TPascal

jel mislis na TurboPascal?
ako da, ja ga koristim zadnje 6 godine (dobro, u zadnje vreme malo manje, cepam delphi) i po meni je to odlican jezik.moz da ga pljuju C-asi kolko hoce...stvarno ne vidim prednost C-a (osim malo u brzini, ali je recimo bar po mom iskustvu Delphi 7 za 50% brzi u izracunavanjima od MS visual c++ 6, portovao sam neki glupi algoritam u delphi sa c-a i razbio ga je). pascal ima mnogo logicniji jezik, a opet nije glupi basic. ako hoces da pocnes da programiras pascal ti je pravi izbor, a kad naucis sintaksu i jos neke sitnice mozes na delphi da predjes.
a ako je TPascal neka druga verzija (ko FreePascal) izvini na mojoj neobavestenosti :lol:
pozdravi
 
stormbringer:
jel mislis na TurboPascal?
ako da, ja ga koristim zadnje 6 godine (dobro, u zadnje vreme malo manje, cepam delphi) i po meni je to odlican jezik.moz da ga pljuju C-asi kolko hoce...stvarno ne vidim prednost C-a (osim malo u brzini, ali je recimo bar po mom iskustvu Delphi 7 za 50% brzi u izracunavanjima od MS visual c++ 6, portovao sam neki glupi algoritam u delphi sa c-a i razbio ga je). pascal ima mnogo logicniji jezik, a opet nije glupi basic. ako hoces da pocnes da programiras pascal ti je pravi izbor, a kad naucis sintaksu i jos neke sitnice mozes na delphi da predjes.
a ako je TPascal neka druga verzija (ko FreePascal) izvini na mojoj neobavestenosti :lol:
pozdravi
TPascal vec znam a pitanje je vezano za jednog mog ortaka koji to mora da uci u skoli pa kuka pa ga zanima da li je to gubljenje vremena ili ne...
 
Gubljenje vremena nije nikako:
Turbo Pascal je odlicna osnova za Delphi/Kylix. Mnogo znaci predznanje iz Pascala za uklapanje OOP i vizualno programiranje koje nudi Delphi.
Ne kazem da je ovaj put laksi i brzi, ali je definitivno bolji i sveobuhvatniji.

Sto se tice Turbo P. - ne verujem da ce imati mnogo prilika i potreba da pise neki program za DOS. Inace sam TP ti je strava stvarcica (narocito ako uzmes u obzir godinu kada je izdat). To je prva razvojna sredina koja je imala IDE, znaci ne samo kompajler koji se pokrece komandom iz DOSa. Vidi dokle je dogurala ideja...
 
RiSK:
Gubljenje vremena nije nikako:
Turbo Pascal je odlicna osnova za Delphi/Kylix. Mnogo znaci predznanje iz Pascala za uklapanje OOP i vizualno programiranje koje nudi Delphi.
Ne kazem da je ovaj put laksi i brzi, ali je definitivno bolji i sveobuhvatniji.

Sto se tice Turbo P. - ne verujem da ce imati mnogo prilika i potreba da pise neki program za DOS. Inace sam TP ti je strava stvarcica (narocito ako uzmes u obzir godinu kada je izdat). To je prva razvojna sredina koja je imala IDE, znaci ne samo kompajler koji se pokrece komandom iz DOSa. Vidi dokle je dogurala ideja...

u potpunosti se slazem
u TP moze sve da su uradi (za DOS) ako ne ovako onda lepo cepnes asm pa kucaj asembler unutar koda, isto vazi za delphi samo pod Win platformama - svemocan je :)
 
Definitivno je tp prevazidjena stvar,ali meni se licni mnogo svidja onaj plavi ekrancic,pa watch,pa trace itd.

Pravo da ti kazem sad kad pomislim da u sledecem semestru treba da radim c prosto mi je zao!
Ali naravno da se c i Pascal ne mogu porediti!
 
Delphinka:
Gde da skidam TurboPascal(free)? Davno sam koristila tog programa(pre 10god), sad sam izgubila negde. Unapred hvala.
Turbo Pascal nije free....

Imas Free Pascal koji sam ja skinou sa oficijalnog sajta pre neki dan i ne radi instalacija, t. j. adi samo je jedna zip arhiva za**bana. Ima link za skidanje istog na krstarici, ali se tripuje...
 
da li postoji dobra literatura za Pascal? dakle, trebaju mi nizovi, procedure, funkcije...mislim da je TP dobra osnova za dalje, samo i taj jezik tek treba da savladam. :shock:
 
Cek, jedan po jedan:

Free pascal na http://www.freepascal.org.

Turbo C ima na
http://community.borland.com/article/images/20841/tc201.zip

i na

http://www.ccen.ufal.br/Download/TC201.ZIP

Literature za pascal ima sasvim dovoljno. preporucujem cabarkapinu knjigu osnove programiranja u turbo pascalu. imam ja jednu knjigu mog profesora na compu za pascal i c, ali je oko 8 mb tako da ne mogu da saljnem. zbirke su isto cabarkapine dobre za pocetak a ima i dobra vugdelijna "programiranje & programiranje"

eto, valjda sam vam malo pomogo :)
 
Ja ucim programiranje... i prvo od cega smo poceli i sve osnove ucimo na Turbo Pacalu...

... sad prelazimo na C...


i slazem se za Cabarkapu.. odatkle ja ucim... :wink:


:)
 

Back
Top