EGIPTOLOGIJA - kako postati egiptolog

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vees, dobar ti je avatar! Imaš li ti nako znanje u vezi starog egipta ili ti je samo sinulo da hoćeš da postaneš egiptolog? Ajde da te vidimo, šta znači reč faraon?

Hm... naravno da znam... otkad sam na casu istorije prvi put upoznata sa starim egiptom, to me je fasciniralo, i od tada citam sve te knjige u vezi staroegipatske kulture, i tome slicne dokimentarne programe, sta god se tice toga, a to traje vec duze vreme. Posto mi je vreme da razmisljam o fakultetu, pomislila sam zasto da ne egiptologija?
A sto se tece faraona, mislim da je pitanje postavljeno sa krajnje losom namerom. Ja sam lepo zamolila ako neko zeli da mi pomogne i pruzi neke informacije, bila bih zahvalna, a sve ostalo necu ni da komentarisem. Ako ti znas sta je faraon, onda ne moram da ti ja objasnjavam. Uostalom, hvala na odgovoru, pa kakvom god.
 
Pa dete u V-om osnovne nauci sta znaci rec faraon, a ukoliko ide u gimnaziju - ih... Tek onda MORA da zna, tako da to i nije neki reper... btw, Vees, javi mi da li zaista jeste na arheologiji - nisam sigurna da tamo uce detaljno po podneblju... Ali, upravo mi je palo na pamet da mozda mozes da kontaktiras i IS Petnica (probaj preko neta)!
 
Celle, raspitivala sam se, da, proucava se na arhologiji, a sad pokusavam da saznam koja mi literatura treba za prijemni. Hvala na odgovoru!

Pa znas sta, verujem da je istorija na prijemnom - u tom slucaju koristis udzbenike istorije za drustveni smer (ili opsti) gimnazije... Uz to je i TOI.
A u okviru koje godine (i predmeta) imaju egiptologiju?
P.S. Apsolutno sam saglasna da je to ludo interesantno, ali, molim te, razmisli sta sa tim mozes da radis? Gde da radis? Ako je radi hobija - OK, ali inace... Nemoj to da upisujes ili makar, pre nego sto se na to odlucis, idi na fakultet i ODSLUSAJ par predavanja... Na predavanja moze da udje bilo ko, slobodno idi da vidis kako to izgleda...
 
Ovako, ja trenutno studiram I godinu arheologije, a pre toga sam posecivala II godine seminara u Petnici. Pazi, ono sto je tebi potrebno, po mom misljenju jeste da se upoznas sa vise grana arheologije. Ja sam takodje bila zaludjena Egiptom, onda sam otisla u Petnicu i videla ogromnu paletu mogucnosti i Egipat nije ni prineti. Ali, svako svome... Egiptolog mozes da budes ako magistriras, odnosno doktoriras Egipat na Filozofskom ili bilo kom drugom fax-u koji ima katedru za Egipat (ali nas fax je jedini u okruzenju).
Za prijemni ti je potrebno znanje iz prve i druge godine istorije srednje skole i polaze se test opste informisanosti. Medjutim, ja sam ucila samo iz knjige za prvu godinu, i sa znanjem pored toga, dobro sam odradila test.
Bolje je da ne dolazis na predavanja, posto su jako ˝privatna˝. Verovatno te profesor nece ni pogledati, ali i inace je velika guzva po ucionicama, nema uvek gde da se sedne, tako da... Predavanja su uglavnom ujutru.
Sto se tice posla, NE SLUSAJ NIKOGA!!!!! Ako stvarno volis arheologiju (prvenstveno moras da volis samu arheologiju, pa tek Egipat), ne brini se...
 
Reč faraon (na egipatskom: pta-ah) u prevodu znači velika kuća!



Zapravo, na egipatskom se faraon izgovara: per-aa. U pocetku to jeste znacilo Velika kuca, a od 18. dinastije postaje naziv za vladara Gornjeg i Donjeg Egipta.

A Pta-ah je jedan od egipatskih bogova, on je neka vrsta personifikacija nastanka sveta u egipatskoj mitologiji...definitivno ne faraon.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top