi što imate mooda rešite problem. Samo vi sa moodima bi hteli da oni sa mozgom ostanu bez glave, a vi junačine bi i dalje češkali svoja mooda !
 

Back
Top