Drzava Srbija dala radne dozvole za 1500 stranaca

Valjda traže nekog ko zna da misli i donosi zaključke umesto onih koji su napamet naučili odgovore na pitanja na faLkutetima i dobili dobre ocene?

Ne bitno koji ispit 2 meseca sam ga spremao , pomocu asistenta sa fakulteta dakle unistio sam se od ucenja, ucio detalja , detaljcice, sitnica, ma stvari koje mi u zivotu nece trebati, svakom doktoru svrsenom se obrne u zelutcu kad vidi tu knjigu. Izadjem i dobijem 7.

Mislis da se secam necega sad posle 5 meseci? Nicega naravno.

Tako je u vecini slucajeva. Sve se svodi na bubanje gde je 20 % potrebnih stvari i 80% gluposti. Nabubas. Izadjes odgovaras. I posle mesec dana zaboravis sta si ucio.
 
Valjda traže nekog ko zna da misli i donosi zaključke umesto onih koji su napamet naučili odgovore na pitanja na faLkutetima i dobili dobre ocene?
moguce...
samo sto onda bolje da porade na visokom skolstvu i sklone sve one skotine sto su pustile korenje jer ce dugorocno morati i mogo vise da uvoze :) a ovako stvaraju vecne profesore,lose i isfrustrirane asistente i poluobrazovane diplomce...:)
 
Da, zato treba da u grupu ''pametnih'' spadaju oni koji umeju da se koriste logikom i razumom... A ne štreberi sa fotografskim pamćenjem.

A ciji mislis da je posao da to promeni. Treba prvo da nateras profesore da sa bubackog prejorentisu programe na prakticne. Da se vise vremena posveti praksi, razvijanju logike nego bubanju. Samo je pitanje kako? Oni ocito nisu spremni da naprave takav napredak. Oni tvrde da je ovo idealno.

Da im das rok od godinu dana i posle ko ne poslusa da dobije otkaz?
 
A ciji mislis da je posao da to promeni. Treba prvo da nateras profesore da sa bubackog prejorentisu programe na prakticne. Da se vise vremena posveti praksi, razvijanju logike nego bubanju. Samo je pitanje kako? Oni ocito nisu spremni da naprave takav napredak. Oni tvrde da je ovo idealno.

Da im das rok od godinu dana i posle ko ne poslusa da dobije otkaz?

Ne znam ko i ne znam kako. Ali selekcija bi trebala da postoji. Ne može da položi ispit osoba koja napamet nauči 12 knjiga od slova do slova. To nije mozak, to je bolid.
 
Ne znam ko i ne znam kako. Ali selekcija bi trebala da postoji. Ne može da položi ispit osoba koja napamet nauči 12 knjiga od slova do slova. To nije mozak, to je bolid.

Samo takvi bolidi mogu i da zavrsavaju nase fekultete. Vecina mojih ispita na stomatologiji se svodi na bubacenje informacija. Zatim odgovaranje. Dobijanje ocene. I zaboravljanje.
 
A ciji mislis da je posao da to promeni. Treba prvo da nateras profesore da sa bubackog prejorentisu programe na prakticne. Da se vise vremena posveti praksi, razvijanju logike nego bubanju. Samo je pitanje kako? Oni ocito nisu spremni da naprave takav napredak. Oni tvrde da je ovo idealno.

Da im das rok od godinu dana i posle ko ne poslusa da dobije otkaz?
das mu rok od npr 2 godine,onda za te dve godine anketiras studente i oni ocene profesore...onda mogucnost da se izmedju vise profesora istog predmeta vrsi izbor - oni koji su dobili vece ocene i pohvale,i kod kojih ide vise studenata -dobiju povecanu platu.a ovi drugi smanjenu.i udaris po dzepu svakoga ko je nesposoban da se prilagodi promenama,umesto da nastavi da radi po komunistickom sistemu studiranja - sedi pa uci marksa dok ne riknes.

ovde nema na milu,nego sve na silu,a ljudi su najosetljiviji kad ih udaris po dzepu.i samo bez mislosti...pa ce razni koji su pustili korenje i te kako da se promene...sve se da nauciti i promeniti samo ako postoji volja :) a ako ne postoji,da se napraviti na silu :)
 
u 2007-moj godini.

Vecina sa fakultetskim diplomama.

Sta vam to govori?

Meni da nasi fakulteti ne valjaju nista.
Ne generalizuj.
Drugo, kod nas na fakultetima ko hoće da nauči, može.
Daleko od toga da je situacija idealna, ali nije baš da uopšte ne produkujemo kvalitetne kadrove.
Daj ti neki link o tim dozvolama, pošto je potpuno nejasno o čemu pričaš.
I još nešto, ako su nam tako loši fakulteti, zašto onda svi u Evropi vole da nas vide u svojim redovima?
Moja četiri drugara iz gimnazije koji su završili tehniku, rade u inostranstvu (Nemačka, Holandija, Danska).Šta ti to govori?
Mene je više briga što naši odlaze u inostranstvo.
Uostalom cela ta priča da mi uvozimo fakultetlije, prosto ne pije vodu.
 
Ne generalizuj.
Drugo, kod nas na fakultetima ko hoće da nauči, može.
Daleko od toga da je situacija idealna, ali nije baš da uopšte ne produkujemo kvalitetne kadrove.
Daj ti neki link o tim dozvolama, pošto je potpuno nejasno o čemu pričaš.
I još nešto, ako su nam tako loši fakulteti, zašto onda svi u Evropi vole da nas vide u svojim redovima?
Moja četiri drugara iz gimnazije koji su završili tehniku, rade u inostranstvu (Nemačka, Holandija, Danska).Šta ti to govori?
Mene je više briga što naši odlaze u inostranstvo.
Uostalom cela ta priča da mi uvozimo fakultetlije, prosto ne pije vodu.

ponoc a ona na forumu... ccc... i to josh o fakultetu :)
 
Ne bitno koji ispit 2 meseca sam ga spremao , pomocu asistenta sa fakulteta dakle unistio sam se od ucenja, ucio detalja , detaljcice, sitnica, ma stvari koje mi u zivotu nece trebati, svakom doktoru svrsenom se obrne u zelutcu kad vidi tu knjigu. Izadjem i dobijem 7.

Mislis da se secam necega sad posle 5 meseci? Nicega naravno.

Tako je u vecini slucajeva. Sve se svodi na bubanje gde je 20 % potrebnih stvari i 80% gluposti. Nabubas. Izadjes odgovaras. I posle mesec dana zaboravis sta si ucio.


na zalost to jeglavni razlog zasto smo mi losi u svim konkurencijama i kategorijama .

zato sto 95% onoga sto naucis na fakultetu bubas, zato sto su knjige napisane jezikom kakav se sutra ne koristi u praksi, zato sto su programi zastareli, zato sto mesto da odma ucis konkretno sta ces da radis sutra ti ucis sto hiljada stvari koje ti sutra nece nista trebati.

vise vredi jedan kurs u americi nego fakultet ceo sa magistraturom u srbiji.

zasto?

pa zato sto svrseni americki kursista uci samo ono sto ce sutra da radi a srpski fakultetlija uci sve sem onog sto ce da radi. tako recimo srpski fakultetlija sutra nema pojma sa zivotom i ne zna nista o poslu koji treba da obavlja, i sutra znaci treba da ga neko primi u neku firmu gde ce da ga nauci njegovome poslu.

zato smo mi tu gde jesmo .
 
Ne generalizuj.
Drugo, kod nas na fakultetima ko hoće da nauči, može.
Daleko od toga da je situacija idealna, ali nije baš da uopšte ne produkujemo kvalitetne kadrove.
Daj ti neki link o tim dozvolama, pošto je potpuno nejasno o čemu pričaš.
I još nešto, ako su nam tako loši fakulteti, zašto onda svi u Evropi vole da nas vide u svojim redovima?
Moja četiri drugara iz gimnazije koji su završili tehniku, rade u inostranstvu (Nemačka, Holandija, Danska).Šta ti to govori?
Mene je više briga što naši odlaze u inostranstvo.
Uostalom cela ta priča da mi uvozimo fakultetlije, prosto ne pije vodu.

a sta to ima da se uci na nasim fakultetima - majke ti?

na ekonomiji bubas neke predmete tj preko 10 takvih ima - koje menjaju 2 programa?

i mesto da studente uce samo da rade u tim programima oni ih uce kao da ti banalizujem, da vade peti koren iz nekog broja. a u praksi niko nema vremena da vadi taj koren vec uzme digitron i pritisne taj taster na njemu. e tako ti je i ovde slucaj. bubas neke gluposti od kojih ti je 99% sutra beskorisno.
 
nase obrazovanje je usmereno tako da se sve sagledava i uci sa naucne strane kao da ce sutra svi studenti da se bave naukom i pisu naucne radove. knjige su pisane teskim recnikom uz 1000 koriscenih stranih termina i izraza, pored nasih domacih reci, da bi se profesori kao pravili pametni. recimo taj profesor uzme neku knjigu na engleskom koju je napisao ko zna ko i neku njihovu rec prebaci u glagol i kao to je sad strucni izraz.

poenta ucenja je da se stvari sto je moguce vise uproste. jer sto vise stvari uprostis to je veca verovatnoca da ce taj kojeg ucis to sutra da zapamti i moci da primeni.

i onda ljud na fakultetima propadnu od silnog bubanja i zastrane odu u neku puku teoriju izgube kontakt sa praksom pa kad zavrse te svoje skole sutra, onda im je vrlo tesko da se vrate u normalan sistem. dosta ljudi i pukne psihicki od tog silnog bubanja.

al boli profesore **** njima je bitno samo da im je plata sto veca, da sto vise mita i reketa uzmu na ispitima, i da sto manje rade.

recimo na ekonomiji u beogradu imas ispita gde prolaznost na ispitima nikad ne preskace 5% . U americi recimo ako profesor ima prolaznost na ispitu ispod 80% zovu ga odma na razgovor da vide sta nije u redu sa njim. A ako mu je prolaznost na ispitu ispod 50% dobija automatski otkaz, jer on nije sposoban da svoje studente nauci to sto treba i da im prenese znanje.

e a u srbiji profesori mogu da rade sta hoce i da se izivljavaju . moze im se.

i tako srpski mladici i devojke studiraju po 8-15 godina i najbolje godine zivota kada treba najvise da rade, zarade i steknu oni protrace na nekim glupim bubanjima. retko ko zavrsi u beogradu drzavni faks pre 26 godina zivota. to je nekih 7-8 godina studiranja. uglavnom svi zavrse od 26 do 30. ovi koji zavrse. ove koji uopste ne zavrse ne racunam.
 
najsmesnije od svega u celoj prici jeste sto profesori na univerzitetima u srbiji , studentima prodaju jednu najobicniju SARENU LAZU ili maglu u tegli.

znaci oni uzmu pare da te ljude kao satro nauce nesto, prodaju im macku u dzaku i ti ljudi sutra NEMAJU POJMA SA TIM STO TREBA DA RADE, vec treba sutra da im oni i roditelji traze neke veze gde ce neko da ih primi i da ih naucni KONKRETNO to sto treba da rade tj to cemu su trebali da ih nauce profesori na fakultetima.
 
slazem se da je potrebno izbaciti bolide koji maltretiraju studente, sadizam nigde nije normalna stvar. ali ne bih bio preterano brzoplet da menjam gradivo, jer moram da vam napomenem da ista ta amerika koju je Dzeri bas malocas nahvalio prilicno voli (ili je volela, go figure) da uvozi nase drage studente, i da im placa nenormalne pare da bi radili kod njih. sto znaci da nasi fakulteti, nasi programi skolovanja itd, imaju veliku vrednost, i da se problem svodi na to sto je u ONIH 10 godina sve se izokrenulo i izvitoperilo...
za te komentare da nauci 80% knjige na pamet... sinko, nauci da ucis, nemoj da memorises, nista ti dobro nece doneti... razmisljaj o tome sto ucis, analiziraj to sto pise, stavljaj u kontext... idi kod pedagoga za detalje, nije sramota ;)
 
u 2007-moj godini.

Vecina sa fakultetskim diplomama.

Sta vam to govori?

Meni da nasi fakulteti ne valjaju nista.

znas sta to govori, da kod nas kad neko zavrsi fax misli da treba odmah da dobije stan i plati 1000 evra, pa kad im se ponudi neki posao koji nije takav ond on digne nos pa sa zali sto do 35 zivi sa roditeljima... ja sam zavrsio fax, pa sam trazio posao u struci dve god. dok ga nisam nasao radio sam sve i svasta, nisam camio kod kuce i kenjao kako nema posla!
 
slazem se da je potrebno izbaciti bolide koji maltretiraju studente, sadizam nigde nije normalna stvar. ali ne bih bio preterano brzoplet da menjam gradivo, jer moram da vam napomenem da ista ta amerika koju je Dzeri bas malocas nahvalio prilicno voli (ili je volela, go figure) da uvozi nase drage studente, i da im placa nenormalne pare da bi radili kod njih. sto znaci da nasi fakulteti, nasi programi skolovanja itd, imaju veliku vrednost, i da se problem svodi na to sto je u ONIH 10 godina sve se izokrenulo i izvitoperilo...
za te komentare da nauci 80% knjige na pamet... sinko, nauci da ucis, nemoj da memorises, nista ti dobro nece doneti... razmisljaj o tome sto ucis, analiziraj to sto pise, stavljaj u kontext... idi kod pedagoga za detalje, nije sramota ;)

koje bre nenormalne pare amerika placa nasima da rade kod njih?

za tvoju informaciju, ja sam bio u americi pa znam, 99% nasih fakultetski obrazovanih koji tamo dodje rade kao peraci, cistaci, posluga u meku i slicno jedno 1-2-3 godine dok ne nostrifikuju diplome tj dok ne zavrse NOVU SKOLU za to cim hoce da se bave jer im ta skola koju su zavrsili u Srbiji ne vredi prakticno nista.

Jedini izuzetak iz cele price su ljudi iz IT sveta recimo programeri. Svi ostali idu opet u skolu. To ti je najbolji dokaz koliko nase diplome vrede, tj koliko NISTA NE VREDE
 
Problem je sto se uvoze i drugi stranci, ne samo sa fakultetskim diplomama.Skoro je bio primer nekog vlasnika firme koji je na birou u Beogradu dao oglas za 5 zavarivaca, plata 500 evra, stalni radni odnos itd.NIko se nije javio iako na bioru ima oko 60 zavarivaca, i covek zaposlio 5Rumuna.Necemo da radimo, pa to ti je.

ne lupaj gluposti
 
1500 stranaca - to su najverovatnije 90% rukovodioci i srednji-visi menadzment stranih kompanija, predstavnistava i marketinskih (globalnih) agencija. i to nema veze sa obrazovanjem vec sa iskustvom. verujem da je broj nasih ljudi koji su se vratili iz inostranstva gde su skupili iskustvo na slicnim pozicijama daleko veci... nazalost ;)
 

Back
Top