-Fašizam ili slobodno mišljenje-

joca111

Aktivan član
Poruka
1.725
Želeo bih ovom prilikom da postavim jedan problem svakom ko misli da je dovoljno vremena proveo razmišljajući na temu fašizma ili nacizma i da je izgradio jasan stav o tome, i naravno pre svega jasno obrazložen i logički saglasan sa njegovim ostalim stavovima i uopšte sistemom vrednosti!! Važno je tekst do kraja pažljivo pročitati, inače će biti sigurno protraćeno vreme!

Prvo, nacionalizam =/= nacizam , razlika je ogromna, ko ovo do sada nije znao neka ne čita dalje! O ovome postoji medjunarodni konsenzus sociologa, tako da samo neuki mogu poistovetiti ova dva!

Jedan covek kaže da ne mrzi coveka koji je Albanac ali da mu je sistem vrednosti tog društva koji je nastao prirodnom selekciom mediokriteta, diktatorskih i komunističkih pre svega, i njihovim spontanim konsenzusom sistema vrednosti ( i kulture uopšte) odvratan!
Dalje on kaže da, čak i takvu osobu on ne mrzi, ali da smatra da mu je to jedna od loših osobina, nasuprot tome što je taj Albanac možda inteligentan ili vredan čovek! Dakle, on nikada neće apriori odbaciti tog čoveka u startu, već će sačekati da upozna i ostale njegove osobine i onda tek formirati kompletan stav o njemu!
Takođe, on nikada dete od 1 godine neće gledati kao Albanca( iako je tako rodjeno) jer misli da ono nema takve osobine i da je ono zapravo kao i svako drugo dete!

Ukratko, taj covek ne voli albansku kulturu (u najširem obimu te reči, sa sistemom vrednosti ) , ali nema ništa drugo protiv ljudi koji su Albanci! Da li je on nacista

Problem se svodi na to što je ta kultura uvek jedina stvar koju znamo o nekome kada nam kaže da je on Albanac, i time formiramo početan stav koji je uglavnom čvrst i nedozvoljava nam da upoznamo njegove ostale kvalitete! Takodje, kultura nekog naroda je nažalost jako pouzdana kada vršimo njenu projekciju na jedinku i retko se ispostavi da grešimo, bar što se tiče te jedne osobine! Dakle, kultura je jako homogen i jak faktor koji definiše neku ličnost!

Moje mišljenje je da gore opisani čovek nije nacista ,ali će se u praksi uvek takvim pokazati jer neće ni doći u situaciju da se zbliži sa tim osobama , u ovom slučaju albanske nacionalnosti i upozna ih bliže!

Zaključak!
Predrasude su nužne čoveku i prirodne jer mora donositi odluke o svojim postupcima, a onda mu je indukcija jedini način da to i uradi! Problem je što ovaj prirodni , iskonski, urodjeni postupak ne prati i čovekova svest da svako novo iskustvo vezano za tu temu mora prouzrokovati i novu indukciju koja će opet imati oblik predrasude ali će imati uključeno i to novo iskustvo, i samim tim će ta predrasuda biti izmenjena! Polako, kako čovek bude sticao iskustvo , formiraće se sve realniji ,inteligentniji stav!

Ipak, postoje takve vrste tema i predrasuda vezanih za njih koje nas u našem početnom stavu sprečavaju da uopšte i dođemo u novo iskustvo! Tada , čovek ostaje zarobljen u svojoj predrasudi, i iskustvo se ne širi , i nema čime da se inicira promena indukovane predrasude! Tada smo zarobljeni u krugu neznanja!

Ipak nam ostaje ta obaveza da svaku predrasudu prihvatamo kao normalnu, ali i privremenu i promenljivu usled novih iskustava sa tom pojavom! Tamo gde nas početna indukcija sprečava da dođemo u novo iskustvo sa tom pojavom ( kao što sam gore naveo) stvarno ne znam šta je pametno raditi!!!


Dakle, moje je mišljenje da je danas u Srbiji stav o albanskoj kulturi i civilizaciji svakako nacistički ili da kažem eufemistički- neprivlačna ( i to kod svih od LDPa do SRSa) , samo se razlikujemo po tome koliko nam znači ta jedna osobina, koliko je ta predrasuda vezana za tu jednu osobinu jaka, i naravno ima manjih varijacija i u samom sadržaju te predrasude!
Šta vi mislite, ako nije dozvoljeno mrzeti ljude neke nacionalnosti da li je dozvoljeno i opravdano u bilo kom smislu mrzeti sistem vrednosti jednog naroda, a ne ljude kao ljude?


P.S. Nadam se da je vredelo čitati sve ovo! Moje izvinjenje Albancima na forumu, ali za konkretnu temu morao sam korisistiti njih pošto će se najveći broj Srba upravo tu pronaći!!
Nisam mogao koristiti Rumune kada o njima niko u Srbiji ni ne razmišlja!!
 
Potpuno si u pravu da nacionalizam nije jednak nacizmu.Dok ovaj prvi podrzameva vezanost za odredjeno podrucje,ljubav prema kulturi,jeziku i tradiciji,ovaj drugi pojam negira uspostavljenje bilo kakvih veza sa drugom nacijom i neguje pravi pravcati sovinizam i mrznju.
 
Основна разлика између национализма и нацизма је у томе што се национализам заснива на љубави, док се нацизам заснива на мржњи.

Jasno je da se ta dva pojma ne mogu izjednačiti...Nacionalizam je ne baš sasvim objektivno sagledavanje sopstvene nacije, rekao bih "romantični pogled" na naciju, možda ponekada i preterano isticanje vrlina sopstvene nacije u odnosu na druge...U suštini, pozitivno osećanje.

Nacizam ? Treba li trošiti reči... :evil:
 
Мислим да би било добро најпре објаснити како је постао нацизам и зашто, јер због тога незнања људи грешком упоређују нацизам и национализа, па и фашизам.
 
Šta vi mislite, ako nije dozvoljeno mrzeti ljude neke nacionalnosti da li je dozvoljeno i opravdano u bilo kom smislu mrzeti sistem vrednosti jednog naroda, a ne ljude kao ljude?

Nije dozvoljeno , mrzeti ljude samo zbog njihove nacionalnosti ili rase. Ali , potpuno je opravdano , kritikovati ( mrzeti nije prava rec ) , sisteme vrednosti jednog naroda, ili kulture, koja se ne uklapa u opste uzanse , izvedene iz osnovnih ljudskih prava .

Npr, ne znam zasto bi mrzeo neko kanibalsko pleme , iz dzungle Amazona, ali sam potpuno ubedjen da je moje pravo i obaveza da kritikujem, i ne priznajem njihov kulturni obrazac , da jedu ljude........

Elem, mrzeti neku naciju, iz bilo kojeg povoda , je , u odredjenom smislu nacizam ( uz jos neke uslove), a pravo na kritiku krsenja osnovnih, ako hocete, od boga datih prava coveka, je i pravo i obaveza, i nema veze sa nacizmom, sovinizmom ili bilo kojom ideologijom ili pogledom na svet.
 
Боље да објасним фашизам.

Фашизам се рађа као теорија економско-политичке мисли у којок се демократија примењује на основу корпоративне повезаности структура унутар државе.
Фашизам инкорпорира ослањање на традиционалне вредности а то су породица, црква војска и нација, али уз примену економске политик корпоративне привреде.
То значи национална држава и привреда под контролом државе као и сви ресурси.
Иако сама демократија у фашизму се претпоставља, она може бити и типа непосредних изборам али се преферира посредно.
Наиме, систем је врло сличан систему који је СФРЈ назвала Самоуправљање.

У ствари може се рећи да ми никад нисмо живели под комунизмом, већ под комунистичким вођама који су створили корпоративну државу.

Државом управља председник подпомогнут или под контроломвећа (као код нас СИВ) и скупштине.
Скупштина се пак састоји од цивилних, војних и привредних елемената организовани у неколико већа.
Упростићемо само три:
Цивилно које се може бирати н аизборима, али се преферира да се гласа за општину, општина за округ, округ за државни парламент. мада је могуће и директан избор на опшим изборима, то је1/3 скупштине, 2/3 чине представници војних власти које војска делегира у парламент,али исто тако може и црква да делегира и 3/3 је делегација фабрика и предузећа.
Исто такав систем смо ми имали, али без неких одлика као што су црква и нација.

Социјално, фашистичка државаје веома сличка социјалистичкој, иако су представници корпорација у парламенту, онису ограничени војском и цивилима у парламенту.

Рсизам, као одлика НАЦИЗМА је непознат у фашизму и ниакда се није показао ни у једној фашистичкој држави сем Италији, али је питање да ли би га и тамо било да нису били Немачки савезници.

Слобода медија је донекле ограничена углавном самоконтролом, држава поседује медије, али и приватна лица,.
 

ja ne znam da li je gore stvoriti misljenje o nekome na osnovu rekla-kazala, sto je ovde slucaj u vise od 60%, ili na osnovu kontakta sa jedinkom tog naroda. ili da kazem, vecina ovde smatra da su albanci ....[da ne nabrajam] i to njihovo iskustvo se cesto zasniva samo na nekom kontaktu sa nekim srbinom koji je izbegao sa kosova, znaci gledajuci njega, u tu "sliku" ubacuje sve stanovnike kosova, normalno albance jos malo "pocrni" i to je to. sigurnan sam [na osnovu licnog iskustva] da je kosovo vise otislo napred za ovih dvadeset-trideset godina nego srbija. ako nista drugo, zamislite oko pola miliona albanaca koji zive i rade vani, hteli ne hteli nesto ce im "uci" i glavu. i onda kada, obicno letom, dodju na kosovo, moraju imati kakav takav uticaj na nas. ili recimo malo vas zna da danas svaki drugi albanac zna engleski ili nemacki, da vec deset godina zivimo [bukvalno] sa delom evropom ili sveta, da se moramo prilagoditi njihovom nacinu zivota [sve ovo vazi i za srpski deo], jer nakon posla on izlazi u grad i tu trosi svoj novac i vreme. normalno onaj gastarbajter sa sela je donosio vise novac, jer ga je to interesovalo, ali gradjanin je mozda novac ostavljao tamo ali nam je donosio nesto drugo. kada to budete shvatili bice vam lakse. mozda ne odmah ali...
 

Back
Top