Kako odabrati dobar torent fajl, kako znati da će ići brzo?

dakyorlando

A picker, a grinner, a lover, and a sinner
Moderator
Poruka
39.596
Kad se bira torent fajl među mnogima istog imena, šta treba gledati i koji treba odabrati? Ja recimo odaberem neki sa maksimalnim zdravljem, puno seed-era a nijednim leech-erom, pogledam da li ima neki komentar ali gotovo nikad ih nema, i opet brzina bude očajna... da bi onda neki sa nikakvim zdravljem išao mnogo brže. Da li može nekako da se zna da li će download brzina biti velika ili ne pre startovanja skidanja? Ne volim da započnem puno skidanja pa da ih prekinem, jer zauzimaju memoriju kao da sam već skinuo ceo torent a posle imam teškoća da to obrišem...

Evo desilo mi se da proces skidanja ne samo što nije išao unapred, već unazad! :shock: Download proces je stigao do 67%, da bi posle išao unazad na 66%, 65%, 64%... Otkud to? Kako to da izbegnem? Još nemam mnogo iskustva sa ovakvim stvarima a izluđuje me sporost navodno zdravih torenta, pa bi mi svaki savet iskusnih "torentovaca" dobro došao.
 
Ali dešava se da uzmem torent koji ima puno i jednih i drugih ali opet cela stvar ide sporo. A ko što rekoh, uvek pogledam komentare, ali gotovo nikad ih nema (ne znam da li je na dva ili tri torenta koja sam ikad skidao bio neki komentar. U stvari, na jednom je bio komentar "treba šifra?" i ispod njega "šifra je (pa par brojeva i slova)", ali kad sam skinuo torent nije mi tražio nikakvu šifru).

I još jedna stvar: kada koristim LimeWire onda mogu jasno da vidim da li neko nešto skida od mene i šta to. Ali kad koristim uTorrent, ja vidim da se nešto skida ali ne znam šta. Statistika mi kaže da sam upload-ovao oko 6 GB materijala, ali ja ne znam šta su to ljudi skidali. Kako da znam šta upload-ujem i kako da odredim šta želim da šerujem a šta ne? (to na LimeWire-u sve mogu, ali ne mogu na uTorrent-u)
 
Sa kojeg sajta skidaš recimo na Isohunt-u na svakom torrentu ništa nepiše ali na recimo Demonoid-u,Piratebay-u,Torrentspy-u skoro na svakom torrent-u nešto piše.

Sajtovi s kojih skidam zavise od prilika... ako nešto nađem/ne nađem na jednom sajtu uglavnom (ne)ću naći (n)i na ostalim... Demonoid čini mi se više ne postoji... ali čini mi se da najčešće skidam sa Sumo Torrent-a.
 
Postoji Demonoid? Onda ga jedno vreme nije bilo... možda i nije on ali znam da nekog torent sajta nije bilo zadnji put kad sam video...

Ono što mene zanima je kako da znam i da li ikako mogu da znam da ću određeni torent moći da skidam velikom brzinom (čak ne mora da bude ni maksimalna, nego recimo da mogu za jedan dan ili dva da skinem recimo 1 GB...) Trebalo bi dakle da tražim torente koji imaju i sidere i ličere, ali dešavalo mi se da ni kad oba ima puno da je brzina spora... I kakve veze ima s bilo čim ono "zdravlje"? Torenti koji su imali tu skalu do vrha bili su spori, a oni sa nikakvim zdravljem brži... ne uvek ali dešavalo se često... I kako da znam da li su svi sideri ograničili upoad na određeni broj kb/s?

Dešava mi se da su sa mnom (kad kliknem na jezičak Peers) povezana 50-orica iz različitih zemalja, ali od toga trojica daju neku DL brzinu, četvorica UL brzinu a preostala 40-orica drndaju vunu :) Što su se povezivali ako ništa ne daju ni primaju?

I ne rekoste mi kako da znam (kad skidam nešto preko torent klijenta) šta to drugi skidaju od mene, i kako mogu da odredim šta može da se skida s mog kompa a šta ne?
 
Par dana je Demonoid imao problema, proterali ih Kanadjani itd itd, pa dok su se snasli i preselili..Klasika.
Nikako ne mozes znati unapred kako ces skidati dok ne pustis download.
Uf, previse pitanja :mrgreen:
Pa vidi sta imas u seed listi u Torrent klijentu..Ono sto ti tu stoji to delis..Ako ne zelis da delis, obrises te fajlove i cao.
Nikako ne mozes da znas ko je ogranicio upload. Mozes videti konekcije na tebi i neke podatke o protoku ali mislim da nisu merodavni zbog raznih softverskih upload ogranicenja koje ljudi koriste itd.
 
@Dakyorlando : Kako da otvorim tu seed listu?

Pa u donjem deli prozora imas tabove general,peer...Klikni na peer i tu ces videti ko ima ceo a ko samo deo fajla (izrazeno u procentima).Pored je brzina kom preuzimas delove tog fajla.
Ako te brine to sto uzimaju od tebe mozes da ogranicis upload.Dva klika na doticni torrent(sto je bolje)ili desnim klikom na tray ikonicu(u donjem desnom uglu,pored sata).
Ako je u torentu vise fajlova mozes one koji su kompletirani pomeriti na neko drugo mesto iz foldera u koji su smesteni.
Ovo ti ne preporucujem jer nije fer.Ako vec ti uzimas nesto od nekoga trebalo bi da omogucis da i oni uzmu nesto od tebe.Ceo ovaj sistem je tako osmisljen i samo tako funkcionalan.
Nemoj da budes stipsa.
I kao sto @stonex rece nemogu da uzimaju sa tvog kompa sta im je volja.Samo ono sto je naznaceno u torrentu tj ono sto ti skidas ili si vec skinuo.
Pozzz
 
Hvala @stonex i @korektor007 na informacijama.

@korektor007 pogrešno si me razumeo. Daleko od toga da ja ne želim da dajem ništa drugima, samo sam se zabrinuo da ne može neko ako se poveže s mojim kompom da vršlja i po mojim privatnim fajlovima i skida odatle šta želi. U LimeWire-u mogu lepo da odredim šta šerujem a šta ne... i tako svoju muzičku kolekciju stavim na raspolaganje, ali za neke svoje privatne stvari stavim "Stop sharing" i sve je OK.

A ja ne bih nikom preporučio da premešta i uopšte dira fajlove koji se skidaju preko torenta a nisu dovršeni do kraja. Iz iskustva znam da je dovoljno da samo pipneš neki fajl koji se još skida, pa da torent u roku od minut-dva prekine dowload. Ne znam zašto je to tako jer kad nešto skidam preko "Svetlozelene žice" (mislim na LimeWire naravno :)) ne samo da mogu da čačkam to što nije još skinuto, već mogu i da pregledam šta sam skinuo do tad... po meni je tako bolje jer onda mogu odmah da vidim da li skidam pravu stvar.

Znači kad ja skidam neki torent, vidim onu zelenu i crvenu crtu na grafikonu. Ta crvena se, znači, odnosi samo na skidanje tog istog što i ja skidam? Dobro je što ste mi to rekli. Sad mogu mirno da koristim torent i dalje bez straha da će nešto s mog kompa da dospe u pogrešnu tastaturu :)

Još samo da smisle kako da se nekako boost-uje DL brzina... sećam se kad sam jednom nešto skidao, bio je jedan Mađar koji mi je davao oko 30 kb/s... što bih voleo kad bih mogao nekako da "dodam" tog Mađara i njegovih 30 kb/s na svaki DL koji koristim... baš bi bilo kul, a? ;)
 
Gledam i seeds i leechs ali štos je u tome što nekad uzmem torent sa kol'ko 'oćeš i jednih i drugih a opet se vuče ko puž, da bi onda torent sa tri seed-a i jednim leech-om furao ko lud. A brzina skidanja baš i ne zavisi uvek od konekcije; veoma retko se iskoristi ceo njen potencijal. I šta mi posle vredi što imam konekciju 512 kb/s i 60-ak kb/s max DL brzine kad se torent ne vuče većom brzinom od 10 kb/s. Meni se iskreno više dopada stari dobri sistem "Save Target As" jer tako se uvek skida maksimalnom brzinom ali nažalost na taj način ne mogu da nađem ni desetinu onog što mi treba, pa sam prinuđen da se bakćem sa, najčešće sporim, torentima. A još kako ja tražim neke ne toliko popularne stvari, još mi je teže da nađem torent uopšte, a kamoli brz torent :( Ali šta da se radi.
 
e
Gledam i seeds i leechs ali štos je u tome što nekad uzmem torent sa kol'ko 'oćeš i jednih i drugih a opet se vuče ko puž, da bi onda torent sa tri seed-a i jednim leech-om furao ko lud. A brzina skidanja baš i ne zavisi uvek od konekcije; veoma retko se iskoristi ceo njen potencijal. I šta mi posle vredi što imam konekciju 512 kb/s i 60-ak kb/s max DL brzine kad se torent ne vuče većom brzinom od 10 kb/s. Meni se iskreno više dopada stari dobri sistem "Save Target As" jer tako se uvek skida maksimalnom brzinom ali nažalost na taj način ne mogu da nađem ni desetinu onog što mi treba, pa sam prinuđen da se bakćem sa, najčešće sporim, torentima. A još kako ja tražim neke ne toliko popularne stvari, još mi je teže da nađem torent uopšte, a kamoli brz torent :( Ali šta da se radi.

Neznam kakvu konekciju imas,ali ako imas dinamicku IP mozes sa par sitnih problemcica sve skidati sa rapidshare ili megaupload....Treba samo nakon jednog zavrsenog DL da restartujes modem kako bi dobio drugu IP i sam tim sisao sa njihove crne liste IP adresa.Onda pocnes sledeci i tako u krug.Jedna od mana je to da je naveci file 100MB,tako da ces film skidati iz vise delova.Isamim tim vise puta restartovati modem.
Ako ti sve ovo nije problem onda si pobedio:) Uz dobar protok eto filma za jako kratko vreme.
Eto,to ti je to otprilike...
 
Sve je moguce :)
Procitaj pazljivo celu temu i verujem da ce ti biti jasnije.
Nema tu nista komplikovano.Ti uzimas od drugih i dajes drugima.To je dvosmerna ulica.Brzina tvog download zavisi od uploada ostalih korisnika koji imaju taj file.
Sad,kod tebe se verovatno desilo da je neko skinuo ceo fajl i otkacio se a predhodno ti omogucavao solidan protok,pa sad kad ga nema kod tebe ide sporije.Zato gledas da ima sto vise onih koji imaju ceo fajl.
 
Gledam i seeds i leechs ali štos je u tome što nekad uzmem torent sa kol'ko 'oćeš i jednih i drugih a opet se vuče ko puž, da bi onda torent sa tri seed-a i jednim leech-om furao ko lud. A brzina skidanja baš i ne zavisi uvek od konekcije; veoma retko se iskoristi ceo njen potencijal. I šta mi posle vredi što imam konekciju 512 kb/s i 60-ak kb/s max DL brzine kad se torent ne vuče većom brzinom od 10 kb/s. Meni se iskreno više dopada stari dobri sistem "Save Target As" jer tako se uvek skida maksimalnom brzinom ali nažalost na taj način ne mogu da nađem ni desetinu onog što mi treba, pa sam prinuđen da se bakćem sa, najčešće sporim, torentima. A još kako ja tražim neke ne toliko popularne stvari, još mi je teže da nađem torent uopšte, a kamoli brz torent :( Ali šta da se radi.
Pa verovatno koristis ADSL pa ti 512 bas i ne pomaze jer je kod torrenta vazniji upload,a odnos down/up na ADSL je 1:10.Sto znaci da ti je download 512 al ti je upload 64.

Jel moram da upoload-ujem fajlove da bih skidao preko torrent-a???
Što više skidam, sve je sporije. Jel to moguće?
Pa moras.Na tom principu ti radi torrent.Ne znam sta ti to smeta jer da se to ne radi nebi mogao nista skinuti,jer to sto skidas takodje tamo neko salje.
 
Sve je moguce :)
Procitaj pazljivo celu temu i verujem da ce ti biti jasnije.
Nema tu nista komplikovano.Ti uzimas od drugih i dajes drugima.To je dvosmerna ulica.Brzina tvog download zavisi od uploada ostalih korisnika koji imaju taj file.
Sad,kod tebe se verovatno desilo da je neko skinuo ceo fajl i otkacio se a predhodno ti omogucavao solidan protok,pa sad kad ga nema kod tebe ide sporije.Zato gledas da ima sto vise onih koji imaju ceo fajl.

Kako to mogu da vidim?
 
@MasinacCcC
Kod adsl odnos je za paket 512 je 1:8 (512/64). I to nema veze.Ja imam 512/64 i mogu da ostvarim max protok(DL) cak i kad ogranicim upload na 2kB/s.Naravno sve zavisi od torrent-a.Kod nekih moze a kod nekih nemoze pa da ga je..es :)
@messenger_of_fear
Opet ti kazem da pazljivo procitas celu temu.
Da si procitao znao bi da nemozes da uploadujes bilo sta(tj. da od tebe uzimaju bilo sta) samo ono sto skidas ili sto si skinuo a nalazi se na listi u programu.
A sto se tice toga kako da vidis ko ima ceo file. Gledas seed(to su oni koji imaju ceo file) i peer(to su oni koji skidaju kao i ti).
 
@MasinacCcC
Kod adsl odnos je za paket 512 je 1:8 (512/64). I to nema veze.Ja imam 512/64 i mogu da ostvarim max protok(DL) cak i kad ogranicim upload na 2kB/s.Naravno sve zavisi od torrent-a.Kod nekih moze a kod nekih nemoze pa da ga je..es :)
@messenger_of_fear
Opet ti kazem da pazljivo procitas celu temu.
Da si procitao znao bi da nemozes da uploadujes bilo sta(tj. da od tebe uzimaju bilo sta) samo ono sto skidas ili sto si skinuo a nalazi se na listi u programu.
A sto se tice toga kako da vidis ko ima ceo file. Gledas seed(to su oni koji imaju ceo file) i peer(to su oni koji skidaju kao i ti).
Sorry mala greska.Pa nisam ja rekao da je nemoguce vec da je najcesce zbog toga.Mada ti torrenti gde moze sa malim uploadom postici max DL i to jos sa ADSL su retki.
 

Back
Top