Pinova vila Zrenjanin OTETO-PROKLETO
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 70

Tema: Pinova vila Zrenjanin OTETO-PROKLETO

Aktivan član Dulle_Bagljas (avatar)
    Učlanjen
    20.06.2007.
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano Pinova vila Zrenjanin OTETO-PROKLETO

Zrenjanin, ulica Ive Lole Ribara broj 13 (i broj nesto govori).Ukleta ili ne???

Pinova vila,sagradjena je 1894. godine.Zamak u francuskom stilu,sagradio je budimpestanski arhitekta Laslo Djalush .Gradjevinu je podigao Leon Shtegervald,a dve godine kasnije vilu je kupio Ferenc Danijel u cijem je vlasnistvu bila do 1919.godine.Tada je kupuje izvesni Marko Bakalich.

U medjuvremenu,vila postaje vlasnistvo udruzenja zemljoradnika,trgovaca i industrijalaca.Shesti vlasnik ove velelepne gradjevine bio je geometar Paja Pin,1928.godine pod cijim imenom je i danas poznata.1943. nemacki okupatori su iselili porodicu Pin i od tada vila je promenila mnoge vlasnike,a medju njima i danasnji SUP.

Ova gradjevina-po istoricarima i umetnicima,definise se kao kombinacija romantizma i secesije sa primesama gotike.Savrsenstvu su doprinele kule sa kupastim krovom i blago zakrivljenom strehom.Posle privatnog vlasnistva,sluzila je u razne svrhe:Sluzila je zdravstvu-1964. godine u ovoj zgradi bio je smesten Higijenski zavod,a 1967. u vilu se useljava i ATD (antituberkulozni dispanzer).Pocetkom devedesetih godina iseljavaju se medicinari i vila dobija nove, mnogobrojne stanovnike.Od kada je pala pod vlasnistvo drzave,smisao joj se ogleda u divljoj deponiji,javnom,gradskom toaletu na otvorenom,i kao idealno mesto za narkomaniju,okupljanje sektasa,orgijasa i kao dom za beskucnike koji za svog zivota nisu obezbedili sebi krov nad glavom.

Bez obzira odakle dolazite i kuda idete,ne mozete,a da je ne vidite-napustena,oronula,razvaljenih vrata i razbijenih prozora,Pinova vila postaje ogledalo nemara i unistenja.A lepa je...Iako je od nje malo ostalo.
    Od detalja koji su krasili vilu,malo toga se jos moze videti.Raskosno drveno stepeniste unisteno je malo po malo zahvaljujuci beskucnicima koji su ih,zajedno sa podom koristili kao ogrev za zimu.Od kamina koji je,predpostavljamo,ranije bio lepsi,ostao je samo kostur koji se moze nadograditi samo u masti gledaoca(inace,bio je zelene boje sto se moze videti na par preostalih plocica).

Sam ulazak u vilu podseca na zonu sumraka-grmlje,siblje okiceno djubretom ***

sa kapijom kojoj malo fali da se srusi.Ranije fascinantna-danas zastrasujuca.
    Kada su izvesni umetnici resili da ozive ovo zdanje,napravili su izlozbu i nazvali je :"Muzej destrukcije" .Na zidovima se mogu naci objasnjenja i "uputstva " za koriscenje prostora. ***

Iako nije preporucljiv silazak u podrum ***

mi smo ipak usli da bismo Vam docarali trenutnu " sliku" ovog dela zgrade.***

Iznenada,zaprepastio nas je prizor paucinaste mase smestene na kamenoj ploci ***

Bio je to mali pas,sklupcan u uglu,promrzao ko zna kad i onako mrtav,lezao je sirom otvorenih usta,verovatno jos uvek u potrazi za hranom ***

Stara kotlarnica koja je grejala vilu (nije sluzila za spaljivanje leseva,kako mnogi kazu-ljudsko telo NE MOZE da stane unutra)sada samo stoji i skuplja prasinu koje ima i previse. ***

Na nase razocarenje,nismo nasli grobnice,nismo culi zvuke klavira i violine niti obrise pluca koji lebde iznad zgrade,ali ona kao sama pojava deluje dovoljno jezivo da nam je laknulo kad smo izasli odatle.
    Na tavanu smo pronasli fascikle iz vremena kada je vila bila plucna bolnica...***

ovo su ostale slika ... ima ih puno postavicu ih vremenom...

neshto nalik bunaru

na tavanu

to je to za sad

Obećava karadagli (avatar)
    Učlanjen
    22.08.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Pinova vila OTETO-PROKLETO

Sviđa mi se fasada, jako lijepa zgrada. Niste mogli tražit neku kintu od pokrajine da se to obnovi? Šteta bi bilo da skroz propadne

Zainteresovan član saki7 (avatar)
    Učlanjen
    12.07.2007.
    Reputaciona moć
    42

Dule ili Nato ovo me podseca na Chernobilj reportazu one cure... Bas lepo sto ste usli tamo i napisali ovaj text ; nego, je li to tamo niko ne cuva?? Nikakva ograda koja je funkcionalna, kroz vilu se moze tek tako?

Zainteresovan član kalimero tz (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2007.
    Reputaciona moć
    39

Fotke su prelijepe i zastrasujuce u isto vrijeme.
    Dule bravo,samo tako nastavi

Učlanjen
    20.06.2007.
    Reputaciona moć
    55

niko ne chuva tu vilu ... to mesto ili ce da se srushi ili da se renovira ... nema terce kazhu da ima podrum sa dva nivoa osamdesetih godina tim nauchnika iz rusije je doshao i otkrio masovnu grobnicu gde su navodno sahranjivani bolesnici preminuli od tubrkuloze ... pa je kao ta grobnica zatrpana mozhete videti na slici gore dzombu ispred peci.

Zainteresovan član specnaz. (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Vila nije u svojini države... Niti u društvenoj svojini... Već u privatnoj, postoje naslednici... Da jeste, već bi se nešto uradilo, ako ne prodalo... I neće se ništa dogoditi dok se to ne reši...

U svakom sl, slike i priča, veoma impresioniran...

Učlanjen
    20.06.2007.
    Reputaciona moć
    55

jbt ljudi unutra ne da je jezivo nego ne znam !!! gledao sam one fascikle sa pokojnim ljudima .... analize terapije .. strashno... ako ima greshaka u textu ne zamerite to su sve ne sigurni izvori...

Veoma poznat Guru 42 (avatar)
    Učlanjen
    08.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    258

IZVANREDNO!!!
    .. nemam reči.... iz ovog' može da se izrodi neka ozbiljna publikacija....

Učlanjen
    20.06.2007.
    Reputaciona moć
    55

hvala chika guru

Primećen član duskas (avatar)
    Učlanjen
    20.08.2006.
    Reputaciona moć
    50

Extra reportaza sa lisa mesta i to od naseg drugara Duleta... Svaka cast.

Učlanjen
    22.08.2007.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio specnaz. Pogledaj poruku
    Vila nije u svojini države... Niti u društvenoj svojini... Već u privatnoj, postoje naslednici...
    Pa onda od koga je OTETO i zašto je PROKLETO? Vlasnici su jednostavno švorc, koliko običnih kuća je u takvom stanju.....

Učlanjen
    20.06.2007.
    Reputaciona moć
    55

zashto morate uvek da trazhite dlaku u jajetu ? ocete sada da se raspravljate zashto sam napisao oteteo prokleto ? da li je drzhavino ili ne ?... bla bla relax i uzhivaj bre btw to nije obichna kuca... prochitaj text pazhljivo pa onda kazhi nije oteto... a to prokleto se jednostavno rimovalo a ja volim da bacam rime ...

@duskas

hvala pozdravi ghosta kada ga vidis tamo

Učlanjen
    22.08.2007.
    Reputaciona moć
    0

Dule, jesi bio kad u Kronić palati u Somboru? Zgrada ima sličnu (tužnu) sudbinu samo što je u njoj sada smješten trgovinski sud. Oronula, balkon može da otpadne i ubije nekog ako na njega sleti malo teža ptica, Rebrača je hteo da je otkupi i uloži u nju ali država ne da, kažu, renoviraće je oni (kad na vrbi rodi grožđe......)

Primećen član Montezuma (avatar)
    Učlanjen
    08.09.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    43

...a jel neko zna ko je taj privatni vlasnik, da li se oni sude ili su udareni u glavu kad to propada...
    ...to sve moze opusteno da se rekonstruise, jeste da bi trebalo isto para kao i nova da se izgradi...meni bi strava bilo za neki restoran u gotik stilu...

...negde u malom mozgu mi se cini da sam negde cuo da postoji "drustvo za rekonstrukciju pinove vile", jesam li ja to sanjao ili...?

Aktivan član bakyy (avatar)
    Učlanjen
    04.10.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    115

Izvanredna ideja odlicno obradjena.Sada cekam nesto jos jache.

Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Citat Original postavio karadagli Pogledaj poruku
    Pa onda od koga je OTETO i zašto je PROKLETO? Vlasnici su jednostavno švorc, koliko običnih kuća je u takvom stanju.....
    Pa može jedino da bude "oteto" od nekadašnjeg sopstvenika, od strane države... Što je i bilo... ATD... Ne kažem ni da je dobro, ni da nije, treba da se vrati...

A poenta je čini mi se, pošto je zgrada pod zaštitom države, da mora da se rekonstrujiše u istom onom obliku, u kome je bila... Za to treba dosta sredstava i pitanje je kome bi to bilo u interesu (restoran možda - Montezuma)?.

Učlanjen
    20.06.2007.
    Reputaciona moć
    55

oteto od strane drzhave bash to spec, i tamo chetrdeset i neke nemci su uzeli kucu od porodice pin... pa je menjala vishe vlasnika posle .. pa je bila plucna bolnica... mislim i ko zna da li je chisto izgradjena .. jbg sve u svemu svideo mi se naslov hi hih ih i spec pichimo unutra da piuchimo paint !

@bakky bice kolega bice neshto jache sledeci put !

Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Treba slikati ili još bolje napraviti video spot, ali po noći... Sa svim zvučnim efektima!

Učlanjen
    20.06.2007.
    Reputaciona moć
    55

ufff brate ne bih se bash nocu zavlachio tamo.... shta ja znam .. mozhda video ali sa timom od vishe ljudi .. trebalo bi osvetljenje dodatno .. jedno 5-6 rUflektora

Zainteresovan član Toxic (avatar)
    Učlanjen
    21.11.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    50

Koliko ja znam o toj zgradi, ona je oteta nekom doktoru čini mi se, ili nekom tako, od strane države, kasnije je bila plućna bolnica. Čovek je umro, ostala je živa njegova žena, koja je odbila zgradu kada joj je država vraćala, jednostavno nije htela da je primi u takvom stanju, tražila je da je srede, pa će je tek onda primiti nazad. Ne znam da li se na tome završilo, da li je žena umrla, i da li je ostala zgrada u državnom vlasništvu....
    Sve se menja sem kamenja,
    ali i kamenje se menja tucanjem

Početnik
    Učlanjen
    18.10.2007.
    Reputaciona moć
    0

Da........ postoje vlasnici!ja sam jedna od njih.Paja Pin je bio moj pradeda.da ne duzim puno nasa je a i nije..... tako se stvari odvijaju u nasoj drzavi .da uzmemo prvi smo a kad treba da se vrati ..... e to je malo problem.pokusacu da postavim slike vile dok je bila u vlasnistvu mog pradede da vidite kako je izgledala tek cete onda shvatiti koliko je unistena.

Primećen član Montezuma (avatar)
    Učlanjen
    08.09.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    43

...cool...
    ...jel ti neko rekao za ovu temu, ili si slucajno pronasla?...

...kazi malo vise...jel vam oni nude takvu kakva jeste sad...a vi trazite da je prvo renoviraju...ili...?
    ...i koje su brojke...odprilike...koliko treba da se ulozi u obnovu...i kolika bi onda bila njena vrednost...

...i obavezno postavi te slike...

Početnik
    Učlanjen
    18.10.2007.
    Reputaciona moć
    0

slucajno sam pronasla.tu je sve veoma zamrseno postoje neki dugovi koji su ostali posle plucne bolnice(drzava duguje drzavi)-smesno!da je prodaju nemogu citala sam na netu da su imali kupca ali kad su dosli do potpisivanja papira.........gde su vlasnici?nije drzavno,a nije ni nase!cifre su abnormalno visoke ,predlagali smo gradu da je adaptira,plati dugove i koristi jedno vreme ali kako kazu opstina nema te pare.vodi se sud oko povracaja imovine ali sta ce od svega biti neznam.slike cu postaviti uskoro.POZDRAV

Početnik Nera93 (avatar)
    Učlanjen
    31.12.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

uzassssssss.......

Domaćin
    Učlanjen
    10.03.2007.