Kako da zamenim hard disk

Jamperi su podešeni prema crtežu sa nalepnice harda za opciju cable select setting (most na nožice 1 i 2). Probao sam i druge kombinacije, ali ne ide. U BIOS-u se ručno prepoznaje. 850MHz je CPU.
Hvala na interesovanje i odgovorima!
 
Ne verujem da je do ploče , obično ti stari Biosi prepoznaju do 127Gb , pre će biti da je potreban jedan reset Bios-a , pre postavljanja hdd-a.


Ja sam video slucajeve da nisu prepoznavali ni 20GB a kamoli 80.
Neka flashuje bios i uspece.

Stari quantum diskovi su imali i programcic (sa sajta je mogao da se skine) koji je omogucavao da se vide diskovi "velikog" kapaciteta.
 
Hoće li to napraviti neku "kolatelarnu" štetu?

Napravice kolateralnu shtetu tipa da cesh o5 morati da nameshtash datum i vreme / first boot device / i sve ostale opcije

Ja sam video slucajeve da nisu prepoznavali ni 20GB a kamoli 80.
Neka flashuje bios i uspece.

Stari quantum diskovi su imali i programcic (sa sajta je mogao da se skine) koji je omogucavao da se vide diskovi "velikog" kapaciteta.

Onda je taj BIOS sa nekog PI koji vidi maximalno 8.4 ili 32 GB....
Sad je pitanje dali ima noviji BIOS za plochu ( shto chisto sumnjam ) mada ako ima trebalo bi da reshi problem..... E sad taj program koji ti spominjesh se zove maxblast pa se sa njim moze naterati PC da vidi ceo HDD....
A inache sa tim programom nema ogranichenja u velichini HDD-a pa mozesh da prikachish i 500 Gb na PI ako ti je potrebno ;)
 
Alo Ljudi , pričamo o ploči koja ima procesor od 850 MHz to je klasa P3 , prema tome tako gledajte i na ploču i na njen bios. po meni je reset CMOS-a najlakše , ako ni posle toga ne prepozna HDD automatski , onda je nešto trulo u državi danskoj iliti nevalja dotični HDD.
 
Upss sad sam i ja video. Napisao/la je kasnije. Tako mi i treba kad citam polovicno i nisam obratio paznju na nickove i mislio sam da je to neko drugi napisao. Samo i sam je kriv/a jer nema avatar radi vizuelne identifikacije :lol:
 
Nešto se interesantno dešava:
-resetovao sam BIOS;
-ponovo ga nije prepoznao i nije startovao;
-prebacio sam jampere na novom disku na Slave;
-vratio sam stari disk na primary master, a novi stavio na mesto CD jedinice;
-računar je startovao normalno, a prepoznao je kao dve nove jedinice (D i E) particije novog diska.
Dalje nisam probao.
Želeo bih da računar startuje preko novog diska. Jesu li jamperi u pitanju ili nešto drugo.
 
Ovako , prebaci na NOVOM HDD -u jumpere na položaj Master i stavi ga na Primarnu IDE granu samog samcijatoga.
Na Sekundarnu IDE granu stavi stari HDD i cd uređaj , na oba postavi polažaje na SLAVE.
I pokreni računar u ovom položaju .
Obavezno particioniši i instaliraj Nov Windows na Novi HDD , a stari koji ti se nalazi na starom HDD-u obriši kada budeš uzeo sa njega one podatke koji su ti potrebni da ti ostanu sa njega
 
Ovako , prebaci na NOVOM HDD -u jumpere na položaj Master i stavi ga na Primarnu IDE granu samog samcijatoga.
Na Sekundarnu IDE granu stavi stari HDD i cd uređaj , na oba postavi polažaje na SLAVE.
I pokreni računar u ovom položaju .
Obavezno particioniši i instaliraj Nov Windows na Novi HDD , a stari koji ti se nalazi na starom HDD-u obriši kada budeš uzeo sa njega one podatke koji su ti potrebni da ti ostanu sa njega

Postoji jedna grana na kojoj su sada dva HDD (stari i novi). Druga grana je za floppy.
Novi HDD ima 2 particije i instaliran windows (radio je na drugom računaru).
Mislio sam da stari HDD potpuno isključim iz računara (već sam prebacio sve podatke na novi HDD) i naravno da vratim CD jedinicu. Da li ovo nešto menja u Vašem objašnjenju?
Nisam ništa novo probao.
 
Imaš li možda naziv te matične ploče , izuzetno me čudi da ima samo jednu IDE granu , više nego čudno.

I da moj odgovor je da ne ne menja ništa , jer tada izbaciš stari HDD a sa cd-uređaja jednostavno skineš jumper pozadi.

Mislim da je QDI KinetiZ 7E-A.
Grana za floppy se ne može iskoristiti?
Znači na novom HDD-u jumper na Master, a sa CD uređaja se skida jumper (zašto kada je sa jumperom radio sa starim HDD-om).
 
U pravu si. IDE je bio zaklonjen kablom, ali nemam drugog kabla. Kada ga nabavim probaću predloženu varijantu.
Ovako ga ne prihvata. Prepozna ga kao Master, CD kao Slave, ali ne podiže sistem.
Da li bi koristilo da reinstaliram XP na novom HDD.
Hvala!!!
 
Ne podiže sistem jer je sasvim druga konfiguracija na drugom računaru , Reinstalacija je OBAVEZNA kada stavljaš Nov HDD ako misliš da sa njega dižeš sistem. BTW IDE kabel košta neku sitnicu možda 100 dinara ni toliko , ja ga dobio za džabe uz hdd , obavezno gledaj samo da je kabel minimum DMA-66 , (treba to da piše na njemu) ili ATA 100.
 
Ne podiže sistem jer je sasvim druga konfiguracija na drugom računaru , Reinstalacija je OBAVEZNA kada stavljaš Nov HDD ako misliš da sa njega dižeš sistem. BTW IDE kabel košta neku sitnicu možda 100 dinara ni toliko , ja ga dobio za džabe uz hdd , obavezno gledaj samo da je kabel minimum DMA-66 , (treba to da piše na njemu) ili ATA 100.
Nije obavezna, ali ne znaci da ce 100% uspeti( ako ne uspe onda jeste:))
Na PC u koji radi ucitati WIN i u device manageru naci IDE kontroler i deinstalirati ga. Ne restartovati PC vec ga ugasiti. Skinuti HDD i staviti ga u novi PC i startovati isti.Win bi trebao da ucita windovs IDE drajvere i to je to.Updateovati sve drajvere da pasu na postojecu konfiguraciju.

Ovom procedurom sam setao HDD iz fioke na AMD+via i na Intel konfiguracije:wink:
 

Back
Top